Pi:i! TI'XKGItAAF. A DVERTENTIEN. De commissie uit de kamer van afgevaardigden voor de wel op het regt van vergaderen tot een vergelijk met de regering gekomen door art. 9 als volgt te redigeren: »De maires zullen bij vergaderingen het toezigt uit oefenen dat hun bij de wetten van 1790 en 1791 gegeven is." De commis saris van politie zal dus ter zjjde gesteld worden, doch de maire zoo noodig ■het regt hebben om vergaderingen te ontbinden. In de zitting van Zaturdag zijn de beraadslagingen over de wet hervat. Nadat de minister en eenige leden hel woord hadden gevoerd verlangde de minister dat het negende ar tikel overeenkomstig de door de regering voorgestelde lezing zon worden aangenomen. Het eerste gedeelte, betreffende de bevoegdheid der commis sarissen van politie, is daarop met 263 tegen 203 stemmen en daarna ook liet tweede gedeelte goedgekeurd. De heer Liouville heeft bjj den kamer van afgevaardigden een wets-ont- werp ingediend, waarbij de inenting verpligt wordt gesteld en de her inenting om de tien jaren. De inenting moet plaats hebben binnen de zes maanden na de geboorte, en de herinenting in den loop van het tiende, twintigste, dertigste, veertigste en vijftigste jaar. Overtreding voor de eerste maal zal gestraft worden met eene boete van 1 a 25 fr., voor de tweede maal met een boete tan 25 a 100 fr. en met aanplakking van de namen der overtreders. Om toegelaten te worden tot de school en de open bare takken van bestuur moet men een bewijs van inenting verloonen. De minister van onderwjjs heeft aan eenige personen eene wetenschap pelijke en letterktindise zending in liet buitenland opgedragen; aan den heer René Bréon naar IJsland, ter voortzetting zijner geologische studiën; aan den heer Victor Lieutaud, bibliothecaris der stad Marseille, naar Spanje, om er de inrigling der openbare bibliotheken, haar rijkdom, hare catalogi enz. te onderzoeken; aan den heer Gustave Lombard, oud-officier, naar Abyssinië en het koninkrijk Sltoa, om die landen te bestuderen uit het oogpunt van statistiek, van topographie en van civile en militaire organi satie; aan dr. Fort naar Zuid-Amerikaom te Buenos Ayres, Montevideo en Rio-Janeiro het anatomisch, physiologisch en chirurgicaal onderwijs aan .de hoogescholen na te gaan. De Egalité bevat de volgende mededeeling: Het socialistische comité tot het verleenen van onderstand aan de geamnesiieerden maakt den socialis- tischen revolutionairen van het twaalfde arrondissement bekend, dat het Zondag 23 Mei een krans naar Père Lachaise zal brengen ter gedachtenis van de verd digers der Parijsche commune. Inschrijvingen voor den aankoop van dezen krans zullen bij burger Duquesne, penningmeester van het comité, worden aangenomen In de den 13'1'0 dezer gehouden zitting van den Parjjschen gemeenteraad is een voorstel goedgekeurd, strekkende om de administratie van den openbaren onderstand uit te noodtgen de in de hospitalen en gasthuizen Ie Parijs gebruikelijke processiën af te schaften en door amusante soirées, con certen en tooneelvoorstellingen te vervangen. De Vereeniging voor de regten der vrouw heeft Zaturdag eene verga dering gehouden in Batienolles. Het voorzitterschap werd waargenomen door de burgeres Aubé en vervolgens door Aubertine Auclerc. De laatste sprak hoofdzakelijk o»er hel onregt der vrouw aangedaan door haar het kiesregl te onthouden, terwijl de ontvanger der belastingen haar wel weet te vinden, zoodal de mannen zich laten onderhouden door de vrouwen, zonder dat dezen deelen in de regten van genen. Men wil hel t aardenras veredelen of verbeteren; men moest veeleer denken aan de verbetering van het lot der vrouw. De weduwe van den beroemden Franschen teekenaar Cham, de gravin de Noé, die sedert den dood van haar echtgenoot tot diepe neerslagtigheid is vervallen en zich voortdurend achtervolgd waant door allerlei denkbeel dige vijanden, is onlangs in den nacht, gelirnik makend van een onbe waakt oogenblik. in haar angst voor hare vervolgers, uit een venster ge sprongen. Zy heeft bij dien val geen ernstige kneuzingen bekomen, maar verkeert in een bedenkelijken toestand. O O 8 T-l NDIE. BATAVIA. 16 April. De bewering van den Java-Bode dat de gouverneur-generaal niet lan ger dan 6 jaren wil aanblijven wordt door het Ind. E ad. tegengesproken. Eerstgenoemd blad voert daartegen aan dat zjju berigt afkomstig is, niet uit den mond, maar van de hand van Z. E den gouverneur generaal zelf, die het aan familie-leden en vrienden in Nederland mededeelde. De regerings-commissaris Prttys van der Hoeven is veel op reis. Er wordt voor hem te Kotia-Radja een huis gebouwd, en naar men verneemt, zal eerstdaags ook zijne familie daarheen vertrekken. De expeditie naar Tenom, alwaar de twee Fransche reizigers vermoord waren, is niet aan land gegaan, daar de generaal, die haar vergezelde, de overtuiging kreeg, dat het opsporen rn straffen der schuldigen door den radja voor een gedeelte reeds volvoerd, en voor het overige gedeelte aan hem zeer wel toevertrouwd was. De veepest bljjft steeds hevig. Het stelsel van afmaken op groote schaal schijnt nu echter te zullen verlaten, althans minder streng gehand- haafd te worden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den ambtenaar op wachtgeld mr. F. F. van Scherpenberg; aan den griffier bij den landraad te Modjokerto C. C. }1. Leyfeldl; aan den onderw. 2® kl. P. van Vlodrop; aau den waterschout te Samarang A. F. W. Kleist en aan den opzigter 3' kl. bij het mijnwezen A. J. van Stein Callenfels. Benoemd: tol resident van Madura, de resident van Amboina G. J. van der Tuuk; lot leeraar in de scheikunde en natuur), historie aan de hoogere burgerschool te Soerabaija. dr. J. J. van Renesse; tot leeraar in de natuurl. historie aan de hoogere burgerschool te Samarangd'. J. Haver Droeze; lot onderw. 1® kl., de ambtenaar op non-activiteit E. Asbeck Brusse; bij den raad van justitie te Soerabaija, lot lid, de subst.-grifïïer mr. J. J. Schneilher Azn.; tot subst.-griflfier, de ambtenaar voor de reglerl. magt mr. J. Brungcr; bij den waterstaat, lol opzigter 1' kl.R. Th. Nijland; tol opzigter 2' kl., de opzigter 3' kl. W. A. Harte; tol opzigter 3e kl S. J. J. Collee. Departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, de dirig. offi cier van gezondh. 2' kl. J. A. James; de hurg. schrijver 5' kl. bij de nul. adminislr. J. E. Dumas. Benoemd: tot 2'" luit.-kwariierm. bjj de milit. admiuistr.de gewezen scheepsklerk bjj de Ned. marine P. G. J. van YVijhe. Bevorderd: tot dirig. officier van gezondh. 1® kl.de dirig. officier van ge zondheid 2' kl. A. Cochins; tot dirig. officier van gezondh. 2' kl.de offi cier van gezondh. 1® kl. H. D. Roskes; tot officier van gezondh. 1® kl., de officier van gezondh. 2® kl. J. H. I). L. Sanger; lot 1'° apotheker 1' kl. (luit.-kolonel)de 1* apotheker 2® kl. W. J. E. Hektnejjer; tol 1®° apoth. 2® kl. (majoor), de mil. apotheker 1' kl. J L. YVarnas. Departement van marine. Ontslagen: eervol, wegens ziekte, de 2® ma chinist bjj de marine II. A. M. de Vogel. Benoemd: tot onder-inspecteur over de bebakening, de kustverlichting en hel loodswezen, de gewezen luit. ter zee 2® kl. bij de marine J. S. van Drooge, thans met de waarneming dier betrekking beiast: tot opziener bij de kustverlichting, de hoofdopzigler bij de Bataviasche havenwerken J. 11. van der Linde. ROME, 17 Mei. Tot dusver zijn er 190 afgevaardigden gekozen; 72 con- stitulionelen88 ministeriëlen en 30 dissidenten. Er hebben 98 herstemmin gen plaats gehad, waarvan er 39 voor de constitutionelen 45 voor de mi nisteriëlen en 14 voor de dissidenten gunstig waren. Minghetti, Nicotera en Mancini zijn gekozen. LONDEN, 18 Mei. De Times verneemt dat. op het verzoek der groole mogendheden. Frankrijk waarschijnlijk het initiatief zal nemen, om van de Porte de aanneming te verlangen van het voorstel tot het benoemen eener internationale commissie, voor toezigt op het Turksch staatsbeheer. GENT, 17 Mei. Er was heden eene groote volksmenigte op de been, naar aanleiding der manifestatie tegen de wet op het onderwijs. Verscheidene groepen werden door de gendarmerie uiteengedreven op hel Stationsplein, waar een koffijhuis op last der politie gesloten werd. Eenige personen wer den in hechtenis genomen. Het aantal vreemdelingen was niet groot. Alles is vrij rustig afgeloopcn. NEYV-YORK, 17 Mei. In eene dépêche uit Kingston (Jamaica) wordt de vestiging gemeld van een republikeinsche regering op Cuba, onder voorzit ting van Calisto Garcio. Volgens een in de dagbladen voorkomend berigt heeft de president van den staat Panama, vertegenwoordigende de bondsregering van Nieuw-Gra- nada, ter kennis gebragt van de bevelhebbers der aldaar aanwezige twee oorlogschepen van de Vereenigde Staten, dat zij hunne verkenningen op de kust der landengte, ten doel hebbende de vestiging van een kolenstation, moeten staken. finrgcvlijkc ONDERTROUYVD: P. Kalkhoven, jm. 21 j. en C. C. YVassenaar, jd. 27 j. J. van Ovost, jm. 25 j. en J. M. van der Ploeg. jd. 26 j.J. Horree. jm. 21 j. en J. Leemans, jd. 19 j. G. de Groot. jm. 23 j. en M. G. Eikerbout, jd. 23 j. J. M. van Bemmel, jm. 27 j. en C. Nijkerk, jd. 26 j. J. de Boer. wed'. 45 j. en L. Loeps, wed®. 49 j. - F. van der Zeeuw,jm. 22 j. en D. Smit. jd. 26 j. D. Vlaar, jm. 29 j. en M. van Staveren, jd.26 j. J. Taverne, wed'. 53 j. en J. Zalenberg, wed®. 43 j. YV. A. J. Nieuwenburg.jm. 24 j. en M. A. Rappel, jd. 31 j. J. J. van Biemen, jm. 21 J. en M. Eikerbout, jd. 27 j. J. de Mey, jm. 24 j. en M. Nieu- wenburg, jd. 22 j. A. Stikkelorum.jm. 22 j. en A. S. van der Reek, jd. 19 j. - R. Meinderts, jm. 24 j. en J. M. de Vrind, jd 34 j.--E. van Eygen, jm. 25 j. en J. Vinkoerl, jd. 21 j. J. A. Ilodbard. jm. 25 j. en H. van Leeuwen, jd. 26 j. T. Bosloper. jm. 29 j. en J. T. van Veen, jd. 19 j. M. van der Meer, jm. 22 j. en M. E. P. van der Voort, jd. 27 j. C. de Ru, jm. 25 j. en G. Kruyswijk, jd. 27 j. Oehouden Verkooplng van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 15 Mei. isfsr.Y- Notaris W. F. Kaiser. Een Huis en Erf, aan de zuidzijde van het Noordeinde, no. 55, Sectie F, no. 136 Kooper A. Slokhuyzen. 14800. Een Winkelhuis, aan de zuid zijde van het Noordeinde, aan den hoek van het Rapenburg, no. 57, Sectie F, no. 137. Kooper A. Stokhuyzen. 5760. Een Pakhuis, in de Valkenstceg' nabij het Noordeinde, no. 12, Sectie F, no. 53. Kooper J. C. P. Sleenhauer. /880. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Uiterstegracht, ii°. 121 Sectie I, no. 1620. Kooper Th. P. J. Feekman. ƒ1136. Op 14 Mei 1880 overleed ten huize van Jh'. G. F. VAN TETS, tot diepe droefheid van hare betrekkingen, Vrouwe SUZANNA MARIA I'ETRONELLA IJSSEL DE SCHEPPER, geb. Teding van Berkhout, in den ouderdom van 78 jaren. Uit aller naam. Heemstede. D. BIERENS DE HAAN. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, mijne geliefde echtgenoote CATHARINA KNIEST, iu den ouderdom van by na 64 jaren. Leiden, 16 Mei 1880. Uit aller naam, Stevenshof 12 (Haarlemmerstraat). N. VAN WIJK. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, mijn eeuigst Dochtertje ELI- SABETHA EMILIE JOHANNA, 7 weken oud. Leiden, 17 Mei 1880. S. A. ANDRESON, Eenige kennisgeving. Heel- en Verloskundige. De Heer en Mevrouw TIELEMAN - VAN DE WALL betuigen hun dank voor de bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte hunner dochter. Zevenbergen, Mei 1880 Aan allen, die mij blijken van deelneming hebben gegeven gedurende de ziekte, bij hel overlijden en grafwaarts brengen van mijn geliefden zoon WIJBREN AREND EVERTSZ, betuig ik mijnen hartelijken dank. Sneek, 14 Mei 1880. K. ESVELD, Wed. G. Evertsz. Zij, die nog iets te vorderen hebben van den fleer J. H. DE HOOP, Jur. Cand., worden verzocht hunne rekeningen uiterlyk binnen aeht dagen in te zenden ten kantore van den Ondergeteekcnde Leiden, 18 Mei 1860. M'. W. D. BOSCH Rapenburg 31,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3