Van den em. predikant Bonga le Leiden werd ontvangen een fraajje crayon- teekening, Te Scheveningen zijn heden morgen 12 schuiten aangekomen, meest allen van één en twee dagen reis; zij besomden van 40 tot 120, en hadden in dien korten tyd veel tongen gevangen. De visch blijft echter zeer duur. BUITEKLANDSCIIE BKRIGTEN. BELfilB. De ramp in de mijnen te Anderlues heeft volgens de Indép. B. op nieuw de waarneming bevestigd dat dergelijke ontploffingen van mijngas steeds voorkomen bij zeer lage barometerstanden. Uit de bulletins Yan het kon. observatorium le Brussel blijkt dal de laagste barometerstand van de laatste dagen zjjn maximum (741 millimeters) bereikte in den nacht van Woensdag op Donderdag des ochtends te hall drie, juist op het oogenblik dat de ontploffing plaats had. GKCKLAVD. LONDEN, 6 April. Men verwacht, als een gevolg van den nieuwen stand van zaken, die door de verkiezingen in het leven wordt geroepen, dat lord Lytton als onderkoning van Indië zal aftreden. Wie hem zal opvolgen is nog geheel onzeker. Volgens de Times zal aan den nieuwen titularis moeten opge-' dragen worden zoo goed mogelijk vrede te sluiten. Bij uitbreiding van grenzen zal alleen op de belangen van Indië worden gelet. Van afstand van Herat aan Perzië, en wat daarmede in verband slaatzal niet meer wor den vernomen. De burgemeester van Dublin, de heer Gray, Zondag op eene meeling te Borris. in Ierland, het woord voerende, deelde mede, dat er eene poging was aangewend om het spreekgestoelte, waarop hij stond, in de lucht te doen vliegen door middel van dynamiet. Er waren ettelijke stukken dyna miet daaronder gevonden. Dezer dagen zjjn te Dundee proeven genomen met een duikerhelm, die van een telephoon voorzien is. De duiker is uiet dezen helm op het hoofd le water gegaan, cn kon. terwijl hij zich op den bodem bevond, zeer ge makkelijk spreken met de personen aan den oever. Er is erne werkstaking uitgebroken te New-York in de grootste tabaksfabriek welke in de Verecnigde Staten te vinden is, waar duizenden werklieden hun brood verdienden, lie reden er van was, dat zij zich moes ten onderwerpen dat er immer, op welke lijden ook, huiszoeking bij hen mogt gedaan worden of er tabak gestolen was, en daarenboven dal zij nim mer aanspraak mogltn maken op eenige vergoeding voor wonden of eenig ander nadeeL hun in het werk overkomen. Uit Yokohama wordt hcrigt, dat het gouvernement van Japan onder- zeesche kabels doel leggen tussclien de verschillende eilanden van het rijk, ten einde die zoodoende onderling telegraphisch te verbinden. FHANHR IJ H. Hel Journ. Off. bevat een decreet, waarbij aan het hof te Saigon de uitspraak in hooger beroep wordt opgedragen over de vonnissen, door de regtbanken van inboorlingen in Cochinchina geveld. Tol dusver waren de inboorlingen ten aanzien van zuiver burgerlijke zaken aan hunne eigene wetten onderworpenbehoudens eene min of meer degelijke controle van het Europeesch bestuur, vertegenwoordigd door de administrateurs der in- landsche aangelegenheden. Het bedoelde decreet is een slap verder op den weg ter gelijkstelling van Cochinchina met de oveiige Fransche koloniën. In het schrijven van prins Napoleonwaarvan reeds met een enkel woord is melding gemaaktverklaart hij, dat de bekende regeringsbesluiten volkomen wettig zijn en een uitvloeisel van het door den eersten Napoleon met den Paus gesloten concordaat. Er kan geen sprake zijn van vervol ging, zegt hij, maar slechts van terugkeer tot een ouvermijdelijken regel van het openbaar iegt. Voorts zegt hij in den brief ook nog, dat legiti misten en Bonapartislende mannen der witte en de volgelingen der na tionale vaanniets met elkaar gemeen hebben Het wordt tijd dal de dubbelzinnigheden ophouden en ieder de kleur zijner eigen traditie bekenne. Van een verbond met de mannen die tegen de beginselen der groote revo lutie zamenspannen heeft de partij der Bonapartislen niets dan kwade ge volgen te wachten. Bij het kader van het territoriale leger zijn 25 luitenant-kolonels der infanterie en 6 der cavalerie van hunne commandementen ontheven en a la suite geplaatst, eene zoogenaamde zuivering. De Ulon. de Varmèe bevat de daartoe gevorderde besluiten. Zondag II. zijn op het graf van Flourens twee groote kransen nederj gelegd, e<n had eene doorsnede van een nntcr. Bij die gelegenheid voeed^ Blat qui het woord. Toen hij op de amnestie aandrong, viel er een hevige donderslag, waarop hij het onweder inriep om de //moordenaars der com mune" néder te bliksemen. - Zondag avond is in het llótel Continental le Parijs den heer Nordens- kjóld een luisterrijk feestmaal aangeboden, hetwelk door tweehonderd per sonen werd bijgewoond. Te Parijs is het reglsgeding aangevangen van de jufvrouw, die nabij d' groote opera een pistoolschot loste op haren minnaar, die haar in de steek had gelaten. De beschuldigde vindt veel sympathie, want zjj handelde in overspanning en verkeerde in de meening dat haar minnaar, die haar kind niet hij haar had willen laten, oorzaak was van den dood van haar kind. Daarover had zij zich willen wreken. Een verschrikkelijke moord heelt plaats gehad in het arrondissement Lcsparre. De heer Eyffren, oud 45 jaar, geneesheer daar ter plaatse, en zijne echtgenoote. oud 33 jaar, zijn er de slagioflcrs van. De moordenaar schijnt geraas te hebben gemaakt aan de trap, waar hij zich geplaatst had, gewapend met een mes of dolken heeft zich toen op dm eersten persoon die op dit geraas naar beneden kwam, geworpen. Wie van beiden dit ge weest is, kan niet met zekerheid gezegd worden. Het is echter duidelijk, dat een der beiden slagloffers den anderen niet ziende terugkomen, ook naar beneden is gegaan, waar hetzelfde lot hem wachtte. Beide lijken werden 's morgens gevonden. Op het lyk van den heer Eyffren telde men 15 wonden, de vrouw had er slechts drie, waarvan eene doodelijk. Men verdiept zich in gissingen omtrent de beweegreden van deze afschuwelijke daad, daar diefstal niet gepleegd is. DU1TICHLAND. De Kordd. Allg. Zeit. meldt, dat in den bondsraad, bjj de stemming over de quaestie of de quitantiën over postmandaten en verzendingen over de post aan het zegelregl onderworpen blijven, Pruissen, Beijeren en Saksen in de minderheid gebleven zijn. Dientengevolge heeft Bismarck den keizer zijn ontslag gevraagd, aangezien de beslissing der meerderheid tegen Pruissen, Beijeren en Saksen in hem geen vertegenwoordiger kan vinden. De meerder heid in den bondsraad telde 28. De minderheid vertegenwoordigt eene be volking van 30 millioen zielen. De zamenkomst van den Czaar met den keizer van Duitschland is uit gesteld wegens de zorgwekkende toestand van de keizerin van Rusland. Men maakt melding van eene uitvinding, gedaan door den heer YVic- kersheimer, preparator by het anatomisch kabinet der Berlijnsche univer siteit, namelijk om doode dieren en voorwerpen uit het plantenrijk hunne volle frischheid en lenigheid te doen behouden. Al wat slechts ongeveer acht dagen in het door Wickersheimer uitgevonden vocht heeft gelegen be houdt zjjn natuurlijk voorkomen; het bederft of verdroogt niet; het blijft zooals het was. De regering zou het geheim hebben gekocht. In de gemeente Hallern in VVcstphalen, waar geene gemeentebelastin gen worden geheven, heeft men nog dezer dagen 14000 mark uit de ge meentekas onder de burgers kunnen verdeden. RUSLAND. i De officiële Regeringslode beval thans de stukken betreffende de zaak van llartmann. Daaruit blijkt, dat de Russische regering reeds kort na den aanslag te Moskou op 1 December, op grond van het regterlijk on derzoek, de wetenschap verkregen had, dat llartmann de persoon was, die de mijn onder den spoorweg had aangelegd. In het begin van January kreeg zij berigt, dat llartmann zich onder een valschen naam te Parijs ophield en toen deze den 15'"11 February daar door de Fransche politie in hechtenis genomen werd, bekende hij al spoedig werkelijk llartmann te heeten. liet blad deelt verder de stukken mede, die daarna uit Petersburg naar Parijs gezonden werden, en betoogt dan, dat hel misdrijf van llartmann onder het gemeene regl viel en dal karakter niet verliezen kon ook al toonde hel onderzoek aandat zijne bedoeling geweest was den Czaar van het leven le berooveu. De conclusie is dat de Fransche regering eene onjuiste beslissing genomen heelt. De uit Petersburg gezonden stukken zijn den 5dr0 Maart aan de Fransche regering overhandigdwaarop reeds den volgenden dag de beslissing genomen werd men had echter een naauw- gezetter overweging van die stukken moeten verwachten, daar de Fransche regering niet getoond had de beslissing te willen bespoedigen; die over haaste beslissing schijnt in verband te staan met de pressie van de zijde der radicale party uitgeoefend. Voor de slagtoflcrs van den aanslag op het leven van den Czaar in het winterpaleis zijn bij de hoofdcommissie reeds meer dan 60000 roebels inge komen. De Golos ontving daarenboven nog meer dan 8009 roebels. Naar men uil St. Petersburg meldt zijn de kansen voor eene vreed zame schikking met China verbeterd. De regering heeft officiële mededee- ling ontvangen, dat de markies Tseng, Chincesch ambassadeur te Parijs en te Londen, bevel heeft gekregen zich naar St. Petersburg te begeven, ten einde de onderhandelingen te hervatten. O O S T-I N D I E. BATAVIA. 4 Maart. Blijkens een telegram van den resident van Bantam, zijn de geruch ten, waarvan in de dagbladen is gewag gemaakt, als zoude verzet van de zijde der bevolking hebben plaats gehad tegen het afmaken van verdacht vee, van allen grond ontbloot. Hel detachement cavalerie, dezer dagen naar Bantam gedirigeerd, werd ter beschikking van den resident gesteld, alleen om in het zuidelijke gedeelte der residentie de grenzen der afgesloten kringen beter te kunnen bewaken en verligting te brengen in de taak der met die bewaking belaste heerendienstpligtige bevolking. De Javasche bank kreeg heden morgen by telegram kennis, dat er te Soerabaija gedurende den algeloopcn nacht een mislukte inbraak heeft plaats gehad in het gebouw van hei agentschap aldaar. Dé inbrekers zijn binnen gedrongen door de achterdeur, na overklimming van den muur van het politie-bureau. De sloten van het geldgewelf zijn onbeschadigd bevonden. De brandkast van den kassier werd boven opengebroken. De inbrekers wisten blijkbaar niet, dat het vergeefsche moeite was; aangezien het bij de bank de gewoonte is alle geldswaarden uit de kleine kassen bij hel sluiten der bank over te brengen naar het geldgewelf. De dieven schynen inder haast gevlugt te zijn. althans hel tafelzilver van den agent werd op de tafel van een der klerken teruggevonden. De veeziekte breidt zich meer en meer uit. Onder de paarden is de sterfte insgelijks groot. Te Boelassan, district Grogol, zijn 170 huizen door brand vernield. Men vermoedt dat kwaadwilligheid de oorzaak is. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zyn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den voorzitter van de landraden te Rembang en le Blora mr. J. F. Kramer; aan den controleur 1' kl. bij liet binnenl. bestuur op de bezittingen buiten

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2