LEIDSCHE COURANT. 1880. V. 115. WOENSDAG 19 MET. STADS BERICHTEN. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. mi Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per tierend rel ja ars 1.50, franco p. f2. den Gemeenteraad ƒ1.85, franco p.p. 2.35. Het Versing afzonderlijk is verkrijgbaar roor 2.50 luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdverlentiPn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 ccnls. De Courant verschijnt dagelijks, Zon met het Verslag der Handelingen van 'sjaars, SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER in WETHOUDERS van LEIDEN doen te veten, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 (Staatsbl. n°. 17), een aan vang tal worden gemaakt met de inschrijving oor den Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deie inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, inet dien verstande, dat de personen, geboren in 1846 tot 1854 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen, zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom behooreuterwijl de geborenen in het jaar 1855 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te Meten: bet eerste van den jare 1880 en het tiende, of dat der geborenen in 1845, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgcslotenen te behoorenen dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schuil er lijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad n6), zullen worden geopend op Zaterdag den 15 Mei aanstaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dal derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Jnni niet hebben doen inschrijven (en dos ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen,, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet Meder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teokening tot sluiting, door het Hoofd van de Regeering aan liet einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen vorden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uilsluiting te hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832 Staatsblad li®. 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van lieden af, van des voor middags 9 tot 's namiddags 4 nren terwijl zij, welke elders geboren zijnzich dat be wijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-akte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens bet straatnommer hunner woninghu?i beroep en dat hunner ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den lijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd, zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeerenteneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede lot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloopc, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepeu, om 2ich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Zaterdag den 15 Mei 1880, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Difisdag den 18 Mei 1880, de bewoners van Wijk IV en V, Op Woensdag den 19 Mei 1880, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Donderdag den 20 Mei 1880, de bewoners van Wijk VII en VIII: telken dage van des voormiddags 10 tot. des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebhe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zp. Ms. besluit van den 7 September 1828 (Staatsbl. n°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedeit dien tijd, door het overlijden \an hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse ie verblijven, en dus alsnu m de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan té meldendes voonnid- dags tusschen 9 en 1 nur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou ztjn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Recblbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (Staatsbl, n°. 12),houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, of wel beide straffen te zatnen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FR EMERYWeth. 1°. Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, ter vol doening aan art. 228 der Wel van 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85), dat alle pretension over het jaar 1879, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd en dal de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE FREMBRY, Wethr. fd. Burgemeester. Leiden, 18 Mei 1880. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dagel(jks, de Zondag uitgezonderd, des voormiddags van 912 uren, de Paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1875, en voor de zeemiliciens der lichting van 1§76, verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmclde. De Burgemeester voornoemd, Léiden, 18 Mei 1880. DE FREMERY, Wethp. fnngd. Burgr. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 20 Mei 1880, des namiddags te twee uren. Nog te behandelen onderwerp: Voordracht betrekkelijk de plaatsing van een Gymnasium en eene Hoogere Burgerschool voor meisjes op de Ruïne. (89) LEIDEN, 18 Mei. Door burg. en welli. wordt aan den raad medegedeelddat blijkens een ingesteld onderzoek voor de plaatsing van een gymnasium en eene hoogere burgerschool voor meisjes geen ander geschikt terrein is aan te wijzen dan de Ruïne. Vermits evenwel dat plein aan de regering is aangeboden voor de oprigling van akademische gebouwen, zal, alvorens een besluit worde genomen lot de oprigtiug aldaar van de bovengenoemde schoolloka len. de vereischte vergunning aan den minister van binnenlandsche zaken moeten worden aangevraagd. De uitgestrektheid gronds, die voor de beide schoollokalen zou moeten worden ingenomen, bedraagt voor hel gymnasium 1300 centiaren en voor de hoogere burgerschool voor meisjes 1750 centia ren: terwijl nu het geheele terrein eene oppervlakte heeft van ongeveer 2 hectarenzoude er eene meer dan voldoende uitgestrektheid overblijven voor de plaatsing van een universiteits-gebouw. Burg. en welh. vragen dienten gevolge magtigiug om de vereischte vergunning aan den minister te vragen. Wij vernemen, dal eigenaars van huizen op de Riunenvestgracht tegen over het Plantsoen zich lot de gedeputeerde staten dezer provincie hebben gewend met verzoek hunne goedkeuring te onthouden aan het besluit van den gemeenteraad lol demping dier grachtten einde daardoor bouwgrond te verkrijgen. Zij meenen dat, bijaldien dat plan tot uitvoering komt, licht en lucht zal worden henomen aan de bewoners der aldaar slaande huizen, daar de aan te leggen straal slechts eene breedte van 5 meters zal hebben. Hel dempen dier gracht, waaraan nog kort geleden groote kosten voor uil dieping zjjn gemaakt, achten zij uit een hygiënisch oogpunt niet wenschelijk. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ40.00, ƒ20.00, ƒ410 en ƒ2.05; de laagste 38.00, ƒ20.00 ƒ4.00 en 2.00. Gedurende de heide Pinksterdagen zijn van hier langs den llolland- schen spoorweg p. m. 4750 reizigers vervoerd. Bij de Zaturdag te 's llage gehouden acle-examens voor liet lager on derwijs werden voor de acte in de vrouwelijke handwerken 18 candidaten geëxamineerd1 werd afgewezen en 17 toegelaten, als: mej. B. H. van Deventer. *oor smaak; M. W. Dijsselhof, voor smaak; VV. Éijgens, voor smaak; J Ihurg. voor smaak; S. de Jongt), voor smaak; M. E. Kluit, voor nut; L. S. Kokkel, voor smaak; 1) van der Koogh. voor smaak; A. Lïudenborinvoor nut en smaak; C. A. Plokker, voor nut en smaak, allen uit Dordrecht; L. Postmus, uit 's Gravendeelvoor nul en smaak; B. C.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1