liet Jutwelijk ingesteld. DaarentegeR zal prins Musurus, naar men verze kert, zyne regten doen gelden. Voor omstreeks zes weken huurden twee personen een winkelhuis te Neuilly bij Parijs, waarin zij, naar hun zeggen, een wijnhandel zouden be- ■ginnen. Den eigenaar kwam de zaak echter verdacht -voor en toen einde lijk een koetsier bij den commissaris van politie eene klagt kwam inleve- [Ten, wegens een nachtckjken overval door twee personen, die met hel .signalement overeenkwamen, dat door den eigenaar gegeven was, werd een onderzoek in den winkel ingesteld. De vangst was goed; eene bende van 21 personenwaaronder drie vrouwenbevond zich spoedig achter slot. Te Angers stond dezer dagen een 11-jarig knaapje leregt, dat tot wrer malen toe gepoogd had zijne stiefmoeder met luciferskoppen te vergif tigen, omdat zjj hem en zijne broêrs en zusjes slecht behandelde en hem «itzond om Ie bedelen. Hij werd, als niet aansprakelijk om zjjn jeugdigen leeftijd, vrijgesproken, maar zal tot zijn IS1" jaar in een verbeterhuis wor den geplaatst, IllJITICflLAWD. Naar aanleiding van de in den rijksdag gehouden beraadslaging over de socialisten-wet zegt de Nat. Zeit Die wet is een zwarte vlek op de Duilsche wetgeving, maar die niettemin uitgewisctit kan worden. Dit zal geschieden zoodra wij de gevaren te boven zijn gekomen, tot wier bestrij ding wij genoodzaakt zijn geweest haar in het leven te roepen. Dusge naamde arbeiderspartijen zullen er in het vervolg steeds worden gevonden x>p gelijke wijze als zij vroeger ten allen tijde hebben bestaan. Hetgeen wij echter niet inzien is dat dergelijke vereenigingen noodzakelijkerwijze van revolutionnairen aard zouden moeten zijn, wier streven is de maatschappij tot in hare grondslagen het onderste boven te keeren. of die plannen trach ten te verwezenlijken, welke inderdaad onbestaanbaar zijn. Is het waar, hetgeen de socialistische leiders en opruijcrs als zoodanig willen doen door gaan, namelijk dat zij niet door baatzuchtige bedoelingen worden geleid, maar uitsluitend de bevordering der staatkundige belangen op het oog heb ben geval, dan is niets gemakkelijker om daarvan het onwraakbare bewjjs te geven. Het eenige wat hun dan te doen staat is: van het openbaar tooneel af te treden; aan de arbeiders de gelegenheid open te stellen om bun eigen en levens hun gewigtigste aangelegenheden te behandelen en te behartigen zonder revolutionnairen omhaal. Zoodra dit geschiedt zullen alle partijen zamenspannen, om de laatste sporen der socialistenwet op te ruimen. De bisschop van Straatsburg heeft aanvraag gedaan om goedkeuring van den staat ter benoeming van leeraars bij het seminarium, hetwelk te Zillisheim zal worden geopend. Die goedkeuring is door den stadhouder van Elzas-Lotharingen verleend. De internationale visscherij-lentoonslelling te Berlijn is verdeeld in negen klassen. De eerste bevat afbeeldingen of geconserveerde exemplaren van waterproducten. De tweede klasse is bestemd voor de werktuigen ter vischvangst, bij verschillende volken in gebruik. De derde kl. is die van •de eigenlijke vischleelt. De vierde is gewjjd aan het bewaren en verzenden van levende waterdieren over groote afstanden. De vijlde bevat de inrig- tingen voor het droogen, zouten of op andere wijze bereiden van visscherij- producten. De zesde geeft modellen van visscherswoningen en kleederen uit verschillende oorden der wereld. De zevende is bestemd voor het on derzoek naar de zamenstelling van zee- en rivierwater met betrekking tot den invloed dezer zamenstelling op visschen en visscherij. In de achtste zal opgenomen worden de geschiedenis der visscherij als industrie, van de oudste lijden af lot op den tegenwoordigen lijdterwijl in de negende klasse de literatuur en de statistiek eene plaats vinden. In bijna ieder der genoemde klassen komen inzendingen uit Nederland voor. In sommige streken van Noord-üuitschland heerscht sinds ecnigen tijd eene zenuwziekte met verlamming, enz., die ontstaat door het gebruik van brood, dal met moederkooru is verontreinigd. Vooral de mindere stand, die hoofdzakelijk zich voedt met brood uit rogge, loopt, uit den aard der zaak, gevaar. Hel is bekend, dat natte zomers en najaren bijzonder aanleiding geven tot ontwikkeling van het moederkooru, eene ontaarding van den roggekorrel. -- Volgens de Köin. Zeit. begaven zich dezer dagen verscheiden leveran ciers voor leger en vloot naar het paleis van den Sultan te Konstantinopel en verzochten eene audiëntie, om op betaling der hun verschuldigde sommen aan te dringen. Eenigen gelukten het werkelijk om toegang tot den eersten kamerheer te krijgen en dien verklaarden zij dat zij voorlaan onmogelijk iets meer leveren konden, daar zjj door het gouvernement, dat niet be taalt, ten gronde gerigt waren. De Sultan heeft terstond een streng on derzoek bevolen, daar het hier eene zaak gold van het hoogste gewigt. Daar er echter volstrekt geen geld meer voorhanden is, vreest men dal er niets meer geleverd zal worden en dat de regering dus genoodzaakt zal zijn haar contract met de administratie der indirecte belastingen te verbre ken om levensmiddelen voor hel leger te kunnen bekomen. 1}\A\ TELEGKAAF. LONDEN, 21 April. De ministers hebben een schrijven gerigt aan de hoofden hunner departementenom afscheid van hen te nemen en hun dank te betuigen voor den ijver, dien zij gedurende zes jaren aan den dag ge legd hebben. Lord Beaconsfteld begeeft zich heden avond naar Windsor. PESTH, 21 April. Volgens de Pesther Corr. wordt in het ontwerp der legerwet voorgesteld twintig artikelen der beslaande legerwet te wijzigen. Bij de marine zal de vierjarige active dienst in de plaats komen van de driejarige; daarentegen wordt de dienst der reserve verminderd tot vijf jaren. Het ontwerp behelst voorts bepalingenom te voorzien in het groote gebrek aan ollicieren bij de landweer, liet systeem van vrijwilligers voor écu jaar blijlt onveranderd. LONDEN, 22 April. Eenige ochtendbladen melden dat lord Harlinglott van het zamenstellen van een kabinet zal afzien, ten einde deze taak aas Gladstone opgedragen worde. ST. PETERSBURG, 20 April. De Bereg publiceert heden een program van het revolutionnair uitvoerend comité, dal in hoofdzaak het volgende in houdt; 1». Daar het gouvernement als vijand is te beschouwen, zjj-n alle middelen om het doel te bereiken, de omverwerping van dat gouvernement, geregtvaardigd. 2». Alle elementen van oppositie, schoon niet actueel met ons vereenigd, zullen onze hulp en bescherming ervaren. 3°. Personen en maatschappelijke groepen, die, desbewust, het gouvernement bijstaan in de worsteling legen ons, en de grenzen der neutraliteit te buiten gaan, zullen door ons als vijanden behandeld worden. KAAPSTAD, 20 April. Keizerin Eugenia heelt heden namiddag Natal verlaten aan boord van de Unie-stoomboot German. Gedurende haar ver blijf alhier bleef de keizerin in het regeringspaleis, waar niemand bij haar werd toegelaten; zij ging maar eens uit, namelijk Zondag jl., toen zij de catholieke kerk bezocht. Sir Henry Bulwer, gouverneur van Natal, vertrekt heden voor goed uit deze kolonie. Sir Garnet Wolseley zal over eenige dagen de terugreis naar Engeland aannemen. Een beambte ten postkantore alhier is in hechtenis genomenonder ver denking van medepiigligheid aan den onlangs gepleegden grooien diefsial van diamanten. BRIETEN UIT PARIJS. Parijs ld April 1880. Het is in den tijd van den dwazen tulpenhandeltoen een onkel bolletje soms meer waard was dan een koets met paarden, en de hoofden van vrij wat hoofden onzer overigens zoo zuinige en ordelijke voorvaderen tamelijk op hol waren. Mijnheer van der Trop en mevrouw van der Beek waren buren. Hij had een dochter, Jacqueline, en zij een zoon, Krelis. Hij was weduwnaar en zij weduwe. Beiden waren brave menschen en gingen vriendschappelijk met elkander om, tot dat ook zij zich de tulpen tot hun liefhebberij kozen. De een kocht al duurder en zeldzamer bollen dan de ander; de naijver, wie de schoonste collectie zou hebben van hnn tweeën, werd gaandeweg grooter. Mijnheer van der Trop was niet •gelukkiger dan als hij de hand konde leggen op een tulp, welke mevrouw van der Beek had willen koopen en omgekeerd. Een ware veete ontstond hierdoor tusschen die vroegere goede buren en zij haatten elkander weldra met een innigen haat. Wie dit met het meeste verdriet aanzagen, waren Jacqueline en Krelis. Zij stel den hun geluk in iets anders dan in een tulp: ze beminden elkaar en stelden, de een bij haar vader, de ander bij zijn moeder, alle mogelijke pogingen in het werk om toestemming tot hun huwelijk te erlangen. De oudelut waren evenwel onver biddelijk. Tusschen hun beider families zou nooit eene vereeniging kunnen tot stand komen. Zoo stonden de zaken toen Krelis toevallig twee bollen had weten machtig te wordenvan een hoogst zeldzaam en fraai tulpsoortgenaamd «Admiraal". Nu was hij er uit! Hij ging zijne Jacqueline opzoeken en er werd afgesproken dat hij er een van aan haar vader, zij er een van aan zijn moeder zou geven, op voor waarde dat de ondelui dan zonden afzien van hnnne weigering om toestemming te geven tot het huwelijk hunner kinderen. Het welslagen hunner poging achtten zij aan geen twijfel onderhevig. Aan zulk een krachtig overredingsmiddel tochzon stellig noch mijnheer v. d. Trop, noch de wed. v. d. Beek weerstand kunnen bieden. En zij hadden wèl gezien. Het voorstel werd gedaan en aangenomen. Krelis ging de bollen halenmaarze waren niet te vinden 1 Nieuwe wanhoop. Overal werd gezocht, maar te vergeefs. Eindelijk blijkt het dat Flageolet, een oppasser van kapitein Marius, behoorende tot het corps van Pichegru en bij van der Trop ingekwartierd, de kostbare hollen had gevonden, ze voor uien aangezien en in zjjn kak gestoken had om er mede te dejeuneeren. Gelukkig was echter nog maar één bol den weg van alle uien opgegaan en kwam de andere nog ongeschonden uit den zak van den verbluften militair te voorschijn. Dank zij dien éénen tulp weet nu kapitein Marius toch te bewerken dat de jon gelui elkander «krijgen"; zelfs treden de oude heer van der Trop en de wed. van der Beck met elkander in het huwelijksbootje en wordt de dienstmaagd van eerst- genoemden «madame Flageolet", oftewel op zijn Hollandsch: «jufvrouw Snijboon". Wat of dit nu voor een geschiedenis is, welke ik u verhaalvraagt ge misschien? Wel, het is het nieuwe stuk in 3 bedrijven, van den heer Jacques Normand dat hier sedert eenige dagen met veel succes wordt opgevoerd in het Theatre da Gymnase. De 13 korte bedrijven spelen in een en hetzelfde vertrek er zit heel weinig actie in het stuk, maar het onderwerp is geestig behandeld en uitgewerkt en het is geschreven in zeer goede verzen. Bij het publiek heelt de opvoering een gunstig onthaal gevonden. Zooals u niet onbekend zal zijn is professor Nordenskjöld hier een week lang dc held van den dag geweest. Na item was zulks of liever was de heldin van den dug Marie Bièreeen 30-jarige schoone, die getracht had haar minnaar dood te schieten en hem daartoe een paar kogels in het lijf joeg. die Item nog alles behalve op zijn gemak doen zijn. Over het lieve kind is door de gezworenen het •niel schuldiguitgesprokenzoodat vrijspraak liet eind van liet lied was. Hierna hebben we weer een anderen «held van den dag" géhad want aan dat artikel ontbreekt het hier nooit. De een gaat slechts van liet tooneel om plaats te maken voor een ander. De laatste, dien we hadden, was dc heer Vignaud, 5 of 6 dagen lang waren aller oogen op hem gevestigd en gisteren avond feliciteerde elke Parijzenaar zich, naar aanleiding van Vignands overwinning, met zijn hoeda nigheid van Franschman. Vignaud namelijk had Frankrijk doen zegepralen over de Vereenigde Staten op het billard! De groote Fransclie speler lmd een partij aangenomen tegen den Amerikaanschen hillarder Slosson. Dc partij was verdeeld over 5 avonden. lederen avond mocht slechts gespeeld worden totdat een der spe lers 80Ü caramboles had gemaakt. De Franschman behaalde eiken avond dit cijfer en had dus in de 5 bepaalde avonden het voorschreven getal van 4000 caramboles bereikt. De heer Slosson kwam slechts tot 3118, waarvan hij er alleen den laat- sten avond 2000 maakte. Op de 4 eerste avonden had hij dus bijster slecht gespeeld. Als een bewijs hoe deze partij ook in Amerika de aandacht trok, kan dienen dat alléén tot bijwoning daarvan de New-Yorlc Herald een reporter herwaarts had gezondendie eiken avond per telegraaf een uitvoerig verslag naar New-York zond. We zijn op de helft van de maand. Naast deze likwidatie op het billard tusschen Frankrijk en Amerika 6taat eene andere likwidatie van Frankrijk met de geheele beschaafde wereld: op de beurs namelijk. Zij is vrij wat gewichtiger en den omzet daarvan telt men bij millioenen. Millioenen hangen er telkens af van alle denk bare omstandigheden. De nit de circulatie teruggetrokken Italiaansche munten b v. zijn door de Barik van Frankrijk gedeponeerd bij eene particuliere bankinstelling en ziedaar een oorzaak dat het geld, in de Bank van Frankrijk voorhanden, thans veel geringer is dan anders. Een gevolg daarvan wederom is, dat de Fransche rente is gedaald. Redenen tot bezorgdheid bestaan evenwel daarover niet. Zijn de zaken in sommige waarden stil, in andere waardenvooral die gezocht worden voor geldbelegging, zijn ze levendig en de prijzen gewild. Vreemde staatsfondsen en spoorwegwaarden hou den zich ferm. Geld is er in overvloed en de solicdc fondsen winnen daarbij het meeste. Het is dan ook daaraan toe te schrijven dat, hoewel de communaal-lee- ningen van het Crédit-foncier elkander snel zijn opgevolgd, dit fonds zich toch op goede prijzen blijft staande houden. De vele uitlotingen en fraaie premies maken er ook een voordeelig effect van. De plaatsing er van gaat geregeld voort. Het Crédit-foncier geniet trouwens hetzelfde vertrouwen als een staatsfonds en zijn bron nen zijn schier onuitputtelijk.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3