stunten ter grootte ran een rijksdaalder, waarvan de meeste, evenals het kannetje, waarin rij geborgen waren, zeer gaaf zyn. munten zijn waar schijnlijk afkomstig uit den Spaanschen tijd. Woensdag 11. heeft de justitie uit Middelburg zich begeven naar eene woning tusschen Schoondijke en Waterlandkerkje, om aldaar onderzoek te doen naar een gepleegden moord op een meisje van 18 jarendat met afge sneden hals is gevonden. De dader is bekend, doch voortvlngtig. Diefstal zou de beweegreden tot den moord geweest zijn. Het meisje, dochter van een landbouwer, was alleen te hnis en er wordt eene som van omstreeks 60 uit het huis vermist. Door schipper D. Meyboom, voerende de Ylissingsche visehsloep de Zeeuwis gerapporteerd dat op den 5d"> April jl., toen hy op Doggersbank visehte, door een Engelschen visscher van hem weggenomen is een boei met bakenlijn (60 vadem) en dregterwijl den volgenden dag van hem een bak vischwant, J. i. 13 lijnen, elk van 50 vadem, gestolen werd. 'sGRAVENHAGE, 15 April. Door Z. M. is op nieuw benoemd tot lid in den raad van Nederlandsch Indiëmet herstelling in zijne vorige ancienneteit, de heer m'. H. D. Levyssohn Norman, laatstelijk lid in dat collegie, thans onder genot van wachtgeld hier te lande. De heer mr. C. H. van Meurs,'advocaat en procureur te Haarlem, is benoemd tot griffier bij het hof van justitie in de kolonie Suriname. Aan den Oost-Indischen ambtenaar J. J. H. Kater, laatstelijk commies 3e kl. bij de post- en telegraaphdienst in Nederl. Indie, thans met verlof, hier tc lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat hem door den heer mr. C. J. Pické, burgemeester van Middelburg, eene som van ƒ275 is toegezondenals teruggave aan 's ryks schatkist van de helft van het hem over het eerste quartaal 1880 toekomend wachtgeldals oud-raadsheer in het voormalig provinciaal geregtshof in Zeeland. In de zitting van de eerste kamer van heden heeft de heer van Lim burg Stirumnieuw benoemd lid, zitting genomen. De commissiën van rapporteurs hebben verslagen uitgebragt over een aantal wets-ontwerpen van geringen omvang. De beraadslagingen zijn bepaald op aanstaanden Zaturdag. Tot lid van de huishoudelijke commissie is benoemd de heer de Raadt. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer Mees verlof verkregen tot hel doen ecner interpellatie op een nader te bepalen dag over den stand der werkzaamheden van de staatscommissie in zake den Rotterdamschen waterweg. Het ontwerp betreffende de instelling van een postspaarbank is, nagenoeg onveranderd, aangenomen met 50 tegen 16 stemmen. Morgen is het Indisch tarief aan de orde. Voor de regtbank alhier stond heden o. a. te regt de gewezen bediende der Witte sociëteit T. J. v. V., die zich te verantwoorden had over eene ernstige verwonding, door hem met een zakmes toegebragt aan zijn vroe- geren meester, den kastelein der socicteit, op 22 Maart jl. De beklaagde bekende het feit te hebben gepleegd; hy wist niet hoe hij er toe gekomen was, maar schreef hel toe aan den opgewonden toestand waarin hij ver keerde, die nog was opgewekt toen hij zich te vergeefs om een getuigschrift bij zijn gewezen meester had aangemeld. De substituut-officier van justitie mr. Pape eischte de veroordeeling van den beklaagde tot 183 dagen celstraf en 8 boete. De regtbank bepaalde de uitspraak op aanstaanden Donderdag. In de zitting der kamer van koophandel en fabrieken alhier, II. Dings- dag gehouden, werd o. a. behandeld een ingekomen schrijven van de ka- mer te Leidenmet verzoek om ondersleuning van haar verzoek aan den minister van waterstaat enz., om betere regeling der spoorwegdienst tus- scheii Zuidholland, Bergen op Zoom en Goes. Met 5 tegen 2 stemmen werd beslotenzich van adhaesie te onthoudenuit aanmerking vooral dat eene eventuële inwilliging van het verzoek welligt afbreuk zou kunnen doen aan gewigtiger belangen van het verkeer ook met het buitenland. Aan het hotel Paulez is afgestapt de heer Kruyt, consul der Neder landen te Djeddah. MT l'.N LAN DSCH K BKHIGTKN. ENGELAND. LONDEN, 14 April. De Times meent, dat Gladstone minister zonder portefeuille zal wor den en noemt verder lord Derby als minister van koloniën, lord Selbourne als kanselier der schatkist, lord Norlhbrook als minister voor Indië, den hertog van Argyll als president van den ministerraad, sir Charles Dilke als minister van Ierland en Fawcett als president van den handelsraad. Voorts zou Lowe lid van het hoogerhuis en lord Kimberley gezant te Weenen of te Konstautinopel worden. De Globe is van oordeel, dat lord Beaconsfields kabinet voor het nieuwe parlement verschijnen en een votum van wantrouwen afwachten moet. Het debat, waartoe dit aanleiding zou geven, zou de liberalen dwin gen met hnnne tot nu toe in vele opzigten in nevelen gehulde politiek voor den dag te komen, vooral wat allerlei quaestiën van buitenlandsche staat- 1 kunde aangaat. Dit acht het blad eene zaak van groot gewigt, omdat, zoolang dit niet geschied is, in het buitenland aan het optreden van een liberaal ministerie het denkbeeld verbonden wordt van een terugkeer tot de kruidenierspolitiek van zelfzuchtig, 'weinig eervol en beschroomd isole ment van Engeland iu de vraagstukken der buitenlandsche politiek. - De koningin heeft aan de weduwe van den schryver Hepworth Dixon, uit erkentelijkheid voor de door haar echtgenoot aan de vaderlandsche let- leren bewezen diensteneen jaargeld van 100 uit de civile lijst toegekend. In de creosoot-fabriek van Burt, Boulton en Hayward ontplofte Maan dag een ketel, die eenige duizenden liter creosoot-olie bevatte. Het gebouw werd vernield en 11 werklieden kwamen om het leven. fn de if eeklij Dispatch heeft de in den laatsten tijd zoo veel bespro ken Hartmann een zeer langen brief geschrevenwaarvan wij in het -kort- den inhoud zullen medcdeelen; Den 5dtB January kwam hij te Parys aan, waar by zjjn intrek nam in het Hótel des Mines, Boulevard Saint-Martin, onder den pseudoniem Johan Schtoub. Hij bleef daar ongeveer 14 dagen. Bemerkende, dat hij immer en overal door spionnen gevolgd werd, ver anderde bij van woonplaats en ging wonen bij een Fransch werkman. Benard geheelen. Hy had de grootste voorzigtigheid in acht genomen, opdat niemand zijne nieuwe woonplaats zoude te weten komen. Hy ging met niemand om, een enkelen vriend uitgezonderd. Dezen zelfs deelde hjj zijne nieuwe woonplaats niet mede. Den dag zijner inhechtenisneming, 15 February, bezocht hij dezen weder; hij vond toen in zijn gezelschap eet» Pool en een Jood, welke laatste voorstelde eene wandeling te maken naar het Panorama in de Champs-Elysées. Door verschillende omstandigheden, die zich op hunne wandeling voordeden, kreeg hy vermoeden, dat er ver raad in het spel was; o. a. nam de Jood hem onder den arm en bleef hierin volharden, ofschoon Hartmann hem verscheidene maten verzocht had zulks te laten. In de nabyheid der Champs-Elysées werd hij op eens door verscheidene personen overvallen, aan welke hy zich echter ontwrong, waarop hy op de vlugt ging. Spoedig eehter werd hy tegengehouden door verscheidene andere politiedienaren, die toeschoten. Hij werd toen naar het naast bijgelegene politiebureau gevoerd, alwaar hg onderzocht werd en men hem zijn naam vroeg. Hij antwoordde hierop Eduard Mayer te hccten. Wy zochten u reeds langzeide een hunner. Omstreeks middernacht werd hjj in eene cel opgesloten, waar hij ongeveer drie weken gevangen bleef. Inmiddels werd er huiszoeking in zyne kamer gedaan, waar niets anders dan een koffertje, eenige kleèren inhoudende, en een paar boeken gevonden werden. Verscheidene malen vroeg men hem, of hij niet de eigenaar was van het huis, dat gesprongen was, waarop hij steeds een ontkennend ant woord gaf en daarbij ook nu nog bleef. Nadat hij anderhalve week in ge vangenschap had doorgebragtwerd hem vergund dagbladen te lezen. Dage lijks las hij, met behulp van een woordenboek, ongeveer 10 uur daags. Door middel hiervan vernam hij alles wat omtrent hem in Parys gesproken werd. Hy verzocht daarop om een advocaat, en na eenigen tijd werd hem de heer Engelhardt als verdediger toegevoegd. Deze wist zijne invrijheid stelling te bewerken. Onmiddellijk verliet hij Frankrijk, om zich naar Engeland te begeven. Slechts, zoo eindigt hy, toen ik op de kusten van Engeland landde, achtte ik mij, zooals ik dat ook nu nog doe, volkomen veilig. FRANKRIJK. Naar men verneemt zal de minister de Freycinet aan de vertegenwoor digers der regering in het buitenland eene uitvoerige circulaire doen toeko men, waarin hij Frankrijks buitenlandsche staatkunde zal uiteenzetten sedert bet tegenwoordige ministerie aan het bestuur is. De National meldt, dat de minister van binnenlandsche zaken, op voorstel van den prefect van politie, een besluit heeft genomen ter uitzet ting van 19 vreemde socialisten. Die maatregel is een gevolg van de onge regeldheden, die zy in eene door hen georganiseerde vergadering veroor zaakt hebben. Het is thans zeker, dat graaf Duchatel als gezant naar Weenen gaat en Leon Say naar Londen. De Parlement, een orgaan van den heer Dufaure, ziet in de protes ten der bisschoppen, aan den heer Grévy gezonden, niets ongewoons. Men moest die hebben verwacht. Heeft, vraagt dit blad, het ministerie een enkel oogenblik kunnen gelooven, dat de congregatiën, door die decreten bedreigd, door de bisschoppen en de wereldlijke geestelijkheid aan haar lot zouden worden overgelaten? Indien het op dit punt illusiën gehad heeft, moeten die reeds vervlogen zijn. Zelfs diegenen onder de bisschoppen, die men de rigting der Jezuïten niet gunstig gezind achtte, zullen de eersten zijn om te protesteren tegen de gewelddadige wijze, waarmede men niet alleen de Jezuïten, maar ook eene menigte andere zeer eerbiedwaardige en zeer onschadelijke congregatiën dreigt te behandelen. Groote billetten bedekken de muren van Marseille. Het is een mani fest van het zoogenaamde Federale arbeiders-comité, dal achttien der zijnen voor de verkiezingen voor den gemeenteraad op 18 April candidaat stelt. In dit manifest wordt de arbeidersklasse gewaarschuwd voor de //republi keinen uit eigenbelang, die het niet uit overtuiging zijn", en wordt zy uit- genoodigd, het socialistisch republikeinsch idee, dat tot haar emancipatie strekt, te komen bevestigen, opdat aldus tevens de democratische en socia listische republiek voor goed gegrondvest worde. Wij rekenen op u, wordt gezegd; wanneer gjj voor de uwen stemt, zult gij u jegens het proletariaat verdienstelijk gemaakt hebben' Een der weinige overblijvenden van het //groote leger", generaal Mar cel, is in den ouderdom van 89 jaren overleden. Als vrijwilliger in dienst getreden onder de eerste republiek, heeft hy bijna al hare veldtogten en die van het keizerrijk meègemaakt. Bij het beleg van Tarragona werd hij zwaar gewond. Wegens zijne onverschrokkenheid werd hij toen gedecoreerd. Hij nam ook deel aan het beleg van Algiers. Bij hel uitbarsten van den Krim-oorlog was hij generaal, en werd hij benoemd tot kommandant van het kamp van Satory. Het volgende ongeval heeft te Nlmes plaats gehad: Zekere vrouw van Grand Combe begaf zich, met hare dochter van 14 jaar en hare schoon dochter, naar Ribaute. Zij moesten hiertoe de Gardon, eene snelvlietende rivier overtrekken. Eene smalle plank, zonder leuning, was de brug, waar over zij de andere zijde van den stroom moesten bereiken. Verschrikt door het gevaar dat zij liepen, stapten zij vooruit, elkander vasthoudende; eens klaps wordt de schoondochter duizelig en valt voorover in het water, hare schoonmoeder en het kind in haren val meêslepende. Twee of drie vrou wen waren ooggetuigen van het ongeval en kwamen toeloopeneen dezer sprong moedig in het water en slaagde er in de schoonmoeder te reiden, doch de beide andere vrouwen kwamen in het water om.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2