LfilDSCHE COURANT. 1880. DINGSDAG 13 APRIL. 86» De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. Hel Versing afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, buiten de expeditiel.oslen. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 12 April. Voor de betrekking van surnumerair by het vak der postergenwaar toe ter deelneming aan het in de maand Mei aanst. te houden vergelijkend onderzoek candidate» worden opgeroepenwaren aanvankelijk twaalf plaatsen ter vervulliug opengesteld. Met het oog op de behoefte der dienst wordt het getal der te vervullen plaatsen op achttien bepaald. De minister van flnanciën heeft bepaald: a. dat in het jaar 1880 kun nen worden aangesteld achttien surnumerairs der directe belastingen, invoer- reglen en accijnsen6. dat in een der laatste maanden van het loopende jaar, op nader te bepalen plaats en dagen, zal worden afgenomen het bij kon. besluit van 13 Januarij 1880 omschreven vergelijkend examen; c. dat de verzoekschriften, om tot dat examen te worden toegelaten, vóór of uiterlijk op den 1"> October 1880 bij het departement van financiën moeten zgn ingekomenvergezeld van de stukken bedoeld bij art. 5 van voor noemd besluit. Reeds lang is de noodzakelijkheid gebleken aan het politiebureau alhier eene wachtkamer voor het publiek toe te voegen. Naar wij vernemen zal zulks binnen eenige dagen geschieden. Bg de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij pariyen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 49.00, /24.50, ƒ490 en ƒ2.50; de laagste /48.00, /2400, ƒ460 en /2.45. De werklieden-vereeniging «Eendracht maakt macht" hield Zaturdag hare vierde jaarlijksche feestviering in de zaal van het Calé Noë. Nadat de voorzitter de bgeenkomst met een gepast woord had geopend, bragt de secretaris het verslag uit omtrent den toestand der vereeniging, waaruit bleek dat, ofschoon het ledental was afgenomen, haar financiële toestand gunstig was. Door eenige leden, met welwillende hulp van een paar juf vrouwen, werden achtereenvolgens ten tooneele opgevoerd: "Vergiflenis", oorspronkelijk tooneclspel in 1 bedrijf, door L. van Lier; «De dochter van Dominique", blijspel in 1 bedrijf, en "De mislukte erfenis", kluchtspel in 2 bedry- veu. De uitvoering was over het algemeen voor dilettanten niet onverdienstelijk en de vertooners moglen zich ruimschoots in de goedkeuring der aanwezi gen verheugen. In het eerste der genoemde stukken werkte ook een 10 jarig meisje mededat zich bijzonder goed van hare taak kweet. Het geheel werd door muziek en zang afgewisseld en met een bal besloten. Bij de Zaturdag te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager on- derwijs werden voor de acte in de Fransche taal 5 candidaten geëxamineerd; 3 werden afgewezen en 2 toegelaten: de hh J. van Breukelen, uil Leider dorp, en J. J. W. Eringaard, uit Nootdorp Voor de hulponderwijzers-acte deden 14 candidaten examen; 8 werden afgewezen en 6 toegelaten, de hh. F. Bult, W. Goudswaard, R. Hartman, G. P Moerman, C M. Oltz en P. A. Winkelman, allen uit Rotterdam. Uit Pargs meldt men: De betrekking van consul-generaal der Neder landen, alhier opengevallen door het overlyden van den heer Martin Cosier, is steeds vacant. Ofschoon deze post niet bezoldigd wordt moet zich niet temin een aantal sollicitanten, waaronder hier gevestigde Hollanders, bij de Nederlandsche regering hebben aangemeld. Van betrouwbare zgde verneemt men echter, dat de minister van buitenlandsche zaken voornemens is het consulaat-generaal te Pargs op te heffen en te vervangen door een consulaat onder toezigt van den Nederl. gezant in de Fransche hoofdstad. Bij gelegenheid van de feestendie in België eerstdaags zullen plaats hebben ter viering van de 50-jarige onafhankelijkheid des lands, zal er te Brussel een internationaal typographisch congres worden gehoudenen wel op 18 en 19 July aanst. De typographische vereenigingen hier te lande zyn door het comité-generaal van de Belgische typographische vereenigingen uit- genoodigd aan dat congres deel te nemen. De officiële ontvangst der afge vaardigden zal in den morgen van den 184,n aan het Noorder-stalion ge schieden. De beraadslagingen over een zevental aan de orde gestelde onder werpen zullen uitsluitend in de Fransche taal plaats hebben. De zamenkomst van predikanten en gemeenteleden der Evangelische rigting zal plaats hebben Woensdag en Donderdag 14 en 15 dezer Ie Am sterdam, in bet hatel-restaurant «Het Vosje", Rokin. De heer J. II. Donner, lid van de tweede kamer der stalen-generaal uit het hoofdkiesdistrict Leidenheeft opgehouden lid te zijn der synodale commissie van de Christelijk geref. kerk. liet stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, is op 10 April van Napels vertrokken. De Gelderlandvan Batavia naar Roller- dam, is op 11 April van Port-Saïd vertrokken. Het stoomschip Fega, met prof. Nordenskjöld aan boord, is Zaturdag van Vlissingen naar Kopenhagen vertrokken. Gisteren nacht, bij een twist in een lapperijtje op het Haarlemmer plein te Amsterdamwerd de broeder van een tapper door twee personen wien drank op crediet was geweigerduit het huis gelokt en in een kelder geworpen De aangevallene bleef op de plaats dood liggen. De aanvallers zyn in hechtenis. Zij werden door nachtwachts gegrepen. Twee gevallen, in den jongsien lyd voorgekomen, geven reden om aan te nemen, dat ergens tusschen Arnhem en Bergen-op-Zoom een spoor wegbeambte in dienst is, die zich, als bijvak, bezig houdt met het stelen van sigaren uit vervoerd wordende pakjes. Zeven jongelieden, die lydelijk te Doetinchem vertoefden, zijn met een klein roeibootje op den Ouden IJssel gaan zeilen. Op een uur afstauds van de stad voeren zij op een voor de stuw aangebragten gsbreker, zoodat de boot onmiddellijk omsloeg en allen te water geraakten. Vyf hunner wer den met moeite door in de nabgheid zijnde landbouwers gered. Twee zyn eerst later levenloos opgehaald. Men meldt uit Haaksbergen: Boven deze en omliggende gemeenten ontlastten zich Woensdag en Donderdag vry zware onweders. In de buurt schap Boekeloo sloeg de bliksem in een boerenwoning onder de volgende omstandigheden. Dwars door het gesloten venster drong hij het vertrek binnen, verbrijzelde wat hem op zyn weg tegenstond en slingerde de borden en andere voorwerpen, die op den schoorsteenmantel stonden, door de ge maakte bres in het venster tot op een aanmerkelyken afstand naar buiten. De man en vrouw des huizes werden ter aarde geworpen en door de naaister en een leermeisje, die in hetzelfde vertrek werkten, doch geen letsel be kwamen, in bewnsteloozen toestand uit het vertrek naar buiten gesleept. In den aangrenzenden stal doodde de bliksem een koe, terwijl een kalf er naast ongedeerd bleef. Letterlijk geen muur aan het geheele gebouw is er, die niet min of meer scheuren bekomen heeft. Brand is er niet ontstaan. De man en de vrouw zgn er met den schrik afgekomen. Tusschen de bladen van Let gebedenboekwaarin de vrouw zat te lezentoen de bliksem insloeg, en dal haar uit de handen werd geslagen, vond men later nog zeer kleine splinters glas en deeltjes stopverf van het venster, dat het eerst insloeg Vrijdag II. geraakte bij den landbouwer Joh. van der Bijl te Zonne- maire, door hel spelen van een paar 4-jarige knaapjes met lucifers, een stapel stroo in brand. Ten gevolge van den hevigen wind deelde zich het vuur spoedig mede aan andere stapels en een hooiklamp van onge veer dertig voer, die weldra geheel waren vernield; gelukkig bleven hofstede en schuur behouden. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk heeft zich bij adres lot den minister van waterstaat gewend, met hel verzoek om door eene staatscommissie te doen onderzoeken: 1*. welke gevolgen de wederin voering van het prolectiestelsel in de voornaamste rijken van Europa voor de Nederlandsche ny verheid kan hebben, en T. of de bestaande toestand niet reeds nu eene partiële herziening van ons tarief vereischl. Een niet alledaagsch feest wordt heden te Maastricht gevierd. De echtgenooten Engelshoven Utens vieren heden hunne 60-jarige bruiloft. Zij zyn omringd door 8 kinderen53 kleinkinderen en achterkleinkinderen. De laatste mailschryft de heer Gualth. Kolff in het N. v. d. Boekh. bragt mg een merkwaardig voortbrengsel. Het is een Chinesche almanak met het jaartal 1880 aan het hoofd, geflankeerd door de onmisbare Chinesche draken. Het geheel is gesteendrukt met Chinesche karakters, uitgezonderd de maandnamen Jan.. Febr. etc. met de dagcijfers, de eerste in het llollandsch aan de onzen gelijk. De Chineesch-Indische almanak wordt van regis naar links gelezen, aanvangende met den eersten dag van het 6'jaar van de regering van Kong Soe en eindigende met den 354u'" dagof van 10 January 1880 tot 29 Januarij 1881. Op den rand prijken zeer kunstige figurenin ronden inkt gedrukt voorstellende 12 dieren, als: een paard, een geit, een aap, een veldmuis enz.welke ieder een tijdvak van vyf jaren aanduiden terwijl om de zes tig jaar met het teekrn van de vrldmuisgelyk nu, een nieuw tydvak aapvangt. Tol zoover is alles Chineesde

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1