LEIDSCHE COURANT. V. 58. DINGSDAG 9 MAART. STADS-BEK ICUTKiV BUN iN EIN LA N DSCUE BEHIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijg!, aar voor 2.50 'sjaars, luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 1112 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 11, 2de alinea der Verordening van 4 Mei 1872, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N° 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den lsten tot en met den 13den Maart e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoenin de Van- der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee lot hoee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen voor minvermogenden in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school n". 1 voor minvermogenden behoort dal deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: KaiserstraatRapenburg, Nietiwslecg, Zonneveldsteeg, KetelboetersteegKorte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school n°. 2 voor minvermogenden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare. Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school n°. 3 voor minvermogenden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en wes ten ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Korenbrugsteeg, NieuweRjju, VischbrugHoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Leerlingen uit Zoeterwoude hehooren bij n°. 1 voor minvermogenden;leer lingen uit Oegstgeest en Leiderdorp bij n°. 3 voor minvermogenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 26 Februari 1880. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 11 Maart 1880, des namiddags te drie uren. 1°. Verzoek van B. Verhoeven, om een sloep te leggen. (32) 2°. Idem van J. W. Van Harleveld, tot overbouwing van een gedeelte der Kennewegsteeg. (34) 3°. Idem van C. G. Kaakebeen, om ontslag als hulponderwijzer aan de Tus- schenschool. (35) 4». Idem als voren van G. Van der Waals, als hulponderwijzer aan de Jongensschool der 24< klasse. (36). 5«. Voordracht betrekkelijk de tijdelijke vermindering van het waarborg kapitaal voor de paardenspoorwegen. (29) 6°. Rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1879. (33) LEIDEN, 8 Maart. De commissie van financiën vereenigt zich met de voordragt van (burg. en weth. ten opzigte van eene vermindering van het waarborgkapitaal voor de paardenspoorwegenmaar geeft levens in overweging om daaraan de be paling te verbinden dat de gemeenteraad geregtigd blijft de overgeblevene som te doen verhoogenwanneer zij later onvoldoende mogt worden geacht. Door burg. en weth. wordt voorgesteld gunstig te beschikken op het ver zoek van J. W. van Harteveld, tot overbouwing van een gedeelte der Ken newegsteeg, ter lengte van 12 meter. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bjj partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 43.00, 21.00, ƒ440 en 2 15; de laagste ƒ42.00, ƒ20.50, ƒ4.10 en 2.10. Den heer dr. H. G. Hagen, pred. bij de Ned. herv. gemeente alhier, die onlangs voor het beroep van de Remonstrantsche gemeente te Gouda heeft bedankt, werd dezer dagen van wege vele gemeenteleden en vrienden een geschenk, als bljjk van vereering en hoogachting, aangeboden, benevens een album, waarin de namen der gevers zijn opgenomen. De heer Hagen toonde zich bij de aanbieding uiterst gevoelig voor dit blijk van belang stelling in zijn persoon en werk. De excursie naar Gent, uitgaande van de Leidsche afdeeling der Nc- derl. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, is vcor goed bepaald op 4,5 en 6 April aanst. Naar wij vernemen heeft van Wilhelmine von Hillern-Birch, de gevierde schrijfster van: Gier-Wally, Eene ziel gered, Door eigen kracht, enz., weer een roman het licht gezien, waarvan ook reeds eene vertaling in onze taal ter perse is. Dit werk, getiteld: "Doppelleben", vormt met hare beide laatstgenoemde romans als het ware een trio. Reeds de titel duidt aan hoe uitnemend dit onderwerp is voor deze schrijfster, die in het schetsen van de hartstoglen der ziel hare grootste kracht vindt en wier werken op elke bladzijde getuigen van hare fijne menschenkennis en juiste opmerkingsgaaf, terwijl de romantische vorm in hooge mate boejjend is. Bij kon. besluit van 28 Februarij jl. is bepaald dat, in de garnizoens plaatsen, waar geen plaatselijke kommandant is benoemd, de hoogste en oudste in rang zijnde officier, aldaar aanwezig, optreedt als kommanderende officier van het garnizoen. Ingeval de plaatselijke adjudant een hoogeren of gelijken rang bekleedt dan de hoogste in rang zijnde officier van de troepen van het garnizoen, zal die adjudant tevens als plaatselijk kom mandant optreden. -- Zooals bekend is, is de ligting der nationale militie van 1880 bepaald op 11000 man, welk getal over de verschillende corpsen is verdeeld als volgt: Infanterie: reg. grenadiers en jagers 715, le reg. inf. 1000, 2' reg. inf. 860, 3e reg. inf. 915, 4e reg. inf. 1065, 5e reg. inf. 920 6e reg. inf. 915, 7' reg. inf. 1100, 8' reg. inf. 900; cavalerie: 1' reg. huzaren 85, 2' reg. huzaren 110, 3e reg. huzaren 85, 4e reg. huzaren 140; artillerie: le reg. veld-art. 340, 2C reg. veld-art. 310, le afd. vest.-art. 240, 2e aid. vest.-art. 180, 3e afd. vest.-art. 180, 4e afd. vest.-art. 60, 5e afd. vest.-art. 180, 6e afd. vest.-art. 120, 7e afd. vest.-art. 120, 8' afd. vest.-art. 120, tor pedo-compagnie 35, reg. rijd. art. 95, corps pontonniers 70 en bat. mineurs en sappeurs 150. Z. M. de koning heeft den volgenden brief gerigt aan de commissie, die belast is geweest met de taak, om het huldeblijk van het leger aan HH. MM. den koning en de koningin bij gelegenheid van hun huwelijk aan te bieden: "Nadat wij ontvangen hebben het huwelijksgeschenk, dat door het leger aan koning en koningin aangeboden werd, is het mij eene behoefte om, in de eerste plaats uwe commissie en verder al degenen, die tot dat geschenk hebben bijgedragen, den hartelijken dank van H. M. de koningin en den mijnen te betuigen. Met de meeste ingenomenheid zagen wij het schoone voorwerp, dat op treffende en eigenaardige wijze teruggeeft, niet alleen het innig verband, dat tusschen het huis van Oranje en het leger beslaat, maar ook herinnert aan een der bladzijden van onze geschiedenis, waarin gegrift staan daden van vorsten van Waldeck, die voor Nederland streden. Zeer belangstellend volgden wij de uitlegging, die de verdienstelijke ontwerper ons daarvan gaf. Wij bewonderden het geschenk en al zijne onderdeelen, en kwamen daardoor tot de overtuiging, dat er zich in mijn trouw leger mannen bevinden, die den beitel en de vijl even goed welen te hanteren, als zij in tijd van oorlog de wapenen zouden weten le gebruiken. Ik ver zoek uwer commissie, de tolk te zijn van deze gevoelens bij allen wie het aangaat, dus ook bij hen, die niet lot het leger behooren, zooals onder anderen hemdie zooveel talent en kunstgevoel aan den dag legden bij het vervaardigen der oorkonde, en bij dengene, die uit liefde voor de zaak en als eene herinnering aan den tijd, waarop hij in de gelederen diende, de moeijelijke taak op zich nam, om het marmer en den steen te bewerken". De minister van financiën heeft vastgesteld het plan der 303e staats loterij. Die loterij beslaat uit 21000 loten10500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 12 April en gesloten op Zaturdag 24 April aanst. De trekking der eerste klasse begint op 10 Mei en de laatste 100 nommers zullen gel rokken worden op Zaturdag 31 Julij. Te Delft is gisteren morgen, na eene langdurige ongesteldheid, over leden de heer dr. J. J. F. Wap, in den ouderdom van bijna 74 jaren. Aanstaanden Woensdag, ten 12 ure, zal zijn stoffelijk overschot op de r. k. begraafplaats aldaar ter aarde worden besteld. Als Nederlandsch let terkundige en dichter, als smaakvol schrijver over kunst was h{j algemeen bekend. Den 4den Maart is te Rotterdam de acte van oprigting gepasseerd van de Uitgevers-maatschappij "Elzevier". De statuten zjjn mede door den koning goedgekeurd en het vereisebte kapitaal van ƒ100.000 is volteekend.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1