11U IT E Ma A M )SC 11E BKUIETEiN. ren, heeft zich Maandag daaraanrolgende reeds weder bij den ambtenaar ran den burgerlijken stand vervoegd, om eene nieuwe huwelijksverbintenis te sluiten. Te Venlo is een leeraar aan de hoogere burgerschool op de straat op gewacht door een persoon, die hem aangreep en zoo geweldig mishandelde, dat hij niet buiten levensgevaar verkeert. Een oude wrok moet de beweeg reden tot deze daad zpn geweest. Dezer dagen stal een arm man, die zich tot dusver onberispelijk ge dragen had, eenig hout op het landgoed van een advocaat te Luxemburg. Toen hij deswege leregtslond kreeg de bestolene medelijden en pleitte zelf voor den dief. De regtbank zag zich echter genoodzaakt hem te ver- oordeelen. Van den Rijn schrijft men aan de H. C.: Men bemerkt thans, nu alles in vollen blcei staathoe verbazend groot de schade isdie het houtgewas dezen winter door de strenge vorst geleden heeft. Zoo zijn in eene gemeente bjj Neuwied 542 appel- en 163 noteboomeu bevroren. Dit zijn ongeveer 5/6 der appel- en bjjna alle noteboomeu. In de omstreken van Dillenburg z(jn vele wijnstokken en fijnere vruchtsoorten bevroren. De boomen op de ber gen hadden daar minder geleden dan in de dalen, omdat dezen winter de koude op de hoogten steeds eenige graden minder was dan die in de val- leijen. Bij Nassau zijn ongeveer 100 vruchtboomen doodgevroren. Het zwaarst is de schade echter te Soden, waar volgens officiële telling 2658 boomen bevroren zijn, meerendeels vruchtboomen. Ook in het park aldaar zijn vele zeldzame gewassen verloren gegaan. 'sGRAVENHAGE, 12 Mei- Tol burgemeester der gemeente Slenaken is benoemd de heer H. H M. Broers. Naar men verneemt is de kapitein J. E. N. baron Sirlema van Gro- vesiins, op zijn verzoek, door Z. M. eervol ontheven van zijne betrekking van adjudant bij Z. K. II. den prins van Oranje, en benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. De uitslag van de verkiezing van vijf leden der provinciale staten, in het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage, was als volgt. Ingeleverd zijn 846 stem- billelten. Van onwaarde 8. Geldige stemmen 838. Volstrekte meerderheid 420. Herkozen; de lib. mr. C. A. van der Kemp met 724; jhr. J. Mock met 450 en mr. M. W. baron du Tour van Bcllincliave met 428 stemmen. Her stemming lusschcn de hh. mr. \V. A. J. baron Schimmelpenninck van der tlye, aftredend lid, die 397, jltr. J. Westpalen van Hoorn van Burgh, af tredend lid, die 366, mr. Th. Borrel, notaris, die 235 en A. E. Maas, die 226 stemmen bekwamen. Verder werden uitgebragt op de hh. dr. Th. Ch. L. Wijnmalen 212, m". A. Haakma van lloyen 204, jhr. tnr. J. K. W. Quarles van Utford 195, P. J. B. K. Uobidé van der Aa 182, jhr. P. Gevaerls van Simonshoveu 43 stemmen. Aan het departement van waterstaat enz. werd lieden o. a. aanbe steed: de verbouw van dat ministerie, waarvoor de minste inschrijvers waren de hh. J. C. Tom en II. van Bergen Henegouwen, alhier, voor ƒ111.774, en het inaken van werken tol uitbreiding van hei station Zwolle, daarvoor was minste inschrijver de heer J. de Klerk, te Werkendam, voor ƒ289 000. Te Scheveningen zjjn heden 90 schuiten aangeweest, die van ƒ20 tot ƒ75 besomden; het waren meest binnenvisschers, die 2 a 3 dagen reis had den. Tongen, welke het meest werden aangebragt, golden van 4 tot 7 stuivers per stuk. BELG1E. Het internationaal congres voor onderwijs te Brussel zal van 22 tot 29 Augustus vergaderen. Er worden dagelijks twee zittingen gehouden; 's voormiddags door de afdeelingen 's namiddags in algemeene vergadering der gezamenlijke afdeelingen. De leden zijn niet aan het gebruik van een bepaalde taal gebondenmaar van de redevoeringendie in een andere dan de Fransche taal gehouden worden, zullen leden van het bureau den korten inhoud meedeelen. De congresleden zullen tegen verminderden prijs op de Belgische en vreemde spoorwegen kunnen reizen, en het uitvoerend comité zal een bureau tot het geven van inlichtingen aan vreemdelingen inrigten. Van de Mercatoreen stoomschip der White Cross Line, die den 3den Maart Antwerpen heeft verlaten, is sedert dien lijd niets meer gehoord. Er is naauwelijks nog twijfel aan mogelijk, dat het schip met man en muis vergaan is. EKGELiIND. LONDEN, 11 Mei. De heer Fawcett heeft in de Times zijne bewering Ingetrokken, dat de afgetreden ministers van het tekort in de Indische financiën zouden ge weten hebben, toen zij het parlement ontbonden. Hij erkent verkeerd inge licht te zijn geweest, hetgeen hem uit officiële bescheiden is duidelijk geworden. De heer Gladstone heeft zijn jongsten zoon, Herbert Gladstone, die dezer dagen tot afgevaardigde voor Leeds werd gekozen, tot zijn onbezol- digden particulieren secretaris benoemd. De kanaalvloot is van haren kruistogt rondom de Azoren teru<"*e- keerd. Zij heeft geen nieuws hoegenaamd van de Atalanta medegebra»t Volgens een rapport van den onderkoning van Britscli-Indiëuit^Simla was generaal Roberts met eene sterke magt naar de Logar-vallei en Maidari gelrokken. Hij zou daar halt houden, cm orde in het land te herstellen en toevoer af te wachten. Uit Kurram is berigl ontvangen van groote zamen- scholing van stammen te Zurmat en in de omstrekenwaarschijnlijk om het openen van de gemeenschap der Engelschen door den Shutar garden te betwisten. In de nabjjheid van Khelat-i-Chiltai hadden de Engelsche troepen eene schermutseling met ströopers, die uiteen werden gejaagd. De jongste mail van de Westkust van Afrika brengt de tijding, dat op bevel van kapitein Gaston, Brilsch eonsul aan de Westkust, drie Engel sche schepen, onder bevel van den commodore Richard, de inboorlingen-stad Batanga gebombardeerd en plat geschoten hebben. Een detachement mari niers landde, om wat nog van de stad was overgebleven in brand te steken. Twee soldalen werden door het vuur der inlanders gedood en de commo dore werd gekwetst. De aanleiding tot dezen aanval was de gevangen neming en mishandeling van een Britsch koopman. Door de politie van Hammersmith, bij Londen, is dezer dagen we gens diefstal een oud man gevat, die midden in het moeras van Fulham bleek te wonen, waar hij zich op palen een hut heeft gebouwd. Op die eenzame plek woonde hij reeds jaren lang, zonder eenig ander gezelschap dan dat van zjjn hond. Bij het onderzoeken van zijne woning heeft men allerlei voorwerpen gevonden: zilveren trekpotten, horloges, lepels, boe ken, hoeden, uniformen, geweren enz., die de man niet zoozeer uit nood als wel uit liefhebberij gestolen en naar zijn eenzaam verblijf gebragt had. Dezer dagen heeft een vreeselijke storm in Oregon gewoed, waardoor aan den mond der Columbia-rivier een menigte visschersboolen stukgeslagen werden en zonken. 28 visschers kwamen in de golven om. Uit Lima wordt omtrent den oorlog o. a. het volgende gemeld: Terwijl een deel der Chileensche vloot de zuidelijke havens, en voornamelijk Arica, blokkeerde, begaf een ander deel zich naar de guanorijke Lobos-eilanden in de noordelijke wateren van Peru; joeg de werklieden, die aldaar met het laden van guano bezig waren, uiteen; voerde de kleine bezetting als krijgs gevangene mede; vernielde de los- en laadplaatsen, de werktuigen en booten, en beschoot ten slotte de tegenover die eilanden liggende onverstrekte haven van Eten Op den terugkeer werden de Chincha-eilanden, waar door de regering evenzeer guano wordt verscheept, op dezelfde wijze geteisterd. Een nog harder lot trof de bloeiende havenplaats Mollendo. Al de aan den slaat behoorende gebouwen, zooals het kantoor der in- en uitgaande regten het stationsgebouw enz., werden in de asch gelegd; de spoorwegdjjk werd over verscheidene mijlen vernieldde Chileensche soldaten plunderden de woningen der weerlooze ingezetenen en pleegden ook gewelddadigheden tegen vreemdelingen, zoodat de vreemde consuls ernstige verloogen daartegen ingediend hebben. FRAItiURIJ K. In den ministerraad heeft de minister van oorlog medegedeeld, dal de nieuwe vaandels voor het leger gereed zijn; zij zullen 20 Junij plegtig uit gereikt worden. De Lanterne zegt, naar aanleiding van de waarschuwende nota inliet Journ. off. tegen de beraamde gedachtenisviering der communards op 23 Mei, liefst te geloovendat de regering vast besloten is om hare bedreigin gen niet uit te voeren. De Mot d'Ordre merkt aan, dat de gematigde re publiek nogmaals het keizerrijk nahaplja, dal zij verdergaat, immers een plan dreigt te straffen, dat nog geen begin van uitvoering gehad heeft, llen zou, meent het blad, geen duidelijker blijk van zwakheid en onbe kwaamheid kunnen geven. Te Lyon is door de "Alliance républicaine" in eene vergadering van 1500 kiezers Rlanqui candidaal gesteld voor de kamer. Dit had echter niet zonder levendig verzet plaats. Het hol van Rijssel heeft de veroordeelingen ter dood weder met een vermeerderd en wel ten gevolge van het volgende feit- 28 Maart II. doodde een onderofficier, Hamon genaamd, eenen anderen onderofficier, door a bout portam, terwijl hij sliep, een geweer op hem af te schieten, waarna hij hem van zijn geld beroofde, dat hij eenige dagen vroeger van zijne familie ontvangen had. Op 9 Mei is in het bosch van Fontainebleaueen brand ontstaan, welke zich over eene uitgestrektheid van acht of hectaren verbreid heelt. De oor zaak is onbekend. Op een hoeve te la Verdière, dep. Var, is de bliksem in een schaaps kooi geslagen, waardoor 80 schapen werden gedood. - Te Narbonne is een behangerzekere C.in hechtenis genomen be schuldigd van zijnen oom en tante, die hem tot hun eenigen erfgenaam be noemd haddendoor middel van vergif om het leven te hebben gebragt. DUIT8CIILANO. Naar men aan de Köln. Zeit. meldt staat het vast, dat binnen kort bij den landdag een ontwerp, betreflende eene discretionaire volmagt aan de regering in de uitvoering der Meiwetten, zal worden ingediend. De keizer is uit Wiesbaden weder te Berlijn teruggekeerd. •*- Te Ludwigshaven kwamen dezer dagen twee zendelingen van de Mor monen aan. Zij ontvingen het verbod aldaar predikatiën te houden. Zij zijn toen naar Mannheim vertrokken, alwaar zij in eene groote zaal gods dienstige bijeenkomsten hielden, die gewoonlijk door 60 a 70 personen werd bijgewoond. Zij hebben 14 familiën aangeworven, 2 uit Baden, 4 uit Hes sen, 6 uit Beijeren, 1 uit Pruissen eu 1 uit Wurtemberg. Uit Hamburg meldt men. dat in de buskruidl'abriek onder Geesthacht eene ontploffing heeft plaats gehad, waarbij vier werklieden zijn gedood en een zwaar gekwetst. Van de Silezisch-Russische grenzen wordt gemeld, dat er aan de grens rivier Prosna in de laatste dagen niet minder dan vijf menschenlevens als slagtoffer van den sluikhandel gevallen zijn. Drie smokkelaars verdronken bjj eene poging om op Pruissisch gebied de wijk te nemen, waaronder een jonge boer die de hartversterkingen voor zijne bruiloft binnen wilde slui- ken; twee werden op Russisch gebied door de kozakken, die de grenzen bewaakten, doodgeschoten. Naar de Bresl. Zeit. verneemt, kunnen de landbouwers op de grenzen bijna geen daglooners krijgen, daar schier de

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2