LE1DSCHE COURANT. WOENSDAG 10 MAART. STADS -BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. -v-wgg V. 50. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. ƒ2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 ccnls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 11, 2" alinea der Verordening van 4 Mei 1872, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeen tehlad N" 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den l,ttn lot en met den 13den Maart e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoenin de Van- der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van half vegen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen voor minvermogenden in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school n°. 1 voor minvermogenden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de ljjn: KaiserstraatRapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, KetelboelersteegKorte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school n". '2 voor minvermogenden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare. Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tol de wrjk voor de openbare school n°. 3 voor minvermogenden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en wes ten ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboelersteeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe RijnVischbrug Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Leerlingen uit Zoeterwoude behooren bij n°. 1 voor minvermogenden;leer lingen uit Leiderdorp bij n». 3 voor minvermogenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden. 26 Februari 1880. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gelet op de mededeeling van den Inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht voor de provincie Zuid-Holland, Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de epidemie van Roodvonk in deze gemeente heeft opgehouden. De Burgemeester van Leiden, Leiden, 9 Maart 1880. V. d. BRANDELER. LEIDEN. 9 Maart. Door de provinciale staten van Gelderland is gekozen tot lid van de eerste kamer der staten generaal de heer L. G. A. van Limburg Stirum. met 31 van de 55 uitgebragte stemmen. De heer van Heeckeren van Keil verkreeg 14 en de heer W. A. 1. Schimmelpcnninck van der Oijc9 stemmen. Een briefje was in blanco gelaten. Heden zijn naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt J. R. en II. G. E., heiden alhier niet woonachtig, die jl. Zondag door de politie alhier ter zake van bedelarij, in vereeniging gepleegd, waren aangehouden. Gisteren namiddag, omstreeks 4 ure, werd door een beschonken mans persoon, genaamd J. d. B.wonende in de Zandstraat, bij mej. L. aan het Kort Rapenburg eene glasruit ingeslagen, welke persoon door de politie in bewaring is gestelden omstreeks 6 ure werden aan de Waardgracht bij zekere vrouw B. door een paar personen, J. B. en B.drie glasruitjes inge slagen; ook tegen deze batdadigen zal vervolging worden ingesteld. Heden morgen, omstreeks 11 ure, is aan de Hoogewoerd eene vigi lante in aanraking gekomen met een geladen turfwagen, waarbij de wagen is beschadigd en de bestuurder daarvan eene ontvelling aan een der han den bekwam. Onlangs, meldt het Hbl., deelden wij mede dat ged. stalen van Zuid holland aan hunne ambtgenooten in Noordholland en Utrecht een voorstel hadden gedaan om door gemeenschappelijke regeling van den toestand van den Noorder Lekdijk de veiligheid der achterliggende landstreken te verze keren. Wij vernemen tot ons groot leedwezen dat ged. slateu van Noord holland en Utrecht dat voorstel hebben verworpen. Daarmede zijn thans alle onderhandelingen over die zaak tusschen de provinciale besturen afge broken en is alle hoop vervlogen door regeling van den provincialen wet gever de veiligheid der bedreigde provinciën verzekerd te zien. De ophooging, die nu aan het collegie van den Lekdijk Rovendams is op gelegd, wordt door alle deskundigen en betrokken belanghebbenden als ten ccnenmale onvoldoende geacht en toch legt men daarbij zich neder dan is voor jaren de kans op voldoende bevestiging vervlogen en blijft bij eiken winter de mogelijkheid van een verschrikkelijke ramp dreigen. Een gerucht is ons ter oore gekomen, dat in deze hagchelijke omstan digheden het hoogheemraadschap Rijnland nogmaals hel initiatief zal nemen om met zamenwerking van de voornaamste belanghebbenden en voor groote geldelijke ofTers zijnerzijds tot eene afdoende beslissing te geraken. Blijkens berigt van het consulaat-generaal der Nederlanden te Rio Janeiro heeft het Braziliaansche gouvernement, met wijziging van het ten deze beslaande reglement, bepaald, dat van regeringswege voorloopig geen ouderstand meer zal w orden verleend aan de in Brazilië aankomende landver huizers, welke zich dus voorlaan op eigen kosten zullen hebben te ont schepen en vestigen. De landverhuizers, die vóór de bekendmaking van bovengenoemd besluit van Europa naar Brazilië zijn vertrokken, zullen ves tiging kunnen verkrijgen in eene kolonie in het dal van Alto Bencvenle. üver de ingekomen antwoorden op de prijsvraag naar een Laiijnsclt gedicht door de Kon. akademie van wetenschappen, ingevolge de bepalingen van het legaat HoeufFt. uitgeschreven, werd gisteren in de taal- en letter kundige afdeeling der akademie verslag uitgebragt, bij monde van den heer Borret. Van de twaalf gedichten was er een met den naam des schrijvers geteekend, zoodat het voor bekrooniug niet in aanmerking kwam. Be kroond werden: met de gouden medaille, »In mttlieres emancipatas satira"; eervol vermeld, "Lacus Albanus" en «Ad Eugeniam Augustam in fuuere filii Aloysii Eugenii Napoleonis consolatio." Bij de opening van het naambriefje van het met de gouden medaille bekroonde gedicht bleek het dat de ver vaardiger wederom was de heer Petrus Essetva, te Freiburg, in Zwitser land. Als de schrijvers der eervol vermelde gedichten verlof geven hunne naambrieljes te openenzal daaraan gevolg worden gegeven. Te Haarlem hebben Zalurdagavond twee huzaren een burger aange rand, waarbij een hunner hem eene portemonnaie met ongeveer f 10 heeft ontstolen. De diel is echter spoedig door den bestolene zelf gevat en met behulp van eenigc andere personen aan de politie overgeleverd. Naar wij vernemen, meldt het Hbl., zal H. M. de koningin dit jaar Z. M. den koning niet vergezellen bij zjjn verblijf in Amsterdam. De reden, die van deze teleurstelling voor onze stadacnooten wordt opgegeven, is voor het overige wel geschikt om met vreugde door het Nederlandsche volk te worden vernomen. Door wijlen den heer Martin Coster, in leven consul-generaal der Nederlanden te Parijs, is een legaat, groot 5000 francs of ƒ2400, vrij van successieregtaan de algemeene armen van Amsterdam vermaakt. Door het kiescoilegie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam zijn voor de twee bij die gemeente beslaande vacatures de volgende nominaliën opge maakt: 1". dd. Kraaijenbeltte PuttenLasonder, te Zegveld, en Ringnalda, te Oldebroek; 2". dd. Beman Brouwer, te Leiden; Geselschap, te Rotterdam, i en Gravemeijer, te Oosthem. Te Amsterdam zijn in de week van 29 Februarjj tot 6 Maart 30 per-! sonen aan mazelen overleden, Te Amsterdam werd eergisteren avond een man, die te diep in het glaasje had gekeken, door een paar knapen tot in zijn huis gebragt, waar zijne vrouw met smart op hem zat te wachten. De goede, beleefde jon; gens beloonden zich zelf voor deze dienst door op behendige wijze een zilveren knipje, waarin ruim 8, dat op tafel lag, weg te nemen. De vrouw, dit spoedig bemerkende, ijlde de straat op, doch mogt de daders niet achterbalen. Gisteren namiddag is de trein, die te 3.42 te Amsterdam aankomt uit de rig ting van Hilversum, op den viaduct over het open havenfront van het V'eslerdok met zulk een schok op een stilstaanden rangeertreiq geloopen dat een 2ll< kl. rijtuig gedeeltelijk vernield werd. De passagiers moeten met den schrik zijn vrijgeloopen. De locomotiven zijp ernstig beschadigd. Te Utrecht heeft gisteren avond in den schouwburg op het tooneel eene hevige gasontploffing plaats gehad, die echter'zonder ernstige ongeluk; ken is afgeloopen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1