LfilDSCIIE COURANT. V. 81. 1880. WOENSDAG 7 APRIL. B1NNENLANDSC11E BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gimeentcraad f 1.85, franco p.p. 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, kuiten de expeditie/tosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 6 April. Van geloofwaardige zijde wordt ons hel volgende berigt: Met zeker heid kan gemeld worden, dat de maskerade-commissie nog volstrekt geen de minste bepalingen heeft vastgesteld betreffende den ommegang van den gecostumeerden optogten alle berigten dienaangaande alle waarheid missen. Tot ons leedwezen vernemen wy dat de aangekondigde opera-voorstel ling door gebrek aan deelneming dreigt te mislukken. Dit zou zeer te be treuren zijn. Eene opera als //Carmen", die in de voornaamste steden zoo veel opgang maakte en waarin artisten als de dames Arnaud en Guérin en de heer l'Hérie optreden, verdient wel de belangstelling van het Leidsch publiek. Wy willen dus hopen dat de inteekeulyst spoedig met verscheidene namen vermeerderd zal worden en onze stad niet van een buitengewoon kunstgenot zal verstoken bljjven. Op de Haarlemmerstraat, nabij Janvossensteeg, is heden morgen een rijtuig omgeslagen, naar men zegt ten gevolge van botsing met de aldaar liggende rails. Een der wielen is gebroken. De leden van de provinciale staten van Zuidholland, die met den eersten Dingsdag in Julij behooren af te treden en in de vervulling van wier plaatsen op Dingsdag 11 Mei wordt voorzien, zijn in de hoofdkies- j districten: Leiderdorp: mr. H. A. C. de la Bassecour Caan, mr. F. A. G. van Lim burg Slirum Noordwijk, mr. C. W. Ilubrecbl; Leiden: J. van Heukelom Jr„ H. C. Hartevelt; Zoetermeer: Mr. J. G. Patjjn, P. D. Kley; 's Gravenhage: J. Mock, mr. W. A. J. Schimmelpenninck van der Oye. J. Westpalm van iloorn van Burgh, C. A. van der Kemp en M. W. du Tour van Bellinchave; Haardingen: i. van der Poort, P. Kikkert Hz.; Delft: mr. A. van der Goes van Nalers, G. 11. Landmeter; Schiedam: P. J. van Dyk van Mate- nesse; Rotterdam: C. E. Viruly, A. E. Roest vau Limburg, mr. M. Mees, mr. A. M. de Cock, J. Smith, D. L. Wolfson, II. Muller Szn.; Alphen: K. N. llengeveld, J. llerrewijn Jz.Gouda: R. W. Haentjeus Dekker, A. Kuyff Hz., mr. J. Fortuyn Droogleever; Gorinchem: W. C. M. Begram, F. M. Boonzajer; Sliedrecht: F. H. von Lindern, A. P. II. A. de Kleyn; Doidrecht: dr. M. G. Timmers Verhoeven, D. W. Sloop; Oud-Beijerland G. A. van Dricl; Ridderkerk: C. A. Molenaar, mr. J. B. van Osenbruggen; Rriellemr. B. M. Vlielander Hein; Middelhamis: m'. P. C. A. M. van Weel, mr. G. J. Goekoop Bjj de gisteren Ie 's Ilage gehouden actc-examens van het lager-onder- wijs werden voor de acte in de gymnastiek 4 candidaten geëxamineerd, die alle werden toegelaten, de hh. E. van Balenburg, G. .1. Bijn, W. Jenezon en S. H Ch. J. König. uit 's Hage. Voor de acie in de Hoogduitschc taal deden 7 candidaten examen: 4 werden afgewezen en 3 toegelaten, de hh. M. II. Lem uit Leideu, A. Mielart uit 's Hage en F. W. O. Schmidt uit Vcur. Bij de toelichting der rentebelasting heeft de minister van financien medegedeeld, dat blijkens een onderzoek, waarvan de uitkomsten weldra zonden worden ojienbaar gemaakt, de waarde van het onroerend goed (ge bouwd en ongebouwd) in handen van particulieren, in ons land ruim 5 uiilliardeu bedraagt. Die gewigtige statistiek is thans van wege den minis ter openbaar gemaakt. Zy beeft haar oorsprong te danken aan het denk beeld van den minister Gletchman om door de ontvangers der registratie voor elke gemeente een lijst te doen opmaken van de cijfers waarmede de belastbare opbrengst der grondeigendommen afzonderlijk voor gebouwd en voor ongebouwd - zou moeten worden vermenigvuldigdom tol de werkeljjke tegenwoordige koopw aarde te komen. De tabellen, die als op de schatting van een persoon berustende natuurlijk slechts betrekkelijke waarde hebben, zijn nu openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dat, volgens de opgaven der ontvangers, de gezamenlijke koopwaarde van de ongebouwde eigendommen thans bedraagt 3924.6 millioen en die van die gebouwde 1551.7 milliocnte zarncn dus ruim 5476 millioen Vergeleken met de betaalbare opbrengst, is het cijfer voor de waarde der gebouwde eigendommen 20 '4 maal grooter dan die opbrengst (welke na 1873 is herzien) eu dal voor de ongebouwde 86 tnaal de belastbare opbrengst, die nog herzien niocTwordeii. Uit dit groote verschil schijnt te blijken, dal de ongebouwde eigendommen veel meer in waarde zijn toegenomen dan de gebouwde, waar de hcrscliat- litig een slygiug in opbrengst van 31 tot 74% millioen aanwees. Naar aanleiding van het medegedeelde omtrent de uitvoering der door de resering bevolen verhooging van den Lekdijk, is volgens het P. D. de uitvoering van rijkswege, op last van den minister van waterstaat gestaakt, en zal, na de indiening ter goedkeuring van het plan dier werkzaamheden, het betrekkelijk kon. besluit van 1 Febr. 11. worden ingetrokken. Door het hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering der toonkunst is aan de regering het verzoek gerigl, om te bevorderen dat in iedere lagere school, zoo mogelijk, een afzonderlijk lokaal voor hel zangonderwijs worde beschikbaar gesteld, en aan het programma, vastgesteld bij kon. besluit van 18 Aug. 1879, zoodanige uitbreiding te geven, dat in het vervolg, even als nu, van de aanslaande hoofdonderwijzers een verpligt examen in den zang zal worden afgenomen, waarbij veel strenger eischen behooren te worden gesteld dan tegenwoordig gevorderd worden. Om te voorkomen dat de overigens bekwame onderwjjzers, die bij het examen in den zang niet voldoen, per se van het onderwijs uitgesloten zouden zijn, wenscht het hoofdbestuur, dat op de acte van toelating aangeteekend worde in hoeverre de candidaat zoowel ten opzigte van de theorie als van de practijk van het zingen voldoende bewijzen van geschiktheid lot het verstrekken van zang onderwijs heeft gegeven. Het stoomschip Koning der iVederlandenvan Batavia naar Amster dam, is op 4 April van Suez vertrokken. De Celebes. mede op weg naar Amsterdam, passeerde op 5 April St. Vincent. Den 17de0 dezer zal van Harderwijk naar Rotterdam vertrekken een detachement troepen, sterk 50 man, benevens 3 onderofficieren, bestemd om aan boord van hel stoomschip Utrecht de reis naar Indië te vervolgen, kevelhebber van dit transport is de kapitein N. J. Stadlmaier en medege leiders zjjn de 2e luit'. J. C. Frederiks, H. W. Houbolt en D. du Moulin, allen van het wapen der infanterie. De Arnh. C. meldt dat de heer E. Netscher, lid van den raad van Nederl. Indië, te Batavia, na eene langdurige ziekte, is overleden. Zondag morgenterwjjl de bewoners in de vroegkerk warenwerd te 'sGravesande diefstal met inbraak gepleegd in eene alleen staande wo ning aan den Maasdijk. Er werd 400 en eene vr{j aanzienlijke waarde aan goud en zilver gestolen. Zondag aanst. zal te Amsterdam een merkwaardig feest worden ge vierd. De heer .1. Bendix Jr. en mej E. Bendix-Adelaar zullen dien dag j zeventig jaar gehuwd zijn. De eerste 88, de tweede 90 jaar verheugen zich in eene goede gezondheid. Zaturdag zijn van Kopenhagen te Amsterdam aangevoerd, met het stoomschip der Koninkl. Nederl. Stoombootmaatschappij Sirius, 142 levende varkens. Deze aanvoer geschiedde voor rekening van den heer C. Ockhorst, te Rotterdam, die voornemens schijnt te zijn, geregeld Decnsche varkens hier te lande aan de markt te brengen. De proef is goed uitgevallen; geen enkel der dieren had gedurende de zeereis in het minst geleden. Nabij Hoorn is een bijna nieuw vaartuig, met 52 last tarwe geladen, door het stooten legen een anker of wrak lek geworden en gezonken. Het noodsein werd door een tjalkschipper gezien, die den schipper met zijne vrouwtwee zonen en eene dochter overnam. j Eergisteren morgen is de wisselwachter D.van het Oosterspoor, aan i den overweg bij de Zonsteeg te Utrecht door een locomotief gegrepen en een eind ver medegesleurd, waardoor hij aan een der beenen verwond geraakte. Van de 23 sollicitanten naar de betrekking van hoofdonderwijzeres aan de te Zwolle op te riglen openbare meisjesschool voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, die aan het gehouden vergelijkend examen heb- ben deelgenomen, zal een vijftal, dat bij die gelegenheid de meeste punten heeft behaaldworden opgeroepen tot het afleggen van proeven van practi- sche bekwaamheid. Dit vijftal bestaat uit de dames: J. E. Langerveldt te Dordrecht, A. C. II. Roodhttyzen te Utrecht, M. J. Sandberg te Amsterdam, M. E. Schuurman te den Helder en A. M. Will te Leiden. Een visscher te Vollenhoven vond dezer dagen in zjjne haringfuiken, die digi onder Schokland stonden, een buitengewoon mooijen zalm. Hij heeft den visch, die ruim 9 kill's woog, verkocht voor 15. Tc Leeuwarden is Vrijdag II. een valsch bankbillet van 100 uitgege ven. Het was reeds door de handen van twee personen gegaan, eer het bedrog werd ontdekt. Toch ware dit gemakkeljjk geweest, daar het billet zeer slecht is nagemaakt. Hel papier is lich'blaauw, de rand is met pot-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1