LEID8CBE (iff IRA Vi'. 1880, ZATURDAG 15 MEI. ST A DS-BERICHT EN. B lw ïn l a is i-: mm r, t e in W°. 113, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p. p. f 2.35. Hel Verslag afzotultrlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien de adressen van A. L. A. Verbbcggen en A. J. Kantebeen, beiden smeden, wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van eeneswiecferi/', de le. in het pand in de Korte Raamsteeg N°. 73 en de 2' in het pand aan de Middelstegracht N». 85; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemde verzoeken, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Vrijdag den 285,'n Mei aansl., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhnis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen die verzoeken in le brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Wethr. f"1. Burgemeester. Leiden, 14 Mei 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 14 Mei. Even als in de meeste steden van ons vaderland heeft zich alhier eene commissie geconstitueerd tot inzameling van bijdragen, bestemd voor het aanbieden van een huldeblijk aan den generaal K. van der Ileyden, den be velhebber, wiens beleid en dapperheid tot de thans verkregen en bevredi gende uitkomsten in Aijeli geleid hebben. Deze commissie bestaat uit de heeren: P. I. de Fremery, voorzitter, H. W. F. Bakker, penningmeester, C. H. de Goeje, secretaris, mr. C. Cock, P. L. C. Driessen, dr. H. G. Hagen, G. lloltius, J. Hoog, mr. SV. van der Kaay, dr. II. Kern, dr. C. Leemans, F. J. G. W. Leers, A. C. Quant, Th. Reepmaker, dr. P. L. Rjjke, J. Schel- tema, N. J. Stallinga, J. A. de Vicq, A. C. Vrcede, dr. II. Boursse Wils, W. J. Zegers Rijser. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente alhier is heden tol pre dikant by die gemeente beroepen d® E. E. Gewin, pred. te Renkum. De Haarlemmerstraat, van de Turfmarkt tot aan de Ilartebrug, ver toonde zich heden in feestdos. Aan beide zijden der straat was van alle woningen eene vlag uilgestoken. Het was een bewijs van hartelijke deel neming dier ingezetenen in het voorregt, dat heden ten deel viel aan den heer dr. W. H. D. Suringar, oud-rector van het gymnasium, aldaar woon achtig, die gedachtenis mogt vieren zijner 50-jarige echtvereeniging. Bij eene eergisteren door den directeur en kommandant der marine te Amsterdam gehouden aanbesteding was voor de levering eener partij vlagge- doek de minste inschrijver de firma van Ilartrop en Zoon alhier, voor ƒ1929.50. Heden morgen ten 8% ure is op de Hoogewoerd een paard, gespan nen voor een tilbury, toebehoorende aan C. de B.bouwman te Zoeter- woude, over een rail gestruikeld en gevallenten gevolge waarvan het lemoen is gebroken, doch verder geen ongelukken hebben plaats gehad. Ten 12uur is op de Havenbrug door den tram een schaap overreden, dat deel uitmaakte van een koppel van ongeveer 12 stuks. -- Met denzellden wind, die zoo meuigen kouden lentedag heeft bezorgd, leekende heden namiddag de thermometer van Fahrenheit 74 gr. Bij kou. besluit van 30 April zijn de gemeenten Epe in Gelderland en Witdervank in Groningen aangewezen als standplaats van een postkantoor. De pakketbooten, welke den 9j€n en 24s"11 van elke maand van Sout hampton naar Brazilië vertrekken, zullen in het vervolg Montevideo en Buenos-Ayres aandoenen kunnen dientengevolge de brieven en verdere stukken voor de Argentynsche republiek en Uruguay met de bovenbedoelde pakketbooten verzonden worden. Daarentegen is de verzending van brie venmalen naar de genoemde landen met de pakketbootenwelke tol dusver den 30slen van elke maand van Southampton vertrokken, gestaakt. Het stoomschip Koningin Emma is op 12 Mei le Batavia aangeko men. De Madura is op 11 Mei van Padang naar Nederland vertrokken. De Utrecht, op weg naar Batavia, vertrok op 13 Mei van Aden. Bij de gisteren le 's IIage gehouden acte-examens voor hel lager onder wijs deden voor de acte in de Engelsche taal 5 candidatrn examen, die allen werden toegelaten, als: mej» M. C. Baerselman, A. M. Deeleman. G. P. Eikendal en C. B. van Ueukelom, uit 'sllase. en C. S. M. Grossonw, uil Rotterdam. Voor de acte in de Fransche taal werden mede 5 ramiida len geëxamineerd; 3 werden afgewezen en 2 toegelaten: mej° E. E. L, Stahl en H. Elias, uit Rotterdam. Aan het examen voor de acte als hoofd onderwijzeres onderwierpen zich 9 candidaten; 2 werden afgewezen en 7 toegelaten: mejD A. P. Geysbeek Molenaar, uit Hazerswoude; A. Honig, uit Leiden; C. G. Lijsen uit 'silage; M. C. Meijer, uit Rotterdam; M. C. Pan- nevis, uit Rhoon; F. L. Schieke, uit 'silage, en II. Wesldijk, uit Leiden. Nog werden geëxamineerd voor de acte als hoofdonderwijzer 2 candidaten die beiden werden toegelaten: de hh. C. C. Weegenhuisenuit Kralingen, en J. A. H. Reiziger, uit Noordwijk-Binnen. Heden werd o. o. met gunstig gevolg examen afgelegd in de vrouwelijke handwerken voor smaak door mej. C. C. Niemeijer, uit Leiden. Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland is toegelaten tot de evan geliedienst de heer J. Breunese, cand. van de Utrechtsche hoogeschool; tot lid der synode werd gekozen d®. E. César Segers, pred. te Leiden, en tot secundus dr. van der Flier, pred. te 's Ilage. De voorstellen der synode in zake art. 38 godsd. onderwijs werden met eenparige stemmen onaanneme lijk verklaard; ook de kerspelvormiug, zooals zjj voorgesteld werd door de synode, vond geen bijval. Door liet prov. kerkbestuur van Noordholland zijn tot de evangeliebe diening toegelaten de hh G. Wildeboer, cand. aan de Leidsche hoogeschool, en J. H. W. Kalman, cand. aan de hoogeschool te Utrecht. Door het prov. kerkbestuur vau Overijssel is toegelaten de heer W. G. van Doorne, candi- daat te Utrecht. De //International Bell Telephon-Company" van New-York heeft hier te lande en in België concessie gevraagd voor deu aanleg en het onderhoud van telephoongeleidingenten einde dit nieuwe gemeenschapsmiddel in te voeren, vooreerst te Amsterdam en te Rotterdam. In de Rotterdamsche diergaarde is aangekomen eene bijna volwassen Bengaalsche koningstijgerin, uit Antwerpen overgebragt per stoomboot Tele graaf. Een groote Bengaalsche koningstijger wordt er binnen eenige dagen uit Berlijn verwacht. Te Dordrecht heeft een persoon de verregaande boosaardigheid gehad eene levende kat met eene spanzaag den kop van het ligchaam te zagen. Door de politie is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Dingsdag werd te Aalsmeer vermist zekere G. F. Schouw, oud 42 jaren bakkersknecht, die in den ochlend van dien dag naar de gemeente Haar lemmermeer was gegaan, doch niet terugkeerde. Woensdag werd zijn lijk gevonden in eene sloot, hoek Bemiebroekerweg en Sloterlogt. De oorzaak van het ongelukdezen als een oppassend persoon bekend staanden man overkomenis alsnog onbekend. (77. C.) Uit 's Hertogenbosch zijn door de militaire autoriteit tenten naar het zoo zwaar geteisterde Veld Driel gezonden, om in de behoefte aan huisves ting te voorzien. Te Breda is door een maréchaussee gevankelijk binnengebragt de 14-jarige S.wonende le Rijen, beschuldigd van brandstichting. Deze jeug dige deugniet, die ook reeds vroeger met de politie kennis maakte, ver haalt, om zijne daad te vergoelijken, dat toen hij onlangs den boschbrand le Tilburg zag, hij dit zoo mooi vond, dat hij, alleen om zich een derge lijk genot te verschuilenhet goed van zijn meester heeft willen in brand steken. Toch schijnen hem daarbij ook hetere gevoelens te hebben bezield, althans om den brand, welken hij wilde doen ontstaan, te blusschen, hadj hij water gereed gezet. Onder Gorsel is eene boerenplaats afgebrand. De bewoners waren naau- welijks in rust, toen de brand uitbrak, en hebben zich slechts bijna onge kleed kunnen redden. De inboedeleen aanzienlijk bedrag aan bankpapier, 12 koeijen, 8 kalveren en 3 paarden zjjn verbrand. Het vernielde was slechts voor een geringe som verzekerd. Onder Tilburg zijn vier aan elkander belendende woningen door brand vernield. Onvoorzigtigheid van eene der bewoonsters moet de oorzaak van den brand zijn. De Surt'n. Ct. publiceert, ingevolge alin. 4 van art. 1667 van het B. W.de reglementaire bepalingen voor de vereeniging Kong-Ngie-Toug, welke vereeniging zich ten doel stelt de bevordering van de zedelijke en stoffelijke belangen van de, in deze kolonie, zich zoo vast als tijdeljjk bevindende personen van Chineschen landaard, ten wier behoeve ruime, zindelijke en nette localen beschikbaar zullen wezen tot tijdelijk verblijf

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1