PKR TELEGIl AF, ADVERTENTIE N. De Temps, sprekende over het door den lieer Paul Bert ingediende wetsontwerp, strekkende om ook aanstaande onderwijzers en priesters aan de krijgsdienst te onderwerpen, keurt het in dien heer af, dat hij een zoo belangrijk voorstel heeft ingediend zonder er de regering of zijne geestver wanten in te kennen. Voor het overige is het blad van oordeel, dat de kamer reeds met ontwerpen en voorstellen overkropt is, zoodat men wel zou doen er niet eiken dag nog meer bij te voegen. Voorts is het nog volstrekt niet uitgemaakt, of de geregelde aanvulling van het onderwijzers personeel werd het voorstel weter niet zeer onder lijden zou. En wat de priesters betreft is hel voorstel, indien al niet met de letter, zeer zeker met den geest van het concordaat in strijd. Een verschrikkelijk ongeval heeft dezer dagen groote verslagenheid onder de bezoekers van het Bois de Boulogne teweeggebragt. De jeugdige vicomtesse de C., wier familie te Versailles woont, beproefde een prachtig Engelsch paard. Waarschijnlijk ten gevolge van een te harden slag met de karwats begon het dier te steigeren en wierp mad. de C. uit den zadel. Haar voet was in den stijgbeugel beklemd gebleven, zoodat zij door het paard in dolle vaart werd medegesleurd. De talrijke wandelaars snelden toe om het paard te grijpen, dat, zich vervolgd ziende, zijn vaart nog meer versnelde. Een oogenblik gelukte het der ongelukkige vrouw den riem van den stijgbeugel te grjjpen, en reeds was zjj op het punt zich weder in den zadel te zetten, toen een kniestoot van het paard haar op nieuw op den grond wierp. Weldra vertoonde hel ligchaam der ongeluk kige niets meer dan eene vormelooze vaneengereten massa. De hoeven van het schuimbekkende dier verbrijzelden weldra den schedel, zoodat de her sens over den weg spatten. Eindelijk, eindelijk, stuitte het dier, bij de kromming van een laan, op eene kar, struikelde en viel. Toen men het slagtoffer opnam, zag men dat aan den bloedigen romp het hoofd geheel ontbrak. De armen waren op verschillende plaatsen gekneusd en de vingers waren afgesleten tot op de handpalmen, ten gevolge van het schuren over den grond. De beenen waren gebroken en ontwricht, en van een was al het vel tol op de knie afgestroopt. Het overschot werd op een wagen ge plaatst, met een laken bedekt, en naar Versailles vervoerd. De Courier de Lyou deelt het vermakelijk berigt mede van twee politie-agenlen in burgerkleedingdie Vrijdag nacht door een nachtronde in hechtenis genomen werden onder voorwendsel, dat zij een verdacht voor komen hadden. Ondanks hun tegenstribbelen, werden zij naar het politie bureau opgebragt, waar zjj echter herkend en onmiddellijk op vrjje voeten gesteld werden. De Gaulois deelt mede, dat de violist Vieuxtemps te Algiers bijna het slagtoffer van een moordaanslag geworden is. In een rijtuig gezeten, werd hjj door een Arabier aangevallen, die hem met een straatsteen op het hoofd sloeg. De kunstenaar wist echter de hand van zijn aanvaller te grijpen en verdere slagen te voorkomen. De toegebragte wond was onbeduidend en de aanvaller werd onmiddellijk in hechtenis genomen. DDITICHLAND. Dezer dagen is bij den bondsraad een voorstel van Pruissen ingeko men tot inlijving van de stad Altona en de Hamburgsche voorstad S'. Pauli in het Duitsche tolgebied. Het voorstel is gegrond op de overweging, dat Altona voortdurend is achteruitgegaan, door Hamburg overvleugeld, sedert het tot het gebied der vrijhaven Hamburg behoorde. Daar tusschen Altona en S'. Pauli geene goede gelegenheid is voor de afbakening eener behoorlijk te bewaken tolgrens, zou het nooilig zijn ook de genoemde voorstad in te lijven. Men verwacht, dat Hamburg zich legen dal voorstel verzetten zal, en wel op grond van artikel 34 der rijks-constitutievolgens welk artikel de llansesteden Bremen en Hamburg met een voor het doel noodig district van het omliggend gebied vrijhavens blijven builen de gemeenschappelijke tolgrens tot zij zeiven voorstellen daarbinnen opgenomen te worden. Naar men verneemt bestaat bij de regering niet het plan de bestaande belasting op den brandewijn te verhoogen, doch een verbruiksbelasting in te voeren, welke aan de gemeenten zal ten goede komen. Men iseenigzins bezorgd in de toekomst nog met meerdere belastingen bezwaard te zullen worden, en men hoopt alzoo dat het gerucht waarheid bevat, dat prins Bismarck bij gelegenheid van de behandeling der zegelbelasting in den rijksdag verschijnen zal, om zijn belastingpolitiek nader uileen te zetten, waardoor de thans bestaande onzekerheid zal ophouden. De visschcrij-tenloonstelling te Berlijn wordt tot nu toe dagelijks door ruim 5000 personen bezocht. Vrijdag II. is op het raadhuis te Berlijn ter eere der tentoonstelling een feestmaal gegeven, waaraan 1500 personen hebben deelgenomen. Nagenoeg alle gezanten en andere te Berlijn geaccre diteerde vertegenwoordigers van mogendheden, de ministers, leden van den bondsraad, de voorzitter en verscheidene leden van den rijksdag, het ge meentebestuur en andere autoriteiten waren aanwezig. Vrijdag II. is in den cementbodem van een der vijvers, waarin verscheidene vischsoorten rondzwemmen, een groole scheur ontstaan, waardoor het water met groote snelheid wegvloeide. Gelukkig slaagde men er inde visschen uit den vijver te verwijderen, voor die geheel leeg geloopen was, waarna terstond een begin werd gemaakt met het digtstoppen van de scheur. Te Genève is in de vorige week het borstbeeld van den beroemden landschapschilder Calame onthuld, dat door diens weduwe aan de stad is geschonken. De eenvoudige plegtigheid werd door een aanzienlijke menigte bijgewoond. Berigten uit Stockholm deelen nog bijzonderheden mede omtrent de luisterrijke ontvangst der noordpoolreizigers. Zondag is wegens de terug komst der Fega-expeditie een godsdienstoefening in de slotkapel gehouden. De koning heeft de Pcga bezocht, waarna aan alle deelnemers van den togt medailles zijn uitgereikt. Des avonds is in het koninklijk paleis een feestmaal gehouden, waaraan de geheele bemanning der Pega heeft deel genomen. De koning hragt een toast uit op allen, die aan de expeditie had den deelgenomen en betuigde hun namens het Zweedsche volk dank voor de nieuwe lauweren, die de Zweedsche vlag door hen heeft behaald. Prof. Nordenskjöld is door den koning tot baron verheven, terwjjl kapt. Palander en de heer Dirckson in den adelstand zijn opgenomen. Laatst genoemde ontving bovendien het grootkruis der Orde van de Noordster en de heer SibiriakoH het commandeurskruis van dezelfde Orde. TURKIJE. In Albanië is een opstand uitgebroken, duizenden Christenen en Mu- zelmansche vrijwilligers snellen naar de aan Montenegro afgestane districten om te verhoeden, dat zij door de Montenegrijnen in bezit worden genomen. Montenegro heeft zich tot de mogendheden gewendwaarvan sommige reeds vertoogen te Konstantipel hebhen ingediend. De ambassadeurs der mogendheden hebben tot de Porte het verzoek ge- rigt om, ter uitvoeriug van de met Montenegro gesloten overeenkomst, het aan dat vorstendom afgestane gebied, waar een opstand der Albanezen is uitgebroken, weder te bezetten en de ontruiming daarna zoo te regelen, dat de overgaaf aan de Montenegrijnen in goede orde kon plaats vinden. De Porte heeft daarin toegestemd maar onder by voegingdat zij de rap porten der militaire gouverneurs moest afwachten. PETERSBURG. 26 April- (Part. dépêche i\. R. C.) Men zegt, dat de moordenaar van prins Crapotkine. gouverneur-generaal van Charkoff, zou zjjn gevangen genomen. Indien het waar is, dan is hel een belangrijke vangst. BUDA-PESTH. 26 April. De minister van financiën bragt in het huis van afgevaardigden het budget voor 1880 ter tafel, liet wijst een tekort aan van 19.9 millloen, dat gedekt zal worden door de uitgifte der nóg over blijvende 15 millioen gondrente en door de opbrengst van den verkoop van prioriteits-obligatiën der spoorwegen. WEENEN, 26 April. In het huis van afgevaardigden wederlegde de mi nister van onderwijs het beweren, dat in zijn hervormingsplannen reactio naire nevenbedoelingen lagen; zij waren van louter paedagogischen aard, LONDEN, 27 April. De heer Harcourt is tot minister van binnenlandsche zaken en lord Argyll tot voorzitter van den raad benoemd. De heer Goscben lord Rosebery en lord Derby hebben de hun aangeboden portefeuilles ge weigerd. De moeyelijkheden, welke de zamenstelling van het kabinet ondervond, waren het gevolg van de aanspraak welke de uiterste fractie dér liberale partij maakte om vertegenwoordigers in de regering te hebben. MENTONE, 25 April. Gisteren avond, te 10 uren ongeveer, ontplofte in het Casino Monte Carlo een hoeveelheid buskruid, welke gelegd was onder den schoorsteenmantel in de speelzaal. Eenige personen in de nabij heid werden door den schok op den grond geworpen, en kregen letsel in het aangezigt en aan de handendoor de glasscherven van de geprongen ruiten.' Eenige1 der lichten gingen uil, en de verwarringen ontsteltenis waren onbeschrijfelijk. De dames Jammerden; de meeste der aanwezigen vliigtien uil het vertrek rn lieten in hunne overijling hun geld op de tafel liggen. Men verneemt dat de bedrijvers van de misdaad het ste len van de kas der bank zich ten doel hadden gestelddoch dit is hun mislukt. Gelukkig dat de hoeveelheid buskruid niet grooter is geweest. WIJHE, 26 April. De veehandel is de jongste 14 dagen enorm toegenomen. Ruim 900 stuks zijn meest door Belgische en Duitsche kooplieden opgekocht en verzonden. De prijzen zijn williger. De varkenshandel gaat vlug. Men besteedt ruw 56 'ft 60 ets en schoon 62 a 66 ets per KG. Gerookt spek 75 k 80 ets, ham men 85 k 95 ets, dito nagelhouten ƒ1.10 k ƒ1.25, metworst 85 a 92J ets, saucis ƒ1.50 k 1.65, alles per KG. Versche huiden met middelmatige vraag. Koe- p. ra. 17 ets, stier- p. m. 14 ets, pink- p. m. 22 ets, vette kalfsvellen p. m. 28 ets, andere soorten geëvenredigd. Boter met grooter aanvoer tot niet geanimeerde markt. Hoogste prijs ƒ32 per J. vat of 20 KG. Eijeren ƒ2.75 k ƒ3 de 100 stuks met weinig vraag naar elders. Aardappelen druk aangebodenDuitsche 3.50 k ƒ4.50 inlandsche 2.25 k/3 per HL. Appelen en peren meest opgeruimd. Schorsen talhout onveranderd. De verkoopingen van het akkermaalshout hebben p.m. 15pCt. meer opgebragt dan in 1879. KAALTE, 26 April. Honig en was. De honigmarkt is rijzende, uitlandsche ƒ24.50 b ƒ26, inlandsche 27 k ƒ28.50, tafel 75 k f 80. Was iets minder, ƒ75 k 85 naar soort, alles per 50 KG. De ijmkers zijn druk bezig om hunne korven uit te zetten. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, ons jongste kindje WILHEL- MINA, in den ouderdom van ruim twee jaren. VV. PLEYTE. C. M. PLEYTE, Leiden, 25 April 1880. Templeman van der Hoeven. Visites worden niet afgewacht. Op den 26st"1 April 1880 overleed te Leiden Mejuffrouw JOANNA CLA- SINA DE SWAAN, in den ouderdom van bijna 90 jaren. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele bewjjzen van belangstelling, ondertonden bij de geboorte van hunnen Zoon, betuigen ondergeteekenden hunnen dank. J. G. NOORDMAN. C. NOORDMAN, Ammerlaan.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3