LEID8CHË COURANT. 1880. DINGSDAG 1» MEI. V. 114. ST A l>S-BERICHT KIN UI iN N KIN LA N ÜSCII IS BKUIGTKN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaar» 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gtmecnlcraad 1.85, franco p.p. f 2.36. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huilen de expeditie!,osten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 27—28 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). Uithoofde van het Pinksterfeest zal Maandag avond gcene Courant worden uitgegeven. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 20 Mei 1880, des namiddags te twee uren. 1°. Benoeming van een onderwijzer 2de klasse aan de school n". 2 voor minvermogenden. (79) 2". Idem van een tijdelijk lid der Commissie van Financien. (81) 3°. Verzoek van A. H. Eigeman, om ontslag als lid der Commissie van Bestuur over het Ziekenhuis der Kijks Universiteit. (84) 4". Benoeming van een lid der Commissie voornoemd. (84) 5". Voordracht betrekkelijk den prijs van het gas. (52, 62, 63 en 77) G°. Staten van af- en overschrijving op de beeroi ling voor 1879. (67, 75 en 80) 7°. Slaat van af- en overschrijving op de begroot ine voor 1880. (77 en 89) 8". Verzoek van C. Verhagen, om een duiker te leggen. (82) 9». Idem van D. Bouwmanom een schoeiing te maken en een brug te leggen. (82) 10". Idem van G. C. C. Wiggers van Iierchem, om een schuitenhuis te plaatsen (82) 11». Idem van L. Meijer, ter bekoming van gemeentegrond. (83) 12». Idem van D. F. D. Beeser, betrekkelijk hel dempen van eene sloot. (85) 13". Idem van de firma Crans en C. betrekkelijk de overdracht van de con cessie van paardenspoorwegen. (86, 69 en 76) 14". Bekening van het Gereformeerd Minne- of Arme oude Mannen- en Vrou wenhuis over 1879. (74) 15". Idem van de dienstdoende Schutterij. (87) 16". Idem van de Stedelijke Gasfabriek. (73) LEIDEN, 15 Mei. De firma Crans en C". heelt zich op nieuw tot den gemeenteraad ge wend met het verzoek om vergunning tot het overdragen van de concessie voor den aanleg en de exploitatie van paardenspoorwegen alhier, aan de Tramways-Trust-Company te Londen. De vroeger genomen ongunstige be schikking ofschoon om redenen voor de firma zeer eervolheeft haar teleur gesteld. Eene dergelijke onderneming toch had zij voor eigen rekening niet kunnen tot stand brengen en het daartoe benoodigde kapitaal was daarvoor hier te lande moejjeljjk te vindenwaarom zfê zich dan ook tot Engelsche kapitalisten had gewend. Door eene onbekrompen opvatting der zaak. had de maatschappij eene behoorlijke exploitatie mogelijk gemaakt; voor het bouwen van eigen stallen zijn de plannen en bestekken in gereedheid ge- bragt, en voor de veraangenaming van het reizend publiek zijn zomerrij- tuigen zeer wenschelijk. Hoewel de maatschappij onmiddellijk wil overgaan tol het bouwen der stallen en het aanschaffen van meerder materieel, maakt zij er echter bezwaar in meerder kapitaal in eene zaak te steken die blijkt haar eigendom niet te kunnen worden. De commissie van fabricage blijft bjj haar vroeger advies en raadt burg. en weth. den gemeenteraad voor te stellen alsnog zijn besluit van 30 April jl. in dien zin te wijzigen. Wanneer de raad de overdragt blijft wei geren en daardoor de firma Crans en C°. niet in staat is aan hare verplig- tingen jegens hare geldschieters te voldoen, vreest zjj dat de maatschappij de voorgeschoten gelden zal terugvorderen om die elders aan te wenden. Zij twijfelt of een dergelijke loop der zaak in het belang der gemeente zou zijn. Door den heer A. H. Eigeman is, wegens voortdurende ongesteldheid ontslag verzocht als lid van het bestuur van het akademisch ziekenhuis. In de vergadering van hoofdingelanden van Rijnland op gisteren den- 14de° Mei, is voor de betrekking van hoogheemraad, opengevallen door het overlijden van den heer 1. van der Dreggen Fzn.. een voordragt opge maakt van 3 candidatenwaarop geplaatst zijn de hh. K. van der Torren Kzn.T. P. Viruly en mr. J. P. A. Teding van Berkhout. Na afloop dier bijeenkomst begaven de leden der vergaderingdaartoe uit- genoodigd door hel collegie van dagelijksch bestuur, zich met eene stoom boot naar Kaïwjjk, ten einde de werken van het gesticht wordende stoom gemaal in oogenschouw te nemen. De talrijke vlaggen op keeten en werk loodsen geplaatst, de bedrijvigheid op hel werk, de rijen kipkarren door paarden gelrokkendie het weggegraveu zand langs spoorbanen in verschil lende rigting wegvoerdentot eiTenitig van den ongelijken duinbodem in den omtrekboden een eigenaardig schouwspel aante sterker sprekende doordien de duinen steeds een indruk van rust en kalmte teweeg brengen. Het gezigt van dien diepen putwaarin de stoomkracht 1250 palen had gedreven, en waarin reeds de penanten der schepraderen verrezen, en dege- heele omgeving, herinnerden terstond aan de afbeeldingen van hel leggen van den eersten steen der sluizen75 jaren geleden. Had men toenin 1804, reden lot verheuging, dat het gewigtig werk van de uitwatering op de Noordzee tot stand kwam, nadat juist 400 jaren vroeger, in 1404, de eerste opneming van eene gelegenheid daartoe had plaats gehad; nu kon men zich naauwelijks verbeelden, dat, wat daar voor het oog gewrocht was nog geen jaar verwijderd w as van den tijddat de stichting van het stoom gemaal in Rijnlands vergadering behandeld werd. Er was dus wel reden voor, dat Rijnlands geheele bestuur, zeiden zoo talrjjk vereenigdop die plek te zamen kwam en dat, naar hel scheen, met algemeene tevredenheid de wording van het groole werk, de voortvarenheid en de goede zorg voor orde en regelmaat van de zjjde der aauuemers werd begroet. Rjjniands bestuur liet dan ook niet na om zijne tevredenheid te betuigen over den gang der zaak, eene betuiging, die zich niet alleen in woorden uitte. Aan de zwem- en badinrigting Rhijnzigt zal, blijkens bierachter voor komende aankondiging, het badsaizoen op Dingsdag 18 dezer geopend wor den. Wij nemen deze gelegenheid waar om er de aandacht op te vestigen, dat deze inrigting eenige verandering heeft ondergaan. Stond zjj vroeger alleen open voor de leden, thans is zjj opengesteld voor iedereen. De onder nemer zal hierdoor zeker het algemeen belang bevorderenen menigeen uil- lokken gedurende de zomermaanden een verfrisschend bad op deze daarvoor zoo bijzonder geschikte plaats te nemen. Moge de uitkomst leeren dat het publiek zich deze gelegenheid wil teH nutte maken, en de ondernemer zich daardoor aangemoedigd zien zijne zorgen aan deze zoo nuttige inrigting te blijven wijden. Voor de reünie van oud-studenten, in Junjj alhier te houden, hebben zich tol nu toe 138 deelnemers aangemeld. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenom nen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 56 lol 73 volwassen personen en 7 tot 11 kinderen. De Staatscourant bevat eene lijst van gewezen schepelingen der ma rine, voor wie uit O. I. gelden zijn ontvangen, als aandeel in de opbrengst van op de kust van Atjeh gemaakten buit in 1873 en 1874. Daarop komen voor: P. Doove 1.85)H. Vink 1.80) en J. Ginjaar (ƒ1.26), geboren te Leiden, en M. Koppeschaar (/0.94y2), geboren te Zoeterwoude. Deze gelden worden door het dep. van marine aan belanghebbenden uitbetaald op vertoon vau hun ontslagbrief, pensioen-acte of ander bewijs van iden titeit en tegen onderteekening van aldaar berustende qiiitantie'n. Voor over ledenen geschiedt de betaling aan hunne erfgenamen tegen overlegging van eene verklaring van erfregt. Thans is verschenen de irekkingstijsl der algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood van 1880. Zij is a 15 ets. verkrijgbaar gesteld. De op de loten gevallen prijzen kunnen worden afgehaald, hetzij te 'sHage aan de Gothische zaal, op later bekend te maken dagen en uren, of door tusschen- komst van de in de verschillende plaatsen gevestigde subcommissiën. Bij de gisteren te 's Uage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs werden voor de acte in de vrouwelijke handwerken 23 candidaten ge ëxamineerd; 2 werden afgewezen en 21 toegelaten, als: mej. A. M. van der Beek, uit Leiden, voor nul; E. Boucher, uit Leiden, voor smaak; M. van der Brugge, uit Vlaardingen, voor nut; II. Coumottuit Leiden, voor nut; J. van den Doel, uit Rotterdam, voor beide; J. Faber, uit's llage, voor beide; S. B. M. Gips, uil Schiedam, voor nul; C. J. Koens, uit 's llage, voor beide; E. A. Lancel, uit Leiden, voor smaak; C. C. Niemeijer, uit Leiden, voor smaak: G. van Rhijn, uit Schiedam, voor nut; E. G. Rosskopf, nit 'sllage, voor smaak; A. M. Rosskopf, uit 'slfage, voor smaak; J. S. Snjjders, uit

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1