RU8LANB. Men meldt uit St. Petersburg: Naar aanleiding van een verdoek om inlichting omtrent een telegram in Berlijnache bladen, volgens hetwelk aan alle hier verbljjfhoudende buitenlandsche Joden bevolen zou zjjn om binnen 6 uren het land te verlaten, kan verzekerd worden, dat dit berigt geheel verzonnen en onwaar is, en tot die sensatieberigten behoort, welke blijk baar met opzet worden uitgestrooid. Integendeel kan worden gemeld, dat de in sommige gouvernementen voorgenomen maatregelen, tot strengere toe passing van bestaande verordeningen betreflende de Israëliten, onlangs door den minister van binnenlandsche zaken zijn ingetrokken. Een vrij groot transport naar Siberië verbannenen bevond zich, zooals aan de W, A. Ztg. wordt medegedeeldonlangs op marsch van Kamieniec- Podolsk, naar het station van den spoorweg aldaar. In het midden mar cheerde een edelman uit Podolie, van Poolsche nationaliteit, volgens zeggen een politiek misdadiger, met zijn tienjarig zoontje, dat hij, aangezien de moeder overleden was, bjj zich te Irkutsck, beter vond geplaatst dan als ouderlooze wees te Kamieniec. Onderweg werd het arme kind ziek. De vader verlangde van den convooi-kommandani een rijtuig voor zjjn zoon. De soldaat weigerde dit, ingevolge zijn instructie. De Pool liet zich hierop enkele min voegzame woorden ontvallen en toen de escorte door eenige kolf- stooten hem weder op zijn plaats wilde brengendeed hij eene poging om aan een soldaat zijn geweer te ontrukken. Twee andere soldaten gaven ter stond vuur en de Pool stortte doodelijk gelroflen neder. Het gejammer van het ongelukkige kind was hartverscheurend. Hel lijk werd in het naaste stadje aan de politie overgeleverd. Dit voorval baart veel opzien. Een toestand van ellende als thans in het zuiden en zuid-oosten van Itusland, in Traus-Caukasie en in de steppen van Trans-Uralië heerscht, waar de schapen en paarden wegens gebrek aan voeder bij duizenden ster ven is nog niet beleefd. Uit de steppen aan den Don wordt nog gemeld van de rampspoeden door welke de daar gevestigde paardenfokkers worden gelroflen. De paarden vallen er bij honderden dood neder, de velden zijn met de beenderen der dieren bedekt Voeder is voor geen geld Ie krijgen. Een der meest welgestelde paardenfokkers, die een kapitaal van 40000 roe- hels bezat, verscheurde zijn schuldbrieven in kleine stukken en hing zich toen uit wanhoop op. De positie der fokkers van vee en schapen in de Donsche steppen is niet minder verschrikkelijk. TIIRHUE. Van wege de Muzelmansche bevolking in Bulgarije is aan den Turk- schen minister van buitenlandsche zaken hel volgende gemeld: De vervol ging, waaraan wjj, Muzelmannen blootstaan, is algemeen bekend. In de laatste dagen is de toestand nog ellendiger geworden. Men vervolgt ons met regtsgedingen, waarvoor niet de minste grond bestaat; de teruggave van onze eigendommen en goederen woedt geweigerd. Wij verkeeren in vertwijfeling, want het tijdstip voor de bebouwing van den grond is aange broken; onze velden en hoeven worden in onze tegenwoordigheid op last der plaatselijke politie aan ondernemers verpacht, en wij ontvangen'niets' van de opbrengst. Wij zijn hier zoo goed als ingesloten; het is ons zelfs niet vergund onze bezittingen en eigendommen in oogenschouw te nemen; de Bulgaren schijnen voornemens te zjjn ons onzen eigendom niet terug te geven. Ons ljjden is onbeschrijfelijk en onmogelijk langer te dragen. Het doel der Bulgaren schijnt te zijn, onze landslieden, die zich herwaartsmog- ten willen begevendaarvan af te schrikken. Wij verkeeren in bestendigen angst, en nemen in den uitersten nood de toevlugt tot Uwe Exc.met het verzoek, u ons ongelukkig lot aan te trekken. IM'.K TKLECItAAF. LONDEN. 3 Mei. De Times meldt uit Cabul van gisteren: "De Indische regering is geneigd Abdurrahman als pretendent naar den troou van Afganis- tan te begunstigen en heeft een gezantschap naar Kunduz afgevaardigd, om onderhandelingen met hem aan te knoopen ROME. 2 Mei. Het officiële blad meldt, dat ten gevolge van het kamer- besluit van 29 April de ministers hun ontslag hebben ingediend en dat de koning dit ontslag niet heeft aangenomen. Tevens zijn verschenen twee koninklijke besluiten: bij het eene wordt de kamer van afgevaardigden ontbonden; bjj het andere worden de kiezers opgeroepen tegen 16 en 23 Mei en wordt bepaald dat de nieuwe kamer geopend zal worden 26 Mei. ST. PETERSBURG. 2 Mei. De bladen melden dal de lieer Tolstoy aftreedt als minister van openbaar onderwijs en door den lieer Saburofl, curator der universiteit van Dorpat, vervangen zal-worden. RAGUSA, 1 Mei. lladschi Osman-pacha heeft met ziju leger een kamp betrokken. Vele soldalen zijn bij de Albanesche Liga overgegaan. Hamdi- bey is voornemens met 5000 man Kutschi te bezetten, en Odo-bey heeft met 5000 man Tusi ingenomen. Het voornemen moet bestaan Podgoritza aan te tasten. De Albanezen hebben Murad Hadschi-pacha, een hoogge- plaalsten Turkschen ambtenaarte Podgoritza gedoodomdat hij de Mon- tenegrjjnen, die Tusi zouden bezetten, had aangevoerd. Men verwacht 5000 Mirdilen. De Albanezen hebben zich van eenige bewaarplaatsen van munitie meester gemaakt. INGEIUNDEN. HET NIEUWE STATIONSGEBOUW van de Hallandsche ijzeren spoorweg-maatschappjj alhier is een goed ge bouw. De afmetingen van het gevelveld met zijn flinke vensters staan geëvenredigd tot het front, dat. als men er zich vóór plaatst, een behage- lijk aanzien geeft. Hel doel zich kennen als het fraaiste station langs den geheelen spoorweg. Er is iets groolsch in het rijzig vestibtilnm met zijnen ruimen doorgang, dat herinnert aan den ernst, aan de breede doch niet sombere opvatting, der Romeinsche renaissance. Het hoofdgestel is met zjjne profileering en geornamenteerde tegelversiering, bevallig. Bij een zoo welgeslaagd ontwerp krijgt men echter, binnentredend, op eens den vollen indruk dat men zich in een station bevindt, door de in het veslibulum ge bouwde houten loketten voor plaatskaartjes. Hoe doelmatig deze inrigting voor hel verkeer ook zij, aan het denkbeeld van een symmetrisch en ruim geheel des vestibulums doel zij al breuk. Onwillekeurig rjjst de vraag of de verdeeling in dat groole gebouw niet toeliet zulke loketten in de wanden aan te brengen. Of de betrekkelijk smalle corridor, die toegang verleent tol de wachtkamers der 1', 2e en 3' klasse, op den duur zal bevallen, moet de tijd leeren. Gangen in stations naar wachtkamers zjjn doorgaans niet aan te bevelen, omdat men er niet zelden elkander in den weg loopt. Op de breede kroonljjst van het voor- en het achterfront staat eene balustrade; een in het geheel niet onbehagelijk voorwerp, als het meer dan sieraad, tevens zijne bestemming uitdrukt. Er is niets aan te veranderen, men be hoort langs eene balustrade te kunnen loopen of aan te duiden dat dit mo gelijk is. Tusschen beide balustraden is nu een zoo ijl veld van het dak ziglbaar en zij beide staan daar slechts zoo heel alleen als sieraad. Het is nu ot zij vragen met elkander verbonden le worden, ten einde een vierkant, een omgang te vormen, ook om daarmede de daken te verbergen en zich zelve bestemming te geven. Dit zoö open vak zal altoos eenigermate het schoonheidsgevoel blijven storen. Eene andere opmerking, doch van meer ondergeschikt belang, zou deze zijn, of de afmeting van de kapiteelen der zuilen, die de kroonlijst dragen, niet te kort doet aan de schachten en daardoor iets zwaarmoedigs hebben doen ontstaan. Deze of dergelijke op merkingen beletten echter geenzins het stationsgebouw in de meeste op- zigten een verdienstelijk werk te noemen en het uit een bouwkundig oog punt als eene aanwinst voor Leiden le beschouwen. Leider, 30 April 1880. A. J. KOUWELS. fintgtrlijiic Slattb. ONDERTROUWD: II. K. Weyland, wedr. 37 j. en E. J. van der Sloolen, jd. 28 j. -- A. J. van Ende, jm. en A. A. J. M. Huygens, jd. - J. B. Hoogeveen, jm. 26 j. en A. 11. W. Bos, jd. 25 j. J. de Mey, jm. 24 j. en C. van der Laaken, jd. 23 j. -- J. Koevoet, jm. 28 j. en A. van den Burg.jd. 26 j. D. van Gelderen, wed'. 59 j. en C. Dekker, wed'. 57 j.H. Schouten, jm. 22 j enJ.M. Neute boom, jd. 19 j. B. van der Pol, jm. 29 j. en C. de Vries, jd. 30 j. - H. Knop, jm. 27 j. en J. M. F. van der Touw, jd. 21 j. A. Olivier, jm. 38j. en M. ten Hope, jd. 31 j. J. II. Schuddemat, jm. 24 j. en J. C. van Rijnswon, jd. J. G. van den Berg, jm. 38 j. en C. Schaap, jd. 23 j. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 3 Mei 1880. Kantonr. Mr. F. Was. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. F. A. van Battingha Wiehers. Uitspraak In strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. W. v. O., idem, A. N. B idem, W. V.idem O. H,idem J. v. d. B.idem A. N. B.idem W. Z.idem, J. G.Katwijk N. v. S.Delft, L. v. d. B.idem J. S., Katwijk, P. B., Leiden, Cbr. S.idem J. v. D.idem J. v. d. T.idem, A. v. d. K.Leider dorp, R. U., Leiden, P. P.idem A. J. M. M.idem J. v. d. P., idem, J. O., idem, Aard van het misdrijf. W. V.Noord wijknachtelijk burengerucht, Noord wijk, idem, idem, idem, Katwijk, idem idem, idem idem, idem varen zonder seinlicht bij nacht, Oegstgeest, idem afsteken van vuurwerk zon der vergunning, Katwijk, dierenmishandelingLeiden, ruimen uan een riool op verboden tijd, idem. idem, idem, rijden met achter elkander gebonden wagens, idem, in draf rijden door de Paar- densteeg als koetsier van een tramwagenidem idem, tegen een tramwagen aan rijden idem baggeren in Rijnlands boe zemwater Oegstgeest in beschonken toestand een rijtuig besturen, Leiden, Kantonrechter Mr. N. L. J. van Buttingha Wiehers. Gevallen uitspraak. vrijspraak. idem. idem. 8 dagen uitgesteld, idem. idem. idem. idem. idem. 10 of 2 dagen. idem. f t of 1 dag. ƒ5 of 2 dagen (viermaal). 8 dagen uitgesteld. idem. idem. 3 of 1 dag. idem. idem. ƒ5 of 2 dagen. 10 of 2 dagen. ƒ3 of 1 dag. A. M., Zoeterwoude, A. M. idem, R. H.idem, G. v. d. W., Leider dorp, Chr. J. Z.Leiden G. W.Amsterdam D. v. 't R.Leiden, L. G. de B.idem, i. A., huisvr. vanS. W. v. L,, idem, gezamenlijk verwekken van nachtelijk burengerucht, Leiderdorp idem, idem idem een hond 's nachts zonder opzicht langs straat laten loopenLeiden idem, idem idem muziek laten maken in een tapperij zonder vergun ning, idem, vrijspraak idem. ƒ5.50 of 2 dagen, idem. ƒ3 of 1 dag. idem. idem. idem. 5 of I dag (vijftienmaal)»

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3