LGID8CHE COURANT. 18S9. êêM MAANDAG 10 MEI. BINNENLANDSC11E BEMGTEN. 108. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en \Fcestdagm uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeend raad 1.85, franco p, p. 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijg kaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiehosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenliën is vart-l—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 19—22 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslagen bladz. 2324 Ingekomen stukken). 111 LEIDEN. 8 Mei. Thans is openbaar gemaakt het rapport van prof. llijke, betreffende hel lichtvermogen van het gas der stedelijke gasfabriek alhier gedurende de drie eerste maanden van dit jaar, welke openbaarmaking in de raads zitting van 30 April door enkele leden werd verlangd, blijkens dat rapport vond de hoogleeraar in Januarij gemidd. waarde 13.37, grootste waarde 14.0G, kleinste waarde 12.53; in Februarij gemidd. w. 14.47, gr. w. 16.24, kl. w. 12.25: in Maart gemidd. w. 14.79, gr. w. 15 30, kl w 14.40. De eenheid, waarin die waarden zijn uitgedrukt, is hel licht dat men verkrjjgt van een spermacctikaars, die 120 Eng. grein per Htir ver brandt en waarvan er 6 in het Eng. pond gaan. Dat ik, zegt de hoog leeraar, in de maanden Februarij en Maart gunstigere uitkomsten dan in Januarij verkregen heb, moet daaraan worden toegeschreven, dal de buis aan de Zonneveldsteeg (kleine Ruïne), welke hel door mij gebruikte gas levert, in de maand Februarij i:i regtstreeksche genieenschap is gesteld niet een hoofdhuis in de Breestraat. Verder dient te worden opgemerkt, dat het hooge cijfer (16.24) in de maand Februarij verkregen is op een avond, waarop opzettelijk meer Ganuelkool dan gewoonlijk voor de distillatie is gebezigd. In Engeland wordt aan elke gasmaatschappij de verpligting op gelegd gas te leveren, dat een lichtvermogen heeft van minstens 16 kaarsen. Volgens een nader rapport bedroeg bij genomen proeven op de gasfabriek het licht-vermogen van het gas aldaar vier kaarsen meer dan bij de Zonne veldsteeg, ruim 18 kaarsen. In verband met de discussion in de zitting van den gemeenteraad van 30 April II. over de voordragt tot overdragt van de concessie voor den aanleg en exploitatie van paardenspoorwegen in deze gemeente aan de Tramway Trust-Company te Londen, welke voordragt alsloen werd verworpen (zie ons nommer van 1 Mei) is thans nog openbaar gemaakt het advies van den gemeente-advocaat omtrent deze zaak, die zich niet ten gunste van de overdragt verklaart, alsmede het daarop betrekking hebbende rapport van de commissie van fabricage, waarin deze tracht de aangevoerde bezwaren le ontzenuwen. In de maand April zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 154 kinderen, als: 89 zoons en 65 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweë- linggeboorten. Overleden 128 personen, als: 25 mannen, 19 vrouwen, 49 zoons en 35 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 3. Gehuwd 38 paren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 53 tot 70 volwassen personen en 7 tot 10 kinderen. Aanstaanden Dingsdag den llll«" Mei zal in het gebouw der Kweek school voor zeevaart, 's namiddags ten half twee ure, eene algemeene ver gadering plaats hebben van leden der Vereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei dier inrigting. Dingsdag 11 Mei zal het 25 jaar zijn geleden, dat de firma Cahen zich hier ter slede vestigde. In 1855 toch opende zij hare zaak op den Apotlic- kersdijk, in 1856 verplaatste zij die naar de Maarsmansstccg en in 1877 naar den Nieuwen Rijn. Gaandeweg verkreeg die zaak eenè groote uitbrei ding, en zij ziet zich thans in staat, zoowel wat de keuze der artikelen als wat de prijzen betreft, met de Parjjsche huizen te wedijveren. Vele werklieden zijn voor vast aan de zaak verbonden en daaronder zijn er die zich reeds gedurende 13, 18 en 20 jaren in hare dienst bevinden. Naar wij vernemen zal de firma op dien dag aan hare oudste werklieden geschen ken ter gedachtenis overhandigen. Volgens hierachter voorkomende aankondiging, zal de firma, wegens haar 25-jarig bestaangedurende de maand Mei ook een souvenir aan hare be gunstigers aanbiedenzooals daarbij in bijzonderheden wordt opgegeven. Gisteren namiddag ten 4'ttre zijn twee jongens, genaamd P. D. en N. !L, oud 12 jaar en 10 jaar, al spelende in het water aan den Nieuwen Rijn gevallen, doch spoedig door een paar knapen aan wal gebragt. Hrden morgen ten 8& ure had de 8-jarige v. d. 11. op dc Breestraat hel ongeluk met een rijtuig, bespannen met een paard, in aanraking te komen, ten gevolge waarvan hij aan heen, arm en schouder eene ontvelling be kwam, hetwelk echter niet van ernstigen aard was. Ten 10y2 lire is op de Hoogewoerd een tramwagen met een rijtuig in aanraking gekomen, waardoor eerstbedoeld voertuig een weinig bescha digd is. De personen van G. d. B. en 11. D. zijn door de politie alhier, na opge maakt proces-verbaal, naar het huis van arrest le'sGravenhageovergebragt. Men schrijft ons: Toen de hyacinthen bloeiden verheugde zich ieder een over hel onverstoord genot, dat het gebloemte aanbood, en over den wasdom der veldvruchten. Want April beloofde met zijne lentedagen een mild vooruilzigt voor landman en hovenier. Er is nu sei^rt twee weken verandering gekomen, waarbij de groei stilstaat en de noordewind alle ge neugten van de lente beneemt. Toch is het geen zeldzaamheid dal in Mei de nachtvorsten, zooals thans, schade doen aan de geopende bloesems en hel veldgewas. Tot dus ver hebben echter over het algemeen die nacht vorsten minder schade gedaan dan na eene zoo voorspoedige ontwikke ling kon verwacht worden. Als met e'éne stem wordt voor weiland en tnoezerij naar regen en malsch weer verlangd. Komt de eerste, denkelijk zal het laatste wel volgen. De (rissche kleur is met het gras van de wei landen verdwenen en liet gezaaide ontkiemt niet op den akker. Door de Rijnspoorwegmaatschappij is het Leidsche studentencorps de gelegenheid aangeboden om bij gelegenheid van dc te vieren academiefeesten ii bezoek te brengen aan de eene of andere aan den Uijnspoor gelegen plaats met een extra-trein. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs zijn voor de acte in de vrouwelijke handwerken 13 candidaten geëxa mineerd; 5 werden afgewezen en 8 toegelaten, als: mej. L. A. Castens, uit 's Hage, voor beide; E. II. van Knyk, nil Rotterdam, voor beide; A. M. van Schouwenburg, uit 'sllage, voor smaak; A. M. Swerver, uit Gorinchem, voor nut; E. P. Vaarzon Morel, uit Gorinchem, voor beide; A. A. van der Want, uit Gouda, voor smaak; D. de Weger, uit Gouda, voor beide, en A. II. Wijgerden, uit 'sllage, voor beide. Naar het fVeekbl. v. h. Regt verneemt heelt de commissie van rappor teurs uit de tweede kamer, belast met het opstellen van het verslag van hetgeen over het strafwetboek in de afdeelingen is verhandeld, haar arbeid onafgebroken voortgezet en is deze dientengevolge thans reeds zóóver ge vorderd dat liet veislag over de eerste twee boeken van het wetboek ge reed is, zoodat er alle'uitzigt bestaat, dat als de kamer tegen de helft der maand Junij hare werkzaamheden hervat, en de minister van justitie bijtijds met zijne beantwoording mogt kunnen gereed komen het onderwerp nog in dit zittingjaar in staal van wijzen zal zijn. Voor n". 24 van het programma van de tentoonstelling der Holl. maat schappij van landbouw, gehouden te Haarlem in Sept. 1879, werden uit geloofd: a. een eereprijs, gouden medaille en 150b. le prijs een gouden medaille. Op genoemde tentoonstelling werden deze prijzen toegekend, doch de eereprijs is niet uitgereikt, omdat gebleken is, dat de bekroonde zes melkgevende koeijen niet voldeden aan het programma. Thans is door het hoofdbestuur, na ingewonnen advies der juryledenbesloten, den eereprijs nit te reiken aan den heer N. Brandjes le Piirmerende, en den lfn prijs aan den heer G. Franzen le Osdorp, aan wien le Haarlem respectievelijk een le en een bestuursprijs waren toegekend. Door den krijgsraad in het lp militaire arrondissement, zitting hou dende te 's Gravenhage, is o. a. A. I). W. O., oud 30 jaren, geboren tc Rotterdam, mililien-loteling, achtergebleven van de ligting van 1869. bjj de le comp. va.i het depót van het 4' reg. infanterie, in garnizoen te Gouda, wegens eerste desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie, veroor deeld tot eene militaire detentie van twee maanden; en 11. G. M., appointé bij het reservc-escsdron van het 4' reg. huzaren, wegens: 1". baldadigheid in een drankwinkel, 2°. het toebrengen van slagen en kwetsuren, waar door geen beletsel otn te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan, tot drie maanden gevangenisstraf en JO boete, bij niet-betaling te vervangen door één dag gevangenisstraf. De laatste is in liooger beroep gekomen. Te Dordrecht is Donderdag II. de algemeene vergadering van de Neder- landsche toonkunsienaars-vereenigiiig gehouden. Uit het verslag van den secretaris bleekdat het ledental steeds toeneemt en thans geklommen is lot 749, terwijl ren groot aantal leden tegen hel volgend jaar is toege-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1