buitlxlaxusci11: ukuigtk v hem en een der wielen ging hem over den schouder. Zonder verdere onge lukken werden de paarden reeds spoedig tot staan gebragt. De wonden die de koetsier aan het hoofd bekwam, zijn vrjj ernstig; zjj veroorzaakten veel bloedverlies. Dp. J. A. Goedbloed verleende de eerste geneeskundige hulp. Den nacht bragt de man rnstig door en des morgens was hg vrjj wel, hoewel zeer zenuwachtig. HH. MM. zijn vol deelneming met den verwonde. Zondag nacht ontstond er een felle brand in de woning van D. SIu- rink, in de bebouwde kom der gemeente Gralhorst gelegen. In korten tijd werd hel buis eene prooi der vlammen. Het vuur deelde zich weldra aan het daar naast gelegen perceel van H. Hup mede, dat gedeeltelijk in de a*ch werd gelegd. Ook een aan de overzijde van den weg staand huis met rieten dak vatte reeds vlam; de krachtige en tijdige werking der gemeente brandspuit belette echter, dat de ramp grootere afmetingen kreeg. In het magazijn van de ijzergieterij van den heer Klep van Vclthoven onder Tilburg is Zaturdag nacht brand uitgebarsten. Daar er vele vaten teer in het gebouw waren, braken weldra van alle zjjden de vlammen uit, zoodat het bijna geheel is afgebrand en de muren alleen zijn overbleven. Door de rijks-politie te Rosenrtaal zijn twee emballeurs van het spoor wegstation aldaar in hechtenis genomen wegens spoorwegdiefstallen. De ontvreemde goederen werden bij hen gevonden. Tegen een derde is proces verbaal opgemaakt wegens medepligtigheid. In de vorige week, bij de aankomst van den spoortrein van St. Nico- laas te Hulst, bleef een der passagiers in een wagen zitten. De spoorweg beambten lieten den man, die den slaap der onschuld genoot, rustig zitten, daar hij blijkbaar een of meer stations verder wezen moest. Niet alzoo was de meening van de beambten der douane, die den slaap lang genoeg rekenden. De jaszakken van den slaper schenen goed gevulden ofschoon men eerst in den waan verkeerde, dat ze uitsluitend toilet-artikels bevatten, dreven zij de nieuwsgierigheid zoover en snuiïelden zoolang, tol ze gaande weg 4 horloges, 35 vestkettingen, 24 vorken en 24 lepels te voorschijn bragten. Wijlen mej. J. Goossens te Venlo, die bij baar leven reeds aanmerke lijke schenkingen deed aan de nieuwe St. Nicolaaskerk alhier, heeft, behalve eeuige aanzienlijke legaten aan R. K. godshuizen, het weeshuis, het St. Josephgasthuis en voor arme communie-kinderenhet vijfde deel van haar nagelaten vermogen aan gemelde kerk vermaakt. De nalatenschap wordt op mius'.ens 50000 geschat. Te Snchteln, bij Venlo. heeft eene vrouw beproefd haar slapenden man met een broodmes den hals af te snijden. Na de wonde toegebragt te heb ben. sloot zij de deur en vlugtte. De gewonde had echter nog zooveel kracht van het venster uit te kruipen en den buren kennis van het voor gevallene te geven. De vrouw werd achterhaald en aan de politie overgele verd. De mau is niet buiten gevaar. Men tneidi uit Valkenswaard: De valkenjagl, die vroeger hier door in- en nitlandsche vorsten op groote schaal gehouden werd en waarqan deze plaats hare benaming ontleent, wordt nog voortdurend om dezen lijd van het jaar alhier gehouden. Zonderling is hel, dat het vak van valkenier bijna is uitgestorven. Alleen één geslacht heeft nog een tweetal spruiten nagelaten, die dan ook, vooral aan het Engelsche hof, hoog slaan aange- teekend en jaarlijks menig gevangen exemplaar lot hoogen prijs afleveren. Niet zelden komen de Engelschen die gevangen exemplaren hier afhalen, als wanneer men onwillekeurig denkt aan de groote waarde, die de hoven aan dien vogel toekennen. Opmerkelijk is het, dat de valken zich zoo spe ciaal in deze streek en enkele malen onder Cromvoirt, bij 's llerlogen- boscli ophouden. Op bei.le plaatsen wordt dan ook ter bestemder tijd door de valkeuiers jagt gemaakt. 'sGRAVENHAGE, 27 April. Z M. de koning-groothertog heeft II. C. L. Avink, concierge van lifct paleis het Loo, met de zilveren medaille der orde van de Eikenkroon begiftigd. De lieer W. Vlieg, commies ter inspectie van de directe belastingen enz. te Zutphen, is benoemd lot commies ter inspectie van die middelen te Rotterdam. Tot lid der administratie van hel weduwenfonds voor de geëmploijeer- den, tot het algemeen bestuur behoorende, is benoemd jlir. mr. S. M. S. de Savornin Lohman, lid der algemeene rekenkamer. De luitenant-kolonel P. F. Bruuings, plaatselijke kommandant 2' kl. te Breda, is, op zijn verzoek, op pensioen gesteld. In verband met de nieuwe organisatie van het dep. van oorlog wor den, met 1' Mei e. k.toegevoegd: aan den chef van den generalen staf de majoor Hardenberg van dien staf; aan den inspecteur der infanterie de majoor Alings van het wapen; aan den inspecteur der cavalerie de luit.- kolonel van Helden van den generalen staf; aan den inspecteur der artillerie de luit.-kolonel Schneider der artillerie. Aan het departement zelf zal wor den werkzaam gesteld de onder-intendant 2e kl. van Gendt, thans toege voegd aan den kommandant der 4' divisie. Z. D. H. de prins van Wied wordt heden avond ten half acht ure in de residentie verwacht. De afdeelingen der tweede kamer onderzochten heden een viertal wets ontwerpen, te weten: dal betreflende den aanleg van kanaalverbindingen in het Noorden, liet pas ingekomen ontwerp voor den aanleg van een kanaal C.ocvorden Nieuw-Amslerdamhet uitstel aan de maatschappij Zeeland van de verpligting tot het bouwen van een hótcl te Vlissingen en de vervanging 1 van art. 92 der wet op de Regt. Org. Behalve de kamer van koophandel hebben de commissie van fabricage 1 en burg, en weth. bezwaar gemaakt tegen de goedkeuring van het plan I tot het leggen van eene vaste brug over de trekvliet in verband met de voorgenomen vergrooting van het stationsgebouw der Holl. ijzeren spoorweg maatschappij. De bezwaren zijn gemaakt uil een oogpunt van handel en scheepvaart. Het leggen van de brug zou eene betere scheepvaartverbinding met de Maas voor goed onmogelijk maken. Z. Exc. de minister van buitenlandsche zaken deed aan mr. R. 'J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, voorzitter van de hoofd-commissie voor de algemeene verloting, ten behoeve der noodlijdenden door den wa tersnood, toekomen een som van 734.60 fr., zijnde de opbrengst, na aftrek i van een klein bedrag ten voordeele van de armen te Brugge, van eene mu ziekuitvoering, den 22'*" Maart jl. gegeven door de muziekvereeniging «La i Réunion Musicale" aldaar. Door de liedertafel «Apollo" te Amsterdam werd jl. Zondagavond een concert gegeven legen den toegangsprijs van een gulden, waarvoor aan elk bezoeker een lot in de verloting werd uitgereikt. Langs dien weg werd nog een aanzienlijk aantal loten geplaatst. Onder de reeds vroeger vermelde inzending uit Brussel trok zeer de aan dacht een schilderijvervaardigd door eene dame van aanzienlijken huize, die dit kunstwerk even als hare overige paneeltjes teekende met het pseu doniem van «Eron'\ Het stuk stelt voor een landschap in Savoije met bergen en een blaauw meer in het verschiet. De behandeling verraadt 1 veel talent; de schilderes handhaafde alzoo op waardige wjjze haar goede reputatie op kunstgebied. Eergisteren avond omstreeks 10 UHr was een marinier op de Kapelsbrug aan het vechten met tal van burgers. Een patrouille slaagde er in hem te 1 arresteren, ofschoon zoowel de marinier als de burgers, met wie hij ge vochten had, zich met zooveel kracht tegen de aanhouding hadden verzet, dat een artillerist van de patrouille genoodzaakt was van zijn sabel gebruik 1 te maken. In hel Achterom werd de patrouille op nieuw door een bende burgers aangevallen, en na eene worsteling, waarbij de sergeant-komman- dant wjjselijk geen gebruik liet maken van de wapens, gelukte het den dronken troep den marinier te ontzetten. Men meldt uit Scheveningen van hedenGisteren avond en heden morgen zjjn 10 schuiten aangekomen. Besomming 40 tot 100. De meeste vaartuigen hadden 8 dagen reis. Slechts een der gisteren aangekomene besomde 65. Gisteren middag is een deel der vloot zeewaarts gegaan. Met den noordewinddie zeer sterk was', ging dit voor een talrijke vloot niet zonder gevaar gelukkig is hel bij enkelen met ligte schade afgeloopen. EX G ELAS D. LONDEN, 26 April. 11. M. de koningin heeft aan de hertogin van Matlborough, echtgenoote van den onderkoning van Ierland, in een eigenhandig schrijven toegezegd, dat H. M, haar bg haar terugkeer naar Engeland de Victoria- en Albert- medaille zal verleenen, uit erkenning voorde belangrijke diensten, door de hertogin bewezen bg het lenigen van den nood in Ierland. Bij hel jongste treffen in Afganistan, waarvan reeds melding is ge maakt, was bet vijandelijk leger zamengesteld uit stammen, die zich lot heden nog niet met de Engelschen gemeten hadden. Zij belmoren tot het geen de Afganen noemen de Provindahs. De Engelsche troepen behaalden eene besliste overwinning. Na een woedend gevecht, dat ongeveer een uur duurde, sloegen de vijanden in alle rigtingen op de vlugt. een derde van hun strijdmakkers dood achterlatende en een groot aantal gekwetsten met zich meêvoerende. Het bleek uit het verboor van een aantal gevangenen, dat het de Provindahs, die meer sluwe kooplieden dan krijgslieden zijn, ook hier weèr te doen was, gelijk de meeste stammen, die in verzet komen, om buit te behalen. Zij hadden gedachtden bagagetreiu te kunnen over rompelen maar vergisten zich in de eigentljjke hoofdmagt. In aanmerking nemende de woede, waarmede de eerste aanval geschiedde, zijn de verliezen der Engelschen niet groot. Ilel bestuur van het kon. aardrijkskundig genootschap heeft besloten, de groote gouden medaille van hel genootschap voor het jaar 1880 aan Ernst Giles, den Australischen reiziger, en aan den sedert tot kapitein be vorderden Zweedschen luitenant Palander, van de Vega-expedilie, uit te reiken. De heer Giles was de kommandant van vier groote en verscheiden kleine expedilien in Australië in de jaren 1872-76. De schade van den brand te Hull, in Canada, eerst op 500,000 dollars begroot, wordt in latere berigten op 2 a 3 millioen dollars geschat. De Canadasclie kamer heeft een subsidie van 7000 dollars voor de noodlijden den toegestaan. FRANKRIJK. De miuister Ferry is naar Rijssel gegaanom den eersten steen te leg gen voor het gebouw der geneeskundige faculteit. Zoowel daar ter plaatse als te Douai heeft zjjne komst tol allerlei demoustratiëu aanleiding gegeven. Te Douai werd geroepen: «Leve de minister'" maar ook: «Leven de Jezuï- ten!" Men schreeuwde tegen elkander en werd- ten slotte handgemeen. Het gevolg er van was, dat een tien- of twaalftal personen in verzekerde bewaring zijn genomen. Tc Rjjssel dezelfde geestdrift, maar ook dezelfde conlra-demonstratiën. Veertig a vijftig jongeliedenmeerendeels studenten van de katholieke hoogeschool, naderden het rijtuig van den minister eu zongen naar een bekenden deun: »Le voila! Ah, ah, ah!" Anderen ver drongen de jongelieden, jouwden hen uit en riepen uit volle keel: //Leve de minislet I Weg met de Jezuïten!" terwijl de //Marseillaise" als toegift werd uitgegalmd. Vuistslagen en eenige vechtpartijen volgden, en ook in den verderen loop van den dag hadden er wanordelijkheden plaats. Onder anderen werden door een troep jongens de glazen ingeworpen van de Jezuï- ten-inrigting in de Rue Saint-Joseph. Verscheidene personen werden mis handeld. Vóór de komst des ministers te Rijssel waren cr geschreven bil lenen aan de muren geplakt, om de bevolking tegen de regering op te rujjeu. De toestand van den voorzitter van den senaat, den heer Martel, moet zoodanig zijn dat hij zal moeten blijven aandringen op zijn ontslag.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2