LMDSCHE COURANT. 1880, D1NGSDAG 27 APRIL. N°. 08. STADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCI1E BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en JFeestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jnars 1.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. 2.35. liet \ers1ag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten elc expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenfiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Vrijdag 30 April 1880, des namiddags te half twee. 1». Verzoek van Dr. A. Van Iperenom continuatie als stads-geneeshecr. (64) 2». Benoeming van een onderwijzer 2d» klasse aan de school n°. 3 voor minvermogenden. (61) 3". Idem van een hulponderwijzer aan de school n».2 voor onvermogenden. (66) 4». Voordracht betrekkelijk de demping van de Binuenvestgracht bij het Plantsoen (51 en 56) 5". Idem betrekkelijk den prijs van het gas. (5262 en 63) 6". Idem lot verplaatsing van de Pinkstervacantie aan de Iloogere Burger school. (53) 7'. Idem tot overplaatsing van den hulponderwijzer B. M. Wepster. (54). 8". Idem tot verkoop van Inschrijving op het Grootboek. (55) 9°. Verzoek van Mej. J. C. De llondt, om ontslag als hulponderwijzeres aan de school n°. 2 voor minvermogenden. (57) 10*. Suppletoire staat van begrootiugdienst 1879. (58) 11". Verzoek van F. C. Magnenat, om een kiosk te plaatsen voor den ver koop van dagbladen. (59) 12". Idem van Directeuren der Leidsche Saijetlabriek ter bekoming van een gedeelte der Binnenvestgrachl. (60) 13". Voordracht tot overdracht van de huur van de localen in de Nieuw- straat (65) 14». Idem betrekkelijk de tijdelijke voorziening in het teekenonderwijs aan de Iloogere Burgerschool. (68) 15». Idem lot overdracht van de concessie voor den aanleg en de exploi tatie van paardenspoorwegen in deze gemeente aan de Tramway Trust Company te Londen. (69) 16». Verzoek van den Baad van Administratie van het Invalidenhuis omeene stoep te leggen. (70) LEIDEN. 26 April. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt, dat hel examen om als leerling aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden opgenomen, zal plaats hebben in den loop der maand Julij e. k., en dat belanghebbenden zich in persoon of schriftelijk voor of op 20 Junij e. k. by den directeur der school moeten aanmelden. In den Ned. Spectator geeft de Amsterdamsche hoogleeraar, dr. J. Verdam, eene levensschets van dr. Eelco Verwijs. Daarin vinden wjj ge meld, dat deze geleerde zijne kostbare boekerij bij testamentaire beschik king aan de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde alhier heeft vermaakt. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bjj partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 40.00, /20.00, ƒ4.20 en ƒ2.05; de laagste /40.00, 20.00, 4.00 en /2.00. Tegen J. v. D. en A. P. is, ter zake eener onderlinge vechlparij, door de politie alhier proces-verhaal opgemaakt. Op de begraafplaats aan de lleerenbrug werd heden morgen door de werklieden-vereeniging «Eendracht maakt macht" alhier het stoffelijk over schot grafwaarts gebragt van een harer leden, dat van J. Plezier, voor de kracht eener korte maar lievige ziekte bezweken. De voorzitter der ver- eeniging sprak bij het graf een toepasselijk woord, in verband met dit zoo onverwacht sterfgeval. Heden morgen is op de Hooigracht het wiel afgeloopen van een rij tuig, deel uitmakende van eene begrafenisstoet; de zaak liep zonder onge lukken af, zoodat de plegtigheid zonder stoornis kon doorgaan. Heden voormiddag, omstreeks 11M uur, werd onder een toevloed van nieuwsgierigen, in verren staat van dronkenschap door een politieagent, geassisteerd door een burger, aan de politiewacht gebragt een vrouwsper soon, die allerhande wartaal uitsloeg, zoodat zij ter verdere ontnuchtering in bewaring moest worden gesteld. De koude Meidagen, schrijft men ons, zijn in aantogt. hetgeen te be jammeren is nu er zulk een schat van geopende bloesems wordt waargeno men. In den morgenstond van heden was het veld wit van de nachtvorst. De wind blaast uit het noorden, dat nu zijne gure buijen overzendt. Op eene zoo vroege ontwikkeling met zomersche dagen, zal waarschijnlijk groole teleurstelling volgen. Uit de memorie van beantwoording nopens de wijziging en verhooging van hoofdstuk V der slaatsbegrooting voor 1880 blijkt o. a. dat sedert de indiening van dit wels-ontwerp ook de noodzakelijkheid is gebleken art. 83 met 14500 te verhoogen ter zake eener hoogst noodige verbetering van den afvoer der faecaliën van het ziekenhuis te Leiden en den aanleg van waterleidingen in de universitaire gebouwen zoo lol huishoudelijk en weten schappelijk gebruik als tot voorziening in geval van brand. Uil Groningen meldt men dat de aldaar geopende bloemententoon stelling van de Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde zeer goed is ge slaagd. De verscheidenheid en het gehalte der inzendingen worden zeer geroemd en niet minder de inrigting en de rangschikking van het geheel. Onder de bekroonden komen voor; firma von Siebold en C». alhier (1 verg. zilv. med.1 zilv. med. en 2 bronzen medailles), J. D. Speet alhier (zilv. med.), J. de Groot alhier (bronzen med Springer alhier (2 bronzen med.), H. Beekman te Ocgslgeest (1 verg. zilv. med. en 2 zilv. med.), D. F. Boekee te Zoetervvoude (1 bronzen med.). Bij de Zaturdag te 'sllage gehouden acte-examens voor het lager onderwijs deden voor de acte in de Engelsche taal 5 eandidalen examen; 2 werden algewezen en 3 toegelaten, de hh. W. liaaring, uit Lekkerkerk; E. B. Koster, uit Schiedam, en H. A. P. Meijer, uit Rotterdam. Voor de acte in de Fransche taal werden mede 5 eandidalen geëxamineerd, maar deze werden alle afgewezen. Voor de hoofdonderw{jzersacte deden 13 can- 1 didalen examen; 10 werden afgewezen en 3 toegelaten, de hh. II J. Delf- gaauw, P. C. Moinat en W. F. Witschey, uit 's Hage. Naar men verneemt heeft de minister van oorlog den bevelhebbers in de militaire afdeelingen te kennen gegeven dat. hoewel hij het wenschelijk acht dat voor iederen militair in de kazerne ongeveer een ruimte van 16 kubieke meter beschikbaar zjj, hij een verblijf in de kazernen, al bieden deze ook niet de verlangde ruimte aan, verreweg verkieslijker acht dan het legeren van manschappen in tenten. De minister vermeent, dat door ven tilatie in de mindere ruimte der lokalen met het oog op de gezondheidsleer in voldoende wijze kan worden voorzien. Daarom verlangt de minister, dat voortaan weer op de vroeger gebruikelijke wijze de kazernering zal plaats hebben. Alleen dan, wanneer bij buitengewone opkomst der ligtingen op een of andere bijzondere wijze in het verblijf der manschappen zal moeten worden voorzienkan daartoe een voorstel aan de goedkeuring van den minister worden onderworpen. Reeds is gemeld dat de synode der Ned. Iierv. kerk het ontwerp-re- glement op de kerspelvorming heeft aangenomen. Omtrent die regeling meldt de Kerk. Cour. o. a. het volgende: Binnen zes maanden na het in werking treden van het reglement worden de lijsten van stemgeregtigden door den kerkeraad opgemaakt. Het verlangen om van de bevoegdheid tot kerspelvorming gebruik te maken, wordt door stemgeregtigden bij schrifte lijke, door allen onderteekende verklaring aan den kerkeraad kenbaar ge maakt met aanwijzing van drie leden, die het voorloopig bestuur uitmaken. De kerkeraad onderzoekt dc aanvragen binnen vier weken, en geelt daar van kennis aan het classikaal bestuur. Nadat dit het regt tol het vormen van een kerspel heeft geconstateerd, kunnen belanghebbenden, onder leiding van het voorloopig bestuur, tot de benoeming van ouderlingen en diakenen overgaan. Telken jare kan gedurende 14 dagen na de vaststelling der lijst van stemgeregtigden tot het vormen van een kerspel worden overgegaan. Een kerspel, dat nog geen eigen predikant bezit, moet jaarlijks het bewijs leveren, hel vercischte getal stemgeregtigden te bezitten; anders wordt het ontbonden. Kerspelen, die een eigen predikant of eigen predikanten ver kregen hebbenmoetenbij het ontstaan eener vacaturehetzelfde bewijs leveren; anders worden kerspelen met een predikant ontbonden, en in ker spelen met meer predikanten niet de vervulling der ontstane vacature toegelaten. De diaconale fondsen en de opbrengst der liefdegaven blijven het eigendom der gemeente in haar geheelterwijl de administratie van de diaconie-goederen en fondsenmitsgaders de zorg voor de bedeeling der armen, onverschillig tot welk kerspel zij behooren, wordt opgedragen aan de gezamenlijke diakenen. Uit Rotterdam meldt men: De groote uitbreiding, welke tot dusverre aan de planlen-collectie in de diergaarde gegeven werd en nog steeds wordt gegeven, maakte aldaar een nieuwe betrekking noodzakelijk, vooral nadat de heer C. Witte, die sedert de opheffing van den Rotterdamschen horlus zich met het catalogiseren enz. der planten aldaar onledig hield, wegens

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1