LEIDSCHE COURANT. 1*8». V. 62. ZATURDAG 13 MAART. STARS-BERICHTEN BINNENLANDSGHB BEHIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, tuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art. 201 der Algemeene Politieverordening van den 6Je° November 1879 jGemrenteblad n". 9), houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burge meester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 10 Maart 1880. V. d. BRANDELER. Burgemeester. E. KISTSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kgnnis van de ingezetenen dat aan hen door een belastingschuldige, die te laag in de plaatselijke directe belasting in deze gemeente over het jaar 1879 is aange slagen, een bedrag van zeven en dertig gulden vijftig cents is ter hand gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 12 Maart 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 Maart. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente is, ter vervulling der bestaande vacature, voortdurende door het bedanken van d». Ringnalda, pred. te Oldebroek, het volgende zestal predikanten gevormdE. A. Lazonder, pred. te Zegveld; E. E. Gewin, pred. te Renkttm; P. Deetman, pred. te Kampen; W. Kraijenbelt, pred. te Putten; C. P. N. Pikaar, pred. te Har- melen; A. Renier. pred. te Bergambacht. Omtrent den brand van gisteren te Leiderdorp meldt men ons heden het volgende: Den ganschen dag zijn nog twee spuiieti op het terrein der oliefabriek van de firma Sillevis en Rutten gestationeerd om de telkens op stijgende vlammen te blusschen. Het belendende woonhuis heeft veel water schade bekomen; de inboedel was reeds spoedig verwijderd, doch heeft natuurlijk geleden. De fabriek met aanhoorige gebouwen was verzekerd. De brand ontstond door het omvallen eener brandende patentolielamp, die op een ton was nedergezet. Toen de jongen, die bij dit licht werk zaamheden moest verrigten, zich even had verwijderd, is de lamp gevallen en de brand ontstaan. In 1872 en 1877 heeft in dezelfde fabriek ook brand gewoed, doch toen was onze brandweer gelukkiger dan thans, hoewel de vier gemeentespuiten en een van Zoeterwoude zich van hare zware taak lollelijk hebben gekweten. Op de zolders waren 200 last lijnzaad geborgen, die bij het instorten het vuur aan de oiiekelders mededeelden. Van een anderen kant ontvangen wjj nog het volgende schrijven: Giste ren namiddag om half vier brak in de gemeente Leiderdorp een hevige brand uit, welke veroorzaakt werd door een der jongens, die een bran dende petroleumlamp had omgeschopt. Door de vele aanwezige oliën, zaad en koeken, welke aldaar voorhanden waren, kreeg de brand zulk een om vang, dat voor hel behoud der fabriek geen mogelijkheid meer bestond. Spoedig waren de vier spuiten der gemeente Leiderdorp, alsmede die van den heer van Zanten eneenevan Zoeterwoude op de plaats des onheils aanwezig, welke, ondanks de onuitstaanbare hitte, er in moglen slagen het heerenhuis «n de woning van den meesterknecht te behouden. Aan de brandweer mag een woord van lof niet onthouden worden, daar er wel eens oogenblikken waren, dat het als ondoenlijk scheen den vuurgloed te weerstaan. Ook de burgemeester en meest alle raadsleden waren aanwezig, vergezeld van den veldwachter der gemeente, alsmede van dien van Zoeterwoude, zoodat voor geen oogenblik de goede orde verstoord werd. Ook vele burgers waren werkzaam en slaagden er in de brandkast en de boeken van den eigenaar, die van huis was, te redden. Mogt toch ieder door dit onheil tot het besluit komen, vooral daar waar vele brandbare voorwerpen aanwezig zijn, geen draagbare petrolenm-lampen te bezigen. 's Lands middelen over de twee eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 12,969,800.81zijnde f 124,953.86 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1879. 2yi2 der raming bedroeg 16.387,680.52. De Staatscourant bevat een uittreksel uit het verslag der commissie in 1879 belast met hel examineren van hen, die eene acte van bekwaam heid verlangden tot het geven van middelbaar onderwijs in wis- en natuur kundige wetenschappenhandelswetenschappengymnastiek of landbouwkunde. Bij kon. besluit van 10 Maart jl. is eene wijziging gebragt in de in- rigting van het dep. van oorlog, die noodig werd geacht ten einde aan de inspecteurs der onderscheidene wapens en de chefs der onderscheidene dienstvakken van de landmagt meer gelegenheid te geven, om het gezag, waarmede zij bekleed zijn, uit te oefenen en met het leger in aanraking te komen. In afwachting van de nadere voorstellendie door den minister ten aanzien van den werkkring der inspecteurs van de wapens en der chefs van dienstvakken gedaan zullen worden, wordt bij bedoeld besluit o. a. bepaaldHet departement van oorlog is verdeeld in zes afdeelingen1« af- deeling secretariaat, IP afdeeling generale staf. III" afdeeling personeel; IV« aldeeling artillerie, V« afdeeling genie. VIe afdeeling intendance, en een, buiten die afdeelingen staand bureau: secretarie, indices en archieven. De minister van oorlog verdeelt de afdeelingen, voor zooveel noodig, in bureaux en stelt de algemeene regelen vast, waarnaar de werkzaamheden over de afdeelingen en de bureaux verdeeld worden. Aan het hoofd van de afdeeling slaat een hoofdambtenaar met den titel van regtsgeleerde- adviseur; aan dat der II* afd. een luit-kolonel of majoor van den generalen staf; aan dat der III* afd. een referendaris; aan dat der IVe afd. een luit.- kolonel of majoor van de artillerieaan dat der V« afd. een luit.-kolonel of majoor van de genie; en aan dat der VIe afd. een intendant 2e klasse of een onderintendant 1' klasse. Aan het hoofd van het burean secretarie, indices en archieven staat een hoofdcommies of commies. Naar men zegt is bij de regering het plan in overweging, een dienst in het leven te roepen om tegen een matig tarief, door middel van de post, pakjes over te brengen van beperkte afmeting, een gewigt van 5 KG. niet te boven gaande, waarbij het regt van bijzondere ondernemingen om zulke voorwerpen te vervoeren, onaangeroerd zou blijven. Te Amsterdam heeft zich gevormd een comité voor algemeen slemregt, waarvan voorzitter is de heer mr. J. D. Veegens, te 'sHage, en secretaris de heer mp. W. Ileineken, te Amsterdam. Dit comité heeft een manifest gerigt aan het Nederlandsche volk. In dat manifest worden de klagten ge resumeerd, die van vele zijden gehoord worden over de werking van den constitutionelen regeringsvorm in Nederland: «Het is bekend", wordt ver der gezegd, «waar het kwaad zijn oorsprong vindt. Niet meer dan om streeks honderd vijftien duizend kiezers wijzen de vertegenwoordigers van een volk van bijna vier millioen zielen aan. Onze grondwet gaat van het onhoudbaar beginsel uil, dal de geschiktheid om te kiezen afhankelijk is van een aanslag in de directe belastingen. Menig lid van de staten-generaal dankt zijn zetel aan een klein getal vermogende en invloedrijke kiezers, die eischen dat hun afgevaardigde hun eigen eng opgevatte belangen, in plaats van de algemeene volksbelangen, zal verdedigen. Herziening der grondwet met betrekking tot het kiesregl is een dringende eisch des tjjds. De grondwet behoort niet langer te verhinderen dat alle meerderjarige Nederlanders, die in het bezit zijn van hunne burgerlijke regten, tot het kiesregt worden geroepen. Dit kan geschieden zonder gevaar, moet ge schieden om het gevaar van revolutionaire bewegingen te voorkomenom onze vertegenwoordiging tot een waarheid te verheffen en het geschokt geloof aan de deugdelijkheid van onzen regeringsvorm te herstellen. Wij hebben ons vereenigd lot een comité, dat wenscht te beproeven om aan de verschillende uitingen der volksovertuiging omtrent de noodzakelijkheid van algemeen stemregt in den eersten tijd eenige eenheid, eenige leiding te geven. Wij ontveinzen ons de moeilijkheden der taak, die wjj aan vaardden, in geenen deele. Slechts door den krachtigen steun van het Ne derlandsche volk kunnen onze pogingen ecnig gevolg hebben. Daarom doen wij een beroep op de zedelijke en stoffelijke ondersteuning van alle Neder landers. Bewijzen van instemming en geldelijke bijdragen lot het beoogde doel worden ingewacht bij den secretaris." De directie van de Leidsche stoombootmaatschappij de «Volharding" heeft hel plan opgevat ombij genoegzame deelneming de ingezetenen van Gouda van duinwater te voorzien. Hel water zal geleverd worden in fusten de 20 liters a 10 cents. Eene arme weduwe, meldt het f'. li.gevoelde zich zoozeer bezwaard met de zorg over hare vier jeugdige kinderen, dal zjj gisteren ochtend aan

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1