LEIDSCHE COURANT, 75. WOENSDAG 31 MAAKT. STADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- met het Verslag der Handelingen van en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f 2. den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. 2.35. Hel Verslag ojzandirlijl; is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. HER*IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vin LEIDEN, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 23>teo December 1879, n°. 1/1 (Provinciaalblad n°, 72), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1880; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet vaü den 7en April 1869 IStaatsblad n°. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gehrnik zijnde maten en gewichten onder mede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goad- en zilversmeden, speciehandelaars en verdere in goud en zilver handelende personen, voor Jwijk VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 26, 30 en 31 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 aren Vervolgens wordt Ier kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheidvan den 6dcn December 1879, de letter in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijlt der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, hij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingen', terwijl het kantoormeik voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken, de indrnk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt op de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan sen, waarvan bedoeid stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstem- peling aan te bicden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 Januari 1880. v. r. BRANDEI.ER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 30 Maart. De afdeelingen der staatscommissie tot herziening van het Burgerlijk Wetboek zijn bij kon. besluit van 26 Maart jl.opgenomen in het IFeek- blad v. h. liegt, zamengesteld als volgt: 1* Afdeeling, welke hare vergaderingen houdt te 's Gravenhage, voorzitter mr. J. J. van Meerbeke. Ledenmrs P. R. FeithR. T. II. P. L. A. van Gone- val Fame. C. Asser, A. P. Th. Eyssell en W. A. van Hoeksecretaris mr. W. J. Wintgens. 2« Afdeeling, vergaderende te Utrecht, voorzitter mr. U. W. Opzoomer. Leden: m" M. A. van den Acker, W. J. Triebeis, L. J van Oppen en J. C de Vries; secretaris uir. J. W. S. A. Versteeg. 3d Afdeeling, die hare bijeenkomsten houdt te Zwolle, voorzitter mr. J. M. Smits. Leden: m™ G. Diephuis, E. W. Guljé, A. E. J. Nijsingli en T. van lletiinga Tromp; secretaris m'. G. J. Ph. graal Schimtnelpenninck. Voorts zijn bij die nadere regelingen tevens zoodanige algemeene voor schriften vastgesteld als noodig zijn, opdat, niettegenstaande de arbeidsver- decling, de eenheid van het werk bewaard blijve. Eene subcommissie onderzoekt of in de besluitendoor de afdeelingen ge nomen betreffende wijziging of aanvulling der wetgeving, eenheid van be ginselen bewaard is en eenvormigheid van redactie bestaat. Alle eindbesluiten betreffende wijziging of aanvulling der wetgeving moe ten in de algemeene vergadering worden genomen. Op den eersten Paaschdag is voor de 41sle maal aan liet politiebureau alhier gebragt Hendrik Leonardus Ramakers, oud 36 jaarmeubelmaker, die wederom in verregaanden slaat van dronkenschap aan den openbaren weg lag, zoodal hij per handwagen moest vervoerd worden. Door de politie alhier is aangehouden S. v. S.visscher van beroep, die verdacht wordt onder de gemeenten Leiderdorp en Warmond eenden ont vreemd te hebben. Het gestoleuc is bij een liaagschen koopman iu beslag genomen. Gisteren voormiddag, omstreeks 10 ure, is in de Scbapensteeg een schoor steenbrandje ontslaan, dat echter spoedig door den bewoner is geblusclit. lieden middag ten 12 ure is op de Haarlemmerstraat een 80 jarige grijs aard, genaamd F., in elkander gezakt: na spoedig door een agent van politie opgeholpen te zijn, werd hij door dezen naar zijne woning aan de Langegraclit gebragt. Door de politie alhier is onbeheerd op de straat gevonden een langharig smoushondje, geelachtig wil van kleur, hetwelk ter beschikking van den eigenaar in bewaring is gesteld. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bjj partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen 46.00, 22.50, 4 60 en ƒ2.50; de laagste /45.00, /22.50, ƒ4.20 en 2.25. Men sclirjjfi van hier aan de IV. K. C., dat de inschrijving bij vrij zinnige leden der gemeente, om de jaarwedden der predikanten van liberale rigting te verhoogen, gunstig is geslaagd. Aan elk der vier predikanten dier rigting zal jaarlijks 225 worden uitgekeerd. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië ontvangen berigt wordt de gouvernementskoflfijoogst op Java voor het loopende jaar onder ultimo Februarjj geschat op 756,790 pikols. Eene hoeveelheid van 3000 pikols van dezen oogst is reeds in de pakhuizen ingeleverd. De Heraut bevat het reglement der school voor hooger onderwijs, ge naamd: "De Vrije Universiteit", voorloopig gevestigd te Amsterdam. In den nacht van Zaturdag op Zondag is er ingebroken in bet gist- pakhuis en kantoor van de hh. de Hoog C°. te Delfshaven, waarbij de dieven zich hebben welen meester te maken van eene som van ruim ƒ160, die in een brandkast geborgen wasbenevens van een kistje sigaren, Reeds spoedig was de politie de vier daders op het spoor en is het haar mogen gelukken het viertal in hechtenis te nemen. Te Haarlem is Zaturdag namiddag brand ontstaan in een door twee gezinnet! bewoond huis in de Vogelkoopsteeg. l)e brand nam snel toe en het perceel is bijna geheel vernield. -- Te Amsterdam op den Groenburgwal bij de Staalstraat werd Zaturdag eene woning door nieuwe huurders betrokken. Op een opkamertje werd een slaapplaats ingerigt voor twee dienstboden, en een kagcheltje gezet, waarin des avonds vuur werd gelegd. Ten einde des ochtends nog vuur te vinden, werden maatregelen genomen om te groole trekking te verhinde ren; het gevolg daarvan was, dat de twee dienstboden, die op het kamertje sliepen, door kolendamp half verstikt werden gevonden. Zij zijn in be- wusteloozen toestand naar het gasthuis gebragt, maar zijn herstellende. Omtrent de diefstallen bjj van Gend Loos te Amsterdam meldt het G. P. i\.dat de dader 33 jaren oud is. Aan zijne betrekking was slechts een salaris van ƒ600, benevens eenige emolumenten verbonden. Hij maakte aauzienljjke uitgaven, en leefde op grooter voet dan men van /600 salaris kan doen. Meermalen waren kleine oneerlijkheden door hem gepleegd, doch die waren alle met den mantel der liefde bedekt. In het laatst van het vorige jaar was er weder een oneerlijkheid van p.m. ƒ250 door hem begaan. Op aanhoudend verzoek, en nadat die f 250 door familieleden waren aangezuiverd, mogi hij op hel kantoor blijven, in plaats dat hem dit tot eene zuiniger levenswijze aanspoorde, en hij z'cli toelegde om op eerljjke manier zijn brood te verdienenmaakte hij zich aan het volgende feit schuldig. De firma van Gend Loos schoot meestal de aceijnsgelden, door de bestellers verschuldigd, voor. Later werden die gelden met den vrachtprijs met den besteller verrekend De bediende G. was belast met het noteren dier aceijnsgelden in een daartoe bestemd boekje. M de beschul digde, wist zich een oogenblik van dit boekje meester te maken, en ver anderde daarin eenige posten, zoodat het gezamenlijk cijfer circa f 79 te hoog was. De gelden werden hem ter hand gesteld. Hij betaalde de ver schuldigde accijnsen. en slak de meer in rekening gebragte geiden in zjjn zak, die hij besteedde om kleine schulden, door hem gemaakt, te betalen. Het bedrog kwam korien tijd nadat het gepleegd was, uit. De politie werd geroepen en M. in verhoor genomen, die dadelijk alles bekende, waarop hjj in hechtenis werd gesteld. De persoon, die Ie Amsterdam het kantoor va'n Gebr. Goedkoop had bestolenheeft zich zelf aangegeven. Hij had de boeken en kaartjes onder de trambrug over de Marlelaarsgracbt geborgen. De machinisten der marine, die wegens insubordinatie worden ver volgd, zijn op het vvachtscliip te Helder in arrest gesteld. Te Zntplicn is Zaturdag morgen bij hel binnenkomen van een trein de treinsmid Tiedink van den OoSterspoorwcg, doordien hij vah liet eerste naar het tweede perron overliep, onder den trein geraakt en overreden; hij was onmiddellijk dood.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1