vaardigheid in het hanteren der wapenen en der buigzaamheid hunner lede maten gegeven, ook nu bewezen zjj dat zij óók op de «planken" geene vreemdelingen waren, en, wekte het stukje zelf door de zich opvolgende kluchtige scènes bijna aanhoudend den lachlust der aanwezigen op, het spel der vertooners bragt daartoe voorzeker in niet geringe mate het zjjne bjj. Vóór de leden zich aan een collation vereenigden hielden zij, voorafge gaan door het muziekcorps van het 4« reg. inf. en door de banieren der bovengenoemde gezelschappen, nog een «feestelijken ommegang" met fak kellicht door eenige stralen der stad. Het behoeft naauweljjks gezegd dat hierbij eene grooie menschen-massa op de been was; terwijl alles in de beste orde afliep. 'sGRAVENHAGE, 3 Mei.. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen' 2en luit. der infanterie van het leger in Nederl. Indie H. J. M. Vohl is, wegens ongeschiktheid, het gevolg van verwonding in den strijdeervol ontslag verleend uil de mi litaire dienst, met toekenning van pensioen. Gelijk eervol ontslag is, op zijn verzoek, verleend aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Nederl. Indie J. G. Jansen. De luit. ter zee 1< kl. 11. J. van der Mandele wordt gedetacheerd bij de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, ten einde tegenwoordig te zijn bij de gereedmaking van hel schroefstoomschip 2' kl. Madura. De ministers van financiën, van oorlog en van waterstaat zullen Don derdag aanst. geen gehoor verleenen. liet personeel van hel Hollandsche spoorstation en een aantal hande laren in deze stad. hebben gisteren den heer II. C. Warneke bij gelegen heid van zijne 40-jarige dienstvervulling als stalions-opzigter bij de lloll. spoorweg-maatschappij eene aangename herinnering aan dat ambls-jubileüm bezorgd. Tusschen negen en half tien ure werd de beminde en nederige ambtenaar door eene commissie van ambtsbroeders naar de wachtkamer der eerste klasse geleid. Binnen deze geïmproviseerde feestzaal rigtte de heer Rademaker, stations-chef, eenen regt hartelijken onopgesmukten geluk- wensch tot den jubilaris, aan wien hij als blijk van opregte deelneming en toegenegenheid van ambtgenooten en vrienden een gouden remonloir- horologie in étui overhandigde. Uitstekend paste bij dit geschenk, verge zeld ook van een wijnglas op zilveren voet. de gouden horologieketting, dien dien de heer Warneke onmiddellijk hierop uit handen mogt ontvangen eener commissie uit industriëlen, die door de aanbieding van dit souvenir hunne erkentelijkheid betuigden voor de vele diensten en faciliteiten, door den geachtcn spoorwegambtenaar bij het goederenvervoer aan den handel bewezen. -- Zaturdag ochtend zijn te Scheveningen 120 schuiten aangekomen met zeer uiterlijke besomming, n). van 15 tot ƒ60. De binuenvisscherij be- somde deze week niet zoove. 1 als in de vorige. Eenige loggers bragten hun visch hier aan. omdat wind en zee te fel waren om voor den wal te lossen. \an Grimsby en Huil werden gisteren avond 1100 vaten schol, bestemd om te droogen, aangebragt, die gemiddeld 10 per vat opbragt. De buitenlek kers besomden tot ƒ330, de loggers tot 050. Heden morgen is de vloot, op eenige schuiten na, weder in zee geko men. Er zjjn 7 schuiten aangeweest, waarvan de hoogste besomming ƒ220 bedroeg; 9 loggers zijn voor den wal, die alle veel visch hebben en waarvan de meeste 14 dagen reis tellen; hoewel nog niet afgeslagen, zul len er bij zijn die ƒ100 besommen. 151 j I rKM.A M KSCIIK IJKmr,TK V BELGIË, Twee olifanten, welke de Antwerpsche zoölogische tuin van den Brus- selschen dierentuin uit de hind gekocht heeft, hebben vrij wat moeite ver oorzaakt aan de cornacs, die ze naar Antwerpen moesten overbrengen Een comac van Antwerpen was naar Brussel gekomen om de dieren te helpen vervoeren en men had zich bij nacht en te voet op weg begeven. De dieren toonden lameiijk veel tegenzin »oor de reis. Onder de spoorwegbrug van l.aeken gekomen, schenen de dieren hun gezelschap moede te worden; zij kozen het hazenpad en liepen een gedeelte van den nacht rond in de tuinen van het paleis. Toen men er eindelijk in slaagde, de olifanten weer op te vangen, vond men niets beter te doen, dan terug te keeren naar den dieren tuin. Daar gekomen, greep een der olifanten zjjn cornac vast en drukte hem zoo geweldig met zijn snuit, dat men den man naar het gasthuis heeft moeten boengen. De olifanten zijn voorloopig op nieuw opgesloten in hun hokken, in afwachting dat men een ander middel zal gevonden hebben, om ze naar Antwerpen over te brengen. ENCELANn LONDEN, 2 Mei. Naar men aan de Daily News meldt, heeft Abdul Rahman zich bereid verklaard om zich aan de Engelschen te onderwerpen. Hjj verzekert dat hij, ondanks zijn langdurig verblijf op Russisch grondgebied, van de Russen nooit hulp ontvangen heeft, en dat Engeland hem dus niet behoeft te wan trouwen, wanneer hij zich aanbiedt als candidaat voor den Afgaanscheu troon. - In Hydepark alhier zal een monster meeting van werklieden worden gehouden om de overwinning der liberalen te vieren. Bij die gelegenheid zal worden voorgesteld van hel nieuwe parlement onmiddellijke hervorming der lands-wellen te verlangen, als de zaak die den meesten spoed vereischt. Dezer dagen is onder voorzitting van den hertog van Connaught het 35 ,e jaarljjksche eetmaal gehouden van de Duitscbe vereeniging lot verple ging van zieken Ie Dalston. De uilgaven voor dal hospitaal bedroegen in het vorige jaar ƒ96000, waarvoor 19500 patiënten verpleegd werden. Tot voortzetting van het liefdadig werk ontbreekt nog een som van ƒ60000. Staande den maaltijd werd voor ƒ42500 aan bijdragen geleekend: ƒ1200 van koningin Victoria2400 van den Duitschen keizer, 600 van den keizer van Oostenrijk en ƒ300 van den hertog van Connaught. Te Londen is een Duitsche kleedermaker, Stohwasser genaamd, over leden, die een vermogen van 2,400,000 mark nalaat. In de Aldersgate-street alhier heeft een brand gewoedwaarbjj vier werklieden zijn omgekomen. In het aquarium alhier geeft zekere heer Fleuss bewjjzen van de proef houdendheid zjjner uitvinding, die hem in staat stelt uren lang onderwater te blgven zonder door buizen of op andere wijze gemeenschap met de fria- sche lucht te hebben. FRANKRIJK. Onlangs is te Parijs de eerste aflevering verschenen van een «Diclion- naire de l'ancienne langue fran^aisedoor Frédéric Godefroy". De kosten der uitgave worden op 350,000 fr. geraamdwaarvan de regering 150,000 verstrekt, om harerzijds 200 exemplaren kosteloos te ontvangen, voor de openbare boekerijen en lyceön bestemd, liet werk zal uit 10 deelen bestaan en in den handel 500 Ir. kosten. Er zullen alleen zoodanige woorden in opgenomen worden, welke hunne beteekenis geheel gewijzigd hebben of uit de tegenwoordige taal geheel verdwenen zijn. DUITBCIILAND. In den rijksdag is de regering door den heer Wolfsohn geïnterpelleerd over het opnemen van Altona en St. Pauli in het tolverbond Hij betoogde, dat de aansluiting aan het tolverbond niet is in Altona's belang, en St. Pauli behoort in alle opzigten tot de stad Hamburg. De onder-secretaris van staat, Scholz, bevestigde dat alle opgaven van den interpellate juist waren. Maar meer dan dit mogt de rijkskanselier niet zeggen. Het was niet nood zakelijk de feiten geheim te houden, maar wanneer Pruissens rijkskanselier over de politieke zijde en het feitelijk belang van den voorgestelden maat regel wilde twisten, dan zou hjj daardoor de constitutionele stelling van den bondsraad niet handhaven, en den schijn wekken alsof invloed werd geoefend op de beraadslagingen van den bondsraad. Aan de beraadslagingen namen onderscheidene leden deel, die allen aanwezen dat de voorstad van Hamburg, St. Pauli, bij de stad Hamburg behoort en niet zonder schending van Hamburgs constitutie van haar kan worden losgescheurd. Over liet opheffen van Hamburg als vrijhaven kan de bondsraad alleen ook niet be slissen. Daartoe is noodig de toestemming van den rijksdag. In strijd met de verzekering der Germania, bewerende, dal de stand der onderhandelingen tusschen de curie en Pruissen thans zeer gunstig is, deelt de Nat. Lib. Corr. mede, dat de onderhandelingen zijn gestaakt. De curie weigert elke feitelijke toegeeflijkheid te betoonen. Te Giessen is op 24 April hel nieuwe universiteits-gebouw feestelijk ingewijd. De groothertog was met zijne beide broeders prins Hendrik en Wilhelm van Hessen bij het feest tegenwoordig. lu de grooie Aula van liet nieuwe gebouw hadden zich de akademische leeraars en beambten, de stu denten en een groot getal genoodigde gasten vereenigd. Terstond na het binnentreden van den groothertog begon de feestrede vaii den rector prof. dr. Seuflert. De feestrede gaf een overzigt van de lotgevallen der Giessen- sche hoogeschool en zocht in hel bijzonder door de teekening van de loka len waarin voor 200 en 100 jaren de universiteit gehouden werdden vooruitgang van het heden te doen uitkomen. Tijdens de feestrede werd de door den deken der juridische faculteit aangekondigde promotie honoris causa gehouden. Het slot der feestrede was een warm woord van dank aan den' groothertog en aan de regering voor het opriglen van het nieuwe gebouw. Ternaauwernood waren de toejuichingen ter eere van den groothertog ver stomd of deze nam het woord om der universiteitwaartoe hij eens zelf als student behoord had, de verzekering te geven van zijne genegenheid en bescherming. Nog ontving de rector uil de hand van den groothertog een nieuw onderscheidingsleeken zijner rectorale waardigheid, een gouden keten, waaraait een groote medaille, met het portret van den milden gever aan de voor- en een toewjjdings inschrift aan de keerzijde. Na het einde der feeste lijke inwijding namen de Itooge bezoekers het gebouw in oogenschouw. Te Urdenbocheen fraai gelegen plaatsje aan den spoorweg tusschen Dusseldorf en Keulenis een geslicht geopend voor dames uit den beschaaf den stand, die aan den drank verslaafd zijn. In dal asyl worden dames, die deze slechte gewoonte weuschen af te leeren, opgenomen en aan een geregelde, aangename leefwjjze onderworpen, terwijl sterke drauk haar geheel onthouden wordt. De patiënten zullen minstens een jaar in dit toc- vlugtsoord moeten vertoevenom daar in stille rust een nieuw leven te beginnen. Te Königshülte is een stoomwerktuig in een mijn onklaar geworden, waardoor de stoom ontsnapte. Zes werklieden stikten onmiddellijk door den ontsnappenden stoom. Zes anderen werden als het ware gebroeid, doch ontkwamen nog levend. Vier hunner zjjn echter aan de gevolgen reeds overleden. Te Gross Surany, eene stad in Opper-llongarije, viel in de vorige week hel volgende voor: Een ernstige brand was uitgebarsten en onder de menigte hoorde men plotseling het geroep, dal de Joden dien hadden aan gestoken. «Werp de Joden in den brand" riep daarop hel gemeen en slechts met de grootste inspanning kon graaf Toerek met de wacht eenige Joden reddenop welke men het meest gebeten scheen te zijn. Een kwam er bij om; een ander werden de handen afgehouwen; de rabbjjn en de aanzien lijkste leden der gemeente werden eerst na langen strijd gered. Dezer dagen heeft de regelingscommissie voor hel Zwilsersche zangers- lecsthetwelk half Juljj te Zurich zal worden gehoudende ingezetenen der genoemde stad uitgenoodigd lot het bijeenbrengen der noodige gelden ten einde dit feest op waardige wijze te kunnen vieren. De benoodigde sotn is geraamd op 120.000 fres waarvan 90000 fres. zijn bestemd voor den bouw van een geschikte feeslhalle. liet aantal zangers, die zullen deelne men aan dit leest, wordt begroot op 3000.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2