LEIDSCHE COURANT. VRIJDAG 30 APRIL. V. MM; BINNENLANDSCUE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars j 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. 2.85. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.60 'sjaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. 188#. LEIDEN, 29 April. Het Staatsblad n*. 48 bevat de wet van 21 April jl.houdende: 1». goedkeuring der uitgifte in erfpacht aan de gemeente Leiden van door de Leidsche duinwaterleiding ingenomen rijksgrond in dc gemeente Katwijk, en 2\ magtiging tot de uitgifte in erfpacht van eventueel voor die water leiding benoodigde rijksgronden. De geneeskundige staatscommissie heeft het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer S. J. Philips, med. doctorandus. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-cxamens voor het lager onder wijs werden voor de acte in de wiskunde geëxamineerd 5 caudidaten; 2 werden afgewezen en 3 toegelaten, de hh. H. van den Hoonaard, uit Ab- benbroek-, K. Jasperse, uit Giessendam, en H. J. van Steenis, uit Hardiox- veld. Voor de acte in de Fransche taal deden 8 candidaten examen; 3 werden afgewezen en 5 toegelaten, mej. M. Boer, uit 'silage; B. A. Greeve, uit Leiden; M. L. C. E. Reuling, C. C. de Rochemont en C. A. Visser, uit 's Hage. Heden zijn toegelaten als hulponderwjjzeres mejj. Blanken, La Lati, Trago en van der Weydenuit Leidenen mej. Prinsuit Oegstgeest. De kon. Nederlandsche grofsmederij alhier heeft over 1879, na ver schillende afschrijvingen, een zuivere winst behaald van f63,939.24% het geen eene uitkeering van 12 pCt. toelaat. Den 21""' April heeft te Parijs de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland en Frankrijk omtrent de invordering van gelden op quitantien door tusschenkomst der posterijen. De regeling der opleiding van onder-officieren en mindere militairen tot officier, vastgesteld bij besluit van 13 April 1878, is, in verband met hel voortdurend gebrek aan kader, gewjjzigd bij kon. besluit van 12 April jl. In hoofdzaak wordt daarbjj eerstgenoemde regeling ingetrokken en de minister van oorlog gemagtigd o. het voorschrilt tot regeling der opleiding van onder-officieren tot den rang van 2dr luitenant der inf. en van 2d' luit.-kwartiermeester in te voe ren, met dien verstande, dat het, voor zoover de toelating tot de cursussen en hoofdcursussen betreft, met 1 October a. s. en in zijn geheel in het jaar 1882 in werking trede. b. den bestaanden cursus voor de cavalerie, te Haarlem, met 1 October 1881 en dien voor de artillerie, te Delft, met 1 October 1884 op te hellen c. het militaire onderwijs voor de opleiding van onder-officieren der inf. tot 2d,n luitenant op den grondslag van bedoeld voorschrift te regelen en zoodanige overgangsbepalingen ten deze te treffen, als hem in het belang van dat onderwjjs en van de betrokken militairen het meest nuttig zullen voorkomen. d. te bepalen, dat de examens van onder-officieren ter verkrijging van den officiersrang zullen worden afgenomen door eene door den koning te benoemen uit officieren bestaande vaste commissie van Ttcht ledenvan welke, om de twee jaar, twee aftreden en door andere vervangen worden. Volgens bedoeld voorschrift zijn er twee hoofdcursussengevestigd te Kampen en te 's Hertogenboschdie te Kampen dient tevens tot vorming van 2de luitenant-kwartiermeester. Ten gevolge van de opheffing in het jaar 1881 van de inrigting lol op leiding tot den rang van 2de luit. bij de cavalerie, is bepaald dat de tegen woordige 2e kl. van den bestaanden wetenschappelijken cursus onder den naam van cursus voorloopig te Haarlem zal gevestigd blijven. De 1' klasse aan den thans bestaanden cursus der cavalerie wordt met 1 October 1880 naar 's Bosch verplaatst om deel uit te maken van den hoofdcursus voor de infanterie. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, is op 27 April van Port-Saïd vertrokken. Naar gemeld wordt zal de heer de Lesseps, de ontwerper der door graving van de landengte van Panamain den loop der maand Mei een be zoek brengen aan ons landten einde in het kon. instituut van ingenieurs eene voordragl over bedoelde doorgraving te houden en de werken van het Noordzee-kanaal Ie bezigtigen. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen een verzoek van eene Engelsche maatschappij, om concessie voor hel maken eener lelepho- niscbe verbinding tusschen Amsterdam en Rotterdam. De verkoop van de schilderijen, nagelaten door wijlen jhr. Hooft van Woudenberg van Geerenstcin, die te Amsterdam plaats had, heeft ƒ254,624 opgebragt. Te Zutphen heeft Zondag avond in het café «de Poort van Kleef" een gasontploffing plaats gehad, die zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De kellner, die naar beneden moest om bier uit den kelder te halenstrui- 1 kelde op de trap en greep in zjjn val de gasleidingdie daardoor boog en blijkbaar defect raakte; althans toen hjj een oogenblik later met het licht, dat hjj bjj zich droeg, op die hoogte van de gasleiding kwam, volgde plot seling een hevige slag en was de kelder eensklaps door een vreeselijke vlam verlicht, die van daar naar de koffijkamer opsteeg. Gelukkig dal in dat gevaarvol oogenblik een der bezoekers de tegenwoordigheid van geest had, met een natte deken het vuur te blusschen eu de gebroken gasleiding om wonden te houden, totdat kort daarop de gasdirecteur eu fitter verschenen om de breuk te herstellen. Dc kellner, die door den slag in den ktlder werd neergeworpen, bekwam geen letsel vau belang. Nabij de schipbrug te Deventer is een schip, met steenen geladen, gezonken. Met moeite werden de opvarendende schipper, zijne vrouw, twee kinderen en de knechtgered. Door den heer E. van Rossum, wethouder der gemeente Nijeveen, is eene door het bestuur dier gemeente uitgeschreven geldlecning, groot ƒ30.000, geheel volteekend legen eene rente van 4% pet. Dit kapitaal strekt ten be hoeve van een aan te leggen straatweg van Kolderveen naar Meppel. Eergisteren avond is bjj de zoogenaamde «Kieviet" onder Tilburg een boschbrand uitgebarsten, die zoo snel toenam, dat eenige honderd hectaren door het vuur vernield zjjn. Men meldt uit Curasao van 25 Maart: De korvet Bacchante, met de Engelsche prinsen aan boord, is den 8"> dezer te Si. Thomas aangekomen. Aan boord van de üagmar. die nog te St. Thomas is, bevindt zich prins Waldemar van Denemarken, oom der jonge prinsen; de prinsen bezochten elkander en de gebruikelijke saluutschoten werden gelost. De Bacehaute is den volgenden dag naar Jamaica vertrokken. Den 5del1 dezer is te St. Thomas in den vroegen ochtend een brand uit gebarsten; 10 huizen werden door het vuur vernield, terwijl daarenboven 4 huizen moesten afgebroken worden. In haar antwoord omtrent het ontwerp tol bescherming van diersoor ten nuttig voor landbouw of houtteelt voldoet de regering, ter bespoediging van de afdoeningaan het verlangen om het ontwerp geheel los te maken van de jagtwet. Wel is waar, zullen daardoor enkele dieren de verdiende bescherming voorloopig nog moeten ontberen, doch het belang van landbouw en houlteelt cischt dat aan een bespoedigde bescherming van zoovele dieren dit tijdelijk ofler gebragt worde. De regering is overtuigd, dat de moeijelijkhedenaan het opmaken der lijst in den alg. maatr. van inwendig bestuur verbondenniet onoverkome lijk zjjn. De verschillende benamingen der dierenook vooral de populaire namen in de onderscheidene deelen des landszullen daarin zooveel mogelijk worden opgenomen en bij het opmaken der lijst zal de meest mogelijke bescheidenheid betracht worden. Slechts die dieren zullen onvoorwaardelijk bescheitnd worden, wier leefwijze en diëet met zekerheid bekend zijn en wier nut, naar het oordeel van deskundigen, onvoorwaardelijk vaststaat. Ten aanzien van die dieren, die in het algemeen hoogst nuttig, voor sommige plaatsen schadelijk kunnen worden (b. v. roeken en zwaluwen), zal het ver bod tjjdelijk zijn. De mol en de wezel zullen niet beschermd worden. 'sGRAVENHAGE, 29 April. Aan den majoor der infanterie van bet leger in Nederl. Indië, L. F. Nix, is vergunning verleend lot het dragen der versierselen van ridder 2ekl. der orde voor Militaire Verdiensten, waartoe bij door den koning van Spanje is benoemd. Tot burgemeester der gemeente Made en Drimmelen is benoemd de heer A. J. Rees. en aan den heer mr. M. J. L. baron Taels van Amerongen van Renswoude is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Renswoude. In de zitting van de tweede kamer van lieden is met 34 legen 18

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1