BUITKKlANflSCIIK HKKIC.TËY het station Amersfoort een vijfjarig meisje afstond aan een reisgenoot, met wien zij van Amsterdam gekomen was. Te Nes op Ameland is men voornemens, met behulp van belangstel» lenden op het vasteland, een badhuis op te riglen; het zal omstreeks half Junij gereed zjjn. Te Groningen is Dingsdag avond brand ontstaan aan den Oosterweg, in het achtergedeelte van de winkelbehuizing, in eigendom bewoond door E. Das. Het geheele gebouw brandde uit. De daar achter, te zamen onder een dak staande drie woonkamers kwamen eveneens spoedig met de vlam men in aanraking, waardoor nok deze veel van het vuur en water hebben geleden. Van de bezittingen der bewoners van deze woningen kon weinig gered worden Die menschen z|jn van bijna alles beroofd. Eergisteren morgen is onder Almkerk de postkar van Breda naar Go- rinchem door hel schrikken van het paard te water geraakt. Voerman en conducteur bekwamen ligle kneuzingen, doch de brieven bleven onbe schadigd. liet geregtshof te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak van P, P. J. Thomas, kantoorbediende van den rijks-ontvanger aldaar. Het hof heeft den beklaagde schuldig verklaard 1*. aan misbruik van vertrouwen, 43 malen gepleegd, en 2°. valschheid in onderh. geschrift, 37 maal gepleegd, en hem veroordeeld lot cenc gevangenisstraf van twee jaren in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in 38 geldboeten ieder van ƒ50. Maandagmorgen moesten twee lijken uit het gasthuis te 's Bosch be graven worden: te 8 uur dat van een twintigjarig jongeling uit Orthen en te 9 uur dat eener oude vrouw; het eerste zooals men dat noemt «van den arme", 't laatste »op eigen kosten". Toen de bloedverwanten en vrienden der oude vrouw aan het gasthuis vereenigd warendeed de lijkbezorger de gebruikelijke vraag, of ook nog iemand hel lijk wenschte te zien? Op het bevestigend antwoord, ging men naar het doodenhuis, waar de lijkkist stond, het deksel werd afgeligt en, o schrik, daar lagde jongeling in plaats van het oudje, dat bij vergissing reeds te 8 uur //van den arme" be graven was! De bloedverwanten verkozen niet met hun mooijen lijkwagen en hunne rijtuigen het vreemde lijk de laatste eer te bewijzen; er moest echter iets worden ged*an, en toen besloot men het lijk van den jongeling naar Orthen te vervoeren en te gelijk dat der oude vrouw op te graven en terug te halen, om vervolgens uit de woning der nabestaanden de plegtige begrafenis te doen plaats hebben. Door de rijksambtenaren Ie Valkenburg is huiszoeking gedaan bij twee rijke landbouwers, wonende respectivelijk te Klimmen en Voerendaal, en aldaar in localenvoor afsluiting vatbaareen verborgen nederlaag ontdekt van 68 liter gedistilleerd, zonder dat de noodige documenten tot dekking konden vertoond worden. 'sGBAVENHAGE. 12 Maart. De heer D. Engelen, ontvanger der directe belastingen te Rallum (eiland Ameland), is benoemd lot ontvanger te Nieuwerkerk, en de heer J. ter Haar, ontvanger der directe belastingen te Wieringen. is benoemd tot ontvanger te Makkiuga. Aan den heer M: Luymcs is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais schoolopziener in het 6C schooldistrict van Noordholland. De majoor L. Vetzo, magazijnmeester der artillerie 1« kl. te Amster dam, is op pensioen gesteld, met toekenning van den rang van luitenant- kolonel; voorts is benoemd b(j den staf van het wapen der artillerie, tot majoor magazijnmeester 1' kl. te Amsterdam de kapitein R. Verschoor, magazijnmeester 1' kl. te Nijmegen. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen apotheker 1» kl. van het leger in Net'erl. Indiê G. 11. Beer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De officieren van administratie 3' kl. J. J. van Diemen en F. J. Oli vier, behoorende tot de rol van hel wachtschip te Willemsoord, worden op non-acliviieit gesteld. Dour den minister van binnenlandsche zaken zijn tot tweeden klerk bij zijn depart» ment benoemd P. N. Haremaker en W. Groenemeijer. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. K. 11. prins Frederik zal morgen het hoofd en de attachés van het buitengewoon Rumeensche gezantschap ten huize de Paauw ontvangen, na afloop van welke audiëntie de gezant en zijn secretarissen aan lid. talel zjjn genoodigd. Z K. H. prins Albert van Pruissenvergezeld van een adjudant, be zocht heden de stad en maakte een rijtoer naar Scheveningen. In de zitting van de tweede kamer van heden werd. na korte dis cussie, met 61 tegen 5 stemmen aangenomen het wets ontwerp tot wjjr ziging der pensioen-bepalingen voor de officieren van gezondheid bij de zeemagt. Voorts werd met 36 tegen 32 stemmen aangenomen het wets-ontwerp tot verhooging der tractementen van de leden van het hoog militair ge regtshof. na bestrijding door den heer Gratama en verdediging door de heeren ratijn, Godefroi en den minister van justitie. De laatste sprak o. a. het berigt van het Vaderland legendat de regering voornemens zou zjjn de auditeurs-militair op te heffen. Gisteren avond en heden morgen zijn te Scheveningen zes schuiten aangeweest, die van f 220 tot 90 bcsomden. De visch is zeer duur; een mand schol, die gemiddeld 5 opbrengt, werd voor 13.50 verkocht. ENGEDAN LONDEN, 11 Maart. De conservative bladen doen uitkomen dat, bijaldien de liberalen bjj de aanslaande verkiezingen de meerderheid verkrijgen, dit alleen zou kun nen geschieden door de medewerking der Home-rulers, de partij die Ierland zelfstandig wil maken. De liberale meerderheid zou in dat geval afhangen van den steun der Iersche bewegingspartij, en dit zou een dreigend gevaar voor het land opleveren. Van de zijde der Home-Rulers is ook reeds een verkiezings-manifest verschenenwaarin de premier scherpjwordt aangevallen en de regering be schuldigd wordt van veronachtzaming der belangen van Ierland en van het opzettelijk geven van verkeerde voorstellingen omtrent het gansch onschul dig en weinig gevaarlijk streven der partij. Het tegenwoordig parlement, dat 23 Maart e. k. wordt geschorst,om den volgenden dag, 24 Maart, krachtens kon. proclamatie ontbonden te worden, kwam 5 Maart 1874 bijeen en zal derhalve by zyne ontbinding zes jaren en 19 dagen oud geworden zjjn. Op eene enkele uitzondering na, is dit parlement het langst van duur geweest van de parlementen tijdens de regering van koningin Victoria. Slechts 13 dagen ouder was het parlement, dat in Mei 1859 door lord Derby werd bijeengeroepen. De keizerin van Oostenrijk heeft, na aan de koningin en eenige leden der kon. familie afscheidsbezoeken te hebben gebragt, de hoofdstad verlaten, om over Brussel naar Wecnen terug te keeren. Uit Lahore wordt aan Daily News gemeld, dat Mahomed Jan en Mir Batcha met 11000 man tusschen Ghuzni en het eerste station op den weg naar Kabul staan. Die van Kohistan hebben de zaak van Musa-Khan omhelsd, en verklaren zich bereid om vóór hel einjle der maand naar Kabul op te rukken. Mahomed Tahir-Khan, van Ghuzni, heeft de Maliks van de Logar- vallei doen beloven, om den strijd tegen de vreemde indringers vol te houden, hem alle Britsche krijgsgevangenen over te leveren, en hem bjj de hervatting van den strjjd van wapenen, leeflogt en geld te voorzien. Hij heeft onge veer 2000 man bijeengebragt en eene afdeeling te Timzi geposteerd, om de vallei voor de Engelsche troepen af te sluiten. Er bestaat toenemende Ijver zucht tusschen Abdul Rahman en de partij van Musa-Khanen beiden trach ten door omkooping hun aanhang te versterken. Men vermoedt dat ver scheidene der sirdars in het Britsche kamp spionnen zijn, omdat de meeste in naauwe bloedverwantschap met Mahomed Jan staan. Aan het Iersche parlementslid Parnell is door de Ieren te Montreal, in Canadaeene groote ovatie gebragt. Zij hebben zelfs de paarden van zijne slede gespannen en die zeiven getrokken. Een telegram uit Valparaiso, door Lloyd ontvangen, meldt, dal de Knight Templar, uit Liverpool voor Arica bestemd, door de Chilenen is genomen, terwijl zij de blokkade trachtte te verbreken. Dezer dagen viel op het Engelsche stoomschip de Invincibledat met een onstuimige zee van Alexandriê naar Aboukir voer, een man, die met peilen bezig was, overboord. Men wendde terstond alle pogingen aan om hem te redden, liet de machines stilstaan, en maakte de sloepen en de red dingstoestellen los; maar de man, die niet zwemmen kon, hield zich zoo onhandig aan de ljjnwaarmee hij gepeild had, vast, dat hjj binnen weinige oogenblikken zou verdronken z|jn. Toen sprong de kommandanl vau het schip geheel gekleed in zee, zwom naar den drenkeling, greep hem vasten hield hem het hoofd boven water. Maar zijn kleederen belemmerden hem, en de sloepen waren nog altijd niet gereedzoodat beiden in groot gevaar verkeerden. Dit ziende sprongen twee officieren op hun beurt in zee, om de mannen te hulp te komen, en alle vier worstelden krachtig tegen de ele menten, totdat eindelyk de sloepen hen konden opnemen. Toen de kom- mandant en zjjn officieren weer aan boord kwamenbragt liet scheepsvolk hun met geestdrift een ovatie, waarmee anders alleen, bij feestelijke gele genheden, de koningin begroet wordt. FRANHRIJK. De XlXe Siècle zegt ten opzigle van het senaatsbesluit over art. 7 der wet op het hooger onderwijs: Wij hebben den veldslag verloren, maar het is de eerste maal niet dat wij overwonnen werden. Na elke nederlaag hebben wij echter eene schitterende revanche genomen en die hadden wij te danken aan onze disclipline, aan onze geestkracht, aan onze bedacht zaamheid. Kon de senaat ontbonden worden, wij zouden zonder aarzelen aan de regering zegeen: Vraag de ontbinding van den senaat. Laat Frank rijk, dat sedert een jaar getuige is van den stryd over art. 7, beslissen tusschen voor- en tegenstanders. Maar de senaat kan niet worden ont bonden. Eerbiedigen wij de constitutie. Besliste voorstanders als wij zyn van het systeem van twee kamers, zullen wij ons geen hard woord legen den senaat laten ontvallen. Wij nemen zijn votum aan zonder ons te be klagen en zullen wachten totdat de nieuwe senaatsverkiezingen de meer derheid in het Paleis Luxembourg in overeenstemming zullen gebragt heb ben met de meerderheid van het Paleis Bourbon. Als de wet, ontdaan van art. 7, op nieuw bjj de kamer van afgevaardigden zal komen, zullen wij de kamer aansporen haar aan te nemen. .Ook zoo als de wet nu luidt, brengt zij verbetering in den toestand. Zij geeft aan den staat het uitslui tend examenregt terug, de katholieke hoogescholen verliezen de benaming van //universiteit" en zij missen de inkomsten uit de inschrijving der stu denten. Allemaal voordeelcn, die niet voorbijgezien mogen worden. In de zitting van den Parijschen gemeenteraad van Dingsdag heeft ecue zaak, die ernstige gevolgen hebben kan. het grootste gedeelte van den tijd ingenomen; het gold namelijk het verdwijnen van het zilverwerk der stad Parjjs, ten gevolge van de gebeurtenissen tijdens de Commune. Een naauwkeurig onderzoek is door de commissie, speciaal belast met bet budget, in het werk gesteld. De zSak is gebleken zeer ingewikkeld te zijn en was nog niet tot klaarheid gebragt. Het is, volgens het rapport, waarsch|jnl|jk, hoewel niet bewezen, dat er vervreemding heeft plaats ge had. liet is de taak der administratie om de enquête voort te zetten, die reeds door haar moest zijn gedaan in 1872 of 1873. Aan haar moet men het dossier zenden, met nitnoodiging het te vervolgen. Na deze uitlegging heeft de raad het volgende besluit genomen: «De raad renvoyeert aan den heer prefect der Seine het dossier betrekkelijk het zilverwerk der stad

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2