HUITka LAinDSCIIE m.nic rKA PEK TELEGRAAF, Te Delft zijn door de politie aangehouden zekere L. G. en zijne huis vrouw J. S., beschuldigd van diefstal van 3700 francs, onder verzwarende omstandigheden, te Gosselier in België, hunne vroegere woonplaats, gepleegd. Bjj hare aanhouding was de vrouw in het bezit van ƒ1760 aan bankpapier, ƒ40 aan goudgeld en omstreeks ƒ4 aan zilvergeld. Een loopknecht bij een voornaam winkelier in galanteriën te Haarlem heeft zich een bedrag van ruim 100dat hij bij kalanten had ontvangen toegeëigend en is daarmede op den loop gegaan, maar is te 'sGravenhage aangehouden. Naar men van Texel meldt neemt aldaar het aantal landverhuizers naar Amerika toe. Er vertrekken 15 personen van daar, terwijl meer zul len volgen. De berigten uit Amerika zijn gunstig en sporen velen tot ver trek aan, vooral jonge mannen. Aan het staatsspoorwegstation te Zwolle is een der stationsarbeiders, zekere 11., betrapt op diefstal van koopmanswaren, die in eene goede renloods ter verzending aanwezig waren. Na een paar pakken te hebben opengebroken, had hij er reeds eene partij amandelen uilgehaald. Ilij is dadelijk door de politie in verzekerde bewaring genomen. Ten zijnen huize werd nog eene partij sigaren gevonden, mede uit de goederenloods ontvreemd. Dezer dagen werd de landbouwer Vullings, van Belfeld in Limburg, door twee maréchaussees geboeid naar Venlo overgebragl, om drie dagen gevangenisstraf te ondergaan, waartoe het heette dat hij veroordeeld was wegens diefstal van gras. Vullings ontkende echter die veroordeeling, en bleef ook, in de gevangenis gebragt, zijn onschuld volhouden. Het bleek toen dat de maréchaussees zich in den persoon hadden vergist. De straf was uitgesproken tegen een persoon van denzelfden naam. woonachtig te Sevenum. De landbouwer werd op vrije voeten gesteld, maar heeft tegen de handelwijze der maréchaussées protest ingeleverd. •sGRAVENHAGE, 8 Maart. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning bij gelegenheid van het 25-jarig regeringsfeest van den keizer aller Bussen aan den kommandant, hoofd- en verdere officieren van het regiment Russische grenadiers, welk corps den naam van zijn chef, koning Willem III voert, verschillende onder- scheidiugingsteekenen in de orden van de Eikenkroon en van den Gouden Leeuw van Nassau geschonken. Tot controleur bij 's rijks munt is benoemd de heer J. J. Brants, thans civiel ingenieur te Tiel. De ontvanger der loodsgelden te Vlissingen A. F. de Bruge is, op zijn verzoek, eervol ontslagen; voorts is: de ontvanger der loodsgelden te Willemsoord J. S. Pisuisse in gelijke betrekking overgeplaatst naar Vlissin gen: benoemd lot ontvanger der loodsgelden te Willemsoord, de adjunct commissaris der loodsen te Rotterdam 11. F. Fraser; de adjunct-commissaris der loodsen te Ilellevoetsluis II. Dienske in gelijke betrekking overgeplaatst naar Rotterdam en benoemd tot adjunct-commissaris der loodsen te Ilelle voetsluis, de gezagvoerder ter koopvaardij L. van Roosendaal. De kapitein-luit. ter zee J. P. van Rossum is eervol ontheven van de betrekking van lid der directie van het weduwen- en weezenfonds der militaire officieren bij de zeemagt, en die betrekking is opgedragen aan den luit.-kolonel, intendant van het corps mariniers C. Deyll. Het fad. verneemt, dal de echtgenoote van den eigenaar van hel hofje op den Zuid-Binnensingel, waar de vrouw woonde die aldaar dooreen vallend stuk schoorsteen gedood werd, de zorg. der twee jeugdige kindertjes der ongelukkige op zich heeft genomen. Zaturdag middag vertoonde zich een knaap van ongeveer 12 jaar smoordronken in de van llogendorpslraat alhier. Na een tijdlang lot speel bal der straatjeugd gebruikt te zijn, was er eindelijk eene medelijdende vrouw, die den knaap op den arm nam en naar huis bragt. In den loop der vorige week kwamen na den storm ruim 80 schuiten te Scheveningen aan, gelukkig met weinig schade, maar helaas met weinig visch. De visscherij doet zich overal zoo schraal aanzien, dat onze vis- schers er moedeloos bij neerzinken. De reizeu zijn ongeveer 14 dagen en de besomming bedraagt van /150 tot ƒ25. Heden morgen zijn 25 schuiten en een logger te Scheveningen aangeko men. Er werd besomd van ƒ160 tot ƒ30. Tongen golden tot 1 en andere vischsoorten volgens qualiteit. ENGELAND, LONDEN. 7 Maart. De berigtgever van Daily News te Lanhore bevestigt zijn vroeger berigt, dal de onderhandelingen met Mohammed Jan te Ghuzni schipbreuk geleden hebben. Mohammed Jan staat er namelijk op dat Musa Khan, Jakob Khan's zoontje, dat hij onder zijne hoede heeft, onder een regentschap den troon van Afganistan beklimmen zal. Van die schikking wil Engeland niets weten. Vrjjdag II, hebben te Glasgow door het springen van een stoomketel in eene ijzergieterij twintig werklieden hel leven verloren, terwijl er een vijftigtal min of meer ernstig letsel bekwamen. De schok was zóó hevig, dat een der groote stoomhamers geheel van zijne plaats geworpen werd. In den omtrek der iabriek zijn tal van vensters en deuren vernield. FRANKRIJ H. De senaat heeft Albert Grévy. gouverneur van Algerië, lot senaatslid voor het leven gekozenter vervanging van wijlen den heer Crc'mieux. De ministerraad is in de zaak van Ilarimann tot een besluit gekomen. Van het rapport, door den heer Carot uitgebragl, was de conclusie dat de uitlevering niet moest plaats hebben, daar de indentiteït en de schuld van Hartmann niet voldoende waren bewezen. De ministerraad heeft zich met die conclusie vereenigd, en onmiddellijk zyn maatregelen genomen om Hart mann uit het land te verwijderen. Hij is naar Dieppe gezonden en aldaar naar Engeland scheep gegaan. Het stoomschip Loire is van Nieow-Caledonie te Brest aangekomen met 300 geamnestieerde communards aan boord. Zij stapten aan wal te midden der volmaakste rust. DIJITiCHLAND. Bij den bondsraad is ingediend het wets-onlwerp tot heffing eener beursbelasting. Volgens dit ontwerp zal een regt geheven worden van ac tiën en papier aan toonder, van contracten over waarden in papier, van beleeningen, van quitanliën, van chèqnes en van loterijloten. Buitenlandsche actiën, renten en obligatiën zullen, evenals binnenlandsche, 5 per mille be talen. doch renten en obligatiën van het rijk en de bondsstaten^zullen vrij zijn. In de memorie van toelichting wordt o. a. gezegd, dat de bedoeling van dit wets-onlwerp, dat thans voor de vierde maal in tien jaar is inge diend. is het opheffen van een bestaand privilegie in het verkeer ten gunste van roerende goederen. Prins Bismarck gaf op het einde der vorige week een diner, waartoe o. a. ook het bureau van den rijksdag was geuoodigd. Ilij betuigde zijne ingenomenheid met den goeden afloop van de eerste lezing der legerwet en zeide: het schijnt, dat het beter is, wanneer ik er niet bij ben, omdat mijne deelneming aan de beraadslagingen de gemoederen in beweging brengt en de leden zenuwachtig maakt. De socialist Most, die zich te Londen ophoudt, heelt in een blad be kend gemaakt, dat er uit Zurich geregeld socialistische geschriften aan den apotheker Vogel ie Berlijn werden gezonden. Het was niet doenlijk een bewijs er voor te vinden, maar daar de politie het regt heeft, ook louter verdachte personen te verbannen werd Vogel eenvoudig de stad uitgezet. Most is dientengevolge vervallen verklaard van zijn lidmaatschap bij het party-comité. De zich noemende Russische graaf Kwiatkowsky, die, onder verdenking van medepligtigheid aan den aanslag te Moskou op het leven vandenCzaar, te Diedenhoven werd aangehouden, is gebleken geen nihilist en geen mede- pligtige te zijn. Hij heet Boleslaus Kayser, is uit het Posensche regiment infanterie gedeserteerd en heeft, tijdens den aanslag te Moskou, te Luik in de gevangenis gezeten. Volgens berigt uit Frankfort van Vrijdag is er bij Aschaffenburg, in het Kinzigdat bij Geldhausen, aan den Taunus bjj Homburg en in het Lors- bacher dal zooveel regen gevallen alsof er wolkbreuken hadden plaats gehad. De Lahn heeft den Mainz-Weserspoorweg overstroomd, zoodat de dienst was gestremd Te Frankfort was de Main reeds den vorigen dag 7 voet gerezen. Voor het Hamburger Landgericht stond dezer dagen een molenaar tcregt beschuldigd van smokkelarij. Blijkens het verhoor had hij reeds sinds jaren het zoo behendig weten aan te leggen, dal hij, alleen voor zoover het kon worden bewezen, van 650.C00 kilo tarwe en rogge geen regt had betaald. Ilij werd veroordeeld tot eene boete van 379,960 mark ol twee jaar ge vangenis. TURKIJE. Omtrent de opligting van kolonel Synge door Grieksche| roovers wor den nog de volgende bijzonderheden medegedeeld: De kolonel woonde sedert negen jaren te Tricovista, ongeveer 13 mijlen van Salonica. Op 19 Febr. werd hrj in zjjne woning aangevallen door een dertigtal roovers, die ge weerschoten losten, en ofschoon hij zich nog cenigen lijd verdedigde, was hij weldra genoodzaakt zich over te geven. De boosdoeners traden de woning binnen en lieten zich koffij voordienen, doch op bevel van hun aan voerder werd de woning niet geplunderd. De roovers waren zelfs wellevend genoeg om den kolonel aan te raden zich warm te kleeden, daar de sneeuw met groote vlokken viel, en hem te vergunnen zich te paard naar het oord zijner gevangenschap te begeven. Deze bijzonderheden zijn afkomstig van een bediende, met wien de kolonel eenige woorden kon wisselen, terwijl de roovers het huis doorzochten. Naar men verzekert, is de kolonel naar den berg Olympus vervoerd, waar het van roovers wemelt. De Engelsche consul. Blunt, is de boosdoeners op het spoor; te Tricovista vernam hij, dat de gevangene en zijn geleide een riviertje op eenige mijlen van daar waren overgestoken. De veerlieden weigerden den kolonel, die in de streek zeer bemind is, en de roovers over te voeren, doch werden vermoord door de booswichten, die toen zeiven de pont naar de overzijde bragten. Thans komt uit Salonika weder berigt van eene inhechtenisneming door roovers met het doel om een losprijs te kunnen bedingen. Diimaal is éiet zekere dr. Marullis, Griek van geboorte, doch als Duitscher genaturaliseerd. Men vraagt voor hem slechts 1200 gulden losgeld. PARIJS, 8 Maart. Tot senatoren zjjn gisteren in het departement Dor- dogne gekozen de heeren Fonrtou en Bosredon; de eerste met 362 stemmen de tweede, bij herstemming, met 367 stemmen. WEENEN en BRUSSEL, 8 Maart. Kroonprins Aartshertog Rudolf van Oostenrijk heeft zich met prinses Stephania van België verloofd. De offi ciële verloving is gisteren te Laeken geschied. St. PETERSBURG, 7 Maart. De Regeringsbode bevat een brief van den Czaar aan grootvorst Konslaniijn, waarin dezen dank wordt betuigd voor de vele en belangrijke diensten door hem aan de Russische vloot bewezen. WASHINGTON, 8 Maart. De heer de Lesseps heeft Zaturdag, in een onderhoud met den president Hayes, verklaard dat er hoegenaamd geen plan bestond om het kanaal van Panama onder vreemde controle te plaatsen en dat het kanaal in niets nadeelig zou zijn voor de belangen der Vereenigde Staten. De heer Ilayes antwoordde dal hij zich gelukkig rekende te ver nemen dat het werk van de Lesseps geen staalkundig doel had. Den 21,0 Maart werd de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Leidsche Duinwatermaatschappij onder voorzitterschap van den com missaris door den gemeenteraad van Leiden benoemd, den heer de Laat de

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2