per telegraaf, Parijs en noodigl hem uit, om den heer procureur der republiek te somme ren de noodige regtsvervolging in ie stellen". Te Lyon en te Marseille zijn republikeinsche-socialistische bijeenkomsten gehouden met het oog op het vormen eener werklieden-party, in de bijeen komst te Lyon, die door ongeveer duizend personen werd bjjgewoond, werd met algemeene stemmen een statuten-ontwerp voor de nieuwe party goed gekeurd. Deze statuten worden voorafgegaan van eene verklaring, die o. a. het volgende bevat: //De Lyonsche bond verklaartdat er voor het proletariaat geene werkelijke vrijmaking mogelijk is, dan door het gemeenschappelijk bezit van grond, ondergrond en kapitaal, werktuigen, ruwe stollen en mid delen van vervoer, Hjj stelt zich voor, de verwezenlijking van dit programma na te jagen met al de werklieden van Frankrijk, onder de benaming van vierden stand." D U IT 8 C II L, A X Woensdag heeft de onthulling plaats gehad van het standbeeld van koningin Louise, in den Tbiergarten van Berlijn, tegenover het standbeeld van haren gemaal koning Friedrich Wilhelm III. De plegligheid werd door fraai weder begunstigd en ingeleid met een gezang van het domkoor, waarna de heer Ho- breclit, vroeger burgemeester van Berljjn als voorzitter van de commissie, die zich met de uitvoering van het plan belast had, eene korte rede hield, om de beteekenis van dezen dag te doen uitkomen. De keizer gaf daarop het teeken. dat het omhulsel Vallen kon, en het 'standbeeldeen werk van den beeldhouwer Encke, werd voor de duizenden omstanders zigtbaar. De keizer was blijkbaar zeer getroffen door de uitnemende gelijkenis van het beeld zijuer moeder en omarmde, diep geroerd, zijnen broeder en zijne zus ter, prins Carl en de grootherlogin-weduwe van Mecklenburg-Schwerin. Hij dankte den beeldhouwer Encke voor de wijze, waarop deze zijn werk had volbragt en zoo ook de leden der commissie, liet plan der oprigting van dit standbeeld is van de Berijjnsche burgerij uitgegaan, bij wie hare nage dachtenis steeds in hooge eere wordt gehouden. Prins von Bismarck heeft dezer dagen zijn gewoon officieel bezoek bij den keizer afgelezd. tot het geven van een uitvoerig verslag van den toe stand. Een bewijs dat hij van zijne ziekte is hersteld. Sommige dagbladen hebben gemeld, dat de heer von Bismarck het stellige voornemen heeft op gevat om zjjn betrekking neder te leggen en zich aan de leiding der open bare zaken Ie onttrekken. Maar dit is zoo niet. liet eenige dat von Bis marck schjjnt te bewegen, is: hy wenscht een plaatsvervanger te doen be noemen, die voorgoed kan belast worden met de behandeling der loopende zakenzoowel wat betrelt de rjjks- als de Pruissische staatsdienst. Te Potsdam is onder het regiment lijfgarde en by vele burgers de trichinen-ziekte uitgebroken. Er bestaat verdenking tegen een slagter, die, naar men zegt, eenige varkens heeft geslagt zonder dat zij waren onderzocht. O OSTENRIJK. Men meldt uit Ragusa, dat te Nevesinje in het huis van een Turk een brand is ontstaan, welke, door den hevigen wind aangewakkerd, zoodanig omvang toenamdat drie vierde gedeelte der stad in asch is gelegd. Het gebouw van den plaatscommandant, het stadhuis, het post- en telegraafkan toor en het hospitaal zijn eene prooi der vlammen geworden. Het belasting kantoor en het magazijn van levensmiddelen werden behouden. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad, doch vele menschen zjjn van onder komen beroofd. ST. PETEBSBURG. (Part. dép. A. R. C.) De chef der censuur heeft zijn ontslag gevraagd. LONDEN, 11 Maart. In het lagerhuis stelde de heer Gladstone voor de beraadslaging over de begrooting Maandag aan de orde te stellen. De heer Northcoie siemde hierin toe; bij de tweede lezing der financiële wet kun nen formele resolution aangaande het budget genomen worden. Het voor stel werd aangenomen. Het lagerhuis nam het suppletoir crediet van 1,125,000 voor den Zulu- oorlog aan. Northcote deelde mede, dat het tekort op de begrooting van het loopend jaar wordt geraamd op 3-340,000 en dat de uitgaven voor het volgend jaar zijn geraamd op 81,486,000 en de inkomsten op 81,560,000 zoodat er een overschot zou zijn van 74000 waarbij komt eene som van 7000,000 voortspruitend uit de wijziging der belasting op de nalatenschappen, zoodat een overschot verwacht wordt van 774.000 Van het bedrag van 8.000.000 aan voorloopige schatkistbilletten is 6,000,000 gedekt door opzegbare annuiteiten. De uitgaven stjjgen tot 82,075,000 t, en het overschot blijft dus 184.000 PARIJS. 11 Maart. De kamer heeft goedgekeurd het ontwerp, waarbij het inkomend regt van ossen op 6 fr. en van koeijen op 4 fr. wordt ge steld. De regtenvoorgesteld door de commissie en de regering, op stieren, kalveren en vaarzenzijn aangenomen. WEENEN, 11 Maart. De Pol. Cor. meldt uit Konstantinopel; De afre kening lusschen Rusland en Turkjje wegens de kosten van verpleging der wederzijdsche gevangenen gedurende den jongsten oorlog is thans afgeloopen. Rusland moet nog 470,000 roebels in papier ontvangen, en de betaling dezer schuld zal nu geschieden overeenkomstig de bepalingen van het tractaat. ST. PETERSBURG12 Maart. De chef der gendarmerie, chef der derde afdeeling bjj de geheime kanselarij des keizers, generaal Drenteln, is op zijn verzoek uit genoemde betrekkingen ontslagenen tot lid van den Rjjksraad benoemd. IKGElUNBElf, DOORBORING VAN DEN ST. GOTHARD. Men leest in «La Liberia, foglio liberale-conservatore ticinese" het vol gende: Even als de goden der oudheidverdwjjnen de Alpen. Ook de St. Gothard is niet meer. Het dynamiet heeft hem gedood. De schimmen der oude Lepontische opperhoofden en der barbaarsche horden, die van Lecottrbe, Massena en Souwaroff en van zooveel anderen, die hun naam aan den over tocht van den St. Gothard verbonden, staren nu verbaasd van de schitte rend witte kruinen op het wonder der moderne werktuigkunde, maar hunne verbazing lost zich thans op in den juichkreet, waarin de Latijnsche en Duitsche rassen aan hunne vreugde lucht gevenDe St. Gothard is niet meer! De locomotief, die met loof en lauweren gekroond, uit zijn door boorde ingewanden te voorschjjn komt, schjjnt met zijn fluitje den verplet terden reus nog te beleedigen. Eene nieuwe glorie is door deze eeuw verworven, wie door de nakome lingen de naam van eeuw der groote overwinningen, der ontzettende ont dekkingen en der reusachtige ondernemingen zal gegeven worden. Aan het feestgelui der klokken, aan het bulderen van 't kanon, aan de muziekdie zich allerwegen doet hoorenaan het geluid van zooveel juichende stemmen paren wij de onze, om den gelukkigen uitslag van het groote werk te begroeten en om de Voorzienigheid te zegenen, die den arm des menschen bezielde om het te voltooien; want voor ons is het menscheljjke vernuft niets anders dan een vonk der wjjsheid van den Schep per, en in zjjne bewonderenswaardige werken vereeren wij de goddeljjke macht, die zich daarin openbaart. En nu bevelen wij aan de algemeene vercering al dëgenen, dié, hetzij met de pen, hetzjj met hun geld en raad, of met hun arm zoo krachtig tot dezen reuzenarbeid bijdroegen. Het eerst denken wij aan die edelmoedigen, wier scheppende geest de mogelijkheid aanwees, steunde en krachtig verdedigde om door de vreese- ljjke rotsklompen van den St. Gothard een nieuwen weg voor de beschaving en de algemeene verbroedering der volken te openen. Als apostelen onzer denkbeelden zjjn reeds velen ten grave gedaald met het vaste geloof in 't stoutmoedige plan, die de zegepraal er van niet moch ten aanschouwen. Maar het zaad, door hen uitgestrooid, ontkiemde op hun gral, wies op en droeg vrucht, en nu plukt de dankbare menschheid er de groene takjes af, om er een krans van te vlechten ter hunner herinnering. Dan denken wij aan den stoutmoedigen ondernemer van den Gothard- tunnel, dien zoon des volks, die met zijne onbuigzame wilskracht en met zjjn rechtschapen karakter zich een der meest aanzienljjke betrekkingen wist te verwerven, aan Louis Favre, die op het veld des arbeids en der eer het leven verloor, maar in de rotswanden van den doorboorden St. Gothard zjjn naam en in het hart van drie dankbare volken ter herinnering daar aan achterliet. Te midden van de angsten, de ontmoedigingen, de tegenspoeden en de onverwachte uitkomsten van den Gothardbaan verhief zich steeds de ge stalte van Favre. Kalm, helder en eerljjk, een zonnestraal gelijk, die door dikke nevelen dringt en als model der oude eerlijkheid en van den Zwit- serschen ernst. De kern, het meesterstuk van den nieuwen spoorweg was het welslagen van den tunnel en het was een groot geluk voor allen, dat de onderneming er van werd toevertrouwd aan een man van hel gehalte van Favre; anders zou de ramp voor den nieuwen spoorweg onherstelbaar zijn geweest. Ik waag er mjjne eer en mijne kapitalen aan, zeide Favre lot Mons. Mer- millod, toen hjj naar Airoio vertrok. De ongelukkige! Hjj boette er ook het leven bij in. Eere zij hem! Maar een kruis, hopen wij, zal voor hem worden opgericht ter plaatse, waar zijn levensdraad werd afgesneden onder den schok der zorgen en der aandoeningen, die onafscheidelijk zijn van zulke reusachtige ondernemingen. Wjj herzeggen: Een kruis omdat Favre zich beroemde calholiek te zjjn en zich verheugde den naam van een Zwitserschen catholiek aan het meest trotsche werk der negentiende eeuw te kunnen verbinden. Een groot hart eri een reine geest! Vergeten wij ook hen niet, die Favre met hunne kapitalen, hun vernuft en hunne wetenschap bij de onderneming van dat grootsche werk steunden. De Gothardtunnel die in den bepaalden lijd en met het beraamde kapitaal voltooid werd, geeft alle aanspraak op roem aan zijne even bescheiden als bekwame ingenieurs, werktuigkundigen, waterbouwkundigen, bestuurders enz. En dit zij gezegd, afgescheiden van elke staatkundige overweging daar de vjjandelijkheden op 't gebied der staalkundige partijen ons toch niet zouden kunnen weerhouden om eere te geven aan wieu eere toekomt. Maar bjj de plechtige zegepraal van 't vernuft, van de kunst en van het kapitaal wjjden wij ook een gevoel van dank aan de werklieden, die bet groote werk met hun zweet besproeiden en met hun bloed grondvestten. Wie heeft hen ooit kunnen aanschouwen, zonder zich het hart te voelen kloppen van medeljjden en bewondering? De eeremedalje zal op hunne borst prjjken en zjj zal in waarheid beter verdiend zjjn dan zoo vele andere, gegoten van het brons en zilver, ontroofd aan en besproeid met het bloed van onschuldige volken. Indien de oud-slrjjders van Austerlitz, het krujs beschouwende dat hun dtior Napoleon I werd geschonken, met hoogmoed' herhaalden: «Ik was er ook bjj", dan zullen de zonen der werklieden van den St, Gothardbaan, terwijl zij de eeremedalje toonen, met evenveel recht kunnen herhalen: «Mijn vader was er ook bij". Bjj vergelijking van den strjjd verkiezen wjj verreweg den vredelieveuden strjjd van den arbeid, der beschaving, van den vooruitgang enz. boven de bloedige oorlogenhoe roemrijk die soms mogen Hitvallen. Tessino juicht. De vele bitterheden, waarmede de Gothardbaan zijn weg heelt gezaaid, worden nu vergeten, om ons allen te vereenigen ter viering van eene gebeurtenis, die weinige jaren geleden nog onmogeljjk werd ge waand; eene gebeurtenis, die eene nieuwe handelsperiode voor ons land inwjjdt en, lerwjjl hij het inniger met het moederland verbindt, een krach- tiger waarborg en medehelper wordt voor de eenheid en onafhankeljjkheid van den Zwitserschen bond. Delft, 1880. C. A. IIEINTZ. Vrij vertaald uit liet Ita' aansch.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3