BIJVOEGSEL, behoorcude lol de Leidsehe Courant van Maandag 35 Maart 3880, _V". 63. Dezer dagen is verschenen liet] verslag) van den staat der hooge-, mid delbare en lagere scholen over 13781879. Omtrent de uitkomsten van het hooger onderwijs wordt o. a. medege deeld, wal Leiden betreft, dat de meeste hoogleeraren in de faculteit der godgeleerdheid meenden zich wederom te moeten beklagen over het gebrek aan de noodige voorbereiding bij hunne leerlingen, hetgeen vooral merk baar was bij hen die voor het eerst de lessen bjjwoonden. Omtrent de faculteit der regtsgeleerdheid bestond geen aanleiding lot bijzondere opmer king. De hoogleeraar Vissering gal zijne tevredenheid te kennen, liet oor deel van prol. Goudsmit was minder gunstig; de studenten, die voor de eerste maal de lessen volgden, waren niet klassiek gevormd en kenden niet genoeg Latijn om met vrucht de collegies over Romeinse!) regl bij te wonen een nadeel dat ook van invloed is op de verdere studiën. In de faculteit der geneeskunde werd door sommige hooglecraren wel erkend dat er veel verschil in vorderingen bestond tusschen de studenten, maar over den ijver en den lust tot de wetenschap was het oordeel bijna eenparig gunstig, Van de studenten in de faculteit der wis- en natuur kunde waren zij, die afkomstig waren van eene hoogere burgerschool, hen die van een gymnasium kwamen verre vooruit. Ook in de laculteit der letteren vonden sommige hoogleeraren de kennis der studenten, die voor het eerst de lessen bijwoonden, hoogst onvoldoende en gewaagden zij van de nadeelige gevolgen van het bezoeken van kleine gymnasia. -- Uit goede bron verneemt Hel Vad. dat binnen enkele dagen een wets ontwerp tot verzekering van de uitvoering der nieuwe schoolwet den raad van state zal bereiken. Het ligt in het plan der regering de wet vóór Jan. a. s. in te voeren. Volgens de Arnh. C. zijn de provinciën Overijssel en Gelderland aan gewezen voor de in dit jaar door de 4de divisie te houden groote manoeuvres. Den 27cn dezer zal met de Koningin Emma naar 0. 1. een detache ment suppletietroepen vertrekken, sterk 53 militairen, waaronder 3 onder officieren, onder bevel van den kapt. der inf. van het 0. I. leger A. M. Winkel. Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Ratavia, is op 11 Maart te Batavia aangekomen. Aan een winkelier in tin te Amsterdam werden onlangs verscheidene tinnen lepels te koop aangeboden. Hij bemerkte tot zijne verbazing dat die lepels uit zijn winkel afkomstig waren. Bij onderzoek kwam uit, dat hij door een zijner knechts was bestolen, die dit reeds jaren had gedaan. Eene huiszoeking leverde nog meer tinnen voorwerpen op. Een dienstmeisje aldaar is in verzekerde bewaring gesteld. Zij heeft ge durende eenige maanden de gelden, haar door hare meesteres ter hand gesteld om daarmede rekeningen te voldoenverduisterd en de nota's valscheljjk voor voldaan geteekend. Men meldt uit Zwolle: Door de hh. D. en P. Kievits, van Amsterdam, die door aankoop eigenaars zijn geworden van de schroefstoombooten Com missaris des konings Baron Kahuys en Burgemeester van Nahuys, vroe ger onder de firma W. Meeter C°. gevaren hebbende tusschen Zwolle en Amsterdam, zal met diezellde booten eene nachtdienst worden georganiseerd voor passagiers, goederen en vee tusschen deze stad en Amsterdam met eene geregelde verbinding van Amsterdam op Rotterdam. Van deze dienst, die spoedig zal in werking treden, wordt voor den handel en het spoedig verkeer veel goeds verwacht. Hel akkermaalshout is dit jaar ruim 10 pCt. duurder verkocht dan het vorige jaar. Ook in het graafschap Zutphen is dit geval. De schors zal dus in 1880 duurder zjjn dan in 1879. Te Valthe, gemeente Odoorn, zijn twee behuizingen, bewoond door I drie huisgezinnen, afgebrand. Sedert het jaar 1823 had daar geen brand plaats gehad. Brandbluschmiddelen zijn er niet voorhanden. Het geregtshof te Leeuwarden heeft K. N., vroeger veldwachter der gemeente Menaldumadeel, thans zonder beroep, wonende te Vledder, doch thans in hechtenis, schuldig verklaard aan 15 misdaden van valschheid in een authentiek geschrilt door het namaken van geschrift en handleekening, en aan 15 misdaden van het zich desbewust bedienen van die valsche acten omdat hij in den loop van 1878 en 1879 vijftien reisorders heeft geschreven en deze onderteekend met den naam van den burgemeester of van den waarnemenden burgemeester, welke reisorders hij aan den stationchef van hel spoor te Dronrijp gaf tegen ontvangst van vrijbillettenwaardoor de exploitatie-maatschappij eene schade van ruim 25 heeft geleden. De ge ringheid van dit veroorzaakt nadeel aannemende als verzachtende omstan digheid, veroordeelde het hof hem tot 2 jaren celstraf en 30 geldboeten, ieder van ƒ50. De besturen der waterschappen van het Iloog llemaal en van Oijen hebben zich tot Z. M. den koning gewendom eene rijksbijdrage in de kosten van herstel van de bij den jongsten hoogen waterstand gevallen doorbraak in den Maasdijk nabij de Drie Huizen te Oijen; de kosten toch zouden de financiële krachten dier waterschappen ver te boven gaandaar de thans reeds gemaakte tot digting en beringing van het gat reeds 40000 bedragen, terwijl eene definitive herstelling, wanneer geen verdere door braken of vernielingen ontstaan, nog op ƒ100.000 geraamd wordt. Door de regering is ingediend een gewijzigd wets-onlwerp tot herziening der wet van 6 Maart 1818 (strafïen tegen overtreders van algemeene veror deningen), waartoe nu ook de minister van justitie zijne medewerking heeft verleend. Thans bepaalt zich het ontwerp tot het onderwerp behandeld in artt. 2 en 3 der wet van 1818 en stelt het de bevoegdheid der prov. staten tot bedreiging van straf, tegen overtreding der door hca vastgestelde water- j schaps-reglementenbuiten twijfel, en bevat hel strafbepalingen tegen over- j treding van de reglementen, ter invordering van provinciale belastingen, i De regeling dezer aangelegenheid acht de regering te meer noodzakelijk nu de hooge raad heeft beslist dat de prov. stalen bovengenoemde bevoegdheid niet aan den wet van 1818 ontleenen. Bij het gewijzigd ontwerp is nu weggelaten de beslissing omtrent de quaestie van art. 1 der wet van 1818: de strafbedreiging tegen overtreding van algemeene maatregelen van inwendig bestuur, welke beslissing kan worden uitgesteld lot de behandeling van het Strafwetboek. Thans wordt de strafbedreigenle magt der prov. staten in haar geheel geregeld bij art. 1 van het ontwerp en den stalen ook de bevoegdheid ver leend straf tc bedreigen tegen de overtreding hunner voorschriften ter in vordering van provinciale belastingen. Bij de tweede kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting met ƒ45130. Daarom worden ƒ4000 be stemd voor gebouwen en werken aan de Utrechtsche universiteit, ƒ37000 voor de kosten van een pharmacculisch laboratorium aan de Groninger universiteit, reeds bij de begrooling van 1879 toegestaan, en hel overige voor de kosten verbonden aan de overneming door het rijk van de gemeente- hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Venlo. 'sGRAVENHAGE, 13 Maart. Door Z. M is de heer mr. L. 11. Ruyssenaers, laatstelijk secretaris van legatie op non-activiteit, in dezelfde hoedanigheid bij het depart, van bui- lenlandsche zaken werkzaam gesteld, en de heer mr. J. D. C. baron van Heeckeren van Keil benoemd lot attaché bij het Nederlandsche corps diplo matique. Tol kantonregtcr-plaatsvcrvanger te Heerlen is benoemd de heer A. C. Röell, ontvanger der registratie aldaar. Tot schoolopziener in het 7de schooldistrict van Gelderland is benoemd de heer A. M. van Voorthuysen. De luit. ter zee 2' kl. K. D. de Vassy, dienende bij hel eskader in Uost-Indië, is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Door den minister van binnenlandsche zaken is de commissie, ingesteld tct voorlichting der regering omtrent de regeling van de in den loop van 1879 te houden algemeene volkstelling en de herziening van de bestaande voorschriften betreffende de bevolkingstatistiek, ontbonden, met dankbetui ging, namens den koning, voor de door haar den lande bewezen diensten. Z. K. H. prins Frederik heeft als prijzen voor de algemeenen verloting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, ingezonden een zeer prachtige jardinière en twee vazen faience artisiique, met verguld brons ge monteerd. een verguld bronzen sigarenbeker en een zeer fraai photograhie- album, met gedreven verguld-verzilverden band. Voorts kwamen o. a. nog in: een paar groote porseleinen vazen met bloemen beschilderd, van mr. F. graaf van Bijland!, minister-resident van Z. M den koning der Nelerlanden te Stockholm; een schilderij (landschap met vee) van en door den heer.I.G. Vogel alhier; twee photographische portretten, levensgroot, der prinsen Hen drik en Alexander, van de firma de Lavieter en C"., mede alhier; een teeken album, alsmede gedichten van Feith en Vereul, te zamen acht deelen, ge bonden in halfrood morakijnen banden, van den heer W. van Doorn, boek binder alhier; een rieten tuintafel en twee tuinstoelen uit de stoelenfabriek te Noordwolde, van den burgemeester van Weststellingwerf; vele dames- handwerken en de opbrengst eener brochure getiteld /'Blijder uren", door Eberharduitgegeven ten voordeele der noodlijdenden door den boekhan delaar G. Kooykcr, te Leiden, terwijl 140 exemplaren van dat geschrift als prijzen zijn afgestaan. lieden morgen is alhier met militaire eerbewijzen grafwaarts gebragt hel slofleiijk overschot van den te Arnhem overleden oud-officier van ge zondheid le kl. Waldeck, eerelid van de kon. vereeniging het Eereteeken voor belangrijke krijgsverrigtingen. Naar men verneemt, heeft de overle dene eene aanzienlijke som aan genoemde vereeniging gelegateerd. Gisteren avond en heden morgen kwamen te Seheveningen aan 6 schuiten, die van ƒ100 tot ƒ30 besomden, en twee loggers, één met eene besomming van ƒ509, die van eene nieuwe visscherij kwam. BUITNLA NDSCiIE BERIGTEN. UELCIE. De keizerin van Oostenrijk heeft slechts een drietal uren in de hoofd stad vertoeft. Zij werd aan het noorder-station door den koning en de koningin, den graaf en de gravin van Vlaanderen, haren zoon prins Rudolf en prinses Stefanie ontvangen. Op het paleis nam II. M. deel aan een déjeuner. E M G IE IA X K. LONDEN, 12 Maart. De heer Gladstone heeft aan zijne kiezers van Midlothian een brief ge- rigt, waarin hij van hetzelfde standpunt uitgaat, als de markies van Har- tington in zijn manifest. De staatkunde der regering, vooral hare onver schilligheid voor de binnenlandsche aangelegenheden wordt er echter hevi ger in aangevallen. Aan het parlement is een depêche overgelegd van generaal-majoor Newdegate, bevelhebber der 2' divisie van de Zuid-Afrikaansche troepen, waarin de houding van het leger te velde in bescherming wordt genomen tegen de aanklagt van dr. Russell. De depêche gaat vergezeld van een brief van lord Chelmsford, waarin de gunstige verklaringen omlrent gedrag en houding van de Britsche militairen gedurende den Zulu oorlog bevestigd, worden, onder bijvoeging dat hij alle reden van tevredenheid heeft over den ijver en de groote bereidvaardigheiddoor de onderofficieren en man-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5