WJlTKiN LANDSCHK BKHIÜTKV ADVERTENTIE N. treden. Oil de mededeelingen van den penningmeester bieek, dat de finan ciële toestand der vereeniging zeer gunstig mag genoemd worden naardien er een batig saldo van ruim ƒ3000 aanwezig is. Ook dit jaar worden er prijsvragen uitgeschreven en wel een voor de compositie der ballade »de Waterreus"; premie ƒ200, een voor een concert-aria 50 en een voor phan- lasie-slukken voor violoncel en piano ƒ50. Tot corresponderend lid te Leiden werd benoemd de heer C. B. Duysler. Des avonds had de uitvoering plaats van Nicolaï's Bonifacius, onder lei ding van den componist. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, is op 7 Mei van Napels vertrokken. De Drenthe, op weg naar Rotterdam, ver liet Aden op 7 Mei. De Utrecht, op weg naar Batavia, vertrok op dien dag van Suez. In de Rotterdamsche diergaarde zijn aangekomen een Abyssinische leeuw en dito leenwin. Door den gemeenteraad van Amsterdam is, bij de behandeling eener concept-verordening tot regeling van het openbaar onderwijsbepaald dat op de burgerscholen 2de kl. voor jongens hel meer uitgebreid lager onderwijs zal worden ingekrompende afd. B dier scholen zal worden opgeheven en het onderwjjs in de Hoogduitsche en Engelsche talen en in de wiskunde al leen aan de scholen van middelbaar onderwjjs zal worden gegeven. Te Amsterdam is gisteren avond in de Boomdwarsstraat een droevig tooneel voorgevallen lusschen vader en zoon. In een twist lusschen beiden bragt de vader zjjn zoon met een mes een snede onder den hals toe, zoo dat de ongelukkige in gevaarlijken toestand verkeert. Onlangs werd te Amsterdam bij de politie aangifte gedaan van een diefstal van ruim ƒ1000 aan Duitsch goudgeld, gepleegd door een kellner, die zich aldaar in een kosthuis ophield. Zijn slagtoffer was een andere kellner, die. evenals hij-, het lieve vaderland verlaten had om in Holland eene betrekking te zoeken. Natuurlijk was de vogel gevlogenzoodra hjj zich van het goud van zijn collega had meester gemaakt. Het was dan ook niet zonder groote moeite, dat het der politie gelukte hem in handen te krijgen en zijn slagtoffer weer in het bezit te stellen van de verloren goudstukken. Naar later bleek was het goud echter niet volledig terugge vonden, want later kwam de bestolene op het sectiebureau nog eens naar een rolletje goud vragendat hij nog altjjd vermiste. Het gevolg van dit verzoek was, dat de politie zoo vrjj was op genoemden bestolene ook de hand te leggen, op grond dat uit inmiddels verkregen inlichtingen en be wijzen hel duidelijk was geworden, dat genoemde kellner dit geld weer in Duitschland ontstolen had aan een heer, die in het hotel logeerde waar hij het laatst in betrekking was. (IV.r.d.D.) Men meldt uit Zwolle; Naar aanleiding der dringende aanvrage aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid door de schippers-verecni- ging "Schuttcvaer" eu particulieren, is bepaald, dat de kleine schutsluis te Katerveer, voor welker opruiming reeds 15000 op de begrooting was uit getrokken, zal blijven bestaan en worden hersteld. De schipperjj heeft bij deze zaak groot belang. Te Zwolle is de oude gewoonte, om op Hemelvaartsdag morgen te gaan dauwtrappen. nog steeds in zwang. In spijt van het gure morgen- weder gingen Donderdag morgen honderden Zwollenaars voor dag en voor dauw veldwaarts, om zich onder het gehoor van nachtegaalgezang en ander gekweel op dartele wijze te vermaken. De historie vermeldt, dajt voor jaren op dien dag dc landheeren met hunne pachters vroegtijdig veld waarts gingen, om te zien, hoe wei- en bouwlanden er uitzagen en naar welker toestand alsdan de pachipenningen bepaald werden. Onder het drin ken van bier of melk werd alsdan de huur bepaald en zoo eindigde dit dauwlrappersfecst. Thans geschiedt dit anders en ziet men vaak om 9 of 10 uur in den morgen tal van beschonken lieden, die geen land gehuurd, maar abusiveljjk te veel van de stad Schiedam hebben gekocht. Uit Ilaulerwjjk meldt men dat het geregterlijk onderzoek van hel ljjkje van het kind, hetwelk aldaar vermoed werd een gewelddadigen dood te zjjn gestorven, geene redenen lireft opgeleverd om aan kindermoord te denken. Woensdag avond, bij aankomst van den laatslen trein te llarlingen, stond het rijtuig van den heer M. B., van Kimswerd, voor den overrit van het spoor te wachten, torn het paard, verschrikt door het fluiten van de locomotief, achteruitreed en, niettegenstaande de twee knechts bjj den wa gen stonden, in de spoorsloot neerkwam. De heer B.een groot en zwaar man, zat achter in het rjjtuig en is, zoo het schijnt, niet daaruit kunnen geholpen worden, althans, toen geneeskundigen uit de stad ter hulp scho ten, was hij reeds een lijk. Men meldt uit Eindhoven: Alhier heeft sedert eenige jaren eene loojjers-vereeniging bestaan, die eiken eersten Dingsdag van de maand eene loojjersbeurs hield, die door vele loojjers uit de omstreken en niet minder door huidenhandelaars, leérkoopers, schoenmakers van verre bezocht werd. In de vorige maand heeft die vereeniging beslotengeen beurs meer te hou den omdat de Eim'hovensche loojjers (speciaal Eindhoven, Gestel enSirjjp, wal aan e'én ligt) meendendal de omliggende loojjers vaak de leérkoopers medenamen en zjj alzoo verstoken bleven, om hun fabrikaat te verkoopen. De loojjers uit den omtrek hebben onmiddellijk geadverteerd, dat zij eiken eersten Dingsdag der maand in een bepaald calé beurs zouden bonden, wat ook jl. Dingsdag heeft plaats gehad en welke beurs druk werd bezocht, behalve door looijers uil Eindhoven, Gestel en Slrijp, die op boete zjjn ge steld wanneer zij deze beurs bezoeken. Men is nieuwsgierig naar de oplos sing van dezen looijers-oorlog. Men schrijft uit Besoijcn: Dewjjl er over het algemeen geklaagd wordt over de schoenmaker (jendat er tegenwoordig bijna niets te doen is, zoo kunnen wij berigien, dat de beide schoenfabrieken alhier, alsook verschil lende groote schoenmakerijen, die hier gevestigd zjjn, thans volop werk hebben en goede zaken maken. Te Waalwjjk werkt de kunslboterfabriek der firma Verwiel en van der Heyden, die nog geen jaar bestaat, uitstekend. Geregeld geschieden groote verzendingen per Geertruidenbergsche en Waalwjjksche stoombooten en tusschenlijds van Tilburg per spoor, welk een en ander gunstig werkt voor werkvolk, voerlieden en vervoergelegenheden. Uit Ylissingen meldt men: Donderdag middag werd door de roejjers van het Belgische loodswezen in het zeegat de Wielingen eene sloep onder zeil gezien, welke door hare vreemde bewegingen hunne aandacht trok. Er heengaande, zag men dat er zich slechts één man in bevond, die door koude verkleumd en niet in staat was het vaartuig te besturen. Men nam het bootje op sleeptouw en bragt het in de haven. Het schijnt dat de sloep van Antwerpen afkomstig is. De zich daarin bevindende persoon werd, als verdacht, door de politie in bewaring genomen. 'sGRAVENHAGE. 8 Mei.. De heer G. P. Gielen, commies verificateur der eerste categorie voor de active dienst der directe belastingen enz. te Roermond, is benoemd tot ontvanger dier middelen te Wieringen. De plaatsing van den luit. ter zee 2' kl. W. M. J. Visser, aan boord van het ramschip Guinea, is ingetrokken. Daar aan boord is alsnu ge plaatst de luit. ter zee 2e kl. jhr. W. Laman Trip. Door den minister van kolonién zjjn de hh. M. J. H. Duysens, E. Brilman, H. van der Linden Jzn. en J. de Man, lijdelijk gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie, om gedurende den tjjd van één jaar te worden werkzaam gesteld bjj de burgerljjke veeartsenjj- dienst daar te lande. Z. D. H. de prins von Wied heeft zich heden ochtend uit de residentie naar Duitschland begeven. De hoofd-commissie der watersnoodverloting houdt zich onledig met het collationeren van de in proef gedrukte trekkingslijsten. Daar dit na zien, zal het naauwkeurig geschieden, veel tjjd eisclit, zoo wordt daardoor het verschjjnen van de prijsljjst eenigszins vertraagd. Voor eene doeltreffende publicatie wordt door de commissie zorg gedragen. Heden ochtend is op het strand te Scheveningen gevonden het ljjk van eene onbekende vrouwnaar gissing 30 jaren oud en in mansgoederen gekleed. Blijkbaar had zjj zich in zee verdronken, daar men meende kort te voren een persoon in dergeljjke kleeding gezien te hebben. Gisteren avond en heden morgen zjjn te Scheveningen 150 schuiten aangekomen, binuenlekkers. In den loop der week was de besomming zeer ongelijk van ƒ25 tot ƒ100. Door de schrale aanbrengst was de visch duur. Vele schuiten, die noordwaarts waren gezeild ter scholvisscherjj, zjjn door den sterken noordenwind verhinderd geworden. In den loop dezer week kwam er weinig visch van Engeland, ook werd er weinig garnaal aangebragt. Door den noordenwind was de zee krachtig voor die kleine vaartuigen. BELG1E. In de kamer van afgevaardigden heeft eene stormachtige beraadslaging plaats gehad over hel wetsontwerp tot verlenging van de vreemdelingenwet. De minister Bara verklaarde, dat tegenover de Fransche Jezuïteu de gedrags lijn der regering volkomen dezelfde zal zijnals tegenover de Duitsche kloos terlingen is gevolgd. Indien de uit haar land gebannen congregatiën zich in Belgie zouden komen reconstitueren, dan zou de regering op haar de wet toepassen. Voor de groote nationale feesten, die dit jaar in Belgie gevierd zullen worden, ter herinnering aan 1830, heeft de commissie het volgende pro gramma publiek gemaakt: 15 Junij opening der nationale tentoonstelling; 21 Juiij onthulling van het te I.aeken voor Leopold I opgerigte gedenklee- ken; 22 24 Juljj algemeene feestelijkheden: 25 en 26 Julij, 8 en 9 Augustus, muzikale wedstrijd: 1 Augustusopening der historische tentoonstelling van Belgische kunst; 16 Aug., politiek feest; 17 Aug., militair- en kunstenaars- feest; 18 Aug., optogt; 18 tot 19 Aug., groote wedrennen. Zie eerder tiijvoeisel) Voor de vele bljjken van belangstelling, ontvangen bij gelegenheid onzer 25-jarige Echtvereenigingbetuigen wjj onzen hartelijken dank. D. M. SLEGTENHORST. Leiden, 8 Mei 1880. L. SLEGTENHORST, Dirkzwager, Aan allen, die deelneming betoond hebben, bjj het verlies door mij gele den in den dood mijner vrouw, betuig ik, met mijne zonen, onzen dank, Leiden, 8 Mei 1880. J. E. INCKEL. Voor de bewjjzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bjj het overljjden van mijn geliefden Echtgenoot, betuig ik, ook namens mjjne kinderenmijn innigen dank. Leiden, 8 Mei 1880. Wed. J. I. DE VINK, Piekaar. Voor de vele en hartelijke bewjjzen van deelneming, die wij bjj het pvcr- lijden van onzen Zwager, den Heer J. J. IIUBKECHT, hebben ondervonden, betuigen wij onzen welgemecnden dank. F. A. VERSTER. Leiden, 8 Mei 1880. E. M. VERSTER, van Kaatiioven. Langs dezen weg betuig ik mijnen hartelyken dank voor de ondervondeue belangstelling in mijn gevierd jubilaeum. Jit'. W. I. C. RAMMELMAN ELSEVIER.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2