GUIÏEiSLANDSCIIE RERIGTEX. Be Amsterdamscfie gemeenschappelijke vfeeschhouwerljopgerigt in 3871 met een kapitaal van ƒ10,000, beslaat neg slechts enkele dagen, die nootfig zullen zijn om geheel te liquideren. Het kapitaal Is nagenoeg ge- keel weg. De wanverhouding tusseheR het tegenwoordig bestuHr en den rfireeteur was hoofdzakelijk daarvan de oorzaak, niet de slechte zaken in bet afgeloopen jaar. De ontvangst toeh,| met inbegrip van den inventaris ad ƒ4445,35, bedroeg 60,761.50%. De uitgaven beliepen 59,332.04%, zoodat eene zuivere winst werd verkregen van ƒ1429.46. Aangezien met den tegenwoordigen directeur het uitzigt op eet» goeden uitslag gering was, besloot men tot ontbinding en liquidatie, en zal het bestuur pogingen aan wenden tot oprigting eener nieuwe maatschappij. Te Amsterdam is in een regenput op een stoep in de Noorderstraat bet lijkje van een pasgeboren kind gevonden. In eene weide onder Sloten rs een schaap gestagt en het vleesch mede genomen. Huid, kop en ingewanden zijn begraven gevonden. De nasporin- gen om den dader te ontdekken zijn vruchteloos gebleven. Tc Strjjen is eergisteren brand ontstaan in een steenkolenloods. De Joods en eene belendende arbeiderswoning zijn verbrand, terwijl de steen kolen veel schade hebben geleden. De brand is ontstaan door onvoorzig- ligheid van drie kinderen, die in de loods speeldenaldaar een paar lucifers aanstaken, en deze in eenig voorhanden hooi schijnen geworpen te hebben. Te Enter is eergisteren de bliksem geslagen in een woonhuisdat da delijk in vlam stond. Het vuur breidde zich zoodanig uit, dat in betrekke lijk korten tijd dertien woonhuizen, waaronder eenige. die door meer dan een geziB bewoond worden, eene prooi der vlammen werden. Door rijksambtenaren te Maastricht zjjn op twee vrouwen aangehaald 20 kilo zout, die zij in zakken, kunstmatig onder hare kleeding aange- bragt, poogden binnen te smokkelen. "sGRAVENHAGE. 22 April. Tot burgemeester der eemeente llemelumer Oldephaert en Noordwolde is benoemd de heer C. W. C. Tb. Visser. Tot directeur van het kon. kabinet van schilderijen te 'sGravenhage is benoemd de heer S. van den Berg, tot dusver onderdirecteur van dat kabinet. Voorts is aan den heer E. Koster, op zjjn verzoek, eorvol ontslag verleend ais directeur der rijksverzameling van kunstwerken van moderne meesters en bewaarder van liet paviljoen nWelgelegen" bij Haarlem, en in zijne plaats benoemd de heer C. J. Gonnet. Men verneemt dat benoemd zijn: de kapitein ter zee W. F. Meijen tot kommaudeur der Kroonorde van Pruissen; de luitenants ter zee 2' kl. Luytjes en van Oijen tot ridders 4e kl. derzellde orde, allen van de Kon. Nederlandsche marine. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. De buitengewoon gezant en gevolmagligd minister van Oostenrijk- Hongarije alhier is met verlof naar het buitenland vertrokken. In de zitting van de tweede kamer van heden is het ontwerp tot regeling der fabriek- en handelsmerken met algemeene stemmen aangeno men, na verwerping, met 28 tegen 25 stemmen, van art 8, dat het regt van uitsluitend gebruik onafscheidelijk verbond aan eene fabriek- of han delsonderneming. Over het ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den suikeraccüns, zjjn de beraadslagingen aangevangen. De heer Ilolzman bestreed het ont werp, en de minister verdedigde bet, als zijnde in het belang der industrie, deels ook in dat van de schatkistIer voorkoming van kwade practijken. Morgen voortzetting. De beslissing over de toelating van den lieer Baslert is verdaagd tot Maandag. De gewezen bediende uit de Witte Sociëteit, die op 22 Maart jl. zijn vroegeren meester, den kastelein dier sociëteit, eene verwonding met een zakmes loebragl, is lieden door de regtbank te dier zake lot vier maanden celstraf en ƒ8 boete veroordeeld. Door den beer thesaurier der algemeene verloiing len behoeve der watersnoodlijdenden is dezer dagen weder eene som van ƒ25000 overge maakt aan de algemeene watersnood-commissie te Amsterdam. De verzame ling der prijsvoorwerpen werd o. a. nog verrijkt met een zeer kostbaar narreslede-tuig, waarvan vooral het bijzonder smaakvol garnituur de aan dacht trekt, ingezonden door de heeren Verweegen en Kok, zadelmakers te Amsterdameen prachtig bewerkt canapé-kussen van mevrouw van de Poll alhier, enz. Ontvangen is 60, als eerste storting van de opbrengst der uitgave eener door den 1" luitenant der verkenningen Matthijssen ge heel belangeloos geteekende kaart van de overstroomde strekenen van welke kaart de heer M. M. Couvée alhier, mede geheel belangeloos, de uit gave op zich nam. -- Het scherm dal, in den vorm eener schuttingsedert geruimen lijd voor de voorbijgangers op het Binnenhof eene verrassing bewaardeis heden weggevallen. De gerestaureerde ridder- of zoogenaamde loterijzaal vertoont zicli wederom in haar oorspronkelijken luister voor het oog. Het grijze schouw met zijne twee nieuwe met lei bedekte zijtorentjes met windvanen, zonnewijzer en anliek klokkenspel, verheft zich statig. De grootste ver andering, welke het sedert de grafelijke regering dagleekeneude monument onderging, bestaat in de vervanging van het onoogelijke bordes, door een in ihtd-Uollandschen stijl aan den hoofdingang verrezen, overdekt portiek, dat op vier kapiteelen rust en in welks fronlcspies het Hollandsclie wapen op een verguld veld prijkt. Een fraaije trap leidt naar dit voorportaal. Binnen kort zal de overige verbouwing van het voormalig stadhouderlijk kwartier aan de binnenzijde een aanvang nemen. Gisteren morgen zijn Ie Scheveuiugen CO schuiten aangekomen, alle sedert Maandag afgevaren; de besomming beliep van ƒ20 tot ƒ90 meest aan tongen; andere visclisoorlen waren zeer gering. Ofschoon er veel longen waren bleven de prijzen toch hoog. Zij golden van 20 tot 35 cent per stuk. ENCfEEAND. LONDEN, 21 April. Ifet parlementslid de heer Shaw,. leider der gematigde Horae-ruIers.„ heeft in de pachter-club te Cork eene toespraak gehouden, waarin hij me& betrekking tot de toekomstige politiek der Iersche partij verklaarde, dat er maatregelen worden genomen voor het houden van eene conferentie te- Dublinwaaropnaar hij grond had om te verwachteneene bevredigende oplossing van de hangende vraagstukken zou worden voorbereid. Hij wees voorts op de gunstige omstandigheden, waaronder thans de Home-rule-partjjj in het nieuwe parlement zitling zal nemen. Zij zal daar eene meerderheid vindenbereid om aan de roepstem der partij gehoor te geven en haar de zoo noodige hervormingen te waarborgen. De partij hottde zich echter bin nen de grenzen van het gezond menschenverstand en wele geduld te oefe nen. Zij vliege die meerderheid niet naar de keel met den kreet: //voor den dag met uw hervormingenI" maar leide haar met wijsheid, gematigheid en vastheid op den weg der hervorming en der oplossing van de groole vraag stukken waarmede de toekomst van Ierland gemoeid is. Het eerste vaa deze vraagstukken is de quaestie van het grondbezit, lu hun eigen belang moeten de grondeigenaars er zich in schikkendat zij den pachters een aandeel gunnen in het bezit van den grond. Blijven de landlieeren echter blind voor hun eigenbelang, dan zullen zjj de liberale partij in dit groole vraagstuk aan de zjjde der Iersche partij zien staan. Omtrent den opstand der Patlians lusschen Quettah en Candahar, wordt nader gemeld, dat in den naeht van 16 April de Engelsche schans te Dubrai door een 1600 Palhans overrompeld werd. De bezetting bestond uit vijftig Pathans, die op den loop gingen, en uit majoor VVaudhy en zeven inlandsche soldaten van het 19,lc regiment, die alle afgemaakt werden. 70000 Palhans rukten op in de rigting van Candahar. Tegelijkertijd heb ben de Hazara's de stad Ghuzni ingenomen, waar Mohammed Jan, de ziel van het verzet tegen de Engelschen, tot dusver zijn zetel had. In de dagbladen worden giften gevraagd voor den uitvinder van /'War- burgs tincture", die biltere ellende lijdt. D'. W. Campbell Maclean, chirur gijn-generaal van het Engelsche leger, professor in de medicijnen aan de geneeskundige school te Netley, vraagt hulp voor dezen verdienstelijken man, omdat het geneesmiddel, door hem uitgevonden, gebleken is hel voort redelijkste middel te zijn tegen koortsen door malaria gewekt, vooral in tropische landen. De heer Warburg heeft zijne uitvinding niet door een- octrooi beschermd en zijne combinatie van welbekende geneesmiddelen is niet langer onbekend, doch dr. Campbell verklaart, dal door dit middel zulk een aantal levens in Indië gered zijn, dat het onvergeeflijk ware, zoo men den heer Warburg geen gerust einde voor zijn leven bezorgde. Men meldt nit New-York: Bijzonderheden omtrent den orkaan, welke in de Vereenigde Staten gewoed heeft, bevestigen de verwoestingen van Marshfleld. Slechts 14 huizen zjjn blijven slaan; van vele personen is geen spoor meer te vinden; honderden personen zijn zonder toevlugtsoord. De orkaan heeft zich uitgebreid tot in het westelijk gedeelte der Vereenigde Staten. Men heeft hem zelfs tot in Canada waargenomen. De veroorzaakte schade is verschrikkelijk. De verbindingen door spoorwegen en telegrafen zijn verbroken. FKAI'KRIJ K. De kamer van algevaardigden heeft hare werkzaamheden hervat. In de zitting van Dingsdag werd alleen de orde van den dag voor Donderdag vastgesteld. Er is nog altijd sprake van eene interpellatie over de besluiten van 29 Maart, waarmede de heer Lamy, een gematigd republikein, zich zou belasten. Volgens de Gaulois heefl de president der republiek op den boulevard Malesherbes een prachtig hotel van 1,300,000 fr. gekocht, waarbij nog 300,000 fr. aan kosten van overdragt en herstellingen komen. Helzellde blad verzekertdal daarentegen de maarschalk de Mac Mahon zijn familie hotel in de straat Bellechasse verkoopen wil. De heer Perrin, directeur vau het «Thédtre francais", heeft in een schrijven aan den heer Augicr den loop der zaken betreffende het ontslag nemen van Sara Bernhardt uiteengezet, om aan te toonen dat van zijnen kant gelegenheid is gegeven tot het houden van talrijke repel itiën en dat hjj de voorstelling niet heeft doorgedreven. Uit het antwoord van den heer Augier blijkt dat juist deze de tragédienne had aangespoord op den bepaal den avond op te tredenomdat hg meende dat zij gereed was. Zjj had dan ook, zijns inziens, even goed gespeeld als alijjd, maar de critici had den zich eenige aanmerkingen veroorloofd en deze wil Sara Bernhardt liefst niet hooren. Zij is daaraan niet gewend. Laten wij toegeeflijk zjjn voor deze buitensporigheid van eene lieftallige vrouw, dus eindigt de heer Augier zjjuen brief, die met gelijke voortreffelijkheid zooveel verschillende kunsten beoefent en laten wij onze gestrengheid voor minder veelzijdige en ernstige kunstenaars bewaren. Te Parjjs wordt veel gesproken over een in Engeland gesloten huwe lijk tusschen Marie, de zeer jeugdige dochter der gravin d'lmécourt, en Paul Musurus-bey, tweeden zoon van den Turkschen ambassadeur te Londen, zelf gczantschaps-secrelaris. verdienstelijk kunstenaar en een ongemeen schoon man. De jonge dame was, aangezien hare moeder, om welke reden dan ook, hare toestemming weigerde, met hare gouvernante naar Engeland ge- vlugt en daar den 131"11 October des vorigen jaars volgens alle formaliteiten der Engelsche wel getrouwd. Eenige maanden later echter liet de jonge vrouw zich overhalen om naar Frankrijk terug te kceren en de zaak met de gravin, hare moeder, bij te leggen. Naauwelijks te Parijs aangekomen, werd zij echter in een of ander klooster opgesloten en is sedert niet meer te vinden. Intusschen heeft de moeder een eisch tot nietigverklaring van

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2