BUITËNLANDSCI1E BKMttTEN. tweede kamer der slaten-gencraal, aan Z. M. den koning voorgedragen om benoemd te worden tot lid in den raad van justitie op het eiland Curasao. Op 13 Julij en twee volgende dagen houdt de Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheidhare lOS"1' algemeene vergadering en congres in het eoncerihuis te Groningen. De punten van beschrijving zjjn verzonden. De koningin van Engeland heeft aan den Vlissingschen zeeloods C. W. Arenls een gouden doekspeld toegezondenals een bljjk van tevredenheid over den bewezen loodsdienst aan het jagt Victoria and Albert, gedurende den overtogt van Vlissingen naar Queen sboro. In de toelichting tot het wets-onlwerp tol verhooging van hoofdstuk V, der staatsbegrooting voor 1880 (lager onderwijs) verklaart de minister, dat hem is geblekendat het tijdstip der invoering van de wet op het lager onderwijs op 1 November 1880 kan worden bepaald. De moejjelijkbeden, die zich tegen hel aannemen van een vroeger tijdstip verzetten, worden dan vermeden. De najaars-examens kunnen in hel loopende jaar op de tol dus verre gebruikelijke wijze worden afgenomen en daarbjj aclen uitgereikt voor hoofd- en hulponderwijzers en onderwijzeressen en voor de vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs. Werd de nieuwe wet vroeger ingevoerd dan kon dit eene opeenstapeling van examens (naar de oude en nieuwe wet) veroorzaken, die nu wordt vermeden. Ook is het onzeker ol de nog ontbrekende algemeene maatregelen van inwendig bestuur met 1 lulij e. k. vastgesteld zullen kunnen zjjn. Invoering met 1 Januarij 1881 zou voor een geleidelijken overgang en geregelden loop van zaken schijnbaar de voorkeur verdienen. Dit is even wel niet zoo. Ten eerste worden de staatsbegrootingen eerst gewoonlijk vastgesteld in Januarij en vóór die vaststelling kan het schooltoezigt niet benoemd worden, zoodat dit op het vroegst met February zijn taak zou kunnen aanvaarden, En bovendien zou dan voor September zekerheid moe ten beslaan van die invoering met Januarij, om de gemeentebegrootingen naar den nieuwen toestand in te rigten, wilden er geen verwikkelingen uit voortspruiten. Door invoering met November vervallen deze bezwaren: zjj heeft dan op de meest geleidelijke wjjze plaats eu zonder in de huishouding der gemeenten stoornis te brengen. De nu noodige aanvulling van hoofdstuk V vraagt ƒ25000 aan voor be zoldiging van het schooltoezigt gedurende twee maanden, 400.000 voor vergoeding aan de gemeenten (art. 45) 1/6 van 2400,000, zijnde 80 pCt. van 8 millioen en verder gelden tot het voorloopig bestendigen der rjjks- snbsidiën van ƒ7000 'sjaars voor de bijzondere kweekscholen te Arnhem, Haarlem en Groningen en van ƒ15000 voor de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam. Tot grondslag der berekening van de kosten van het schooltoezigt is genomen: jaarwedden der inspecteurs 3500, hun abonnement voor bureau kosten 300 en reis- en verblijfkosten 1500; jaarwedden der district- schoolopzieners 2500, hun abonnement voor bureaukosten ƒ200 en reis- en verblijfkosten ƒ800; reis- en verblijfkosten der arrondissements-school- opzieners ƒ500. Bij de tweede kamer is ingekomen een wels-ontwerpstrekkend^ tot hel verleenen van kwijtschelding van een gedeelte eener den lande aanko mende vordering. Dat ontwerp heeft ten doel, om aan de firma Christie Nolet en de Kuyper, scheepsbouw- en machinefabriek in liquidatie te Delfs- haven. kwijtschelding te verleenen voor een bedrag van ƒ6750, zijndetl/3 gedeelte der boete door haar verbeurd wegens te late levering van een stoombaggermolen met laadruimte en toebehooren volgens contract van aan neming van 10 December 1877. 'sGRAVENHAGE, 28 April. De heer F. J. 11. L. baron d'AuInis de Bourouill is benoemd tol bur gemeester der gemeente Rheden, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Westervoort. De luit. ter zee 1' kl. W. baron van Hogendorp is eervol ontheven als 1' officier aan boord van het schroefstoomschip HJarnixter aanvaarding der betrekking van adjudant bij Z. M. den koning. Aan den luit. ter zee kl. II. J. de Wal wordt de dienst van 1" officier aan boord van dat stoomschip opgedragen. Voorts wordt de luit. ter zee 1® kl. J. 11. Mjjer, dienende aan boord van gemeld stoomschip, op non-activiteit gesteld, en daar aan boord geplaatst de luit. ter zee 2e kl. J. C. Cramer, in wiens plaats aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis wordt voorzien door den luit. ter zee 2' kl. A. L. van der Moolen. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na verwerping (met 37 tegen 30 stemmen) van een amendement van den heer Bergsma tot ver mindering der voorgedragen som, hel ontwerp tot verhooging van hoofd stuk V der staatsbegrooting (onderhoud monumenten) onveranderd aangeno men met 52 tegen 15 stemmen. De heer de Jong heeft daarna den minister van binnenlandsche zaken geïnterpelleerd en geklaagd over het wegvallen van het rotkrenpel bij schapen als besmetleljjke ziekte. De minister beriep zich op het gezag van deskundigen, die de ziekte niet besmettelijk achten. Omtrent de longziekte in Groningen, Friesland en Zuidholland gaf de mi nister gunstige mededeelingen. Nog is aangenomen de conclusie der com missie in zake de adressen van regters in de gemengde regtbanken in Egypte. Morgen is de conventie met Luxemburg aan de orde. Naar men verneemt zal binnenkort bij het Nederlandsche hof een af zonderlijk Japansch gezantschap optreden. Sedert het einde van het jaar 1878 bekleedde de Japansche gezant te Berlijn, de heer Aoki-Siuzo, tevens de functie van minister-resident te 's Gravenhage. Als hoofd van de nieuwe i missie te 's Hage wordt genoemd Nagaoka, een der vroegere daimio's of landsvorsten, die voorheen reeds eenigen tijd in Engeland heeft doorgebragt, en zich toen aan de Londensche universiteit een graad verwierf. Voor de gisteren gehouden verkiezing van een lid van den gemeente- raad. in de plaats van den heer G. F. C. Rose, waren ingeleverd 392 bil lenen. Van onwaarde werden verklaard 11 billetten. Geldig uitgebragt' 1381. Volstrekte meerderheid 692. Gekozen mr. M. W. baron du Tour van Bellinchave met 827 stemmen. De heer Corn*, de Groot bekwam 359 en de heer G. F. C. Rose 174. Aan het departement van waterstaat enz. werd heden aanbesteed, het maken van de landhoofden en pijlers van de brug over de benedeu- Merwede te Baanhoek. Minste inschrijvers waren de heeren D. Bolier en P. Seret te Scherpenisse en Sliedrecht voor ƒ909,500. Gisteren werd alhier de algemeene vergadering gehonden van aandeel houders in de Brood- en Meelfabriek. De resultaten der fabriek waren niet minder gunstig dan vroeger. Het saldo ter verdeeling bedraagt ƒ51.680, waarvan 16 pel. als dividend aan de aandeelhouders zal worden uitgekeerd. De meelfabriek heeft weder het grootste aandeel in deze winst opgeleverd, terwijl daarop nog bijzondere omstandigheden, de fluctuatie der graan- en meelprjjzen, van gunsligen invloed zjjn geweest. In de meelfabriek werden vermalen 2731 lasten tarwe en 242 lasten rogge. Ofschoon dus de uitkom sten .der broodfabrieken niet zoo belangrjjk waren, nam het debiet intus- schen aanmerkelijk toe, ook ten gevolge der oprigting van de nieuwe bakkerjj aan de Borneostraat. Van alle broodsoorten bjj elkander werden afgeleverd 5,298,449 kilogram tegenover 5,046,491 in 1878, terwijl het beschuitdebiet nagenoeg verdubbelde. Gisteren avond werd de gewone jaarljjksche algemeene vergadering gehouden van het kon. zoöl. botanisch genootschap, onder voorzitterschap van jh'. Klerck, minister van waterstaat. In de geldleening, primitief groot ƒ100,000 werden 4 obligatiën uitgeloot, zijnde de nummers 9,28,32 en 60. In deze vergadering werd behandeld het voorstel van het bestuur, in overleg met den raad van commissarissen, tot het verleenen van een wachtgeld aan den op zijn verzoek eervol ontslagen directeur, den heer Maitland, van hoog stens f 700 's jaars voor niet langer dan 10 achtereenvolgende jaren. Dat voorstel werd aangenomen met 105 tegen 92 stemmen. Vele leden onthiel den zich van stemming. ENGELAND. LONDEN, 27 April. De prins van Wales heeft Zondag een bezoek gebragt aan den heer Gladstone, in zijn huis in llarleystreet en bleef geruimen tijd met hem spre ken. Toen de heer Gladstone den prins lot aan zijn rjjtuig uitgeleide deed en de prins hem de hand drukte, werd er met geestdrift gejuicht door de groote menigte, welke dag aan dag voor het huis van den heer Gladstone staatin de hoop hem te zullen zien. In Afganistan hebben op nieuw gevechten plaats gehad. Zjj hebben de kleine strjjdmagt van generaal Jenkins te Charasiab aangetast. Jenkins hield zich verschanst tot hij versterking ontvangen had, en dreef daarna den vjjand uiteen. De Afganen lieten 100 gesneuvelden achter. Bij een ander treffen, litsschen generaal Stewart en 6000 vijanden nabij Ghuzni, ver loren de Afganen 400 man. De hertogin van Marlboroughdie aan het hoofd stond van het comité tot leniging van den nood in Ierlandkeert naar Engeland terug. Zij heeft een brief gerigt tot het lersche volkwaarin zjj het vaarwel zegt en mededeelt dat zij in het geheel ongeveer 112,000 ten behoeve der nood- Ijjdenden ontving, waarvan zij thans nog 15000 als overschot in goede handen achterlaat, om te worden uitgedeeld aan hen die zulks het meest behoeven. Voor het vertrek der hertogin zal liet volk op groote schaal ziju hulde bewjjzen aan de vrouwdie onder alle standen zeer bemind was en wier heengaan diep betreurd wordt. Omtrent het vermiste oefenings-vaartuig Atlanta is nog niet de minste tijding ontvangen. Wanneer de uitgezonden schepen onverrigterzake mog- ten terugkeerenzal een eskader worden afgezonden om te kruisen op een noordelijker breedtegraad, daar de mogelijkheid wordt ondersteld, dat het schip in noordeljjke rigting afgedreven kan zijn. Wederom boort men van schepen, die het op hun reis naar en van New-York met jjsbergen te kwaad hebben gehad. De ambtendie door den nieuwen eersten minister direct te begeven zijn, worden met een gezamenljjk bedrag van 165968 (bjjna twee millioen gulden) bezoldigd. Daartoe behooren de ministers, de staatssecretarissen en de particuliere secretarissenen de leden der lersche regering. De hoogst bezoldigde is de onderkoning van Ierland, die een jaarlijksch trac- lement van 20000 heeft; dan volgt de lord-kanselier van Engeland met 10000 en die van Ierland met 8000 de attorney-general van Engeland krijgt 7000 en de sollicitor-general 6000 de ministers van financiën van binnenlandsche zaken, van buitenlandsclic zaken, voor Indië en die van oorlog ontvangen elk, even als de minister-president, 5000 de minister van marine 4500, de minister voor posterjjen 2500, de lord-president en de secretaris van den geheimen raad elk 2000 Voorts zjjn er nog een aantal ambten die met geljjke som bezoldigd worden, terwjjl de onder secretarissen 1500 ontvangen. Onder de genoemde betrekkingen zijn die van de vaste ambtenaars aan het ministerie niet begrepen, evenmin als de voorzitter van het lagerhuis, die 5000 en vrije woning, en de voorzitter van liet subsidiën-comitiédie 2800 per jaar ontvangt. De ex-keizerin Engénie heeft zich, volgens ontvangen berigten, van Nata! naar den Transvaal begeven. Tc San Francisco is zekere Young, redacteur van een aldaar verschij nend blad, die den burgemeester Kallocb gedurende den verkieziugsstrjjd in Augustus II. nederschoot, in zijn eigen kantoor door den zoon van dcu heer Kalloch met een revolverschot gedood,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2