COURANT. LEII8CHE N°. 71. 1880. WOENSDAG 24 MAART. BINNENLANDSC11E BKRIGTEN. 'sGRAVENHAGE, 23 Maart. BUITENLANDSCHE BERIGTEA. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. 2.35. Hel Versing afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, kuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 23 Maart. Eerstdaags zal, naar wij vernemen, de thans alhier in gebruik zjjnde klap tot het bij nacht maken van brandalarm vervangen worden door een signaalhoorn. Door de politie is in den algeloopen nacht een honddie onbeheerd op straat liep, in bewaring gehouden, zijnde een zwart gladharige met bruine vlekken. Heden morgen, omstreeks llWj uur, is op de Hoogewoerd bij de Water- steeg een pakwagen, bespannen met een paard, in botsing gekomen met een aldaar passerenden tramwagen, echter zonder ongelukken te veroorzaken. De Staatscourant bevat een uittreksel uit het verslag der commissie, in 1879 belast met het afnemen van examen van hen, die acten van be kwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in Nederlandsche, Fran- sche. Iloogdnitsche en Engelsche taal- en letterkunde, geschiedenis, aard rijkskundige en staatswetenschappen. De Nederlandsche koopvaardijvloot bestond op 31 Januarij 1879 uit 1120 schepen, inhoudende 959,807.35 M3. Gedurende dal jaar waten voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven uitgereikt voor 41 schepen, waarvan 25 binnen 's lands en 16 huiten 's lands waren gebouwd. Gedurende het jaar 1879 zijn ingeklaard 7638 geladen schepen en 282 in hallast; uitge klaard 4325 geladen schepen en 3295 in ballast. Het stoomschip foorwaarlsvan Amsterdam naar Batavia, passeerde opj 21 Maart St. Vincent. De Madura, mede op weg naar Batavia, vertrok op dien dag van Suez. De brand aan de meelfabriek te Voorburg heeft thans nog een offer geëischt. Een oppassend werkman, die bjj het afbreken van de overblijfse len der vernielde fabriek doodelijk gewond werd door het vallen van een stuk muur, is in het gasthuis te 's Hage aan de gevolgen overleden. Hij laat een weduwe en vier kinderen na. Zekere M., een der bedienden bij de firma van Gend Loos te Am sterdam, is in verzekerde bewaring genomen. Gedurende een geruim tijdsverloop zou hij gelden aan die firma niet verantwoord en om de ont dekking daarvan te voorkomen de boeken vervalscht hebben. Gisteren nacht is diefstal met inbraak gepleegd in het kantoor van de Gebr. Goedkoop aan het Westerhoofd te Amsterdam. De dief heelt uit een trommel voor ongeveer ƒ2000 aan plaatskaartjes voor Purmerend en Ymuiden, alsmede eenige boeken ontvreemd. De heeren Goedkoop hebben dadelijk maatregelen genomen om de gestolen kaartjes ongeldig te maken. De dienstbode, die zich voor eenigen lijd schuldig maakte aan zakken rollerij bij de bezoekers van de botermarkt te Utrecht, is bij vonnis van de arrond.-regtbank aldaar voor dat feit veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf, in eenzame opsluiting te ondergaan. Te Arnhem is gisteren nacht bij eenen vischhandelaar ingebroken. 1 Eene som geld werd door de inbrekers medegenomen, nadat zij zich eerst aan eenige lekkernijen uit den winkel te goed hadden gedaan. De bewoners werden den diefstal gewaar, doordien in hel kantoor eenigc kierdingsluk- ken in branl waren geraakt of misschien in brand gestoken, waarvan de verstikkende rook hen uit den slaap wekte. Voor de door de gemeente Deventer uitgegeven geldleening van 100,000 is ingeschreven voor ƒ041,000. De leening is aan verschillende inschrijvers toegewezen a 9914 pCt. De heeren prof. Tjaden Modderman, hoogleeraar in de scheikunde te Groningen, cn C. H. van Ankum. apotheker aldaar, zijn beëedigd als schei kundige experts voor het onderzoek van den inhoud der ingewanden van wjjlen dr. Mayer, alsmede van het in beslag genomen fleschje met genees middelen. Het gebruikte middel is aconilinum nitricum. Uit Uithuizen wordt gemeld, dat van daar en uit de omstreken in de vorige week weer zeventig personen, groot en klein, hun geboortegrond zijn komen vaarwel zeggen omonder geleide van den agent J. F. Anthe te Uithuizen, naar Rotterdam te vertrekken, ten einde met de groote nieuwe boot Amsterdam, onlangs voor rekening der Ned-Amerikaansche stoomvaartmaatschappij gebouwdhun nieuw vaderland Amerika te berei ken. De goede berigten van daar van familiën en bekenden maken bij den niet zeer gunstigen toestand in Nederland voor den werkenden stand de begeerte naar broodspek en geld gaandeen de ruime geldzending uit Amerika van de vrienden aldaar maakt voor de meesten ouder hen de reis mogelijk. Uit Zwartewaal schrjjft men aan de TV. R. C.: Onze uit de Noordzee binnengevallen visschers van de sloep Syrene, stuurman Zwartveld, waren kort te voren de slagtoffers geworden van de bekende roofzucht van En gelsche visschers. De Syrene had de beug geschoten ten zuiden van Dog- gersbank, en werd, toen zij wilde beginnen die in te halen, omringd door eene Engelsche visschersvloot van wel 300 zeilen, waarbij vier stoombooten om de vangst naar wal te brengen. Eer de bemanning der Syrene de eerst uitgeworpen joon (een aan een ankertje bevestigde boei met vlagge- stok) kon naderen, begonnen de Engelschen de vlaejes af te rukken en palmde een Engelsch schip op helder lichten dag de beug in, alsof die zijn eigendom was. Om de joonen des te gemakkelijker te kunnen ligtenbe gaven de zeeschuimers zich zelfs in roeibootenen de bemanning der Syrene, in wier nabijheid zich geen enkel ander llottandsch schip bevond, moest het aanzien hoe de heug, met ankers en joonen en honderden kabel- jaauwen, gestolen werd. Mondelinge protesten werden met vloeken, ruwe spotternijen en bedreigingen beantwoord. Slechts een enkel Engelsch vaar tuig gaf blijk den roof niet goed te keuren. Het nominer en de naam van dit schip zijn bekend. Het roofschip had zijn nommer door eene groote mat bedekt, doch ook zijn naam is gelezen. Alle andere Engelsche schepen gaven door hunne wjjze van zeilen en uitroepen en gebaren der bemanning te kennen, dat het onzen visschers niet geraden was iets tegen het onregtte doen, zoo zij er het hachje niet bij wenschten in te schieten. De luit ter zee 2« kl. H. P. Netscher, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. O. H. Kuyck. De officier van gezondheid 2' kl. dr. G. A. Ilaremaker, arts, geplaatst by hel hospitaal der marine te Wil lemsoord wordt overgeplaatst aan boord van het artillerie-instructieschip Het Loo, en vervangen door den officier van gezondheid le kl, J. A. G. Hulst. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De prins van Waldeck enPyrmont, aanverwant van H. M. de koningin, is, na eenigen t(jd hier ter stede te hebben vertoefd, naar Duitschland teruggekeerd. H. K. H. prinses Hendrik schonk aan de algemeene verloting ten be hoeve der watersnoodlijdenden een zeer fraai albumtafeltje en een prachtig porselein servies met bloemen. Verder kwamen nog in 4 kisten met wjjn van den heer B. Scheurleer, voorheen J. R Carbentus alhier; 20 kistjes sigaren van de firma C. J. Boele en Zoon te Kampen; een kostbare deken van de firma J. A. Vcltman en Zoon te Amsterdam; een aquarel van mej. Pruys van der Hoeven; eene schilderij van den heer .lean Receveur te Venlo; een aquarel van den heer W. P. Candel alhier enz. Als nieuwe proeve van hetgeen de offervaardigheid vermag, kan het feit gelden, dat door de sub-commissie in de gemeenten Beek en Ubbergén.met een gezamenlijke bevolking van ongeveer 1200 zielen, geplaatst werden427 loten en ingezonden zjjn 119 prijsvoorwerpen. Men verneemt dat de zeer ecrw. deken, pastoor Rioche alhier, door Z. H. den Paus benoemd is lot zjjnen kamerheer. Te Scheveningen zijn gisteren avond en heden morgen 25 schuiten aangeweest; zij besomden van ƒ30 tot ƒ80 en hadden meest allen 3 dagen reis. Ook kwamen 2 loggers aan, die van ƒ200 en /600 besomden. Door de schrale aanbrengst blyft de fijne soort visch hoog in prijs. E1GGLANR. LONDEN, 22 Maart. Er heeft nu reeds een verkiezings-standje plaats gehad. Donderdag avond II. zou kolonel Tottenham te New-Ross in eene bjjeeukomst zjjne kiezers toespreken. Het lokaal, waarin zij gehouden werd, was aldra door een grooten hoop gepeupel omringd, dat des kolonels vrienden met geweld aanrandde, hem dwong veiligheid in de vlugt te zoeken in naburige huizen, in het lokaal zelf de glazen insmeet, verder allerlei baldadigheid bedreef, en een touw over de straat spande om het paard van den kolonel le doen

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1