LEIR8CHE COURANT. 1880. LONDERDAG 25 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Le prijs der Courant is per riet indeel jaais 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. 2.35. Het Verslag ofzondirlijt. is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke rummers deiCourant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenlifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. B1NNENLANDSCIIE BKRIGTEN. LEIDEN, 24 Maart Curatoren van het Stolpiaansch Legaat aan de rijks-universiteit te Leiden hebben in liHnne vergadering van 13 Maart 1880 besloten, de navol gende prijsvraag uit te schrijven «Welk regt heeft de bewering, dat door de kritiek van Kant op de be wijzen voor het bestaan van God de onmogelijkheid is gebleken, om de erkenning van het bestaan van God voor het denken te regtvaardigen De prijs voor het goedgekeurde antwoord is de medaille ter waarde van ƒ250 en ƒ100 in geld, of wel, naar verkiezing, de geheelc som in geld. De verhandelingen moeten, in de Latjjnsche of Nederlandsche taal ge schreven, met eene spreuk geteekend, en met bijvoeging van een gesloten billet, dat dezelfde spreuk tot opschrift heeft en waarin naam en adres des schrijvers zijn opgegeven, vrachtvrij, vóór 1 Oct. 1880, gezonden worden a in den hoogleeraar J. J. Prins, president-curator van het legaat. Te 's Hage is overleden de heer mr. S. C. Snellen van Vollenhoven, pliil. nat. doet., voormalig conservator van 's rijks museum van naluurljjke historie alhier, die zich op entomologisch gebied een gunstig bekenden naam had verworven. Gisteren avond, omstreeks half acht ure, is zekeren C v. D.een 80- jarig man, woonachtig in het hofje van van der Zee aan de Doczastraat een treurig ongeval overkomen. Zjjne buren, die eenige angstkreten hadden vernomen, vonden hem, bij den omgevallen vuurpot bewusteloos op den grond liggen, met deerlijke brandwonden aan de schouders en den rug, terwijl hij niet in staat was mede te deelen hoe de zaak zich had toegedragen. Door den lieer Andreson w erd dadelijk de noodige heelkundige hulp verleend maar 'smans toestand is nog bedenkelijk. Zijne vrouw was tot het verrigten van hare dagelijksche werkzaamheden afwezig. Do»r de geneeskundige staatscommissie te Amslerdam zjjn tot arts bevorderd de lih. J. J. Gribling, med.-doctorandusen G. C. van Balen Blan kencand.-arls, en is het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer A. Pronk, med.-doctorandus. De minister van oorlog heeft bepaald: dat voortaan de huren der wo ningen voor de gehuwde onderofficieren en mindere militairen door de plaat selijke of garnizoens-commandanten moeten worden aangegaan. Alleen in dat geval zal de huursom door het rijk worden bekostigd; terwijl ook enkel dan vrjjdom van belasting kan worden genoten Blijkens het verslag der Noord- en Zuidhollandschc reddingmaatschappij over 1879 hadden in den loop van 1C79 8 reddingen met gunstigen uitslag plaats, waarbij zjjn gered 58 man, waardoor hel totaal der geredden sedert de vestiging der maaLschappij tot 2617 stijgt. Voorts hadden 8 pogingen tot redding plaats, die geen gevolg hadden, daar of het wrak verlaten was, of de hulp niet verlangd werd. Deze pogingen waren echter geen vergeefsche toglen, de bemanning der reddingboot vond daarin eene gepaste oefening, de plaatselijke besturen en het personeel der booten gaven daar door een vernieuwd bewijs van bereidvaardigheid om in oogenblikken van gevaar terstond hulp te verlecnen, en toonden wederom, dat op hen ge rekend kan worden. Aan giften en legaten is in 1879 ontvangen ƒ5710. In de eerlang te houden buitengewone vergadering van de synode der Ned. herv. kerk zal ook ter tafel komen een verzoek van den heer Messchert van Vollenhoven c. s. te Amsterdam, om medewerking, dat aldaar bij de universiteit kerkeljjke hoogleeraren aangesteld worden. Gelijk men weet, hebben een aantal ingezetenen van Amsterdam gelden bijeengebrggt, ten einde aldaar hoogleeraren aangesteld te krjjgen, die van wege de Ned. herv. kerk erkend zjjn en het radicaal bezitten om examens af le nemen, getuigschriften af te geven enz. De daartoe benoemde commissie wenscht het onderwijs in orthodoxen geest gegeven te zien en tracht zich daartoe van dc medewerking der synode te verzekeren. Mogt hiervoor wijziging van reglementaire bepalingen noodig zijn, dan is het door de bijeenroeping der buitengewone synodale vergadering mogeljjk geworden deze zaak een jaar vroeger lot een gewenscht einde te brengen. (H. C.) -- Den 10° April zal te Amsterdam aan boord van het stoomschip Con- rad een detachement suppletieiroepen uit Harderwijk overgaan, sterk 50 korporaals en manschappenbenevens 3 onderofficierenonder bevel van den kapitein der infanterie van het 0. I. leger G. D. S. A. Camphuis. Een twaalftal machinisten der kon. Ned. marine, aan boord van het stoomschip Prins Hendrik, dat binnen weinige dagen van O.-I. te Unmi- den wordt binncnverwachtzullen bij aankomst op last van den minister van marine in hechtenis worden gesteld, wegens het niet opvolgen van een bevel, hun door een officier der marine aan boord van dien bodem gege ven. Bedoeld bevel hield in, zich op den verjaardag des konings te kleedcn in uniform, ten einde bij hel uitreiken van onderschcidingsteekenen tegen woordig te zijn. De betrokken officier telegrapheerde dit verzet tegen een gegeven bevel van Napels aan den minister van marine. Gislcren morgen werd te Alphen, nabij dc spoorbrug, door de van Gouda komende stoomboot Volharding n". 8 eene te Boskoop te huis be- hoorende schuit aangevaren, met het gevolg dat eene vronw en een kind te water geraakten. Beiden werden gered. Aan de Jaff'abrug ouder Kralingen is door het schrikken van het paard een wagen met 44 nuchtere kalveren in de vaart geraakt, waar van er 38 verdronken. Tegen een schipper, die eene lading maïs van Botterdam aan dc Ne derlandsche gist- en spiritusfabriek te Delft moest overbrengenis proces verbaal opgemaakt wegens hel verkoopen van elf hectoliter maïs van de lading, tijdens hij met zijn vaartuig op stroom lag voor Rotterdam. Hel ontbrekende had hij met fijn wit zand aangevuld. Te Dordrecht is door de politie naar het huis van arrest overgebragt zekere P. de M., voorheen goudsmid van beroep, thans stukadoor, en eenige jaren geleden wegens slecht gedrag Hit de militaire dienst verwjjderd. Ge noemde persoon heeft békend bjj den goudsmid J. van 't Hof te Dordrecht, door het met geweld opschuiven van een winkelraam, een aantal gouden en zilveren voorwerpen te hebben gestolen. Het meerendeel der gestolen voorwerpen is te Rotterdam in beslag genomen, terwijl de overige te Utrecht zijn verkocht. Bjj den gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen een plan van den heer Galman, tot den bouw van eene brug over het Y en den aanleg van eene nieuwe stad aan de overzjjde van dat water. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente Ie Amsterdam zijn, ter vervulling der bestaande vacaturen, tot predikanten bij die gemeente beroe pen d!. G. Ringnalda, pred. te Oldebroek, en ds. E. G. Gravemeijer, pred. te Oosthem. Door wijlen den heer Martin Coster, in leven consul-generaal der Ne derlanden te Parijs, is aan de algemeene armen le Amsterdam 5000 fr. gelegateerd. Te Amsterdam zijn in de weck van 14 tot 20 Maart 24 personen aan mazelen overleden. Men meldt uit Hoogeveen: Het turfgraven is hier nu weer in vollen gang; de werklieden zijn veel later met dien arbeid begonnen dan gewoon lijk. van wege den velen regen, die in de voorgaande maanden is gevallen. De drooge oostenwind, die daarop is gevolgd, heeft nu eindelijk de veenen i drooggelegd. De boeren, die zich op den boekweilverbouw toeleggen, be ginnen nu reeds, veel vroeger dan gewoonlijk, een begin te maken; overal wordt de heide reeds in brand gestoken en onze westelijke landgenooten zullen binnenkort genoeg last krijgen van den veenrook, als de wind ten minste zoo blijft. Daar de vorige jaren de boekweitoogslvooral door de Mei- en Juoijregens, is mislukt, hoopt men nu die régenperiode voor te zijn. De prins en de prinses van Wales zullen Vrijdag per stoomboot van de maatschappij "Zeeland" den overtogt naar het vasteland over Vlissingen doen. 'sGRAVENHAGE24 Maart. Aan den heer C. H. A. Engelenberg is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van G rat horst, IJsselmuiden eu Wilsum, met dankbetuiging voor de in die betrekkingen langdurig bewezen diensten. Tot kantonregtcr-plaatsvervanger zjjn benoemd: te Oud-Beijerland de heer D. F. J. van Walsem, ontvanger der registratie aldaar, en te Sneek de heer W. T. van der Molen, lid der prov. staten van Friesland, aldaar. De heer J. A. Geukama Bakker, ontvanger der directe belastingen te Ginneken is benoemd tol ontvanger der directe belastingen te Franeker. De luit. ter zee 2' kl. D. J. Boomgeplaatst als officier van politie bij hel kon. instituut voor de marine te Willemsoord, wordt op non-aclivi- teit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. A. G. f. baron van Flettenberg, in wiens plaats aan boord van het wachtschip te Hellevoet- sluis wordt aangewezen de luit. ter zee 2' kl. J. C Cramer. De luit. ter j zee 2' kl. J. M. Wijers, uit 0. I. teruggekeerd, en de officier van gezond-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1