E1D8CHE COURANT. f 4 ,-3» *va> /V ^4 W V*'»S» S'^rF rM W. 8.2, LONDERDAG 8 APR IL. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BINNENL ANDSCllE BER1GTËN. LEIDEN. 7 April. Bij kon. besluit van 4 April jl. is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend aan J. W. Klomp, als 2di luitenant bij de dienstd. schutterij alhier, en tot kapitein bij die schutterij benoemd G. N. van der Koog, thans 1' luitenant. Heden werd alhier gehouden de gewone algemeenc vergadering der vennooten in de Leidsche broodfabriek. Uit het verslag van den commissaris waarnemend voorzitter bleek dat het debiel over 1879 in totaal bedroeg 2.305.391 kilogr. De gemiddelde broodprijzen over 1879 waren gebuild brood 18.32 ets, ongebuild brood 13.32 cis per kilogr. en roggebrood 13.18 ets per 1% kilogr. In plaats van den heer D. Ilarteveltdie zijn ontslag genomen heeft, werd als commissaris gekozen de heer G. F. Alsche. Gisteren namiddag ten 3 ure kregen twee kooplieden C. F. en J. N. met elkander twist in de tapperij van S aan de Vischmarkt, hetgeen eene uitdaging ten gevolge had, waarop zij de tapperij verlieten, aan het worste len gingen, en elkander goed toetakelden; aan dien strijd werd ten slotte een einde gemaakt door de politie, die beiden in arrest nam. Heden namiddag omstreeks 1 '4 u. werd op de Breèslraat een hondje door den tram overreden; het dier werd door de eigenares opgenomen en verzorgd. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in dit jaar zes jongelingen na afgelegd examen als scheepsklerk zullen kunnen worden aangesteld. De jongelingen die lot dit examen, hetwelk in de maand Augustus zal plaats hebben, wenschen te worden toegelaten, moeten zijn Nederlanders, en geboren zijn in de jaren 1863ol 1864. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij liet examen mede dingen, moeten daartoe vóór of uiterlijk op den laatsten Julij aanstaande een verzoekschrift op zegel aan den minister van marine indienen. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs werden voor de acte in de vrouwelijke handwerken geëxamineerd 10 candidaten; 6 werden afgewezen en 4 toegelaten, als: mej M. M. Kraft, voor nut; J. C. F. de Lorm, voor nut; C. van Niekerk, voor nut, en A F. S \V, de Vletter, voor nut en smaak, allen uit 'sllagc. Voor de acte als hulponderwijzer deden 13 candidaten examen; 10 werden afgewezen en 3 toegelaten, als de hh.: H. L. Mink uil Gouda, II. M. R. Quaadgras en D M. Woest uit 's Hage. -- Naar men verneemt heeft de heer Nordcnskjöld betigl gegeven, dat het hem onmogelijk is ditmaal gevolg te geven aan de uilnoodiging om een bezoek te brengen aan ons land. Het stoomschip IFyberlon, van Rotterdam naar Batavia, is bij het oploopen der reede van Batavia op 5 April aan den grond gekomen op het eiland Purmerend en is daar bezig de lading te lossen, Door het hoog militair geregtshof is hel vonnis bevestigd gewezen door den krijgsraad in het cers'e militaire arrondissement, waarbij G. S. loteling bij het 4de reg1. huzaren, in garnizoen te Leiden, ter zake van 1" diefstal in de chambréeten nadeelc van een kameraad, 2°. diefstal van gevonden goed in de kazerne, en 3'. diefstal in een bewoond huis, ge pleegd met behulp van inwendige braakonder verzachtende omstandighe den, is veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, met ontzegging van hel regt enz. voor den lijd van vijf jaren. De veroordeelde was van dit vonnis gekomen in hooger beroep, maar het werd bevestigdals wordende deze niet geacht er door te zijn bezwaard. Het prov. kerkbestuur van Zuidholland heeft in zake de Dordtsche quaestie besloten1°. zelf te doen wat het classicaal bestuur had belmoren te doen, met ontslag van dat bestuur van verdere bemoeijingen in deze; 2°. eene commissie van vier leden uil zijn midden te benoemen, die bevoegd zal zijn, in vereeniging met de predikanten, al datgene te verrigtcn wat des kerkeraads is, althans voor zooveel de goede gang van zaken dat onvermij delijk vordert, bepaaldelijk ook met opzigt tot de aanneming van nieuwe lidmaten en de inschrijving hunner namen in het lidmatenboek der gemeente. Te Amsterdam is gisteren avond de veraadering geopend van moderne godgeleerden. De heer dr. Knappert opende als voorzitter de bijeenkomstdie door ruim 150 belangstellenden werd bijgewoond. - Te Slagharen werd Zondag middag de oli'erbus in de R. K. kerk ge stolen. liet vermoeden viel op een vreemdeling, die de aandacht van velen had gelrokken, omdat hij alleen in de kerk was geweest, zoo het heette, om te bidden. Het gelukte den dader op te sporen, tot bekentenis te brengen, en het geld, ten bedrage van bijna /21, terug te krijgen. De dief is gevankelijk naar Hardenberg gebragt. Uit Eibergen meldt men dat in die streek de lust tot landverhuizing weder begint aan te wakkeren. Velen hebben betrekkingen of goede ken nissen, die daar, meest in Michigan, gevestigd zijn, en die in den laatsten tijd weder zulke gunstige berigten zondendat menigeen de verzoeking niet kan weerstaan om eene poging te wagen, ten einde zijne maatschappelijke positie te verbeteren. Door den burgemeester van Franekeradeel is een zeker zeldzaam voorkomend huwelijk voltrokken. De bruidegom was oom van de bruid en had als zoodanig de toestemming van den koning moeten vragen en ver kregen. Mam de oom was tevens voogd over de bruid, en daardoor deed zich het zeldzaam geval voor, dat de bruid aan den bruidegom verlof moest vragen om met hem te mogen trouwen. Voor de dialing van den doorbraak te Driehuizen, onder Oijen en Lithoijen, waarvan de aanbesteding heeft plaats gehad, is het minst inge schreven door den tieer A. van der Meyden, te llardinxveld, voor ƒ23500; de hoogste inschrijving bedroeg 55000. 'sGRAVENHAGE, 7 April. Door Z. "M. is de le luit. F. A. Hoefer, van het le reg. veld-artillerie op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en benoemd bij het wapen der ar tillerie, lot ltB luit. bij de II* afd. vesting-artillerie, de 2® luit, R. A. O .-horstvan die afdeeling. Voorts zijn voor den tijd van vijf jaren gede tacheerd: bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië, de kapitein F. H. A. Renders, van het 8e reg. infanterie, en bij het wapen der infanterie van het leger hier te lande, en wel bij het 8' reg., de kapi tein jhr. A. M. van der Does de Bije, van het Nederl. Indische leger. Door Z. M. is den gepens. kolonel jhr. K. W. de Koek en den gepens. majoor V. W. R. baron Bentinck tot Schoonbeten, bij gunstige uitzondering en zonder eenige gevolgtrekking voor andere gepensioneerde officieren, den rang verleend, respectivelijk van generaal-majoor en van luitenant-kolonel, en zulks als een blijk van Zr. M8. tevredenheid wegens de diensten, door die hoofdofficieren bewezen in hunne betrekking van adjudant van wijlen Z. K II. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrikprins vau Oranje Ingevolge magliging des konings wordt het schroefstonmschip 4» kl. Douane, liggende le (lellevoctsluis, met den lsl'° Mei a. s. in dienst ge steld, met bestemming naar Curagao, en het bevel over dien bodem opge dragen aan den kapitein-luit. ter zee J. P. van Rossum, die alsdan tevens optreedt als staiious-kommandant van Zr. M®. zeemagt, iu de wateren van Curagao. Z. D. H. de prins van Wied is heden morgen naar DuRscbland ver trokken. De afdeelingcn van de tweede kamer der slaten-generaal onderzochten heden de wets-ontwerpen betrekkelijk: 1". bekrachtiging van grondafsland vóór de kon. stallen aan de gemeente 's Gravenhage2'. wijziging hoofdstuk V begroo ting 1880; 3". credielen, begrooting Ncd.-Indië 1880; 4®. wijziging wetrege- lmg militaire pensioenen bij de landmagt, en 5". nadere bepalingen omtrent verzet tegen vonnissen in strafzaken; terwijl morgen zullen worden onderzocht de ontwerpen betrekkelijk: 1°. verhooging Indische begrooting ten behoeve spoorweg MadioenSoerakarta2®. regeling der betrekkingen en rangen bjj de geneeskundige dienst der landmagt, en 3°. bescherming van diersoorten nuttig voor landbouw of houtteelt. Onder de laatstelijk nog ingekomen voorwerpen voor de algemecne verloting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood was eene belangrijke inzending kleedingstukken vervaardigd door de meisjes uit het burger-weeshuis te Amsterdam, alsmede een prachtige zilveren inktkoker. De sub-commissie uit Utrecht zond o. a. nog in eene groote hoeveelheid tarwebloem in pakjes, aangeboden door de maatschappij "de Korenschoof" en een zeer (raai dames-collier van J Leenarts. Het toegezegde zomcr-rijtuig van den fabrikant Beynes, uit Haarlem, is alsnu door hem paar de Gothische zaal overgebragl. De smaakvolle bewer king en kostbare bekleeding maken het lot een der sieraden van de expo sitie. De kunstschilder Muri ten Kate alhier, verblijdde de hoofd-commissie met de toezendinr van eene schilderij, zijn kunsttalent ten volle waardig.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1