LEID8CHE €0 (I RAMT. 84« ZATURDAG 10 APRIL. STADS-BERICHT EN. Tweede Zitting van den Militieraad. BINNBNLANHSCHK HKMMj'fICN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen vitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk it verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5cents. De prijs der Advertentii"n is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS valf LEIDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Angustos 1861, betrekkelijk de nationale militie (Staatsblad n°. 72); Gelet op de missive van den Kolonel, Militie-Commissaris in het 3dt district der provincie Znidhollarid Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van het Raadhuisop Maandag den 12J"en Don derdag den 15de0 April 1880, op eerstgernelden dag des voormiddags te half tie», tot liet doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken op laatstgemelden dag des voormiddags te elf nren, tot liet doen va:s uitsprnak omtrent hen die nis plaatsvervan- eer of als nummerverwinelaar verlar gen op te treden i voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstnkken, van heden af, ter Secretarie dezer gemeentevan des voormiddags negen tot des namiddags vier urende Zon dag uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de helanghehbenden worden vermaand zich te natte te maken, daar aan den loteling, die reeds hij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning, niet dan in bijzondere gevallen, het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergnnd. Eindelijk wordtter voorkoming van misverstandnog opgemerkt dat de loteling omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan VIKS' in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plants vervanger of een nummerverwistelaar mocht willen voorstellen. En wordt deze door aanplakkingen door plaatsing in de I.eidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 2 April 1880. V. n. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden Gezien art. 6 der Verordening van den 27"" November 1879 (Gemeente blad n". 10): Brengen ter algemeene kennis dat door hen benoemd is: tot Heer der Gebuurte n\ 1 of n». 1 van Wijk I de Heer ABRAHAM OUWELEEN, in de plaats van den Heer Hendrik Garrer, die overleden is. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden. 8 April 1880. E. KIST, Secretaris. Bij het intrappen reeds ten 12 ure Een dikke von- LEIDEN. 9 April. Gisteren avond, ongeveer kwart voor 12 ure, vernam men allerwege liet verontrustende brand-alarm. De brand was uitgebarsten bij deu win kelier R. N. Duits Wesseliug in de Paardenstecg. Even na half twaalf moeten twee passerende politie-agenteu door den rook, die uit bet huis kwam, reeds vermoed hebben dal daarin brand was van de deur vertoonden de vlammen zich terstond en stond het geheele huis van boven tot beneden in vlam. kenregen, door den wind voortgedreven, verspreidde zich lot over het Noordeinde. Het was eeu vreeselijk gezigl en er bestond niet weinig vrees dat het vuur eenc groote uitbreiding zou verkrijgen, daar de tegenover liggende percelen reeds werden aangetast. Dit gevaar werd door de eerst watergevende spuitennog voor de aankomst der stoomspuitafgewend. Met kracht werd toen de strijd legen het vernielend element gevoerd en men slaagde er in deu brand lol het aangetaste perceel te bepalen. De schade, door de tegenoverliggende en belendende percelen geleden is echter niet gering. Omtrent de oorzaak van den brand Ioopen de opgaven uiteen; hij zou zijn aangekomen op de kamer van den in het huis wonenden student, die echter niet te huis was. Ook hij heeft alles verloren en is niel geassureerd. Heden voormiddag ten 11 ure heeft er een schoorsteenbrand plaats gehad ten huize van den heer L. aan den Nieuwen Bijhw elke brand echter door middel van eenige kardoezeu terstond is gebluscht. öe. heer (1. J. Giezen, die op 26 Maart II. herdacht dat hij voor 25 jaar tot secretaris van het genooiscbap «Mathesis Scienliarum Genitrix" alhier gekozen werd, weuschte de leerlingen le onthalen. Daartoe was de avond van gisteren bestemd. Een der leerzalen was, dank zij de zorgen van de heeren G. 11. Berlrand en P. ,1 Groen A.Iz., leden van het besttmr. in eene leest zaal herschapen. Met frisch groen cn een schild, waarop in zilver het jaartal 25, omgeven van doek, pronkte, was de zaal opgetooid. Achtereenvolgens werd een 180-tal leerlingen uitgenoodigd, te beginnen met de l'M klasse. Allerlei fijn gebak en een stevige roemer rooden wijn werden rondgediend. Het was in zjjne soort een inderdaad vorstelijk onthaal, waarbij dames bedienden. Met kwistige hand werden keurige sigaren aan geboden. Tot ieder der klassen rigtte de levendige secretaris het woord en bragt daarbij menigmaal bijzonderheden uit zjjn eigen tijdals leerling van het genootschap, in herinnering. Hij deed dit zeer eigenaardig en altoos naar de bevatting der leerlingen De jongens hieven een lied aan en juichten van genoegen. Rij de 5e en 6* klassen, waarin zich geen kna- peu meer bevinden, kwam piano spel en zang, hetgeen de feestelijkheid niet weinig verhooxde. liet: lang leve onze secretaris! kwam uit volle borst en was ongetw ijfeld door allen welgemeend. Een deel van de leden des bestnurs en van de leeraren was af en toe getuige van deze echt gulle bijeenkomst. Naar men verneemt zullen de eind-examens der hoogere burgerscholen in Zuidholland dit jaar alhier worden gehouden. Op de spoorwegljjn Leiden-Woerden zijn in de maand Maart vervoerd 11726 reizigers. Be opbrensl was, met inbegrip van het vrachtvervoer, 8628.34. De opbrengst van 1 Jan. af bedroeg 26383 35. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acle-exaroens voor het lager onder wijs werden, ter verkrijging der acte voor de vrouwelijke handwerken, 10 candidaten geëxamineerd5 met gunstigen uitslag, nameljjk: mej. L. V. C. H. Donleben, voor smaak; A. F. Ketting Olivier, voor nut; W. C. Laseur, voor nut; M. W. Lem, voor nut, en C. E. de Bochemont, voor smaak, allen uit 's Hage Voor de acte als hulponderwijzer deden 13 candidaten examen; 5 werden afgewezen, en toegelaten dc hh. G. J. Blokkerus, J. H. Drees, S. van Een denburg, J. Elias, M. B. Heek, 0. G. Sterkenburg en A. C. van der Valk, uit Rotterdam; D. Nieuwendorp, uit Kralingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaaktdat in de maanden Mei en Junij e. k. gelegenheid zal worden gegeven lot het leve ren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding lot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundige examen, vermeld in art. 4 der wel van 25 Dec. 1878. Zjj, die tot het leveren dier bewjjzen wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 15 Mei e. k. schriftelijk kennis geven aan den voor zitter der commissie met het afnemen van het daartoe gevorderde examen belast. dr. D. van Lankeren Matlhes, te Amsterdam. Ook heeft genoemde minister ter algemeene kennis gebragt, dat in de maand Junjj of Julij e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de praktische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 Dec. 1878. Zij, die tol de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 1 Junij e. k. schriftelijk opgave doen aan den voor zitter der commissie van examen, den hoogleeraar d'. J. W. Gunning te Amsterdam. Door de Evangelische Maatschappij is de heer F. D. J. Moorrees, pred. te Vianen, bekroond als auteur van het best gekeurde antwoord op de uitgeschreven prijsvraag naar eene populaire geschiedenis van de hervor ming in Nederland. Het petitionnement uitgaande van de Maatschappij lot Nut van 't Al gemeen, om aan de tweede kamer te verzoeken, met de regering mede le werken tot beteugeling van het misbruik van sterken drank, heeft ten gevolge gehaddat aan den voorzitter der tweede kamer een adres is aan geboden, onderteekend door 48654 meerderjarige ingezetenen. Aan het verslag, aan commanditaire vennooten der Haarl. Bankvereenf- ging, firma Teding van Berkhout de Clercq, over 1879 uitgebragt, is het volgende ontleend. De verkregen bruto-winst was; aan provisie le Haar lem ƒ21646 79% te Leiden 10171.29% te zamen ƒ31818.09; aan inte rest te Haarlem 20255.76y2 te Leiden ƒ4380.42, te zamen 24636.18%; geheele winst 56454.27%. Dit is ruim ƒ1300 minder dan het vorige jaar. De mindere bate aan interest was hoofdzakelijk het gevolg van den lageren geldkoers. Dc prolongatiekoers was in 1878 gemiddeld 4.18 pet. geweest, in 1879 was die, 3 77 pet.aizoo 0.41 pet. lager. Ook het wissel-disconto bij de Ned. Bank was lager; in 1878 middenkoers 3.45 pet., in 1879 3.25 pet., verschil 0.20 pet. De zuivere winst stelt in staat lot eene uitkecring van ƒ45 per aandeel van 1000. waarop ƒ500 gestort is, dat is 1 min-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1