lil! 1T H.\ LA IN DSC U K BtëlUlïTtëN. de 3« en 4e jager den 12d<°; de 5e en 6e jager den 15d«; dat de jaaglijd 12 Julrj zal geëindigd zijn, en de zelfvangers 24 Juljj mogen binnenkomen, lenzij de vangst bedraagt 140 Ion van een logger en 100 ton van een bom, in welk geval zjj vóór dien tjjd kunnen binnenkomen. Te Amsterdam is het de politie gelukt een zakkenrolier op heeterdaad te betrappen, juist terwjjl hij op eene wjjzedie van zijne vaardigheid in dit bedrijf hoogen dunk gal, een zilveren knipbeurs opvischte uit den die pen zak eener voorbijgangster in de Paleisstraat. De gearresteerde was een goede bekende en zou reeds een dag te voren gesnapt zijn, toen hfl op het punt stond den inhoud van den mantelzak eener dame te onteigenen, ware die dame niet op hetzelfde oogenblik verschrikt terzijde gesprongen voor een wild kalf. De portefeuille, die Maandag jl. in het koflijhuis *de Pool" te Amster dam ontvreemd werd, is later teruggevonden. De inhoud, ongeveer ƒ300, was echter gevlogen. De toestand der vrouw, die de vorige week in hare woning in de Wicgelstraat, te Nieuw er-Amstel, zoo vreeselijk met een bajonet door haren voormaligen kostganger in het lijl verwond werd, is tot verwondering van de geneeskundigen bevredigend, ofschoon zij zwaar Ijjdt. De man, die den aanslag pleegde, bevindt zich nog in het gasthuis. Ook zijn wond geelt kans op genezing. Mij wordt goed bewaakt om te voorkomen, dat hij zijn verband afrukt. Door te Nieuwe Diep binnengekomen Urker en Enkhuizer visschers wordt mede ernstig geklaagd over de toenemende roofzucht der Engelsche visschers. Met een geliecle vloot komen zij tot digt onder Terschelling, de plaats waar bovengenoemde visschers dagelijks hun bedrijf uitoefenen. Zij beginnen met een regen van steenenhun ballast, op die weerlooze vis schers te werpen, en stelen daarna hunne haaklijnen, dreggen en wat ver der ouder hun bereik valt. Dingsdag 11. is door den brigadier-majoor titulair der rijksveldwacht J. F. van Doesburg, geslationncerd te Amersfoort, en den rijksveldwachter J M. Bergmann. gestationneerd te Hoevelaken, onder de gemeente Hoog- land aangehouden en gevankelijk naar Utrecht overgebragt, een persoon zich noemende Thomas Sibrens Postma, geboren en wonende te Rauwerd, prov. Friesland, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan het maken van een valsch bankbillet groot ƒ100, op licht blaauw postpapier op glas met potlood nagetrokken en met inkt bijgewerkt, dat hij den 15,,<I April jl. te Leeuwarden bij een winkelier heeft gewisseld; welk bedrog na zijn vertrek werd ontdekt. Te Dedemsvaart ging Woensdag avond de vrouw van zekere Linde met eene petroleumlamp naar haar vee zien. De lamp werd haar door een der koeijen uit de hand gestooten. viel op het hooi en in een oogenblik stond het huisje in volle vlam. Ternaauwernood konden vrouw en kind gered worden, van den inboedel bijna niets. Ongeveer ƒ240 aan geld en papier is mede verbrand. Onder de gemeente Nuenen. nabij Eindhoven is eene boerderij, huis, schuur en stalling, afgebrand. Zeven runderen eu een schaap kwamen in de vlammen om. De oorzaak wordt aan onvoorzigtigheid toegeschreven. Door rijksambtenaren is bjj den smid en tapper K. te Arcen, in Lim burg, een anker gedistilleerd in de smederij verborgen gevonden. Daar dit niet door de noodige bcseheiden gedekt was, is het in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. 'sGRAVENUAGE23 April. De heer F. G. van Delden, controleur der directe belastingen enz. te Dellshaven, is als zoodanig benoemd te Haarlem. 11. de Cock, arts, eervol ontslagen officier van gezondheid 2e kl. bij de kon. Nederl. marine, is benoemd tot officier van gezondheid 2' kl. bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Nederl. Indië. In de zitting van de tweede kamer van heden is het ontwerR. hou dende nadere bepalingen omtrent den snikeraccijns, aangenomen met 54 legen 12 stemmen, na verwerping, met 40 tegen 23 steromen, van het op art, 3 door den heer Iloltzman voorgestelde amendement, om het arbitragestelsel aan te nemen als methode van onderzoek. De minister nam op zich het raadpleging der kamers van koophandel over bestuursmaatregelen, llcl in werking treden der wet is bepaald op 1 January 1881. De hh. G. J. Pontier en A. M. Mallée, hoofdonderwijzers aan de ge meentescholen alhier, vierden heden hun 50-jarig jubilé. Tot herinneribg aan dezen dag werden zij door burg. en weth.namens het gemeentebestuur, vereerd met eene gouden medaille, met toepasselijk opschrift. In den afgeloopcn nacht omstreeks 12 ure vernam men op den Scbe- veningschrn weg een akelig geschreeuw. Vergezeld van een nachtwaker werd onderzoek gedaan en toen bleek het, dat een minnaar zijn beminde trachtte om het leven te brengen. Dit zou hem zeker gelukt zijn ware geen hulp komen opdagen; het meisje waren reeds onderscheidene wonden toegebragt. Jalousie schijnt de oorzaak van den aanslag te zijn geweest. Eergisteren avond en gisteren ochtend zijn te Scheveningen ruim 70 schuiten aangeweest. Zij besomden van ƒ25 tot 85. De meeste schuilen bragten veel tongen..maar weinig anderen visch aan. lieden ochtend zijn ruim 40 schuiten aangekomen, die van /25 tol ƒ70 besomden meest aan tongen. De prjjs was dalende. BELG 1 E. Er hcerscht groote ongerustheid over het Belgische stoomschip Merca tor, op 2 Maart van Antwerpen naar New-York vertrokken en waarvan nog niets werd vernomen. De gezagvoerder van het stoomschip Volner, te Antwerpen aangekomen, meldt, dat hij 26 Maart jl., met liet door hem gevoerd wordende stoomschip in een zeer groot vlottend ijsveld liep en meende de vermiste stoomboot gezien te hebben, diep in het (js vastzit tende. Drie dagen daarna viel de barometer bjj eene zeer lage drukking tot 18 graden en de storm, die daardoor werd aangekondigd, bereikte de Volner nietmaar woedde over het ijsveld. Men vreest daarom dat de Mercator, die zich in hulpeloozen toestand bevond, in dien storm vergaan is. Hét schip had aan goederen voor eene waarde aan boord van 120,000 dollars, welke som buitenslands was verzekerd. Passagiers bevonden zich niet aan boord, maar de bemanning bestond uit 31 koppen. ENGELAND. LONDEN, 22 April. Aan generaal W'olseley, die eerstdaags naar Engeland vertrekken zon, zjjn instruct iën getelegrafeerd, volgens welke hjj met allen spoed uit Zuid- Afrika naar Engeland moet terugkeeren. Zijn opvolger is sir Pomeroy Colley. Beriglen uit Valparaiso melden dat eene Chileensche divisie, onder be vel van generaal Bigucdano, Moquegua zonder slag of stoot heeft bezet, daar het garnizoen van 1200 man zich naar de verschanste stellingen te Cuesta de los Angelos terugtrok. De Chilenen rukten op, om ook deze plaats aan te tastenna gedurende een uur zwakken tegenstand te hebben geboden, vloden de Peruanen naar het gebergte en werd de plaats door de Chilenen bezet. Eene andere afdeeling van laatstgenoemden heeft zich mees ter gemaakt vaiv Torata, zoodat de wegen, welke naar Arequipa leiden, thans door de Chilenen bezet zijn. FRANKRIJK. De Donderdag door de kamer van algevaardigden gehouden zitting was vrij onstuimig, naar aanleiding van de interpellatie van den afgevaardigde Godelle, over het ontslag van Journault, diens geschil met Albert Grévy en het bestnur van den gouverneur van Algerië. De heer Godelle beschuldigde Albert Grévy van despotisme en eischte van den minister van binnenland- sche zaken, dat hij de verantwoording voor de daden van dien ambtenaar onder zjjn departement zou op zich nemen. De minister Lepère antwoordde dat bjj deze quaestie niets anders in het spel was dan een geschil tusschen een hoogeren en een lageren ambtenaar, en dat daarbij als een zuiver per soonlijke quaestie zjjne ministeriele verantwoordelijkheid niet betrokken is. De heer Albert Grévy verdedigde zijn beleid in Algerië en roemde de in voering van het burgerlijk bestuur aldaar. De heer Godelle zcide, dat hij zijne interpellatie handhaafde en verlangde dat het volle licht over de zaak verspreid zou worden, opdat zelfs elke schijn van verdenking of beschul diging tegen den broeder van den president der republiek verdwjjuen zou. De president, de heer Gambetta. viel hem in de rede; hij meende dat Godelle het hoofd van den staat belcedigd had en de kamer daarom het besluit moest nemendat hij de zaal verlaten moest. De heer Godelle be tuigde zijn eerbied voor den presiJent der republiek, waarna eene groote beweging ontstondte midden waarvan de kamer zijne verwijdering uit sprak. De geheele regterzijde stond op om de zaal te verlaten, terwjjl over Baudry d'Asson en Cuneo d'Ornano de censuur werd uitgesproken. Ten slotte nam de kamer eene motie van vertrouwen in Albert Grévy aan. Na eene interpellatie van Cuneo d'Ornano over de gemeentelijke vrijheid werd de zitting opgeheven. Sarah Bernhardt heeft namens de i/Comédie frangaise" een dagvaar ding gekregen, om 300,000 Ir. schadevergoeding te betalen wegens haar plotseling vertrek. Zij heeft zich als sociétaire verbonden voor 20 jaren en daarvan zijn er eerst 8 verloopen. De Siècle zegt betreffende de zaak van Sarah Bernhardt o. a. het vol gende: Waartoe dient het een keel op Ie zetten, groot rumoer te maken en dreigende woorden te gebruiken? De schuldige, de ware schuldige in dit alles is niet Sarah; gij zijl het, ik ben het, Perrin is hel, Augier. de Fran- schen, de Engelschen, de Hollanders zijn het, de laalsten vooral. In één woord de geheele wereld is het, het is dat buitensporig enthousiasme, die dolle bewondering, waarvoor wij allen meer of minder verantwoordeljjk zijn. Gij hebt een afgod gemaakt van dit arme groote meisje, en daardoor zijl gij te kort geschoten in uw pligt. In plaats van uw kweekeling be koorlijk op te leiden, zijl gij verzot op haar geraakt en in bewondering voor haar alle grenzen te builen gegaan. Zij was onlangs in Nederland. Men heeft haar te midden van muziek door Amsterdam geleid, in een rijtuig met vier paarden bespannen. Men heeft haar een zegekrans aangeboden. Moet men zijne zinnen hierbij niet verliezen? Om weerstand te bieden aan zoo veel bewierookingmoet men een stevig brein hebben. Dat van Sarah ieder weet het, is wanhopig zwak. Van een meisje, dat op twintigjarigrn leeftijd haar slaapvertrek laat inrigten als een rouwkamer en in een lijkkist gaat slapen, kan men niet veel gezond verstand verwachten. Alzoo, geen steenen naar deze vlugtelinge geworpengeen groote woorden geen belcc- digingen, zelfs geen verw ijten tot haar gerigt. Maar dolheid is onze dwaas heid, haar hoogmoed is onze geestdrifthaar verwaandheid is onze slaafsch- licid. Beschuldigen wij niet haar, maar ons. De Arenir dn Morbihnn verhaalt eene w orsteling tusschen een meisje van 21 jaar, Marie Guillemette, en een wolf. Eerstgenoemde was in een veld bij Monstoir-Ac in Morbihan aan het werk, toen een wolf een schaap in hare nabijheid greep en medesleepte. Zij, op hare beurt, wierp zich op den wolf en liet zich driehonderd meter ver mede slepen, zonder op houden het roofdier met de vuist op den neus slaande. Toen de wolf, aan eene breede sloot gekomen, zich gereed maakte daarover te springen, slaagde zij er in het schaap los te rukken. De wolf, door de hem toege diende slagen blijkbaar ontmoedigd, zocht een goed heenkomen. ITALIË. Te Livorno is een moord gepleegd, die de grootste verslagenheid ver- oorzaakt. Maandag a»ond jl. werd de heer Firenzona, een jong mcnsch, dagblad correspondent, door twee dolksteken getroffen, die den volgenden ochtend een einde aan zijn leven maakten. De ongelukkige stierf in de

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2