BUITENLANhSCHK BKHKïTtë.N. wordt, komt d? klagt over de slechte vangst. Het zou nu echter de beste tijd van hel jaar zjjn om in dat beroep voordeel te behalen. Nederland is het op verre na niet meer alleen, dat, zooals in vroeger jaren, bijna uit sluitend zijne schuiten tol de zeevisscherij uitzond. Menige andere natie zendt thans hare schepen en schuilen in grooten getale tot dat doel zee waarts. Zoo zijn de verzendingen algemeen geworden en blijft, bij schaarschte, de visch steeds hoog in prijs. Het schijnt of ten gevolge van zulk eene algemeenc visscherjj de zee ontvolkt wordt, terwijl daarbij ook zelfs visch fan de kleinste soort, die vroeger niet in aanmerking zou gekomen zijn, wordt medegenomen. Bij zulk een toestand spreken de visschers, hoe onge rijmd het ook klinkt, nti reeds van een vroegtijdig gereed maken tot de visscherij op haring, iels wat nooit gehoord is geworden. Vau 1 Mei lol 1 Oct. a. s. worden gedetacheerd bjj het 2e reg. veld-art. te Leiden de 1« luits. A. M. Klerk de Reus, van het 5e reg. inf., en F. N'. Thiange, van het 2' reg. huzaren, beiden thans gedetacheerd bij de krijgs school. Door den minister van oorlog is eene commissie benoemd tot herziening van het reglement op de inwendige dienst bij de cavalerie. Deze commissie, 'bestaande uit den ritmeester-adjudant F. Upey van het le en de majoors W G. K. A. van üverveldt van het 1', E. Visser van het 3e en E. L. II. van Lanschot Hubrecht van het 4« reg. huzarenheeft reeds te 's Hage hare •eerste vergadering gehouden. i Voor de uitrusting van de Willem Barents is door de firma Krantz en Zn te Leiden hel benoodigde zeedufTel, en door de Wed. van Delden en C*. een kist met shag-tabak ten geschenke aangeboden Volgens het verslag over 1879 van de stoomvaart-maatschappij "Neder land" was de uiterst gedrukte toestand der vrachten van Indië, in dit jaar nog weer lager dan in vorige jaren, oorzaak dat de onderneming nog niet die uitkomsten opleverde, welke billijkerwijze moglen verwacht worden. Er was echter minder gebrek aan vracht; meeslal konden de schepen volle uilladingen vinden. Hierdoor en door het grooler aantal passagiers leverden de reizen een bruto-winst van 079,009.42, of, na aftrek van alle posten en afschrijvingen, een zuivere winst van 161,773.72hetgeen eene uitkee- ring van 4% pCt. toelaat. De veldwachter K., uit Poeldijk, is Zalurdag op Zondagnacht plotse ling op weg dood gebleven llij was tegen den avond met den burgemeesr Ier van Monster en diens zoon naar Qtiintsheul gegaan en keerde van daar omstreeks middernacht naar zjjn huis terug, toen tijj op omstreeks 10 mi- nii'en van Poeldijk nederzakte en terstond een lijk was. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. Op de rivier de Nieuwe Maas heeft eene aanvaring plaats gehad tus- sclien eene stoomboot van Bremen en een tjalkschip, die zoo hevig was dat de tjalk dadeljjk zonk. De opvarende schipper, zjjuc vrouw en zijn knecht hebben zich in eene roeiboot gered, met achterlating van geld en goederen. Door burg. en weth. van Amsterdam is tot uitvoering van het besluit nopens de toepassing van het Liernur-stelsel in de nieuwe stadbehoudens goedkeuring van den gemeenteraad, overeengekomen met de firma Liernur en de Bruyn Kops, dat een lid dier firma zich tijdelijk aldaar zal vestigen, en dat aan dit lid de werkkrachten zullen worden toegevoegd, welke noo- dig blijken te zijn. Dit lid en de andere geëmployeerden zullen op den voet van gemeenie-beambten dienst doen en de vereischte instruction ontvangen. De gemeente vergoedt een honorarium van ƒ8000 per jaar aan het lid der firma, dat zich met de werkzaamheden belast, en voor eenmaal eene som van /2000 voor kosten van verhuizing en vestiging, liet noodig geachte hulp personeel, dat hem ter zijde zal staan, wordt op zijne voordrag! door burg. en weth. aangesteld en ontslagen. Het lid der firma verriglvolgens nader op le maken instructie, alle werkzaamheden, die Item met betrekking tot de riolering volsens het Liernur-stelsel en tot exploitatie van dat stelsel worden opgedragen, zonder daarvoor eenig ander loon te kunnen berekenen dan boven is vermeld. Te Amsterdam werd eergisteren avond in het gasthuis gebragt een werkman, die, aan boord van een der stoomschepen in de Rietlandendoor een vallend blok dermate getroffen werd, dat hij onmiddellijk dood bleef. Hij laat vrouw en zes kinderen na. -In «De Pool", op het Damrak te Amsterdam, waar het vooral des Maandags overdruk is door den handel in granen, die daar wordt gedreven, heeft een zakkenroller zich eergisteren meester weten te maken van eene portefeuille met ongeveer ƒ300 aan bankpapier, welk bedrag even te voren door een schipper was ontvangen. Zondag II. ontstond er brand in een dennenbosch, aan den weg van Oldenzaat naar Hengelo. Aan spoedig aangebragte hulp is het te danken, dat de brand in den beginne gestuit is. De schade is echter nog aanzienljjk. Men meent dat de brand is veroorzaakt door moedwil van een jongen. ■sGRAVENHAGE. 21 April. Door Z. M. is de heer Eugèiie Antoine Désiré Emit van Franckenberg en PrOschlitz, kapitein der infanterie, met al zjjue wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel ingelijfd. Tot burgemeester der gemeente Opperdoes is benoemd de heer G. Wijdenes. Tot kantonregter-plaatsvervanger te Helmond zijn benoemd de hh. G. E. Breunissen Troost, ontvanger der registratie en domeinen aldaar, en A. II. Sassen, cand.-notaris aldaar. Tot notaris te Akkrum (arrond. Heeren veen) is benoemd de heer II. Tennema, thans notaris te YVommels. en tot notaris te Oijen (arrond. 's Hertogenbosch) de heer F. G. van der Heyden, cand.-notaris te Hilvarenbeek. De ontvanger der registratie en domeinen le Viancn, de heer J. S. Kaempff, is in diezelf'e betrekking benoemd te Kampen. -— De heer VV. Ide Jr., te Amsterdam, is benoemd tot opzigter 2e kl. voor het stoomwezen. Aan de Oost-Indische ambtenaren E. D. van Gappelelaatstelijk vierden onderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Bandong, eu C. L. Drossaers, gewezen controleur 2» kl. bjj het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, met verlof hier te lande, is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 'stands dienst. De officier van gezondheid 1' kl. dr. G. Karssen en de officier van administratie 3« kl. J. C. van Reyn worden geplaatst in de rol van het wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van het instructie vaartuig Urania. In de zitting van de tweede kamer van heden is tegen Vrijdag aan de orde gesteld de discussie over de conclusie der commissie in zake de ge loofsbrieven van den heer Bastert, strekkende tot niet-toelating. Op de interpellatie van den heer Mees, over den Rolterdamschen waterweg, ver klaarde de minister van waterstaatdat de staatscommissie hoopte voor Augustus rapport te zullen indienen; dat de noordelijke geul steeds ondieper wordt, maar de westelijke geul dieper. Op aandrang van den heer Mees om eene spoedige indiening van een nader wets-ontwerp aarzelde de minis ter eene bepaalde toezegging te doen na het votum der kamer van Decem ber. Artt. 1 en 2 van het ontwerp betreffende de fabriek- en handelsmer ken zjjn aangenomen. Morgen voortzetting. Bij den raad van state, afdeeling geschillen van bestuur, is heden in gekomen een kon. besluit, houdende beschikking tp het beroep van den gemeenteraad van Woerden tegen een besluit van ged. staten van Zuidhol landwaarbjj bevolen wordt het plaatsen'op de gemeentebegrooting van kosten van onderhoud van het jaagpad tusschen de gemeenten Utrecht, Woerden en Leiden. Gehandhaafd het besluit van ged. staten van Zuidhol land en het beroep ongegrond verklaard. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft aan de tweede kamer der staten-generaal een adres gerigt waarbij wordt ondersteund een adres der Maastrichtsche kamer, waarbij de wenschelijkheid wordt betoogd de benoeming van een staatscommissie tot onderzoek: a. welke gevolgen de wederinvoering van het protectiestelsel in de voornaamste rijken van Europa voor de Nederlandsche nijverheid kan hebben; b. of de bestaande toestand niet reeds nu eene partieele herziening van ons tarief vereischt. Bij een ander adres der kamer aan burg. en weth. alhier gezondenwor den bezwaren ontwikkeld tegen de voorgenomen verandering der draaibrug over den Trekvliet in een vaste brug en worden burg. en weth. verzocht om, in het belang der gemeente, al het mogelijke te doen, opdat het ont werp der verandering, gelijk hel daar ligt, niet tot uitvoering kome. Heden werd aan het ministerie van waterstaat aanbesteed: het verrig- ten van eenige werken aan het gebouw genaamd het Oud-Stadhouderljjk kwartier te 's Gravenhage. Minste inschrijver was de heer L. de Rooy, te 's Gravenhage, voor ƒ35485. Gisteren avond werd door het Ned. Tooneel opgevoerd de nieuwe ver- laling. door den heer J A. Alberdingk Thymvan Molières «Tartuffe". Op het Plein is een nieuw model dierendrinkfonlein geplaatst. Aan de bovenzijde is een drinkbak voor paarden en van onderen een kleinere voor honden aangebragt. Door op een koperen knop te drukken, worden de bakkeu met versch water nit de waterleiding gevuld. BELCIF, Er heeft een hevige brand gewoed in het bosch van Quincampois nabjj Luik. Meer dan 10 hectaren hout zijn door het vuur vernield. De oorzaak der ramp is onbekend. Eene zonderlinge poging tol zelfmoord heeft le St.-Gillis plaats gehad. Een grijsaard van 84 jaren, wonende le Brussel, is naar het kerkhof van St.-Gillis gegaan en heeft aldaar, op het gral zijner onlangs gestorvene vrouw, uit eene flesch vitriool gedronken. De ongelukkige grijsaard werd naar het gasthuis gebragtalwaar bij onder de hevigste smarten overleden is, GICiELAND. LONDEN20 April. Beriglen uit Washington melden dat Callao door zes Chileensche stoom schepen wordt geblokkeerd en dat er dientengevolge te Callao en Lima eene hevige ontsteltenis heerscht, zoodat de bevolking de steden ontvlugt. Verder zouden de Peruanen le Los Angelosniet ver van Moquegua. ge heel verslagen zjjn. Het wets-ontwerp, betreffende het houden eener internationale tentoon stelling te New-York, in 1883, is door het hnis van afgevaardigden te Washington goedgekeurd. Berigten uit Mexico melden, dat de president Porfirio Diaz, wegens dezer dagen ondervonden huiselijk leedhij verloor zijn vrotiw en kind door den dood, bjj het congres het verzoek heeft ingediend, om gedurende twee maanden van zijne ambtsbediening ontheven te worden. Voorloopig zal als president in zijne plaats optreden de heer Vallaste, voorzitter van het hoog geregtshof en zelfs candidaat voor het presidentschap. Nabij San Francisco is een buskruidfabriek in de lucht gevlogen. Ten gevolge van het onvoorzigtig inpakken van patronen ontstond er eene ont ploffing in eene kamer, waar 6000 8 kruid bjjeen was. Zes gebouwen zijn geheel vernield en 12 blanken en 15 Chinezen zijn er bij omgekomen. FRANKRIJK. Zalurdag II. heeft prins Hohenlohe afscheid genomen van president Grévy en een bezoek gebragt bij den minister van huitenlandsche zaken, de Freycinel, ten einde dezen den heer von Radowitz voor te stellen. Hij verzekerde bij deze gelegenheid den minister, dat de instructiën, aan zijnen tijdelijken opvolger gegeven, gelijkluidend waren aan zijne eigene, en dat de zending van den heer von Badowitz uitsluitend vrede en verzoening bedoelde.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2