PER TELEGRAAF, Btitrgcvlijkc ^taitb. 'het Bomt overeen met de regten van den staat, gelijk die omschreven zijn in het concordaat. De kamer heeft, gelijk gemeld is, eene motie aangenomen om over te gaan tot de orde van den dag. Sedert 1871 weerklonk Zaturdag voor het eerst te Parijs weder de kreet: Leve de Commune' en wel in een volksvergadering te Batignolles, waar de burger Bauer, een der uit Nieuw-Caledonië teruggekeerde Commu nards, een voordragt hield en waar een gedeputeerde der uiterste linkerzijde •den voorzittersstoel bekleedde, terwijl er nog een paar andere kamerleden en verscheiden leden van den Parijschen gemeenteraad tegenwoordig waren. De president legde den spreker echter terstond het zwijgen op en de radicale .pers tracht het voorgevallene te verzwijgen of er de strekking van te ver kleinen. Te Parijs heeft zich een Armenisch comité gevormddat zich ten doel •stelt gelden te verzamelen tot leniging van den verschrikkelijken hongers nood, die sedert een hall jaar Armenië teistert, als een rampzalig gevolg van de oorlogen, waardoor dit land zulk een onafgebroken reeks van jaren .achter elkander verwoest werd. Voor een der deuren van de magazijnen van het Louvre werd dezer dagen een jongen van 19 jaren in hechtenis genomen, die portemonnaies rolde. Veertie.i werden er in zijn zakken gevonden. In den sneltrein van Marseille naar Parijs heeft een verschrikkelijk voorval plaats gehad, waaromtrent men het volgende mededeelt: Te Mar seille namen twee personen plaats in een eerste klasse rijtuig. Zij waren de eenigen die daar zaten. Kort na het vertrek van den trein zette de •een, Poulangeon genaamd, zich te slapen. Een geruime poos er na werd hij wakker ten gevolge van een geweldigen stoot in de zij. Hij zag zijn medereiziger overeind staan met een bebloeden dolk in de hand, en gereed om het wapen hem op nieuw in zijn ligchaam te stoaten. Poulangeon wierp den moordenaar echter -in een hoek van het rijtuig. Deze stond weer op en nu had een gevecht tnsschen hen beiden plaats. Poulangeon slaagde er in zijn aanvaller den dolk uit de hand te wringen en wierp zich nu op hem. Maar nu haalde de moordenaar een revolver uit zijn zak en loste hem op Poulangeon. die in de zij getroffen werd. Doch terzelfder tijd had deze den dolk opgeheven, en hij zou dien den moordenaar in den hals gestoolen hebben, ware het wapen niet afgestuit op een voorwerp, een knoop of iels dergelijks. De strijd werd intusschen nog Voortgezet; maar eindelijk valt Poulangeon, afgemat door het bloedverlies, op den grond, waar hij zich intusschen nog verdedigde zoo goed als hij kon. De trein was nu aan het station genaderd waar men hall hield. Een reiziger in een ander compar timent had een kreet gehoord. Hij waarschuwde en nu werd het rijtuig geopend en de moordenaar in verzekerde bewaring gebragt. Hjj verklaarde te Brussel geboren te zijn en Montel te heelen. De heer Poulangeon moet aan de gevolgen zijner wonden overleden zijn. Te Valenciennes werden onlangs zieke koeijen geslagt. De slagter met dit werk belast wreel zich met de bebloede hand aan het oog. Sedert dien t|jd is zijn hoofd vreesseljjk gezwollen en zijn bloed vergiftigd, zoodat zjjn leven in gevaar verkeert. DVIT8CIILAVD. De zoogenaamde Hamburgsche quaestie, het inlijven eener voorstad van die plaats by het tolverbond, brengt natuurlijk vele gemoederen in be weging. Dat het plan vrij wat tegenkanting ondervindt, is reeds gebleken maar Bismarck zal moeijelijk zijn plan laten varen. De geïsoleerde positie van Hamburg en Bremen is hem een doorn in hel oog. Hamburg heeft tot nog toe elke minnelijke schikking omtrent de betrekkingen met het tolver bond verworpen, de middelen van overtuiging zijn uitgeput, en om nu het doel toch te bereiken, zal hij voor geen enkelen naar zijne meening wetti gen maatregel terugdeinzen. De zaak kan tot groole moeijelijkheden aan leiding geven. Op 2 Mei is op het graf van Robert Schumann bij Bonn een gedenk- teeken onthuld, door prol. Donndorf ontworpen en uitgevoerd. De pleglig- lieid, door zeer vele belangstellenden bijgewoond, was eenvoudig, maar indrukwekkend. Ter eere van Schumanns nagedachtenis is denzelfden dag te Bonn een muziekfeest gegeven, dat onder medewerking van Brahms, Joachim en andere kunstenaars schitterend geslaagd is. In hel gebouw, waarin de visscherij-tentoonstelling plaats heeft, vindt men bij den ingang vijvers, waar levende steuren uit de Wolga en de Dwina verkocht worden en voor prijzen van 15 tot 100 Mark per stuk vrij grooten aftrek vinden. Verder zijn er velletjes papier en enveloppen, versierd met vignetten van visschcn en hengels, doekspelden en oorhangers, bouquetten en kransen van schelpen uitgestaldterwijl men verder portemonnaies en por tefeuilles vindt, die* daar verkocht worden, omdat zij van zeehondenleer vervaardigd zijn. Liefhebbers van zoetigheden kunnen er huil hart ophalen aan visschen van suiker en chocolade, en wie eene hartsterking wil nemen, kan dat doen bij eene Berlijnsche firma, die "hengelaars-likeur" schenkt, lu den tuin heelt eene firma het druk met het verkoopen van gerookte -visschen, die, pas uit zee gekomen, voor de oogen van het publiek gerookt worden. De Karlsr. Zeil. meldt, dat de »Keizersstoel" en andere toppen van de berggroepen in Baden. 30 April hun witte wintermutsen weder droegen en ook het Schwarzwald en de Vogezen diep onder de sneeuw bedolven waren. Als er heldere nachten volgden, vreesde men daar voor groole schade. De vroege kersenboomen hebben prachtig gebloeiddoch staan thans alle weder dor. De latere soorten houden zich echter goed. Uit Tilsit meldt men dal de kleine oorlog tegen de Russische sloom- bootendie den Memel bevarennog in vollen gang is. Dezer dagen wilde kapitein From, na zijne lading te Gcorgeuburg gelost te hebben, naar Schmalle- ningken opvaren, om daar de benoodigdc proviand in te nemendoch naau- welijks had hij het Pruissisch gebied bereikt, of terstond verschenen gen darmen en opziglcrs van de belasting, die hem bevel gaven terug tekeeren, wanneer hjj het schip niet wilde laten beschieten. Alle verzekeringen, dat I hij noch passagiers noch goederen aan boord had, waren vergeefscbbij moest I terug stoomen en met een klein roeibootje zijn victualiën halenwaarin hg I niet gehinderd werd. Op een latere bijeenkomst werd hem te kenneu ge geven, dat er onlangs weder van de regering aanschrijving was ontvangen om onder geenerlei voorwendselRussische stoomhooten in de Pruissische wateren loc te laten en zoo noodig dit met geweld te verhinderen. In Zweden vindt de verheffing van prof. Nordenskjöld lot baron en van kapitein Palander en dr. Dickson in den adelstand veel afkeuring bij de liberale partij. Een orgaan dier partij acht bet een achteruitgang, eene verloochening der groote beginselen, die aan de parlementaire hervorming ten grondslag zijn gelegd, en zegt: Wij erkennen, dal de verzoeking in dit geval groot is geweest, maar wij hopen, dat, als zulk eene gelegenheid zich weer voordoet, geen Zweedsch koning meer de aristocratische liefheb berij zal begunstigen, die men meende, dat hier te lande onder de regering van Karei XV den doodsteek had ontvangen. Rr^LAND, Volgens het laatste bulletin, is de toestand van de keizerin onveranderd, doch niet verergerd; de slaapzucht en de hartkloppingen werden minder; het hoesten was matig en de eetlust bevredigend; de krachten bleven te wenschen overlaten. Daar echter de slechtste tijd voor de zieken de tweede ijsgang, die 27 April nog met een half voet sneeuw vergezeld ging, voorbij is en het zachte voorjaarsweder aankomt, schijnt het onmiddellijke gevaar iets minder groot geworden te zijn. BERLIJN, 4 Mei. De rjjksdag heeft bij derde lezing de socialistenwet aangenomen. Een voorstel van den heer Reicliensperger om deze wet nog slechts voor één jaar van kracht te verklarenwerd verworpen. Het wets ontwerp werd, overeenkomstig de in tweede lezing vastgestelde redactie, bij hoofdelijke stemming met 191 tegen 94 aangenomen. ROME, 4 Mei. De jegens het ministerie gunstig gezinde afgevaardigden kwamen heden bijeen. Zij benoemden uit hun midden eene commissie, <yn een manifest aan de natie op te stellen. BERLIJN, 4 Mei. De rijksdag heeft de herziene Elve-scheepvaartacte aan eene commissie van veertien leden verzonden. In de zitting van heden zijn goedgekeurd: het handelsverdrag met België, en de voorstellen over de con sulaire regtsbevoegdheid in Bosnië, de Herzegowina en Egypte. KONSTANTINOPEL4 Mei. Op nieuw wordt gemeld, dat de ambassadeurs eene gemeenschappelijke nota aan de Porte hebben gezonden, om een cate gorisch antwoord te vorderen op de vraag, of de Porie de stellingen in Albanië weder door de Turksche troepen wil laten bezetten, om ze daarna aan Montenegro over te dragen. Whittaker is tot zeventien maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens eene niet gemagtigde publicatie in den Levant Herald. ROME, 5 Mei. De koning heeft lieden den heer Corti ten gehoore toe- gelalen. De afgevaardigden vertrekken naar hunne provinciën, tot voorbereiding van den verkiezingsstrijdwelke zeer levendig belooft te zullen zijn. In eene circulaire van den minister van justitie aan de regterlijke ambte naren wordt hun aanbevolen, zich van eiken druk op de verkiezingen te onthouden. Van 39 April tot en met ft Mei 1880. BEVALLEN: P. Briejer, geb. Gans, Z. M. C. Koene, geb. Banzer, D. M. P. Straver, geb. Maas, Z. H. A. Zegveld, geb. v. Duyn, D. J. v. Leeuwen, geb. de Peer, Z. E. Janssen, geb. Hollebeek, Z. W. S. Schüdel, geb. Vervoo- ren, D. D. A. H. Convée, geb. MasthofT. Z. W. C. de Gunst, geb. Haneveld, Z. H. C. Boezaard, geb. Sweistra, D. en Z. tweel. J. Broekhuizen, geb. v. Bu ren, Z. G. Flanderhyn. geb. Oudshoorn, Z. J. Overdijk, geb. Ouwerkerk, D. C. M. Erades, geb. v. d. Nat, D. C. A. Sasburg, geb. Roman, D. S. Pret, geb. Meijers, D. D. G. Charité, geb. Ileetvelt, D. A. C. Mulhovius, geb. Kuyl, D. A. de Wolf, geb. v. d. Kwaak, Z. B. G. Visser, geb. Langeveld, D. Ph. J. v. Mussetter, geb. Deegen, D. J. W. v. Stralen, geb. de Bok, D. A. Reyst, geb. Paters, Z. J. v. Wezel, geb. Cornelisse, Z. - C. C. v. Oerle, geb. Epskamp, Z E. Fakkel, geb. Verhoef!', II. G. Wijntjes, geb. Spaanderman, Z. C. J. Vogelenzang, gen. Kanbier, Z. - M. Devilée, geb. Bents, D. D. tweel. J. W. Hartevelt, geb. Kloots, Z. J. Carlier, geb. v. d. Waals, D. A. Klools, geb. Piket, D. M. F. Vinkestein, geb. Doove, 1). GEHUWD: A. G. Dissevelt. jm. en M. Zitman, jd. N. J. Plantfeber, jm. en A. M. van Leeuwen, jd. J. P. Kuypers, jm. en A. C. S. Daans, jd. - J. Nieu- wenburg, jm. en A. M. T. Harms, jd. P. J. Ie Mair. jm. en M. C. Riebeek, jd. J. Berenfinger, wedr. en M. Bey, wed'. P. Crama, jm. en J. van Leeuwen, jd. J. Pelt, jm. en J. Ouwerkerk, jd. G. P. Spaargaren, jm. en M. Haenlein, jd. OVERLEDEN: M. P. Spoorman, geb. Sjardyn, 40 j. T. van Stralen, D. 12 d. N. B. Seyn, Z., 4 m. C. llcrrewijn, geb. de Pauw. 86 j. - E. C. Ouds hoorn, D„ 4 m. J. van den Berg, Z 3 m. A. J. Verbeek, 62 j. -J.Tase- laar, Z., 11 j. M. de GraafF, D., 3 w. C. Taselaar, Z., 4 j. C. J. Groen, 37 j. J. M. A. Pieters, 1)., 14 m. L. J. F. M. Schüdel, 2 d. - P. van Schaik, Z., 3 m. D. Leugering, 55 j. G. de Groot, D.. 6 m. J. Tegelaar, D., 2 m. - W. G. Pluygers. 68 j. W. Rooswinkel, Z 5 m. P. Bonman, Z., 2 j. J. van der Wijngaard, Z., 4 m. B. J. A. van Berkel, Z., 4 m. - J. Later- veer. Z„ 20 j. H. van der Reyden, Z., 1 m - H. F. M. Canneman. Z 24 j. S. Plasmeijer, D., 4 j. J. Burgerjon, D., 3 m. - A. B. Marsteller, 50 j. B. J. van der Nat, Z„ 7 w. T. G. Gordijn, Z., 6 m. - J. J. Cockuyt, Z„ 10 m.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3