LEIDSCHE (OlltWI. 1IS». WOENSDAG 21 APRIL. BINNENLANDSCIIE BEBIGTEiN. 93. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en [Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per rietindeel jaars f 1.50, franco p. p.fl. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pr(js der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 20 April. De minister van justitie brengt in herinnering, dat allen, die tot den Nederlandschen adel behooren, gehouden zijn, overeenkomstig de bestaande bepalingen, aan het dep. van justitie keunis te geven van de in hun ge slacht plaats gehad hebbende geboortenhuwelijken en sterfgevallenen wel door de inzending van behoorlijk gelegaliseerde volledige afschriften van de in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven acten. Heden morgen omstreeks 10 ure is een sjouwerman, zekere P. P.. onder de Vischbrug van eene schuil gevallen. De man kon zich gelukkig nog met de banden vastklemmen aan eene opening in den brugwand, totdat twee personen, K. R. en T. K., die juist met een vaartuig de brug waren gepasseerd, hem uit zijne hoog6t gevaarlijke positie konden redden. Te 12% uur is een 3-jarig meisje op de Hoogewoerd door een wjjn- wagen aangereden, waarbij het slechts een kleine ontvelling aan het reg terbeen heeft bekomen. Door de politie alhier is heden nacht op de straat onbeheerd gevonden en in bewaring gesteld eeu hond (reu), snoeksoort, met afgesneden ooren, spitsen bek en dikken afgesneden staart. Bij de gisiereu te 's Ilage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs werden van de 3 candidate)!, die voor de acte in de gymnastiek examen aflegden, 2 atgewezen en toegelaten de heer J. Dijk hof, uit Gouda. (Inder de puntendie ter algemeene vergadering TSn het Ned. genoot schap tol zedelijke verbeleriug der gevangenen, op 20 Mei te Amsterdam te houden, zullen behandeld worden, is het volgende voorstel van de afdeeling Almelo: »De algemeene vergadering besluite tot magtiging aan het hoofd bestuur. ten einde bij de hooge regering aan te dringen op verhooging der Iraclementen van het dienstdoend personeel in de gevangenissen. Voor het geval, dal hierop door de hooge regering afwijzend mogt worden beschikt, worde liet hoofdbestuur gemagtigd om op de begrooting van het volgend jaar een post uit te trekken voor gratificatiën, uit te reiken aan verdienste lijke beambten in de gevangenissen. De synode der Ned. herv. kerk heeft het hoofdbeginsel van het ontwerp van kerspelvorming met 14 tegen 4 stemmen aangenomen. Prol. Buys Ballot schrijft het volgende aan het U. D.: Zeer vele hee- ren burgemeesters hebben zich de moeite gegeven, om op mijn verzoek iemand in hunne gemeente op te sporengenegen mij de gewenschte opga ven omtrent onweders in te zenden. Hun allen zij mijn Ijartelijke dank gebragt voor hunne welwillendheid en den medewerkers voor hunne hulp. Reeds omtrent het eerste onweder van dit jaar kwamen meer dan honderd berigten in. De eer van dit plan komt toe aan dr. M. Snellen, directeur van de afdeeling //waarnemingen te land". Door zijne zorg zal al. wat op onweders betrekking heeft, behandeld worden en zoo is er kans, dat wjj nader inzigt verkrijgen hoe deze verschijnselen zich vormen e;i voort bewegen. Het stoomschip Drenthe is op 17 April van Batavia naar Rotterdam vertrokken. De Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, is op 17 April, en de Prinses Amaliavan Batavia naar Amsterdam, op 19 April van Suez vertrokken. Te Rotterdam is gisteren geopend hel //Museum voor onderwijs en kunst" in de Witte de Withstraat, waartoe het initiatief is genomen door de hh. van der Hoeven en Buys. Deze inrigting heeft eenige overeenkomst met de //Arts et métiers" te Parjjs en met het «Polytechnic" te Londen. Deze zyn echter expositie-zalen voor groote industriëlen; hier is het plan om alle voorbeelden en modellen of leermiddelen, die voor het onderwjjs, van het lager tot het hooger, van belang zijniu.één expositie te verzamelen, waaraan zich dan de tentoonstelling van schilderijen en teekeningen aansluit. In algemeenheid overtreft deze inrigting alles wat op dit gebied in het buitenland wordt aangetroflen, terwjjl in Nederland niets te vinden is wat daaraan eenigermate nabij komt. Aan de ondernemers komt voor de ruime opvattingwelke aan deze zaak ten grondslag ligtalle lof toe. Mogen zy de vele opofferingen en zorg, aan de uitvoering besteed, beloond zien Door het schoone weder en de prachtige bloemvelden uitgelokt, heb ben Zondag meer dan 2000 personen uit Amsterdam een bezoek aan Haar lem en hare omstreken gebragt. In dr kweekerij van den heer C. Rijnierse te Overveen is, in tegenwoor digheid van eenige daartoe uitgenoodigde heeren. aan eene ligtroode hy acinth, eene nieuwe variëteit, den naam gegeven van Willem Jacobs Hof dijk. De dichter zelf was insgelijks aanwezig en aanvaardde, getroffen, het hem aangeboden bewijs van waardering. Zondag morgen zjjn te Haarlem twee werklieden op de gasfabriek handge meen geraakt, waarbij de een de bovenlip van den ander bijna geheel heeft afgebeten. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Eenige dagen geleden, meldt hel Hbl., werd Ie Amsterdam door eene dienstbode bij eene waschvrouw een pakje bezorgd, met verzoek den inhoud te wasschen. De vrouw liet het voor het oogenblik liggeu en eerst den volgenden morgen werd het geopend. Maar wie beschrijft haar schrik, toen zjj, in plaats van waschgoed, een kinderlijkje vond. De politie werd ge waarschuwd en de ongehuwde moeder, die zich op deze wijze van haar kind wilde ontdoen, was spoedig gevonden. Kort na hare bevalling had zjj het kind, dat leefde, in een put geworpen, maar spoedig daarna het weder daaruit gehaald. Toen wikkelde zjj het in een doek en handelde er mede zooals is vermeld. De ongelukkige is in handen der justitie. Zij is ge naamd Antje Sniederoud 23 jarengeboren te Monnikendam en moeder van een kindje, dat uitbesteed is. Zij wist zoo weinig wat zij deed, dat zij het lijkje afgaf bij eene waschvrouw, die haar zeer goed kent en by haar stiefouders in huis woont. Zij beviel ten huize van eene dame op de Keizersgracht, waar zij in dienst was en die van het geheele geval niets had bemerkt. In eene diamantslijperij te Amsterdam is een jongmaatje in aanraking gekomen met een der machines, waardoor hem beide beenen werden ver brijzeld. In hoogst bedenkeljjken toestand werd hjj naar het gasthuis vervoerd. Door den Vicomte de Pourtalès, van Parijs, werd heden te Amsterdam voor ƒ10.500 gekocht de schilderij van Frans Hals, bekend onder den naam van «Leve de Tron" In het laatst der vorige eeuw veranderde dit stuk voor 17 van eigenaar. Men meldt uit Zwolle: Terwijl Zondagavond twee landbouwers pit Oalfsendie met een boerenwagen hier waren gekomen om den onderwij zer van Dalfsen af Ie halen, aan de Ifanekamp bij de Vechlbrtig hun paard wilden voeren, schrikte het paard en ging het op den loop. waardoor beide personen onder den wagen geraakten. De één kreeg eene kneuzing aan de beenen, en den ander, een 18-jarig jongeling, gingen de raderen over den buik, zoodat hij een uur later overleed. Een kunstenmaker, die te Maastricht zijne kunsten vertoonde, welke hoofdzakelijk bestonden in het oprapen van kleine muntstukken met den mondkon daarmede niet genoeg verdienen om er een slaapstede van te betalen, zoodat hy genoodzaakt was een nachtelijke schuilplaats te zoeken in de verlaten kazematten der voormalige vestingwerken. Hij had het onge luk bij het opzoeken van die schuilplaats van eene hoogte te vallen en den ruggegraat te breken. Hij is in het gasthuis opgenomen. Er bestaat weinig hoop op herstel. De vermoedelijke daders van den diefstal in het klooster der llrsti- linen te Maastricht zijn in hechtenis genomen. 'sGRAVENHAGE, 20 April. Bij kon. besluit van 14 dezer is het Nedcrlandsch consulaat-generaal te Parijs opgeheven en is tot consul der Nederlanden aldaar benoemd de heer M. J. H. van Lier, kanselier van het gezantschap, lot dusver vice-consul. De telegrafist 3' kl. bjj den rijkstelegraaf F. A. Maas is, op zjjn ver zoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Aan den 1" luit. M. J. van Hoogstraten, van het 3« reg. iufanterie, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De minister van waterstaat enz. zal Donderdag en die van marine Vrjjdag aanst, geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer zijn heden,na beraadslaging, aangeno men de ontwerpen tot: 1*. vereeniging der gemeenten S»luis. (lejllernSt.Ap.ua ter Muiden (met 21 tegen 7 stemmen); 2". aanvulling der wet, regelende de uitoefening der geneeskunst (met 26 tegen 2 stemmen); 3". indeeling der Westerschelde tot aan den spoorwegdam tusschen Noordbrabant en Zee land en van hel Sloe; 4". onteigening voor brugwachtersw:oniiigen aan de Drenlsche hooldvaart; 5°. onteigening voor uitbreiding van het station Roer mond van den staatsspoorweg; 6". intrekking van het keiz. decreet nopens het bouwen op djjken en glooijingen; 7°. openbare middelen van vervoer;

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1