COURANT. LEIRSCRE 90, ZATURDAG 24 APRIL. BINNENLAiNDSGHE BÊRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en [Feestdag»n uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, /r 'sjaars, luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant s De prijs der Advertenliën is van 1—4 r< 1 1 ''J-. - -1 - LEIDEN, 23 April. In de gisteren avond gehoudene vergadering van het Nutsdepartemenl werden tot leden van het bestuur benoemd de heeren H. W. F. hakker en P. L. M. B. D. Kraal. De secretaris d'. A. M. L. Riimke, die aan de beurt van aftreding was, werd herkozen. Verder hadden de volgende benoemin gen plaats: tot leden van de commissie voor de spaarbank, de heeren P. van der Velden Erdbrink mr. W. I). Bosch, H. P. van Boneval Faure en G. P. de Neve; tot leden van de commissie voor de leesbibliotheek, de heeren dr. W. Palmer van der Broek, B. R. Damsté en J. Plemp; tot lid van de commissie voor de burgcrzangschool de heer d». R. Koopmans van Boeke- ren; tot idem van de volkszangschool de heer J. Wuyster, van de bewaar school de heer J. Plemp, van de spaarkas de heeren P. Marks en B. van Driel en eindelijk tot leden van de commissie voor de volksbjjeenkomsten de heeren H. W. F. Bakker, C. H. Dee en J. W. Schaap. Tot leden van de commissie tot nazien der boeken en effecten van de spaarbank werden verkozen de heeren mr. J. A. F. Coebcrgh en S. C. van Doesburgh, waaraan uit het bestuur werd toegevoegd de heer dr. P. van Geer. Een voorstel van de commissie voor de leesbibliotheek om den bibliothecaris bij periodieke aftreding terstond herkiesbaar te stellen werd aangenomen. Twee voorstel len tot wetsverandering van de commissie voor de volksbijeenkomsten en die van de burgerzangschool zullen overeenkomstig het reglement in eene volgende vergadering in stemming worden gebragt. Een voorstel van het bestuur, om ook te dezer stede een proef te nemen met de oprigting van schoolspaarbanken, gaf lot belangrijke discussiën aanleiding. Ook hierover zal in eene volgende vergadering beslist worden. Gisteren avond werd door het Groninger opera-gezelschap in de stads gehoorzaal opgevoerd «Figaro's Hochzeit", van Mozart (naar het blijspel van Beanmarchais «Ie Mariage de Figaro"). Het gezelschap mogt zich niet in eene talrijke opkomst verheugen, waarover het dan ook niet onduidelijk zich gevoelig toonde. De gunstige opinie, door de dagbladen uit de noorde lijke provinciën omtrent dat gezelschap uitgesprokeukunnen wij, na ken nismaking, niet deelen. Uitgezonderd hier en daar een gelukkig oogenblik, zooals de aria van Cherubin in de tweede acte, de solo van Susanne in de vierde acte en de groo.te aria der gravin «Susanne kommt nicht", gelooven wij, dat omtrent zang, actie en orkest stilzwijgen het verkieslijkst is. Het personeel scheen zelfs niet groot genoeg te zijn om alle rollen te bezetten. Ten minste van Bartholo hebben wij niets gemerkt. Naar wij vernemen zal het gezelschap heden avond in den Haag de «Martha" opvoerenvan harte gunnen wij het een beter succes toe. Heden voormiddag, omstreeks 9 uur, heeft een stalhoudersknccht, ge naamd J. H., in een stal in de St. Aagtenslraat een toeral gekregen; na g te zjjn bjjgebragt werd hjj naar zijne woning vervoerd. Omlreeks 12 ure, is aan de Zijdgracht bij het uitspoelen van een dweil een 11-jarig meisje, Antje van der Zeeuw genaamd, in hel water gevallen. Aan eeuige toegeschoten buren gelukte hel haar door middel van een haak te redden. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte examens voor het lager onder wijs werden voor de acte als hoofdonderwijzer 9 caiididalen geëxamineerd; 1 trok zich terug, 4 werden algewezen en 4 toegelaten, de hh. P. J. Tehmers, uit Rotterdam; J. M. A. Korvers, uit Rotterdam; T. A. van Schuy- lcnburgh, uit Charlois, en G. van der Sman, uit Rotterdam. Voor de acte in de Engelsche taal werden van de 8 candidalcn 5 afgewezen en 3 toege laten, de hh. B. J. Groeneveld, uit SliedrechlN. J. NV. M. Nitjjcn, uit 'sHage, en G. Walchuit Leiden. Naar wij vernemen, meldt de Amst. C., zal tot directeur van 'stands plantentuin te Buitenzorg worden benoemd dr. M. Treub, lid der Kon. Academie van Wetenschappenassistent bij de botanie aan de rijks-univer siteit te Leiden. Men schrijft ons: Te Leiderdorp bestaat van oudsher eene voorspel ling, die luidt dat de oliemolen aan den Zjjldijk zal afbranden, als hij witte en roodc zeilen voert. Daar de meeste voorspellingen nooit in ver vulling komen, zou ook die molen er wel buiten kunnen vallen; althans hij wordt over weinige weken afgebroken. Op het erf komt binnen kort eene stoomolieslagerij in werking. Molens verdvvjjuen hoe langer hoe uieer prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. o p, p. 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 verkrijgbaar voor 5 cents, s 1.— iedere regel meer 25 cents. en worden vervangen door stoomhoutzagerijenstoomolieslagerijen en stoom gemalen. De tijdgeest pischt van den handel vooruitgang, die door sloom, maar ten koste van het schoonheidsgevoel verkregen wordtgelijk er zoo menigvuldig fraai geboomte geveld is, om er uitgestrekte akkers met aard appelen of kool voor te aanschouwen. Toch gaven molens, in buurten, langs vaarten en wegen, in weilanden, een vrolijk of leekenachtig aanzien aan het landschap. Men schrijft ons van Slormpolder aan den Ussel; Heden 23 April werd op de werf van den heer C. van der Giessen, scheepsbouwmeester te Slormpolder, de kiel gelegd van de nieuwe schroefstoomboot, genaamd Burgemeester van Haarlem Mr. E. A. Jordens. Deze boot zal gebouwd worden voor rekening van de llaarlemmermeer-schroefstoombootmaatschappij, directeur de heer W. Bas. De machine van 16 paardenk.van Compound-sys- teem, wordt vervaardigd in de fabriek van II. H. Diepenveen, Leis en Smit te Kinderdijk. Hel doet ons genoegen hierbij te kunnen vermelden, dat de bovenge noemde maatschappij zich steeds in een ontwikkelenden bloei mag verheu gen. Hieraan is het dan ook te danken, dat de aanbouw van twee stoom- booten noodzakelijk is geworden. Een dezer booten, Lynden genaamd, werd reeds in April 11. in dienst gesteld, zoodat de maatschappij weldra op 9 het bezit van zeven flinke schroefbooten zal kunnen bogen. Wordt er door den aanbouw eener nieuwe boot eene geregelde dienst geopend voor het dagelijksch verkeer voor passagiers, goederen en vee van Rotterdam op Haarlem, vice-versa, en zal de maatschappij hierdoor gebaat worden, zeker zullen de bewoners van Haarlemmermeer en omstreken de uitbreiding der dienst toejuichen. Voorzien van booten, geheel ingerigt naar de eisehen des tijds, stelt de maatschappij alle bereikbare pogingen in het werkom de dienst eerlang zoodanig te regelendat er eene geregelde communicatie zal verkregen zijn tusschen Rotterdam, Haarlem, Leiden, Amsterdam en tusschenliggende plaatsen. Wij wenschcn der maatschappij het welslagen van baar loflelijk pogen. Ilet U. D. meldt: Bjj kon. besluit van 18 April 1880, zijn voorwaar delijk geschorst de maatregelen, bij Z'. M«. besluit van 1 Febr. 11., lot verhooging van den Lekdijk-Bovendams bevolen. Zoodra, met inachtneming der artt. 277 en 278 van het wetboek van burg. regtsv.in het aanhangig regtsgeding door het collegie van den Lekdijk-Bovendams afstand zal zijn gedaan en de voorgenomen dijksverbetering in uitvoering za| zijnstelt de minister van waterstaat zich voor, de intrekking van het aangehaald be sluit van 1 Febr. bij den koning te provoceren. In eene te Wijk bjj Duurstede gehouden vergadering van aangelanden aan den Noorder-Lekdijk Bovendams, zoo buiten- als binnendijks, met eene tal rijke opkomst, vertegenwoordigende een zeer aanzienlijk aantal heclaren land, is met algemeene stemmen besloten, om, tegen de te betalen schade vergoeding voor te vergraven uiterwaarden, tegen het voorschrift voor den aannemer 18, 3, al. van het bestek, lot aardhaling van percelen anders dan voor hun eigen dijkvak en tegen het inbezitnemen van gronden bin nendijks, zonder onteigening en zonder voorafgaande betaling van schade vergoeding, verzet te doen; voorts te trachten om van dijkgraaf en hoog heemraden behoorlijke schadevergoeding te verkrijgen en om, indien de pogingen daartoe blijken te vergeefs te zijn geweest, de beslissing van den burgerlijken regter daarvoor in te roepen. Ter bereiking van dat doel is eene schriftelijke overeenkomst geslotenwaarbij een waarborgfonds is op- gerigt, onder beheer van eene benoemde commissie, om daaruit de kosten eener procedure met alle mogelijke incidenten en incidentele vonnissen tot in het hoogste ressort te bestrijdeu. De geest van minnelijke schikking beheerschte de vergadering, doch al gemeen was men het eens, dat met de thans gevolgde wijze van handelen geen genoegen mogt worden genomen. De synode der Ned. Iterv. kerk heeft besloten het gedrag der vier leden van het prov. kerkbestuur van Gelderland, die geweigerd hadden het in hunne tegenwoordigheid gevelde vonnis, over de Dordsche ouderlingen mede te onderteekenente onderzoeken. Zij vergadert hierover in eene zitting, die door uitloting op de helft van het getal harer leden vermin derd is. In eene tweede vergadering van reeders, te VJaardiiigen gehouden, is bepaald dat dit jaar het getal jagerschepen zal zijn 6, en dat de jager gereed moet zijn om te vertrekken den 2dcn Junij; de 2' jager den

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1