HU IT EN LA iNDSCIl K RKRIGTE.Y PER TELEGRAAF. l'it Renkum meldt men dal de Rrjn in de laatste dagen weder zoo sterk is gewassen, dat alle uiterwaarden en binnenvelden zijn overstroomd. Te Weert in Limburg werd Vrijdag nacht zekere Hulsers, verdacht van diefstal, in de gevangenis opgesloten. Zaturdag wist hij, door uitbreking van een ijzeren stang uit het raam, zijn gevangenis weder te ontvluchten. Alle middelen werden aangewend om hem in handen te krijgen, maar het is niet gelukt. sGRAVENHAGE, 9 Maart. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald, dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterjjen hunne functien zullen uitoe fenen als volgt: de commies 2C kl. K. A. F. J. Pliester in de bureaux van de afdeeling posterijen bij het dep. van waterstaat; de commiesen 3« kl. J. P. Th. van der Kemp ten postkanlore te Nijmegen, en W. J. Borgerhoi! Mulder ten postkanlore Ie Leeuwarden; de commiesen 4e kl. II. B. Nieu- wenhuis ten postkanlore te 's Hertogenboschen A. G. Boekwijt op het spoorwegpostkantoor n". 2; de surnumerair jhr. P. F. A. J. von Bönning- hausen ten postkantore te Sleenwijk. Door den minister van koloniën is de heer M. E. Scheurleer, thans chef van de werkplaatsen der fabriek van stoom- en andere werktuigen der maatschappij "de Atlas" te Amsterdamgesteld ter beschikking van den gouverneur generaal van Nederl. Italië, om tijdelijk te worden benoemd tol'-* tweeden werktuigkundige bij de Bataviasche havenwerken. Bljjkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, is de oefe ningsdivisie, bestaande uit de schroefstoomschepen van Galen en Zilveren Kruis, onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes den 5dtB dezer van Fnnchal (Madeira) naar TeneriOe (Kanarische eilanden) vertrokken. Voor de regtbank alhier werd heden bepleit eene vordering, ingesteld door de firma 11. en Zonen tegen de spoorwegmaatschappij LeidenWoer den, strekkende tot aanneming en betaling van 600 heipalen. In 1877 werd door de toenmalige aannemers der kunstwerken van dien spoorweg aan hunne schuldeischers een onderhandsch accoord aangeboden, naar aan leiding waarvan tusschen de eischeres en de directie een onderhoud plaats had, waarbij volgens eerstgenoemde afgesproken, volgens de maatschappij besproken werd dat de eischeres het accoord zou aannemen en dat de maat schappij de 600 heipalendie de aannemers bestelddoch nog niet ontvan gen hadden, zou overnemen. Op dit onderhoud volgde eene langdurige cor respondentie, met dit resultaat dal de gedaagde weigerde de 600 palen in ontvang te nemen. Na bekomen magtiging liet de eischeres ze opslaan en dagvaardde tot vanwaardeverklaring der consignatie en tot betaling. Na mens de eischeres werd deze vordering bij pleidooi toegelicht door den ad vocaat mr. Rombach van Rotterdam, namens de gedaagde werd zij bestreden door den advocaat mr. S. van lloutcri. ENGELAND. LONDEN. 8 Maart. W De koningin onderneemt den 22rn dezer de reis naar het vasteland onder den naam van gravin Balmoral. Zij zal waarschijnlijk tien weken wegblijven en voornamelijk in Darmstadt en Baden-Baden vertoeven. '1 Hel thans bestaande parlement heeft zijn zesden verjaardag gevierd, Het verloor in die zes jaren door den dood 65 leden29 zeiden de parle mentaire loopbaan vaarwel, 21 werden tot pairs verheven. 5 tot regiers en 5 namen hun ontslag wegens het aanvaarden van eene andere betrekking. Engeland heeft thans op vreedzame wijze weder eenig grondgebied ge annexeerd het eilandje Botumah, tot de Fijï-groep in den Grooten Oceaan behooreude, en als zoodanig uit een handelsoogpunt niet onbelangrijk. De* bevolking van dat eiland was reeds sedert lang in twee nagenoeg gelijke partijen verdeeld, die elkander voortdurend het oppergezag betwistten, zonder dat het een van beiden gelukte het blijvend te behouden. Nagenoeg tege lijkertijd ontving nu sir A Gordon, gouverneur der Fijïeilandenvan beide partijen liet verzoek om het eiland te bezetten. Hij zond er werkelijk een zijner bloedverwanten heen om het voorloopig in bezit te nemen en te be- sturen, en toen verdween de naijver van de twe« partijenwaarin de inboor lingen verdeeld waren. FRANKRIJH. Volgens de Temps heeft de minister van justitie, in zake den Bus Hart- mann. renige opmerkingen aan zijn rapport toegevoegd. Hij zeide, dat hel - ontbreken van een uitleverings-tractaatzooals ten aanzien van Rusland het geval was, in het algemeen bijzondere omzigtigheid noodzakelijk maakte omtrent eventuële aanvragen om uitlevering. Hel gebrek aan bewijs in dit^ geval, zegt het blad, zal natuurlijker schijnen, wanneer mën bedenkt, dat in Rusland de reglspraak bij verstek niet geregeld is. In den regel wor den bij aanvragen om uitlevering alle stukken betredende de vervolging, de verhooren der gciuigen enz. aan de belrukken regering medegedeeld. Bestaat er geeue regeling der revtsbedeeling bij verstek, dau kunnen er slechts preliminaire bescheiden worden medegedeeld welke meestal niet af doende zijn. Tot het besluit tot niet-uilievering van Hartmann zou vooral medegewerkt hebben de onmogelijkheid om van de Russische regering waarborgen te ver krijgen. dat hij niet zou teregl slaan voor andere misdaden, dan voor welke hij werd uitgeleverd. Men wilde de zekerheid, dal hij niet aan zijn natuurlijken regler zou worden onttrokken en wat ook de Russische ambas sadeur te dien aanzien mogt zeggen, men oordeelde niet voldoende zeker heid te hebben. IJacas meldt dat het besluit der regering, om Hartmann niet uit te leveren, met eenparige stemmen in den ministerraad is genomen. Hartmann is ook niet verwijderd geworden uit Frankrijk. Zoodra hij zijne vrijheid teruggekregen had, heeft hij zijn voornemen te kennen gegeven om naar Engeland te vertrekken. In den nacht van Zaturdag op Zond3g is er een hevige brand ontstaan in de gebouwen in de Rue Chabrol te Parijs, die tot koetshuizen, stallen en magazijnen dienden voor de spoorwegmaatschappij van Orleans en der Messageries nationales. Daar de gebouwen van ligte constructie waren, gingen de vlammen in een ommezien van het ééne gebouw op het andere over. Al wat er zich in bevondis verbrand. Slechts met de grootste moeite is het gelukt de paarden, 150 in getal, te redden. De brand is ten 3 ure 's nachts ontstaanen eerst ten 9 ure 's ochtends kon de brandweer voor het grootste gedeelte altrekken. De schade wordt begroot op twee millioen. 008T-INDIE. BATAVIA, 5 Februarjj. Door den gouverneur-generaal zijn benoemdtot gouvernements-commis- sarissen voor de organisatie van het gewest Atjeh en enderhoorigheden, de luit.-generaal K. van der Ileydenadjudant des konings in buitengewone dienst, gouverneur van Atjeh en onderhoorighedentevens militair bevel hebber aldaar, en de hoofdambtenaar A. Pruys van der Hoeven, laatstelijk resident van Palembang. Het Bat. Hbl. laat zich omtrent deze benoemingen aidns uit: Wat de onverschilligste,particulier, de ruwste stalhouder, de dolste voerman niet op hun rijtuig zouden dalden, dat waagt het tegenwoordige beleid in Neder- landsch-Indië met den koets van staat, door twee koetsiers op één bok te plaatsen, immers het bestuur op Atjeh op te dragen aan twee regerings commissarissen. Hoe roekeloos dit ook zijn moge, toch mag men er zich op voorbereiden het te zullen zien voorstellen als eene daad van bezadigd- heid, als een streven om het uiterste, de vervanging van het militair door het civiel gezag op Atjeh te vermijden. Voor die vervanging blijkt de rege ring teruggedeinsd te zjjn, in zoo verre dat generaal van der Ileyden niet teruggeroepen is. Volgens de Java-Bode is de opvatting van hel Bat. Bbl. onjuist. Voors hands is van splitsing van het Atjehbestnur geen sprake, en de jeremiade over zulke splitsing is dus voorbarig. Generaal van der Ileyden is en blijft gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden en militair bevelhebber aldaar; hy blijft besturen. Doch de regering heeft hem en den heer Pruys van der Hoeven belast met het ontwerpen eener organisatie van het gewest, wat geheel iets anders is dan een verdeeling van het gezag op Atjeh. De gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden heeft bij telegram van 25 Jan. berigt dat wederom onderscheidene hoofden, na beëediging, bij hem zijn toegelaten. Op 28 Januarij is te Tasoerocan overleden de heer mr. L. G. Bouricius. laatst officier van justitie te Padang. Ilij was naar Batavij opgeroepen om daar in een hooge betrekking werkzaam gesteld te worden, maar wenschle. alvorens die te aanvaardeneenigen lijd door te brengen iu den kring zgner in die streken vertoevende familie-leden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den resident van Batavia jhr. mr. O. E. van Nispen; zes maanden verlof naar Europa, buiten bezwaar van den lande, aan den omg. regter in het gouv. Celebes mr. J. B. Burger. Ontslagen: eervol, de opzigter 2e kl. bij den waterstaat P. D. Scheflelaar. Benoemd: tot voorzitter van de landraden te Magelang en Temanggoeng (resid. Kedoe), het lid in den raad van jus titie te Samarang mr. Ch. H. Nieuwenhnys; tot officier van justitie bij den raad van justitie te Amboina, de griffier mr. M de Jong; tot officier van justitie bij den raad van justitie te Padang, het lid in den raad van justitie Ie Batavia mr. H. Dcntz; tot hulppred. ten dienste der inl christengemeen ten te Tanawangko (Menado). de benoemde hulppred. M. II. Schippers; tot leeraar in de wiskunde bij de afd. hoogere burgerschool van het gymnasium Willem III te Batavia, de ambtenaar op non activiteit H. C. van Ruyven; tot 1'° commies bg de staatsspoorwegen op Java, de 2« commies A.*' F. van Beek Jr.; tot opzigter-machinist 2e kl. bij de exploitatie van de staatsspoor wegen op Java. de machinist 1' kl. C. II. W. Linck. Toegekend: de rang en titel van adsist.-residentaan de controleurs 1* kl. bij het binnenl. be stuur op Java en Madura a la suite J. D. Harders en Th. Mottnier, met be paling, dat zü biyven toegevoegd aan den hoofdinspecteur voor de koffij- cultuur. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan de kaptt. der inf. R. de Lannoy en G. A. J. Mahncke; aan den kapt.- kwarlierm. bg de mil. administr. J. P. M. van Hengel; aan de officieren van gezondh. 1* kl. J. S. Cremer, F. S. Pauli en W. J. Oosterhofï. Be noemd: tot mil. kommandant van Banka, de majoor der inf. J. B. Mack, thans op non-activiteit. Departement van marine. Benoemd: tot baaskuiper bij het marine- etablissement te Soerabaija, J. J. Boots. LONDEN, 8 Maart. Sir Stafford Northcote heeft in het lagerhuis mede gedeeld, dat de regering heeft besloten, het parlement tegen Paschen te ontbinden. Het nieuwe parlement zal in het begin van Mei bijeenkomen. In het hoogerhuis werd door lord Bcaconsfield medegedeeld, dat zoodra de noodige zaken zijn afgedaan, het parlement zal worden ontbonden. De wet betreffende Ierland is bij derde lezing aangenomen. ST. PETERSBURG, 8 Maart. (Part. lei. /V. B. CEr loopt een gerucht dat de Russische gezant te Pargs bevel heeft ontvangen om zgne paspoorten aan te vragen. Zekerheid heb ik nog niet kunnen verkrijgen, of het ge rucht ook zijn oorsprong heeft in de groote verbittering die hier heerscht over de weigering van het Fransche gouvernement om Hartmann uit te leveren. LONDEN, 8 Maart. De eerste lord der admiraliteit heeft in het lagerhuis de begrooting voor marine toegelicht. Er worden aangevraagd achterlaadge-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2