lil'IT EN LA N DSC 11E BK It IG T E N Boven in het middenvak van den almanak echter staat een zeer leeljjk geconterfeite locomotief, met daaronder in Chinesche karakters en cjjfersde vertrekuren van den spoortrein van Batavia naar Buitenzorg. Iets lager een alleraardigst plaatje, voorstellende een Chineesje met een palmtak (der overwinning?), aan de hand voorttrekkende een echt Indischen karbouw of buffel. Of deze de drukpers moet symboliseren kan ik niet precies zeggen maar daaronder staat in Chinesche karakters, //dal de drukker-uitgever Jap Goan Ho zich beleefdelijk aanbeveelt voor het leveren van allerlei soort van drukwerk." 'sGRAVENHAGE, 12 April. De luit. ter zee le kl. II. Scholborgh, de luitt. ter zee 2' kl. J. A. Kloek, jhr. H. M. Speelman en II. P. Netscher, de officier van gezondheid le kl. dr. C. Alersarts, en de officier van administratie 3e kl. F. J. Olivier wor den geplaatst aan boord van het schroefstoomschip Bonaire, eerstgemelde als 1« officier. Voorts wordt de luit. ter zee 1* kl. II. G. Hildebrandt, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, belast met het bevel over het torpedo-instructievaartuig. De ministers van financiën en van waterstaat enz. zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Baron van Heeckeren van Keil, onlangs benoemd tot attaché bjj het corps diplomatique, wordt, naar men verneemt, in dien rang geplaatst bij het Ncderlandsche gezantschap te Berlijn. Hij zal zich in het laatst dezer maand naar zijn post begeven) In de zitting van de tweede kamer van heden is de conventie in zake het kanaal van Ter-Neuzen aangenomen met 55 tegen 7 stemmen, nadat de ministers van buitenlandsche zakenvan financiën en van waterstaat die uitvoerig hadden verdedigd en de eerstgenoemde had verzekerd dat het trac- taat van 1867, en speciaal art. 8. door de Nederlandsche en de Belgische regeringen als bindend wordt beschouwd. Morgen is het ontwerp betref fende de postspaarbanken aan de orde. De hooge raad behandelde heden het beroep van W. Lavertu c. s. twee der bekende Amsterdamsche paneelzagers, die door het geregtshof te Amsterdam tot tuchthuisstraf zijn veroordeeld wegens poging tot diefstal by nacht in een bewoond huis. Er waren geen gronden voor het beroep aan gevoerd maar alleen had W. Lavertu een schrijven aan den hoogen raad gerigtwaarin hij in eene wederlegging treedt van de ten zijnen nadeele afgelegde getuigenverklaringen en o. a. zegt: »lk heb gelogen om mij uit de gevangenis te hou len maar zij hebben gelogen om mij er in le brengen." Adv.-gen. Smits concludeerde tot verwerping van de voorzieningde uit spraak is bepaald op 19 April. Een breede schare was gisteren ochtend op Eik-en-Duinen zamengeko- men om de plegtige onthulling van het monument op van Zeggelen's graf bij te wonen. Niet alleen hadden tal van tlaagsche letterkundige en nijver- heidsvereenigingen zich door commissiën laten vertegenwoordigen, maar bovendien hadden er zich tal van personen uit alle standen der maatschappij, letterkundigen, industriëlen en werklieden vereenigd om den geliefden volks dichter een laatste huldeblijk te brengen. Door den voorzitter van de com- missie van het monument, den heer A. L. H. Ising, werd het gedenkteeken aan de weduwe, de kinderen en nabestaanden der ontslapene overgedragen met een gevoelvolle en van diepe waardering getuigende rede. Diep geroerd dankte namens de weduwe en de nabestaanden de heer Loosjes uit Haarlem allendie tot dit blijk van waardering hadden medegewerkt. Met innige aandoening bezigtigden de weduwe en nabestaanden den grafsteen en legden er een tweetal immortellen-kransen op neder. Ondanks den niet geringen entreeprijs werd gisterenden eersten dag der opening voor het publiek reeds vrij druk gebruik, gemaakt van de gele genheid om een blik te slaan op het vele schoone, dat de watersnoods tentoonstelling in de Gothische zaal te aanschouwen geeft. BELGIE. De koningin van Engeland zal op hare terugreis op 16 April door de kon. familie op het kasteel Laeken ontvangen worden en deelnemen aan een dejeuner. De heer Nordenskjüld heeft berigt gegeven, dat hij niet naar Brussel kan komen. De gemeenteraad had reeds maatregelen genomen om hem een officiéél diner aan te bieden. Een zeer treurig voorval heeft Zaturdag te Brussel plaats gehad. Een hydraulische steiger was geplaatst juist voor de deur van eene stapelplaats van wijn, eene niet te begrijpen onvoorzigtigheid. Op het oogenblik, dat een werkmm binnenkwam, kwam juist de steiger naar beneden beladen met drie okshoofden wijn. Zij kwamen juist op zijn hoofd teregt, waar door hij bewusteloos neêrviel. Verscheidene personen snelden te hulp, maar voordat z(j te plaatse aangekomen waren, maakte een van de manden, waar zich een okshoofd in bevond, zich los en viel op den gewonde, die hierdoor verpletterd werd. Toen men den ongelukkige wilde Opheffen stond men voor e*nc verschrikkelijke vermenging van menschenvleesch en wjjn. ENGELAND. LONDEN, 11 April. Tot dusver zijn verkozen 346 liberalen, 227 conservativen en 52 Home-rulers. Vjjf leden der regering hebben hun mandaat in hel lagerhuis niet ver nieuwd gezien. De heer Gladstone heelt aan de kiezers van Leeds medegedeeld dat hij in het parlement zal plaats nemen voor Midlothian. De Daily iXews gelooft niet dat de heer Gladstone te bewegen zal zijn als minister op te treden. -- Daily Telegr. meldt, dat de hertog van Gounaught, derde zoon van de koningin en gehuwd met de dochter van prins Friedrich Karl van Pruis- sen, op het punt staat om tot onderkoning van Ierland benoemd te wórden. Aan de verkiezingen is onder anderen ook deelgenomen door graaf Orloff-Dawydoff te St.-Petersburg, die als doctor der Edinburgsche universiteit stemgeregtigd is en zich bij den Engelsehen gezant, lord Dufferin, die in zulke gevallen als vrederechter fungeren kan, vervoegde om van zjjn regt gebruik te maken en zijn stem voor den liberalen candidaat, prof. Lyon Playfair, uitbragt. De marine-lijst voor April wijst op vele gewigtige veranderingen. Admi raal Hornby komt niet meer op de lijst voor als opperbevelhebber van het Middellandsche-Zee-eskader en is door den vice-admiraal sir Beauchamp Seymour vervangen, die de Alexandra tot vlaggeschip heeft gekozen. Adm. Hornby heeft de Middellandsche-Zee-vloot reeds verlatenna het bevel tijdelijk overgegeven te hebben aan den schout-bjj-nacht M'Crea, superintendant op Malta. Gaandeweg worden de waggons, die met de spoorwegbrug in de wateren van de Tay verdwenen zijn, weder daaruit te voorschijn gehaald en naar de haven van Dundee gebragt. Donderdag zou de locomotief opgehaald worden, doch op het oogenblik, dat het gevaarte boven water kwam, braken de kettingen en viel het weder naar beneden, gelukkig zonder dat er verder eenig ongeluk bij plaats had. Sedert eenigen lijd heerschl er eene ongewone drukte in de militaire uilrustingen van Japan. Dag en nacht moet er gewerkt worden om slechts te kunnen voldoen aan de bestellingen van den minister van oorlog. 180 kanonnen, 20000 geweren, alles volgens Europeesch model, is door hem gevraagd. De minister van marine van zijn kant is ook bezig de vloot zoo volledig mogelijk in le rigien. Men vraagt zich af, of dit ook eenigzins in verband kan staan met hel verschil, dat tusschen Rusland en China gerezen is. FRANKRIJK. De aartsbisschop van Rouaan. kardinaal Bonnechose, heeft mede een protest openbaar gemaakt tol verdediging der congregatiën en bestrijding der Maart-decretenals een inbreuk op de onschendbaarheid en vrijheid der kerk. De kardinaal laat zich zeer bezadigd uit en verklaart dal hem niets zoozeer ter harte ligt als hel geluk van zijn vaderland, hetwelk onafschei delijk verbonden is aan de handhaving van den vrede tusschen kerk en staat. De Rep. frang. waarschuwt de bisschoppen wèl te overwegen vóórdat zij hunne protesten uitvaardigen, liet concordaat is hun veiligste steun. Wanneer zij daarin een middel van bescherming ter gunste der Jezuïten willen zoeken, zou het kunnen gebeuren, dat dit op hun eigen nadeel uitliep. Aan een gastmaal, door den algemeenen raad van Cöte d'Or den ge meenteraad en de kamer van koophandel den minister Magnin te Dijon aan geboden, heeft die bewindsman, niet als minister, maar als staatsman, een en ander over den legenwoordigen politieken toestand gezegd en omtrent de decreten legen de niet-erkende congregatiën verklaard, dat zij door al de ministers zonder uitzondering waren goedgekeurd. Men zal niemand ver volgen, voegde h|j er b|j, wij zullen de vrijheid van geweten eerbiedigen, maar de wet zal vastberaden worden toegepast. De kommandant van het te Verdun in garnizoen liggende regiment dragonders heeft van den minister van oorlog veertien dagen kamerarrest gekregen, omdat hij de rijbaan ter beschikking heeft gesteld van geestelij ken, om er vasten-predicatiën te houden. De dagbladen bevestigen het berigt van den moord van twee Fran- schende hecren Wallon, die met eene w etenschappelijke zending w as be last, en Guillaume, zijn reismakker, op het eiland Sumatra, aan den oever der rivier Tengung. De moord had plaats den 15d" Maart. De militaire gouverneur van Aljeh is vertrokken aan het hoofd eener expeditie, om de lijken en de bagage op te sporen, en om de schuldige inboorlingen te straflen. Er moet een tekort ontdekt zijn bij de administratie der gelden van het Legioen van Eer. Generaal Faidherbe heeft den minister van financien verzocht een onderzoek in te stellen. De Gax. des Trib. spreekt hare verontwaardiging uit over hetgeen heeft plaats gehad bij het regtsgeding van Marie Bière, die op haren gewe zen minnaar Gentien heeft gescholen. Wat w|j iu de drie laatste zittingen van hel hof van assises te zien kregen, zegt dat blad, heeft gevoelens van' diepe droefheid gewekt bij allendie nog eerbied hebben voor de justitie. Gedurende deze drie dagen was de geregtszaal gevuld met een. publiek, dat betamelijkheid uit het oog verloor, ja, zich schandelijk gedragen heeft. Mannen en vrouwenwij weten niet uit welke lagen der maatschappij hadden tot de gehoorzaal toegang verkregen en ook tot de afgesloten ruimte. Zjj hadden daar hunne plaats ingenomen als in een dier spektakelzalen, waar het publiek zelfs geen achting heeft voor zich zelf. Men zag op de banken, voor de getuigen bestemd, publieke meisjes, wier schaamteloos gedrag geheel Parijs kent. Gedurende de schorsing der zittingen had de zaal, waar de criminele justitie regt spreekt, de zaal, de meest vreesaan jagende van alle, waar doodvonnissen uitgesproken worden, waar men al toos eene eerbiedige houding moet aannemenhet aanzien van een wedren- baan of van de overdekte wandelplaats van de Folies-Bergères. Men at op de banken als op den bok der rijiuigtn bij een wedren. Men hoorde de kurk van champagneflesschen springen. Men deelde elkander overluid zijne indrukken mede over de beschuldigde, over de getuigen, over de magistraats personen. De menigte in de zaal velde oordeel over hetgeen zjj te zien en te hooren kreeg als in den schouwburg. Ingenomen voor de beschuldigde en verbitterd op sommige getuigen, juichte of gromde zij, naarmate van de strooming die haar meèsleepte. De toejuichingen en de afkeuring hadden zelfs herhaaldelijk plaats onder het requisitoir, het pleidooi en het resumié van den voorzitter. Die menigte wilde haar verdict aan de jury voorschrij ven. Elke gelegenheid nam zij te baat, om haar gevoelen over de zaak

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2