LEID8CHE COURANT. w\). DJNGSDAG 20 APiUL. 92, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- cv Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel janrs f 1.50, franco p. p. f 2. mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Jlet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, huiten de expeditie!, osten. Afzonderlijke nonwiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BINNENUNDSCilE BKRIGTEN. LEIDEN. 19 April. De minister van financiën heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat in den loop van dit en het volgende jaar 140 commiesen van de vierde klasse der directe belastingen, iuvoerregten en accijnsen kunnen wor den aangesteld op eene bezoldiging wegeus tractement en toelage van 480 'sjaars; dat op een nader vast te stellen tijdstip en plaats een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking; dat voor die betrekking kunnen in aanmerking komen zij die een gezond ligchaaros- gestel hebbenongehuwdniet beneden 23 en niet boven 28 jaar oud en voldoende ervaren in het lezen, schrjjven en in de eerste gronden der re kenkunde zijn; dat voor gepasporteerde onderofficieren, die minstens 12 jaren militaire dienst hebben, de hoogste leeftijd op 34 jaar, en voor gepaspor teerde onderofficieren of andere militairen die minstens 6 jaren militaire dienst hebben, op 30 jaar is bepaald; dat de verzoekschriften om toelating tot het voor>cltrevcn onderzoek voor den I»''0 Junij 1880 bjj het dep. van financiën moeten zjjn ingekomen en desverkiezende kunnen worden ingezonden door Itisschenkomsl van de controleurs der directe belastingen, iuvoerregten en accijnsen, bjj wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn omtreut dc stukken welke bij die verzoekschriften moeten worden overgelegd. - Bij de op lieden gebonden openbare verknoping van cokes, bij partijen van liiO, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ41.00, 21.50, ƒ4.40 en ƒ2.15; de laagste /41.00, /21.00, ƒ4.10 en /2.05. Men schrijft ons uit Katwjjk aan Zee: Zaturdag II. zijn er 45 scbuiteu aangekomen, waarvan de buitenlek visschers besomden 100 a 135 in 10 a 12 dagen en de binnenlekkers /25 a f 55 in 6 dagen. Wegens schrale vangst en veel omloopende windstilte zijn de verdiensten voor reeders en vissclicrlieden zeer gering. Er werd besleed voor tarbot /150 a 5 per stuk; long ƒ0.15 a /0.50 per stuk; buuschol ƒ0.30 a ƒ0.60 per stuk; bui tenlek /6 a ƒ6.50 per mand; binnenlek 3 a ƒ4 per mand; scharren ƒ3 a ƒ4 50 per mand; zeesterren ƒ10 per kar. Bij de Zaturdag II. te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager onderwijs werden voor de acte als hoofdonderwijzer 11 candidaten geëxa mineerd; 9 werden afgewezen en 2 toegelaten, de hh. J. Blomberg, uit Koudekerk a/R., en D. J. de KofF, uit Leiden. Voor de acte in het teeke nen werden 3 candidaten geëxamineerd; 1 afgewezen, 2 toegelaten, de hh. A. van Kampen, uit 's llage, en G. W. Schrijvers, uit Oegslgeest. Voor de acte in de Frausche taal deden 4 candidaten examen; 3 afgewezen en 1 toegelaten, de beer W. M. Wcine, uit 's Hage. Ter verkrijging der acte in de Engelsche taal deden 7 candidaten, allen met gunstigen uilslag, examen, de hh.: W. G. Christie, uit Venr; H. J. Kolstee, uit Delft; J. van Santen Kolff, uil 'silage; L. Stroband, uit Voorburg; W. A. Teding van Berkhout, uil 'sllage, Ch. W. Valken, uit Scheveningenen A de Zwart, uil Voorburg. Ten gevolge eener wijziging der schoeuerdienst tusschen Curasao en Sl. Thomas, zullen de brievenmalen, welke den Is'"1 van elke maand uit Nederland door middel van de uit Southampton vertrekkende Britsche pak ketbooten verzonden worden en omstreeks den 15Jr" van elke maand te Sl. Thomas aankomen eerst den 25,len van daar worden afgehaald en alzoo 10 dagen later dan tol dusver te Curasao worden ontvangen. -- De verzending van brieven en verdere stukken voor Konstantinopel door tnsscbenkomsl der Duitsche postadministratie, geschiedt thans als volgt: van Amsterdam, eiken Dingsdag en Zatnrdag, per laatstcn trein Rijnspoor weg, en van Berlijn, eiken Woensdag en Zondag, 11 uur 'savonds; te KonslantinopelZondag en Donderdag daaropvolgende, ten 12.30 's namid dags. De verzending der bedoelde brievenmalen heeft plaats uilsluitend langs den weg van Varna, aangezien over Galatz en Odessa, in de rig- ting naar Konslantinopel, gecne bespoediging in de overeenkomst kan wor den verkregen. Door Z K. II. prins Fredcrik der Nederlanden is aan de maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin eene zeer aanzienlijke gift ge schonken. De minister van binneul. zaken heeft aan gedep. staten der onder scheidene provinciën een concept-wel gezonden, strekkende lot wijziging van de bepalingen der gemeentewet omtrent de vaststelling der kohieren yan hoofdelijke ontslagen en andere directe plaatselijke belastingen, met verzoek, daarover hun gevoelen te willen medcdeelrn. liet herhaald neder- leggen ter secratarie van de kohieren van hoofdelijke omslagen en andere directe plaatselijke belastingen en de behandeling der bij den raad en bij gedep. staten ingebragte bezwaren eischen zooveel tijd, dal de invordering dier belastingen, vooral in groote gemeenten, eerst laat in het jaar, som tijds eerst in het volgend jaar kan geschieden. Dat bezwaar zal men door de nieuwe bepalingen trachten weg te nemen. Het vaststellen der kohieren zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben en het verzet eerst na de vaststel ling worden toegelaten. In het rapport der synodale commissie in zake kerspelvorming, dat aan de leden dér synode is toegezonden, gaat de commissie uit van de prae- misse. dat de tijd is gekomen om aan de verschillende rigtingen in onze kerk meerdere ruimte te geven, en wil met dat doel de gelegenheid open stellen tot kerspelvorming. Dit denkeeld is ontwikkeld in een ontwerp-regle- menl dat 24 artikelen bevat; dc voornaamste bepalingen zijn de volgende: In alle gemeenten met twee of meer predikanten beslaat voor stemgeregtig den de gelegenheid een kerspel te vormen, indien zij dit voor de bevredi ging hunner Christeljjk-godsdienstige behoeften uoodig achten. Zoodra een of meer kerspelen lot stand gekomen zijn, wordt hel overige gedeelte der stemgeregtigden geacht insgelijks een kerspel uit te maken. Elk kerspel is bevoegd lot het benoemen van een predikant of predikanten, ouderingen en diakenen, die te zamen den kerkeraad van het kerspel uitmaken. In ge- meerien met twee predikanten kan dit regt worden uitgeoefend door ten minste twee vijfden van de stemgeregtigden, in gemeenten met meer dan twee predikanten, door ten minste een zooveelste deel der stemgeregtigden als het aantal predikantsplaatsen bedraagt. In gemeenten met twee predi kanten is ieder kerspel geregtigd tot de beroeping van één predikant; in gemeenten met meer dan twee predikanten, lol de beroeping van een zoo veelste deel van het aantal predikanten, als aan de betrekkelijke getal sterkte van zjjue stemgeregtigden evenredig is. De oud-hoogleeraar dr. G. J. Mulder, als scheikundige zoo gunstig he kend. is te Benuekom in 77-jarigen ouderdom overleden. Voor hel geregtshof te Amsterdam stond dezer dagen leregl J. 11., beschuldigd van inbraak in hel postkantoor aldaar. Uil dc bekentenis en de verklaringen van getuigen bleek het volgende. De beschuldigde was sinds eeuigen tijd aan hel postkantoor geplaatst tegen een salaris van ƒ600. (lp zijn vroeger gedrag was hoegenaamd niets aan te merken. Ongelukkig had hij schulden en na van andere personen eenis geld geleend te hebben, ver nam hij, dat zekere S. geld leende tegen 30 pCt. Deze S. leende hem aan vankelijk geldmaar bragt hem later aan liet versland dat het wel zoo afdoende zou zijn om op het postkantoor eenige brieven met geldswaarde te stelen, en wist den man zoover te brengen, dat deze hem den sleutel van de brandkast gedurende 24 uren bezorgde. Met een valschen sleutel gewa pend ging de beschuldigde, na herhaalde aanmaning van zfln crediteur, er eindelijk toe over, om het plan uit te voeren. Na eenige deuren te hebben geopendstond hij voor de brandkast. Gelukkig was deze voorzien van twee rozetten: een daarvan bedekte het sleutelgat en de andere moest, om het slot te doen overgaan, gelijktijdig verschuiven. Met deze omstandigheid onbekendkon beschuldigde zijn doel niet hereiken: lijj verwijderde zich en w ierp den sleutel in de brievenbus bij de Zaagbarrière. Eerst later kwam de zaak toevalligerwijze uil. Genoemde S., hoewel preventief in hechtenis genomen, moest wegens gebrek aan bewijs weer vrijgelaten worden. liet O. M. eischle 7 jaar tuchthuisstraf. De verdediger pleitte verzachtende om standigheden. Dikwijls, meldt hel IV. v. d. D., worden in groote steden dienstboden aangenomen, zonder dat men zich van het zedelijk gehalte, noch van het gedrag in hare vroegere diensten overtuigt. Het volgende te Amsterdam voorgevallene strekke tot waarschuwing. Een dienstmeisje, dat reeds meer malen wegens diefstal in dienstbaarheid was veroordeeld, had zich weder verhuurd, doch had nu het vooruilzigl weldra in het huwelijk te zullen treden en dan haar eigen meesteres te zijn. Hiertoe was echter huisraad noodig, en om het den vrijer in het bijeenbrengen V3n het huishouden ge makkelijk te maken, ontvreemde zij eenvoudig van haar meester uit eene gesloten kast een baukbillet van 100. Van hel gestolenc kocht zij een geheel huisraad, plaatste dit op eene kamer, daartoe door haar gehuurd, en verliet toen heimelijk hare dienst. Intusschen was de diefstal ontdekt en viel de verdenking natuurlijk op de verdwenen dienstmaagd. Aangifte

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1