LEIDSCHE COURANT. V, 77. 1880, JACHT ETV VISSCHERIJ. VRIJUAG 2 APlUL. De Courant verschijnt dagelijks, lon- met het Verslag der Handelingen van en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50franco p. p. f 2. den Gemeenteraad f 1.85franco p. p. f 2,35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar Voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. STADS-BE RICH TEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN herinnert aan hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1880/81 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Viscliaktenof wel van eene kostelooze vergunning tot uitoelening der tisscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15de° April dezes jaars moeien terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschrif ten tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschotenhet schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zjjn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 11 Maart 1880. v. d. BRANDELER. BINNENLANIïSCflE BERIGTEN. LEIDEN, 1 April. De Staatscourant bevat eéu uittreksel uit het verslag der commissie in 1879 belast met hel afnemen van examen van hen, die acte van be kwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in hand- en regtljjnig teekenen en boetseren. Voor handieekeuen slaagden van de 17 geëxami- neerden 5, voor regtljjnig teekenen en perspectief van de8 geëxamineerden 3, en voor boetseren ontving de eenige geëxamineerde hel diploma. De com missie dringt op nieuw aan op de vestiging eener normaalschool en op eene herziening van het programma voor de examina. Voor het laatste geelt zjj een coneepi-programma op De acte-examens voor het lager onderwijs in de provincie Zuidholland zijn gisteren te 's Hage aangevangen. Voor de acte in de Fransche taal werden 6 candidaten geëxamineerd, 3 werden afgewezen en 3 toegelaten: de hh. H. Bazendijk uit 's Gravendeel, J. C. van der Hek uit Gouda en L. W. F. J. van Schaik nit Ammerstol. Voor de acte in de wiskunde deden 4 candidaten exumeu, die alien wer den toegelaten: de hh. P. C. Bekink. J. C. W. Ising en C. L. Waldkotter uil 'sHage, en A. van Raalte uit Delft. Aan het examen voor de acte in de vrouwelijke handwerken onderwier pen zich 11 candidaten; 1 werd afgewezen en 10 toegelaten: mej. C. J. C. van den Berg, voor nut en smaak; L. C. van der Keilen, voor smaak; C. W. van der Keilen, voor smaak; M. J. B. Malherbe, voor nut en smaak; A. A. Orth, voor smaak; J. J. Prjnaker, voor nut en smaak; H. J. E. C. van Rosevelt, voor nut en smaak; M. van Rosmalen, voor nut en smaak; A. C. C. ter Malen, voor nut; en M. 1. G. van de Watering, voor smaak, allen uit 's Hage. Men deelt ons mede: De Noordsche k abel j aan w bekend onder den naam. van zoutevisch, die in den voorwinter hoog in prj}s was, wordt niet gezocht, zoodat de prijzen gedaald zijn. Daaronder komt inden laatsten tijd voor nieuwe visch., die echter ook nog niet vlug Ie plaatsen is. Hoe wel de haringvangst van 1879 eenige duizenden tonnen meer bedroeg, dan die van 1878, bestaat ook in den haring alom een lustelooze handel Te Vlaardingen werden allerlei middelen beproeld om dien visch door verzen ding naar Noord-Amerika of door speculatie af te zetten. Maar Noord- Amerika, dat overvoerd werd, belieft de Hollandsche haring niet meer en de speculatie komt op verlies te staan, Twee tonnen met haring o. a.be proefd voor /25, in de hoop dat de prijzen zouden stijgen, werden ten laatste afgezet voor ƒ10. In den vroegen morgen van heden is in de Witte Laan aan den Zoe- terwoudschen weg een knaap, die een wagentje met brood geladen voort duwde, met den wagen te water geraakt. Zoowel de knaap als de wagen werden spoedig op het drooge gebragt, maar dë inhoud van den wagen ver keerde natuurlijk in eenen weinig smakelijken toestand. Ingevolge de bepalingen van het op 28 Julij 1879 te Londen vastge steld internationaal lelegraafrezleinciit. dat liet reglement van St. Petersburg, dd. 22 Julij 1875, te rekenen van 1 April 1880, vervangt, wordt Hel'woonf- tarief, dat thans reeds in het verkeer met Duitscliland, België en Groot- Briitannië, alsmede met de buiten-Eurnpesche staten en ondernemingen van toepassing is. met dienzelfden dag ook algemeen voor het Europeesch ver keer ingevoerd. De thans geldige tarieven voor de drie genoemde rijken ih Europa blyven geheel, die voor het boiten-Europeesch verkeer nagenoeg geheel onveranderd. De Nederlandsche spoorwegmaatschappijen hebben zich veréenigd met een voorstel der Belgische, om ter gelegenheid der groóte feestelijkheden welke in den loop van dit jaar te Brussel zullen plaats hebben, buitenge wone treinen te doen Ioopen en eene vermindering van 50 pCt., op de vrachten voor 2e en 3* kl. reizigers te verleenen. Hel stoomschip Celebes, van Batavia naar Amsterdam, is op 30 Maart van Napels vertrokken. De Foorwaarts, op weg naar Batavia, verliet Port-Saïd op 31 Maart. Te Konstantinopel is op ongeveer zeventig-jarigen leeftijd overleden de heer R. J. Keun, raad van legatie der Nederlanden in Turkije, ridder der orde van den Nederlandsehen Leeuw. De zoo gunstig bekende letterkundige, de heer K. C. Tobias, die, onder den naam van Edw. Rooze, in verschillende Nederlandsche bladen Engelsche correspondenliën schreef, is te Londen overleden in den ouder dom van 32 jaar. Eergisteren avond werd in den groolen schouwburg te Rotterdam eene voorstelling gegeven ter viering van het 25-jarig jubilé als acteur van <fen heer W. van Zuylen. Na afloop der voorstelling had er eene zamenkomst plaats van belangstellenden en de jubilaris ontving een reeks van geschen ken, die toonen hoezeer men met zijn spel is ingenomen. De jubilaris heeft 5 pCt. van de bruto-recette van den avond afgestaan aan het Kinderzieken huis en 10 pCt. aan //Apollo", de maatschappij lot verzorging van hulpbe hoevende tooneelkunstenaren. Tc Amsterdam is op de plaats van het voormalig station van den Oosterspoorweg eenen mandie zich op de baan bevondeen derbeenen afge reden. Ook is dezer dagen op den Holl. spoorweg zekere Schupmaker, van Voorhout, door een trein aangereden, terwjjl hij voor eenen anderen trein wilde uitwjjken. Een zijner beenen werd boven den voet verbrijzeld, zoo dat het moest worden afgezet. Te Amsterdam werd onlangs eene dienstbode uit hare dienst ontsla gen onder verdenkiug dat zjj een bloedkoralen halssnoer had weggenomen. Haar meester gaf geen ruchtbaarheid aan de zaaktotdat hjj haar eergiste ren met het vermiste sieraad om den hals door de stad zag wandelen. De meid bevindt zich thans in hechtenis. Uit een mandje, waarin verschillende eetwaren en zestig garden in bankpapier waren gepakt, met bestemming naar Eemnes en verzonden per Uosterspoor, is het geld ontvreemd, terwijl al het overige teregt is gekomen. In de wetk van 21 tot 27 Maart zijn te Amsterdam 16 personen aan mazelen overledèn. Te Zwolle droeg gisteren een koopman zijn zoon eene boodschap op; deze weigerde, en toen daarop de vader zich driftig maakte en hem een klap gaf, liet de zoon zich op den grond vallen en hield zich alsof hy dood was. De vader, hevig ontsteld, liep wanhopend de deur uit en verdronk zich in hel Almelosche kanaal. Later bleek dat den zoon niets scheelde. Een kieêrmaker en een boerenarbeider te Wilsum geraakten op Paasch- Maandag in twist, die zoo hoog liep, dat zij handgemeen werden. Der vrouw vau den kleermaker, die zich tusschen de vechtenden wierp, werd door den arbeider in zijn woede het voorste lid van den duim der linkerhand afgebeten. Omtrent het bekende vergiftigings-geval van dr. Mayer, te Winschoten, deelt het Phann. IVkbl. mede: Doctor C. Mayer schreef 14 Maart 1880 het volgende recept voor: R: Aconilin. nitric. 0.200 (gram), Tinct. chenopod. ambrosioïd. 100 (gram). Signetur: Nu en dan 20 droppels, langzaam klimmen tot a 60tot de pijn bedaart. Dit aconitin. nitric, is een pijnstillend middel en werd door den overle dene zeer veel voorgeschreven, altijd evenwel onder vermelding dat liet praeparaat afkomstig moest zjjn uit Friedlands apotheek te Berlijn. De apotheker, die het treurig recept prepareerde, had daar niet meer van en gebruikte een Engelsch preparaatdat ontzettend veel sterker in werking is. Dingsdag daaropvolgende komt de vrouw van den'patiënt, die het recept gebruikte, bij Mayep en zegr dat patiënt het Biet verdragen kan. Hij Had1

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1