BUITENLANDSCilE BERIGTEN. doen toekomenten einde die te verdeelen onder de onderofficieren en man schappen, die zich lot blussching van den brand beschikbaar stelden. In de nabijheid van Tilburg heeft een zware boschbrand gewoed, die, door den harden wind aangewakkerd, zich snel uitbreidde, zoodat eene groote uitgestrektheid heide en plantsoen werd vernield. Uit Orjen meldt men van den 17™ aan de IV. R. C.: Heden kwamen alhier de regter-commissaris en de substituut-officier van justitie uit's Bosch, ten einde een onderzoek in te stellen naar een misdaadwelke men giste ren op het spoor was gekomen. Eene ongehuwde moeder wordt verdacht het kind, waarvan zjj vóór drie weken heimelijk bevallen is, te hebben vermoord. De hier gestationeerde rijksveldwachter had namelijk vermoeden gekregen tegen eene dienstbode, van wie het gerucht liep, dat zjj bevallen was, zonder dat er iels van het beslaan van een kind bleek. Met behulp van den brigadier der marechaussee werden op den eersten Pinksterdag de verdachte en hare moeder in hel verhoor genomen. De eerste bekende al spoedig, dal zij bevallen was van een levend kind van bet mannelijk ge slacht, de laatste, dat de man, by wien haar dochter dient, het kind on middellijk na de geboorte had medegenomen, zonder dat zij er verder iets van had gehoord. Nadat die man itt verzekerde bewaring genomen was. had er terstond eene huiszoeking plaats, met dit gevolg, dat er werkelijk op het deel een Ijjkje van een pasgeboren kind werd gevonden. De lijk schouwing, door ern geneeskundige terstond gehouden, bevestigde de ver klaring, dal het kind geleefd had, zoodat hoogst waarschijnlijk het kind levend begraven is Het schijnt echter vooralsnog moeijelijk uit te maken wie eigenlijk deze schandelijke daad bedreven heeft: althans, nadat het ge tuigenverhoor bijna den gelieelen dag was voortgezet, is de persoondie aanvankelijk gevangen genomen was, weder losgelaten. De veldwachter der gemeente den Dungen is door dc maréchaussée gevankelijk naar 's llertogenbosch ovecgebragl, als verdacht van valschheid in geschriften en van bedrog. Te Epse. onder Gorssel, is eene kapitale boerderij afgebrand. De be woners zijn ternaattwernaod het gevaar ontsnapt. Rij deze ramp zijn omge komen 20 rundereu, 3 paarden, 12 varkens, 1 schaap. 2 lammeren en 1 geit. Voorts moet eene belangrijke grijswaarde in effecten verloren zijn gegaan. Te Vlissingen is het berigt ontvangendat de loodsschoener n'. 1 schipper Amadin, vermoedelijk op de hoogte van het eiland Wight, is aan gevaren en onmiddellijk gezonken. De schipper, twee loodsen en twee kweekelingeti zjjn verdronken; de overige zeven opvarenden zijn behouden te Southampton aangebragt. -- Uit Zttiil-ATrika meldt men van 20 April aan helDe staatkundige verandering in Engeland blijft in hooge mate de aandacht trekken in Zuid- Afrika. Veler verwachtingen ten voordeele van de Transvaal zijn daardoor opgewekt; doch anderen voorzien daaromtrent geen belangrijke verandering. De beweging ten behoeve van het Nedcrlaudsch houdt aan; sommigen willen pelitionneren hij het Kaapsch parlement om gebruik van de twee talen daarin; gematigden verlangen eerst en vooral het Nederlandsch op de scho len en in fret bestuur tot zijn regt te doen komen. 'sGRAVENHAGE, 19 Mei- Door Z. M. is vergunning verleend aan J. G. Jager, notaris-te Amster dam tot het aannemen der versierselen van ridder der militaire orde van Jezus Christus. Item door den koning van Portugal geschonkenaan den heer mr. J. F. A. Leesberg, notaris te 'sGravenhage, tol het aannemen der versierselen van kommandeur der orde van den 11. Gregorius den Groote, hem door den Paus geschonken, en aan den heer A. J. C. Kraflt, ambte naar in de kolonie Curasao, tot het aannemen der medaille van het borst beeld van den bevrijder Simon Bolivar, hem door den waaruemenden presi dent der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Tot burgemeester der gemeente Renswoude is benoemd de heer J. K. barou Taets van Amerongen lot Renswoude. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemdte Nieuwerschans de heer J. Bolhuis, vroeger te Leek), en te Uitgeest de heer J. H. Wiersma, vroeger te Barneveld. De luit. ter zee 2' kl. ,jhr. S. B. Ortt. uit O. I. in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald, dal de commies der posteryen 4C kl. J. A. van de Velde tijdelyk zijne functiën zal uitoefenen in de bureaux van de afd. posterijen by het dep. van waterstaat, handel en nijverheid. De minister van mariue zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleeneu De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. De voorzitter jhr. mr. F. J. J. van Eysinga heeft daarin zijne betrekking met eene gepaste redevoering aanvaard. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van hel nieuwbenoemde lid der kamer in Overijssel, de heer mr. A van Naamen van Eemncs, welke lot onderzoek worden gesteld in handen eener com missie. Nog is ingekomen een verzoekschrift van den griffier der kamer ui' 0. Star Numan, of hij bet curatorschap van het llaagsche gymnasium kan blijven waarnemen. Dit werd Ier onderzoek mede gesteld in handen ecuer commissie. Voorts zijn 7 adressen ingekomen van sollicitanten naar de betrekking van commies-griffier der kamer. Dc verschillende laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wets-ont- werpeti, zoomede dc twee nog aanhangige en onafgedane ontwerpen zijn verzonden naar de afdeelingendie op nieuw werden zaaoigesteld. De gisteren in Ittnciie gelreden president van de eerste kamer. jh'. van Eysinga. vereenigt heden de helft van het ledental van dit staatsligchaam aan een diner in het iiótel Pauiez. Heden morgen was te Scheveningen slechts een schuit aan die 14 dagen reis had, besommende 100een zeer geringe som naar gelang van den tijd. Een logger, die zijn visch van elders aangebragt had, met 50 kisten schol en wat scbelvisch, besomde ruim ƒ400. EICELAKB. LONDEN. 18 Mei. Volgens den correspondent van de Times te Kabul beeft generaal Stewart aan Abdurrahman het Emirschap van Afganistan aangeboden. Zoo hij dat aanbod aanneemt, zal hjj waarschijnlijk terstond te Kabul komen, om zich over de voorwaarden in bijzonderheden nader met den Britschen generaal te verstaan. De berigtgever gelooft, dat Abdurrahman het aanbod, dat hem gedaan is, niet zal afwijzen, maar acht het twijfelachtiger, of hjj in slaat zal zijn zijn gezag te handhaven en of hy te goeder trouw is bij zyne vriendschapsbetuigingen jegens de Engelschen. Maar hij is nu een maal de sterkste en bekwaamste der candidaten en iets zal er altijd gewaagd moeten worden. In eene te Dublin gehouden vergadering van parlementsleden, behoo- rende tot de Iersche Home Rule-parljj, is besloten den heer Parnell tot leider te kiezen. Te Walsall is Zaturdag II. in eene ijzerfabriek een groote stoomketel gesprongen. Drie-en-twintig personen zijn er bij dit ongeluk omgekomen en achttien min of meer zwaar gekwetst. De jongste berigten van deKaap melden de aankomst van keizerin Eugénie te Durban, waar H M. hetzelfde vertrek bewoonde, in hetzelfde rijtuig reed en aan dezelfde tafel zat als vroeger haar zoon. H. M. had de noodige maatregelen genomen om te ltyoiyoki, waar haar zoon gesneuveld is, aan te komen op den jaardag van zijn sterven. De plek waar hij en de twee officieren zijn gestorven, die te gelijk met den prins sneefden, is door een muur omringd, zoodat zy een soort van kerkhor vormt, waar eenige boomen staan en viooltjes groeijen. Geboode, de chef der Zulus, die den prins en zijn makkers hebben overvallenbegaf zich onlangs naar Ityotyoki en zwoer, terwijl hij de hand over de begraafplaats uitstrekte, dat die plek ten eeuwigen dage zou beschermd worden door de mannen zijner natie. De Zulus betoonen over het algemeen veel eerbied voor de dooden. FHANKR 1*1 H. Het Journ. off. bevat twee besluiten: 1°. de benoeming van den heer Constans, onder-secretaris van staat bij hel departement van binnenlandsche zaken, tol minister by dal departement in plaats van den heer Lepêre; 2*. de benoeming van den heer Fallières tot onder-sccretaris van staat bij binnenlandsche zaken. De Rép. Jranp. zegt dat dc heer Lepère tot zijne aftreding is over gegaan omdat de physieke afmatting, waaronder hij reeds lang te strijden had, hem te sterk is geworden. Het blad verwacht van hem ook later uit nemende diensten voor de republiek Volgens de Ind. is de mingunstige toestand zijner gezondheid slechts eene ondergeschikte reden van den stap van den heer Lepère geweest. Hij is daartoe overgegaan wegens zrjiie her haalde nederlagen in de kamer en den geringen steun, dien hij bij zyne eigene partjjgroep vopd. Zondag heeft te Saint-Maixent de onthulling plaats gehad van het standbeeld van Denfert-Rochereau. De markies de Gallifet, generaal der ca valerie. heeft by die gelegenheid namens den minister van oorlog eene rede gehouden. Het Journ. des Arts meldt dat de commissie voor de tentoonstelling van 1878 aan de munt 6803 herinnerings medailles heeft besteld, bestemd voor de leden der buitenlandsche commission, jury-commissiënde comité's van toelating en die, welke met de plaatsing der voorwerpen belast zijn geweest. Alle inzenders, die geen deel hebben gehad aan «ie internationale betooniiigen, zullen mede dezen gedenkpenning ontvangen Hij is van brons en acht centimeters in doorsucè De kosten worden op 300,000 fres. geraamd. Dergelijke medailles zullen worden geslagen voor de Fransche en vreemde journalisten, wie portretkaarlen als doorloopende toegangsbewijzen uitge reikt geweest zijn. Voor het hof van assises te Albi, dep. Tarn. stonden Zaturdag teregt twee kinderen, Francois Sidoine, oud 14 jaar, beschuldigd van zijn vader te hebben willen vermoorden, en Pierre Chazolte, een weinig ouder dan Francois en kameraad van dezen, aangeklaagd als medepligtige. De vader Sidoine is een braaf man, aan wien zijne drie slechte kindereu een hekel hebben, omdat hy, hen op )goede wegen willende brengen, streng jegens hen is. Op zekeren dag verbiedt hij aan Pierre Chazolte zijn huis, en van dat oogenblik neemt Francois, de meest ontaarde der drie knapen, zich voor hem te dnoden. Den 25sl" February 's avonds ging hjj met Pierre Chazotte achter een heg, waarlangs hij wist dat zjjn vader komen zou. Pierre had een geweer medegebragt, en toen de vader voorbijging, mikte een der ellendelingen op hem met dat gevolg, dat hjj zwaar aan den schou der werd gewond. De moordenaars namen dadelijk de «lust, doch Frangois keerde weldra naar de ouderljjke woning terug eu bekende aan zjjne moeder de misdaad, doch niet hjj, maar Pierre, zeide hij, had geschoten. Voor het hof wierp de een dc schuld op den ander. Francois werd veroordeeld tot zeven jaren en Pierre tot zes jaren opsluiting in een tuchthuis. ITALIË. Een der personendie de proefreis per spoorweg naar den krater van den Vesuvius hebben medegemaakt, deelt mede, dat de baan 800 meter lang is en op 200 meter van den mond des kraters eindigt. De helling is 4 op 10 bij de 135 eerste meters, 63 op 100 bij de 330 volgende, dan 56, 52 en ten slotte 48 op 100. De waggons worden getrokken aan een stalen ketting, overdekt met leer, ten einde die tegen roesten te vrijwaren. Van Napels naar het observatorium duurt de reis een uur. Een uitstekend goede weg van nagenoeg twee mijlen lengte is van wege de directie van het observatorium naar het spoorwegstation aangelegd. De stijging werd in 7 minuten volbragt, hoewel dit gemakkeljjk in 5 minuten ware te doen ge weest. De beweging is zeer zachtmaar als men uit den waggon naar

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2