BIJVOEGSEL, bekoorende tot de Leidsche Coutanl van Maandag 8 Maart Ó880, iT\ 57. UUITUNLANDSCIIE BKRIGTEX Door den minister van financiën zjjn aan de tweede kamer verschil lende opgaven over het afgeloopen jaar medegedeeld nopens het regt van overgang en het regt van successie, in dat jaar betaald, benevens eene op- gave van het getal van en het vrijgestelde bedrag in de nalatenschappen, waarvan in 1879 aangifte voor het regt van successie is gedaan, en waarop de in art. 56 n« 2, 3 en 4 der wet op het regt van successie en van over- i gang bij overlijden bepaalde vrijstellingen van toepassing zijn, gerangschikt naar de hoeveelheid van het zuiver saldo. Dij de bereden artillerie zullen dit jaar de miliciens-verlofgangers der ligting van 1877 voor hel houden van herhalingsoefeningen onder de wape- nen worden geroepen, en wel: 1' reg. veldartillerie, van 17 Mei16 Junij de verlofgangers van de 1®, 4', 5e, 6' en 8e batterij; van 23 Aug.25 Sept. die van de 2e, 3e en 7e batterij en van de comp. artillerie-transporttrein 2"' reg. veldartillerie, van 14 Julij—14 Aug. de verlofgangers der 2e, 5e en 6e batterij; van 23 Aug.—25 Sept. die der le, 3' en 4e batterij, der comp. artillerie-transporttrein en der comp. transporttrein, bestemd voor de admi- Ij strative dienst; reg. rijdende artillerie, van 16 Aug.—18 Sept. alle verlof- gangers van genoemde ligting; corps pontonniers, van 26 Julij 3 Sept., alle verlofgangers van genoemde ligting. Den 13df0 dezer zal van Harderwijk naar Amsterdam een detachement troepen vertrekken, sterk '60 man benevens 3 onder-officieren, ten einde j aldaar over te gaau aan boord van het stoomschip Voorwaarts en de reis naar Iudië voort te zetten. Tol kommandaul van dit transport is aange wezen de kapitein der infanterie van het O.-I. leger F. H. 11. ltouls. Het stoomschip Prinses Amalia is op 4 Maart te Batavia aangekomen. 1 De Hampton, op weg naar Rotterdam, vertrok op 4 Maart van Port-Saïd. De Koningin Emma is op 5 Maart van Napels vertrokken. In eene op 4 dezer te Dordrecht gehouden buitengewone vergadering van het classicaal bestuur is met algemeene stemmen beslotenhet vonnis van het prov. kerkbestuur van Gelderland tegen de ouderlingen der Ned. herv. gemeente, waarbij laatstgenoemden geschorst worden totdat zij terug komen op het door hen genomen besluit betredende de aannemiugs quaestie, ter zijde te leggen en aan genoemd kerkbestuur terug te zenden met bcrigt, dat zijne uitspraak gewraakt wordt, als zijnde de uitvaardiging niet in over eenstemming met het voorschrift der wet. Door wijlen den heer J. J. Jitta, te Amsterdam overleden, zijn de volgende legaten vermaakt1. Nederl.-Israëlitisch jongensweeshuis 1000 en aan een weesjongen ƒ1000, benevens levenslang ƒ10 per week, welk bedrag, zoolang de jongen in het gesticht is, verdeeld wordt tusschen de jongens, die bij het overlijden van den heer Jitta daar woonden; 2 Nederl.- Israëlitisch meisjesweeshuis 1000; 3. Nederl.-Israëlitisch oude mannen- en vrouwenhuis 1000; 4. Nederl.-Israelilisch ziekenhuis f 1000; 5. Nederl.- Israelitisch kraamvrouwcollegie 1000; 6. Nederl.-Israelilisch armenbewaar- school 1000; 7. Blindeninstituut 5008. Ziekenverpleging (Prinsengracht) 500; 9. Doofstommeninslituut te Groningen 500; 10. Centraal (Israel.) weeshuis te Utrecht 500; 11. Aan het Collegie Charitas ƒ500; 12. Groote kerk der Ned. Isr. gemeente 500; 13. Maatschappij van Weldadigheid 1000; 14 Diamantwerkersweezenfonds 1000; 15. Portugeesch-Israeliiisch oude mannen- en vrouwenhuis 500; 16. Portugeesch-Israclitisch jongens weeshuis 250; 17 Portugeesch-Israeliiisch meisjesweeshuis 250. Knttif, de moordenaar zijner zuster, dienstbode bij den heer Corver Hooft te Amsterdam, wordt van tijd tot tijd in de gevangenis bezocht dour deskundigen, die zullen hebben te oordeelen of hij al dan niet zwak van geestvermogens is Vooralsnog schijnt het tegenovergestelde le blijken. He m3n is zeer bedaard, wel beredeneerd, en geheime drijfveerendie misschien nooit met zekerheid kunnen worden aangetoond, schijnen hem zoowel tot den moord van zijn vrouw en kind voor cenige jaren als van zijne zuster te hebben gedreven. Van Enkhuizen meldt men: Van een tjalk, met rijs beladen, die ge durende den storm op het oostelijk uileinde van den zuiderleidam ten anker lag, was Woensdag morgen niets meer te zien dan eenig wrakhout, dat op het zand dreef. In den loop van den Woensdag zijn door visschers eenige kabels, de mast en boegspriet en eenig hout opgevischt. Schipper Fopke Lanke en twee zonen zijn er ongetwijfeld bij verdronken. De burgemeester van Brakel en Poudcroijen heeft bekend gemaakt, dat alle noodlijdenden door den watersnood in die gemeenten door bemid deling van de districts-commissie te Zalt-Bommel voldoende worden geholpen. Hij waarschuwt tegen het geven van giften aan bijzondere personen. Eene gelijkmatige verpleging wordt onmogelijk gemaakt door hendie builen de bestaande commissiën om bij advertentiën giften verzamelen. Men meldt uit Zwolle van den 5'°: Het zeewater, dal volgens ouder gewoonte bij hevigen Z.-, Z. W.- en W.-storm hoog tegen den Noorder-wal wordt opgestuwd en bij den minst keerenden wind naar het N. W. met kracht naar binnen stroomt en onze goede stad met overstrooming bedreigt cn aan stoom-scheepvaarl vertraging bezorgt, dit alles hebben wij in den loop dezer week weder kunnen aanschouwen. Thans is alles weder normaal en er hcerscht alom groote bedrijvigheid. Te Deventer werd onlangs door den rijksontvanger een pak beschrij- vingsbilletten vermist. Hij gaf er de politie kennis van, en deze ontdekte nu het vermiste bij een uitdrager, aan wien eene werkvrouw, die ook op den zolder van het kantoor van den ontvanger werkzaam was, de papieren verkocht had. Gemelde vtouw had de beschrij vingsbillet ten voor oud papier, dat in een mand lag, aangezien, en zich toegeëigend. Voor dit feit zal zij thans teregtstaan. De gemeenteraad van Dalfsen heeft den heer Pijnappel, arts te Leiden, lol gemeente-geneesheer aldaar benoemd. Te Wijhe hebben zich reeds volwassen meikevers vertoond. Te Eext is dezer dagen door een hevigen rukwind een 3-jarig kind te water geraakt en eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. Het Dingsdag 11. voor de haven van de Lemmer gestrande beurtschip van Joure naar Amsterdam is geheel weg. Naauwelijks een paar uur na de stranding hadden de golven hare vernielende kracht reeds nitgeoefenden was het hechte en sterke vaartuig letterlijk in splinters geslagen. Men ver zekert dat ook eenige geldswaarde, aan boord aanwezig, verloren is gegaan. De Harlinger stoomboot Minister Fock is door den hevigen storm die 11. Woensdag gewoed heeft, genoodzaakt geweest 30 uren zee te houden. Eene poging om bij Stavoren le ankeren mislukte, daar het groote anker werd weggeslagen en het kleine moest gekapt worden. De groote mast.de fokkemast en een gedeelte der verschansing zijn verloren gegaan; zeven schapen werden over boord geslingerd. Het schip kreeg veel water in en men was genoodzaakt voortdurend te pompen. De persoon van Jan van der Brugge, stoker op de fabriek van do lilt. Backer en Ilueb te Breda, die 27 October jl. zijn patroon jh'. F. Backer uit wraak over eerre kleine aanmerking, welke deze hem had gemaakt, een messteek toebragt in de linkerwang, stond verleden Donderdag wegens dat feit voor het geregtshof te 's Bosch teregt. Het hof heelt hem schuldig ver klaard aan poging tot moord, door uiterlijk bedrijf gebleken en tevens tot een begin van uitvoering overgeslagen, die niet dan door toevallige en van des daders wil onafhankelijke omstandigheden hare uitwerking heeft ge mist, en hem veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van zeven jaren. Op het strand van Wenduine, tusschen Ostende en Blankenbergheis eene flesch gevonden, waarin een briefje van den volgenden inhond: Het fregat Murzouck, met 44 man equipage en 65 passagiers, van Rio Janeiro bestemd naar St. Petersburgis zinkende. Vaarwel aan alle vrienden. Bij het onderzoek in de afdeclingen der tweede kamer van eene voor- dragt tot kwijtschelding van eene den lande aankomende vordering wer den door vele leden de in deze zaak aan het licht gekomen onregel matigheden en nalatigheden zeer streng gegispt. De boedel van den vendumeester II. L. Backer Overbeek werd bestolen tijdens de liquidatie, lloe is het mogelijk werd gevraagddat van gouvernementswege bij die liquidatie niet behoorlijk toezigt is gehouden terwijl de schatkist eene vor dering had van meer dan een Ion gouds. Het gebleken gebrek aan zorg voor de belangen van het land maakte een pijnlijken indruk, en men ver trouwde dat de noodige maatregelen genomen waren of nog zouden genomen worden om deze verregaande nalatigheid niet ongestraft te doen blijven. "sGRAVENIIAGE6 Maart. Tot burgemeester der gemeente flaps is benoemd de heer H. Mooren. De heer G. J. van Kerkwijk, ontvanger der directe belastingen te Vianen, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Katwijk. Aan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapitein der infan terie van het leger in Nederl. Indië, G. Vink is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. - De luitt. ter zee 2' kl. J. Lastdrager en P. C. W. Vandevelde, die nende aan boord van het opleidingschip Anna Paulowna cn wachtschip te Hellevoetsluis, zullen van bodem verwisselen; de luitt. ter zee 2® kl. jhr. W Laman Trip, F. Böthüngk en L G. Krol, dienende aan buord van de opleidingschepen Anna PaulownaAdmiraal van fPassenaer en artillerie instructie Het too, worden op non-activiteit gesteld, en vervangen door de luitt. ter zee 2e kl. J. van Brakel Schimmel, J. M. Steers en M. F. F. J. de Nere'e tot Babberich. De minister van oorlog heeft goedgevonden te benoemen: tot voor zitter der commissie, door welke dit jaar het examen tot toelaiing als kadet aan de kon. militaire akademie zal worden afgenomen, den luit.- kolonel A. Pompe, belast met de leiding der studiën aan gemelde inrigting; tot leden dier commissie de hh. O. van Aller, J. G. Koning en J. Leopold, leeraren aan de kon. militaire akademie; J. Vermeulen, leeraar aan de rijks- h. burgerschool te Middelburg; J. Versluys, oud leeraar bij het mid delbaar onderwijs; dr. J. Zaaijer, leeraar aan de rijks- h. burgerschool te Leeuwarden; K. F. L. Weber, instiluleur te Kampen; dr. F. C.Soer, leeraar aan de rijks- h. burgerschool te Tilburg; H. van Raalten, instituteur te Hengelo; M. L. van Beynen, leeraar aan de h. burgerschool te Breda; lot secretaris dier commissie, den 1'» luit. J. van den Berg, werkzaam aan de kon. militaire akademie. Bij de uitspraak heden van den hoogen raad was de besch. Kerdijk zelf niet tegenwoordig, daar de officier van gezondheid hem dit om gezond heidsredenen had 'verboden. Door den vice-president Coninck Liefsting werd het arrest voorgelezen, hetgeen 1 uur vorderde. Als wettig en overtuigend bewezen werden aangenomen de vervalschingen in de boeken der Afrikaansche, maar de schuld van Kerdijk aan het plegen daarvan werd niet bewezen geacht. Daarvan werd hij derhalve vrijgespro ken. evenals van bedriegelijke bankbreuk. Wel werd hij schuldig verklaard aan het desbewust gebruik maken van vervalschte geschriften van koophan del (de valsche balansen) en met aanneming van verzachtende omstandig heden (zijn verzet tegen en de influentie van Pincolls) deswege veroordeeld tot 2 jaar cellulaire gevangenisstraf en 7 geldboeten a 50. Heden voormiddag werd het stoflelijk overschot van den gepensioneer den generaal-majoor llardenberg op Eik en Duinen aan de laatste rustplaats toevertrouwd. Nagenoeg alle in de residentie aanwezige generaals bewezen de laatste eer aan den voormaligen wapenbroeder; met den secretaris-generaal aan het hoofd vormden de hoofd- en verdere ambtenaren bij het ministerie van oorlog, zoomede de militaire officieren aan dat departement werkzaam, een broeden kring rondom de groeve. Zonder militaire eerbewijzen kwani de eenvoudige lijkstoet op het kerkhof aan, maar alvorens de kist ten grave zonk, trad de luit.-generaal Knoop uit de omringende menigte naar voren en schetste, in kernachtige taal, hel beeld van zijn trouwen viiend, aan wiens verdiensten èn als sieraad van het leger èn als staatsambtenaar,' met stipte pliglsbelrachling bezield, bij regtmatige hulde bragt. Na hem wees ds Oort inzonderheid op liet huisselijk geluk, dat Hardenbergjgedurendc zijn arbeidzaam leven steeds onder de zijnen vond. De hoofdcommissie voor de algemeene verloting, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood, ontving, na overmaking van het eerste geldelijk bedrag waarin begrepen was de verzegelde geldrol, inhoudende 2000 francs door Z. 11. den Paus geschonken aan de algemeene water- noodscomroissie te Amsterdam, van deze een schrijven, waarin o. a. het na volgende voorkomt: *De krachtige steun uwer commissie is ons in deze dagen, nu het verschaffen van veevoeder belangrijke sommen gaat eischen, dubbel welkom," Uit deze betuiging der Amsterdamsclie commissie blijkt', hoe gelukkig de gedachte des konings was, om bij vernieuwing eene verlo ting te doen organiseren. Reeds tot voorziening in oogcnblikkelijke behoef ten toch worden zeer belangrijke geldelijke oilers gevorderd. Voor de ver loting zijn weder belangrijke prijzen ingekomen. E NGEL A V IS. LONDEN, 5 Maart. Uil St. Christodel (St. Kilts), Eugelsche Antillen, meldt men van 12 Jan. liet volgende: Wij werden gister-avond door een verschrikkelijken regen geteisterd, welke zulke waterstroomen van de heuvels zond, dat huizen, menschcn en alles wat de stroom ontmoette door zijn kracht mede gevoerd werden: en heden biedt de stad een onbeschnjvelijk schouwspel van verwoesting en vernieling van eigendom aan. Een groot aantal lijken wordt van onder de overblijfselen en puinhoopen der huizen gehaald; de

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5