LEID8CHE COURANT. 1880. V. 104 DINGSDAG 4 MEI. öc Courant verschijnt dagelijks, Zon- en jFeestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. met het Verstag der Handelingen van den Gimemtcraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, luiten de expeditie/tosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. BINNENLANDSCHE BEB1GTEN. LEIDEN, 3 Mei. Mei leedwezen verneemt men, dat de ziekte, waardoor het hoofd der gemeente is aangetast, meer en meer eene ongunstige wending neemt, zoo dat zijn toestand van zorgwekkenden aard is. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 38.00, ƒ4.00 en ƒ2.00. In de maand April werden door den tramway alhier vervoerd 33851 personen. Sedert de opening bedraagt het aantal vervoerde reizigers 160.062. Gisteren namiddag omstreeks half vier uur is in het water van den singel ter hoogte van Musis Sacrum en later ook in het Galgewater een kanobootje omgeslagen. De daarin zittende personen hebben zich zwem mende gered, en zijn er dus met een nat pak afgekomen. Te half zeven ure kreeg wederom de persoon van E. R. op den Rjjnburg- schen weg een toeval; hg kon, na te zijn bijgebragt, weder zijn weg vervolgen. Van de 77 adspirantendie zich voor het eind-examen der II. B. scholen in Z.-Holland hebben aangemeld, hebben hunne opleiding genoten: 26 aan de hoogere burgerschool te 'sllage: 10 aan die te Delft9 aan die te Leiden; 8 aan die te Rotterdam; 7 aan die te Dordrecht; 6 aan die te. Schiedam; 4 aan die te Gorkum; 7 zijn geen leerlingen ecner hoogere bur gerschool. Rij de Zaturdag te 's Ilage gehouden acte-examens voor het lager onderwijs deden voor de acte in de Fransche taal 6 candidaten examen; 2 werden afgewezen en 4 toegelaten, als: mej. A. M C. Engelhart, A. M. van Gorkom, M. E. Grether en J. E. van Ilettinga Tromp, uit Leiden. Voor de acte in de Engelsche taal werden mede 6 candidaten geëxami neerd, die allen werden toegelaten, mej. E. van Dijk, uit Leiden; A. O. P. Engelhart, uit Leiden; F. G. Hooke, uit Leiden; E. W. van Loghem, uit Katwijk; C. A. Visser, uit 'sHage; W. A. de Visser, uit Leiden. Voor de hoofdonderwijzersacle deden 10 candidaten examen; 7 werden afgewezen en 3 toegelaten, de heereu C. Blom, uit 's Hagc; 1. de Korue, uit üud- Beijerland, en S. Velsing, uit Lekkerkerk. Z. K. H. prins Frederik heeft aan het Haagsch comité voor de Noord- poolvaart weder een belangrijke gift doen ter hand stellentot stijving van het fonds voor de eerstvolgende expeditie. Te Schiedam is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen de huisvrouw van A. v. d. Z., in de Visscherslraatwegens het onwettig hou den van een pandjeshuis. Een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen, benevens eene menigte kleederen, werden in beslag genomen. Dit is het tweede geval van dien aard in 14 dagen. Op de Nieuwe Maas kwamen gisteren twee vaartuigendie aan hel laveren waren, met elkander in aanmerking, met het ongelukkig gevolg, dat de boegspriel van hel eene vaartuig den schipper van het andere zoodanig tegen het hoofd trof, dat de man oogenblikkelijk dood was. Op de publieke veilingen van te veld slaande bloembolgcwasseninde jougslverloopen dagen te Haarlem en omliggende plaatsen gehouden, zijn zeer hooge prijzen besteed. De bij dien handel en teelt belanghebbenden betuigen allen hunne ingenomenheid met de weersgesteldheid, gedurende de maanden Maart en April dezes jaars, die zóó bijzonder gunstig wasvoor den groei en de goede ontwikkeling der bolgewassen. Te Amsterdam heeft een stoute diefstal plaats gehad op een zolder schuit met papier geladen. Op het oogenblik, dat de schuit onbewaakt lag, heeft een man zich van ecnige pakken schrijfpapier meester gemaakt en die op een kar geladen. Op weg om ze te gelde te maken werd hij even wel door den scherpen blik eens rechercheurs opgemerkt, waarop eene ondervraging en van den anderen kant eene bekentenis volgde. Ten huize van den dief vond men nog andere nieuwe voorwerpen, waarvan de eige naars niet anders weten, dan dat ze niet door hen verkocht zijn. In de Slootslraal aldaar is een zeeman in onzachte aanraking geko men met eene vrouw, wier geleider hem op zijne beurt in zoo onzachte aanraking met een lantaarnpaal moet gebragt hebbendat hij een paar uur later overleed. De ongelukkige was, naar men zegt, uit Nieuwedicp gekomen om te passagieren. Te de Helder heeft hel uithalen van eijeren eu vogelnestjeseene bal dadige liefhebberij der jeugd, wéér een ofler gekost: een jongen, bezig zijn vader op een zeer hoog gebouw met verwen te helpen, haalde, in plaats van te verwen, nestjes op het dak uit; hij had zijne handen vol met eijeren en schijnt toen zijn evenwigt te hebben verloren, althans hij viel van die belangrjjke hoogte op de straat eu verpletterde zich de hersenpan. Ter voldoening aan hel uitgedrukt verlangen van zijne onlangs over leden echlgenoote. vrouwe S. A. (1. Scriverius, schonk de heer mr. P. M. Schuurman, oud-kantonregler te Steenwijk, aan de algemeene armen dier plaats /2000. alsmede ƒ500 aan de naai- en breischool voor minvermogen den aldaar. Men meldt uit Leeuwarden; Herhaaldelijk klagen de Iloilandsche vis- schers, dat zij in hun bedrijf op zee zeer veel last en schade hebben van de Engelsche visschers. De kustbewoners van het Bildl enz., die zich met de haringvangst bezighoudenhebben op hunne beurt tegenwoordig veel hinder van de Hollandsche visschers, daar deze hunne netten vernielen, door met neèrhangende zwaarden er over heen te zeilen. Op de eerste serie, groot ƒ225,000der 4 pCt. geldleening ten laste der gemeente Groningen, is ingeschreven voor een totaal bedrag va;i 1.502,000. De inschrijvingen boven den koers van 98 pCt. worden ge gund losschen die voor 98 pCt. zal eene loling plaats hebben ter aanwij zing van nog 28 aandeelen. In zijne Herinneringen aan de Feluwevan het vorige jaar, schrijft de heer F. W. van Eeden, te Haarlem, het volgende: «Bij Dorenweerd stonden voor twee jaren nog vier kurkiepen, de laatste van de zeven, die daar in het jaar van de Unie van Utrecht zijn geplant, en «de zeven pro vinciën" werden genoemd. Ook stond daar toen nog een plataan van 4 meters en een witte wilg van niet minder dan 8 meiers stam-omvang. Maar de dagen van Dorenweerd schijnen geteld. De «zeven provinciën" zijn verdwenen. Misschien ook wel de plataan en de wilg". De feestelijke viering van hel vijftigjarig bestaan van «Arena Sludiosorum" werd Zaturdagavoud, met eene gymnastiek- en scliermuitvoering in den stads-scliouwburgschitterend besloten. Mogl de vereeniging zich, bjj hare oprigting, nu een halve eeuw geleden, in weinig sympathie verheugen, zóó weinig zelfs dat in de eerste tien jaren van haar beslaan de studenten wereld naauweljjks notitie van haar nam, en eerst in 1841 de toenmalige commissie van redactie van den Studenten-almanak haar een plaatsje op de lijst der verschillende studenten-vereenigingeii inruimde: hoe zij thans op meerdere sympathie, zoowel van de leden van het studenten-corps als der Leidsche burgerij, mag aanspraak maken, getuigde de nu stampvolle schouw burgzaal. Alle rangen waren zóó bezet dat er letterlijk schier geen staan- plaatsjc overbleef. Eene smaakvolle decoratie, tusschen welke de banier van «Arena Studioso- rum" en die harer zuster-vercenigingen «Olympia", uil Utrechten «Odin", uit Delft, in vollen luister prijkten, gaf aan het tooneel een regl feestelijk aanzien. Ouder de daverende toejuichingen der aanwezigen, waarbij, wanneer daaren boven een moeijeljjke toer of wcivolbragte sprong hunne bewondering in hooge mate opwekte, van tjjd lot lijd een lauwerkrans ten tooneele gewor pen werdwerd hel programma der verschillende gymnastiek- en scherm- oefeningen ten uitvoer gebragt. Zoowel de leden van «Arena" als die van «Olympia" en «Odin" gaven daarbij doorslaande proeven van bedrevenheid op het gebied der gymnastiek eu der wapenenen hel was moeijeljjk te be slissen, aan welke der drie vereenigingen men den cerepalm moest uitreiken. Toen het programma der gymnastische- en schermoefeningen was afgeloo- pen, werden, nadat door den voorzitter van «Arena", den heer E. H. Hal- bertsma, een kort en duideljjk overzigt gegeven was van de lotgevallen der thans bloeijende vereeniging gedurende de afgeloopen vijftig jaren, de prij zen door den heer J. J. Ilenny, oud-praeses der vereeniging, aan de over winnaars op het concours uitgereikt. Gaf de humor, waarmede de toespra ken van dien heer gekruid waren, reeds van zelf aanleiding dat de opge wekte stemming der aanwezigen, zoo mogelijk, nog verlevendigd werd, de daverende toejuichingen, die zich telkens aan de uitreiking der eerbewijzen paardengetuigden hoezeer het publiek met de uitspraak der jury, die hare moeijelijke taak zoo gunstig ten einde braglinstemde. Ten slotte werd door eenige leden van «Arena" nog een bljjspel: «de Phlegmalicus" uitgevoerd. Hadden zij kort te voren hljjken van hunne

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1