LRIRSCHB COURANT. !SS<h X\ I (Mi. VRIJDAG 7 MKI. STADS-BEUICUTEN. BINNKMLAMhSCIIK «RUIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, L'e prijs der Courant is per vierendeel jams 1.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gtmcinlcraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Ilel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huilen dc expeditie! oslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlcntiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel nieer 25 cents. Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal Donderdagavond geene Courant worden uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN: Gezien het adres van J. Schilthpysen. smid, wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene smederijin het perceel aan den Middel weg N*. 18; Gelet op de artt. 6 en 7 der wel van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 96); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 19J'n Mei aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE PREMERY, Wethr. 1°. Burgemeester. Leiden, 5 Mei 1880. E. KIST. Secretaris. LEIDEN, 5 Mei. De slag, waarmede de gemeente in de laatste dagen werd bedreigdis helaas gevallen. De burgemeester, de heer dr. W. C. van den Brandeler, is be zweken voor de kracht der ziekte, die hem had aangetast. Zijn overlijden had plaats in den namiddag tusschen half zeven en zeven ure. Met innige deelneming zullen zeker allen deze treurige tijding vernemen. Rector en senaat der rijks-universiteit te Utrecht hebben bekend ge maakt dat de termijn van inzending op de prijsvragen van de faculteit der regtsgelcerdheid verlengd is tot den l"" Junjj e. k. De luit.-kolonel C. F. Pabst, van hel 5dc overgeplaatst bjj het 4de reg. infanterie, is ingedeeld bij het alhier garnizoen houdende deel van dat reg. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs werden voor de acte als hulponderwijzeres 15 candidaten geëxamineerd; 2 werden afgewezen en 13 toegelaten, mej. M. D. van Amerom, uit Gouda; II. Geerling, uit Rotterdam; U. Kloos, uit Rotterdam; A. S. Lasonder, uit Schoonhoven; C. J. Massée, uit Gouda; C. ter Marsch, uit Rotterdam; A. Punselie, uit Rotterdam; J. Ramspek uit Gouda; M. A. Seidel, uit Rotter dam; F. M. Sauerbter, uit Rotterdam; C. G. Stapert, uit Rotterdam; H. J. Toorenvliet, uit Rotterdam, en J. Schouten, uit Gouda. Voor de acte in de Duitsche taal deden 6 candidaten examen; 1 trok zich terug, 1 werd afge wezen en 4 toegelaten, mej. S. J. Collins, uit Rotterdam; A. J. van Loghem, uit Leiden; E. W. van Thiel, uit 'sHage, en S. Wagner, uit 's Hage. Voor de acte in het teekenen weiden 2 candidaten geëxamineerd; 1 werd afgewezen en 1 toegelaten, de heer A. A. Geerlink, uit Dordrecht. Bij eene tusschen Nederland eu Frankrijk op 19 Maart jl. te Parijs gesloten overeenkomst, wegens het bezorgen van abonnementen op dagbladen en tijdschriften door lusschenkomst der postkantoren, wordt o. a. bepaald; De inwoners der beide contracterende landen kunnen van de tusschenkomst der postadministratie gebruik maken, om zich te abonneren op dagbladen, nieuwspapieren, maandwerken en tijdschriften van allerlei aarddie in Neder land of in Frankrijk en Algiers het licht zien. Wegens de abonnementen, door tusschenkomst der post genomen, wordt een regt geheven, dat 3 ten honderd van den prjjs van elk abonnement niet te boven mag gaanen voor de heffing van welk regt die prijs, waar het te pas komt, wordt afgerond door de breuken van een franc of van een halven gulden, aan te vullen tot een franc of een halven gulden. Dit regt zal in geen geval minder bedragen dan 25 centimes of 12y2 cent voor elk abonnement. De opbrengst van dit regt wordt tusschen de administratiën van Nederland en Frankrijkelk voor de helftverdeeld. Dezer dagen is door de commissie voor hel huldeblijk van het leger aan 1111. MM. den koning en de koningin aan den majoor der genie I. J. 11. Gijsberti llodenpijl, die dit stuk heeft ontworpen en de uitvoering daarvan heeft geleid, namens het Nederlandsehe leger aangeboden een prachtige revolver, volgens het Belgisch systeem Nagant, voorzien van een inscriptie, en zulks ten einde gezegden hoofdofficier een bewijs te geven, hoezeer door het leger de wijze, waarop hij dit monument heeft weten tot stand te brengen, wordt op prijs gesteld. Naar men uil Amsterdam meldt heeft Z. M. de koning zijne jaarljjk- schc toelage aan de looiieelschool voor de helft verminderd. In het Evang. Zondagsblad wordt gemeld, dat de synode de klagt van hel classicaal bestuur van Dordrecht afgewezen en de handelingen van het provinciaal kerkbestuur, om de orde in de Dordlsche gemeente te hand haven, goedgekeurd heeft. Hel stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, is op 3 Mei van Port-Saïd vertrokken. - Te Amsterdam, op de Nieuwmarkt, had eergisteren een hevig gevecht plaats tusschen twee vrouwen, die den twist niet beter wisten uit te ma ken dan door elkander de haren uit het hoofd te trekken en op andere wijze toe te takelen. Een der vechtenden bragt met een stuk ijzer haar tegen partij zulk een hevigen slag op het hoofd toe, dat deze bewusteloos neer zeeg. Zij werd in verzekerde bewaring genomen. Te Amsterdam, meldt het /V. v. d. D., klagen ieder jaar de bewoners der nieuwe wijken over de muggen. Er zijn er, die zelfs verpligt waren er om te verhuizen. De plaag in die buurten is echter niets in vergelijking met hetgeen men sedert een paar dagen in de Rietlanden ondervindt. Mil- lioenen. milliarden muskieten zwermen rond de loodsen. Deze en de sche pen zijn er zoo digt bezet met dat gedierte, dat, zonder overdrijving, het hout naauwelijks zigtbaar is. Er is geen denkbeeld van te geven. De Egyptische sprinkhanenregen kan zoo'u grooten toevoer niet hebben aange- bragt als op het oogenblik de zwermen muskieten in de Rietlanden doen. Ofschoon niemand iets dergelijks ooit heeft gezien en niemand weet van waar de lastige bezoekers komen, is het toch niet onwaarschijnlijk, dat zij bewoners zjjn van de modderbergplaatsen bij Nieuweudam, en door den noordoostenwind eens zijn komen overwaaijen. Te Utrecht is heden in den vroegen morgen brand ontstaan in de droogerij van sigaren van de firma Ypes op de Oudegracht. Ook de voor dat gebouw gelegen fabriek werd door het vuur aangetast en in weerwil van de ijverigste pogingen werden beiden een prooi der vlammen. Er waren in die fabriek een 50-tal personen werkzaam. B|j den gemeenteraad van Zwolle is ingekomen eene aanbeveling van curatoren van het gymnasium tot benoeming van een leeraar in de geschie denis en aardrijkskunde op eene jaarwedde van 2400daarop zijn geplaatst de bh. N. A. Cramer, candidaat in de letteren te Leiden; A. Romeyn, rector der Latjjnsche school te Doesburg. Men meldt uit Frederiksoord aan het Hbl..- De maand April was over het algemeen gunstig voor het plantenrijk. Reuzenschreden werden niet waargenomen, maar wel een geleidelijke voortgang van zaken. De strenge vorst, die van 29 op 30 zijn scepter zwaaide, heeft eenigen teruggang ver oorzaakt. De meeste tuingronden hebben er min of meer door geleden en de aardappelplanten, die hier in sommige tuinen uitmuntend stonden, om dat zij reeds vroeg en met zorg gepoot waren, zijn voor het meerendeel totaal afgevroren. Het is te vreezen dat ook vele vruchtboomen, wier bloemknoppen open waren door dien kouden nacht benadeeld zijn. Te Smilde is, ten gevolge van den beet van een adder, haar Vrijdag II. loegebragt, het achtjarig dochtertje van een schipper overleden, Onder Veendam is dezer dagen een landbouwer met een tweespan jonge paarden, die voor een wipkar gespannen waren, op hol geraakt. Hij ge raakte onder de kar en bleef op de plaats dood. 's GRAVEN HAGE, 5 Mei- Door Z. M. is mr. J L H. A. baron Gericke van HerwijuenZ'. M«. buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister te Brussel, bevorderd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Jhr. P. J Vegelin van Claerbergen, referendaris bjj hel kabinet des konings, is door Z. M. benoemd lot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Tot notaris te Bergeykarrond. 's Hertogenboschis benoemd de heer A. van Galen, cand.-notaris te Erp. De heer S. Hallungiusontvanger der directe belastingen enz. te Hen gelo, is benoemd lot ontvanger derzclfdc middelen te Viauen c. a. Tot bode bjj het departement van binuenlandsche zaken is benoemd F. G. L. Weijerman thans vaste knecht bij dat departement. Dc sedert tot kapitein bevorderde le luit. II. H. Rink, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, die voor den tijd van 5 jaren werd gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië, is bij gemeld wapen en leger in zijnen rang overgeplaatst. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is tot

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1