Prins Hohenlohe is thans tc Parijs teruggekeerd. Hij zal een bezoek afleggen bij den minister van buitenlandsche zaken en vervolgens bij den president der republiek. De terugreis naar Berlijn zal bij in het laatst de zer of in liet begin der volgende week aanvaarden. De Gaulois heelt eene inschrijving geopend om den generaal Vinoy, dezer dagen als grootkanselier der orde van het Legioen van Eer ontslagen met diamanten bezette versierselen der orde aan te bieden. Het blad zelf opent de lijst met 500 frcs. SPANJE. Het lot van Otero, die een aanslag waagde op hel leven van den ko ning en de koningin, is nog niet beslist, doch algemeen verwacht men, dat de koning hem wel genade zal schenkenvooral met het oog op den twijfel, die er aan zijn toerekenbaarheid gerezen is. Ook aan den Cata- loniër, die den eersten aanslag op zijn leven waagde, had de koning gratie willen schenken en slechts noode gaf hij aan den aandrang van zijn rege ring toe; de vrouw en dochter van den ter dood gebragten genieten echter uit 's konings eigen middelen een jaarljjksche toelage van 600 gulden. Hieruit leidt men af, dat Otero thans wel gratie zal krijgen en zijn straf in levenslange gevangenis zal veranderd worden. De Correspomhncia van Madrid bevat het verhaal van eene onge hoorde rooverij, dezer dagen in de avondschemering gepleegd te Fuenle del Fresno, een plaatsje van achlhondejd zielen, op uaauwelijks twee uur afstands van Ciudad Real gelegen. Zevenmet messen en donderbussen gewapende mannen vervoegden zich bij den burgemeester, dien ze met bedreigingenen mishandelingen dwongen hen te vergezellen naar eenige der voornaamsie ingezetenen, die zonder erg op de stem van den burgemeester de deur open den en geplunderd werden. Uit vijf woningen namen de booswichten 30000 realen mede, niet zonder allerlei buitensporigheden begaan en zich aan eenige jonge meisjes op de grofste wijs vergrepen te hebben. Wie weigerden hun geld al te geven, werden wreedelijk mishandeld. Een dezer ongeluk- kigen werd aan handen en voelen met spelden bestoken en vervolgens half doodgeslagen. Eindelijk trokken de roovers af, na den burgemeester, tot dank voor de bewezen diensten, op zijne beurt te hebben geplunderd. DU 1? SC II LAS D. De Reicks-Anz. bevat een keiz. besluit, waarbij de posterijen en telegrafen lol eene afzonderlijke afdecling in 's rijks kanselarij gevormd worden, welker ehef, de postmeester-generaal Stephan, evenals de chefs der overige afdeelingen den titel van staats secretaris of vice-minister voeren zal. De rijksdag heeft na langdurige beraadslagingen verworpen een voor stel van den heer Hünel, om den chef der admiraliteit uit te noodigen bij den rijksdag een rapport in te zenden over het vergaan van de Grosser Kur/ürst. De admiraliteilschef von Stosch wees het verwijt van zich af, dat hij de verantwoordelijkheid voor de ramp van zich zocht af te schuiven en op anderen trachtte Ie laden. Hij verklaarde dat hij geen enkelen ge- wigtigen maatregel had genomen, zonder het advies van den admiraliteits- raad ingewonnen te hebben. De Duitsche marine heeft in verhouding tot hare sterkte minder ongelukken te betreuren dan de marine van andere staten. De Duitsche oorlogsschepen leggen overal eer in Hij gaf verder te kennen, dat eene verlenging van de dienst der matrozen noodzakelijk is. Hij behield zich voor te dezer zake een voorstel te doen. Te Dresden is, in de plaats van wijlen den sociaal-democraat Bracke, tot lid van den rijksdag gekozen de candidaat der sociaal-demoeratcn Auer, uit Hamburg. OOST-IND1E. BATAVIA. 28 January. Van den gouverneur] van Aljeh en onderhoorigheden zijn bij telegram van Kotta Radja, 18 dezer, de volgende berigten ontvangen: Panglima Nja Abas, voormalig sagihoofd XXV Moekim, alhier aangekomen om onderwer ping aan Ie bieden. Vroegere gids Si Soöt te Deiliep Moekim Baid, XXII Moekim, door bevolking verraderlijk vermoord. Die Moekim bangon opge legd. Volgens kommandant Fatergeusgisteren aangekomen, is soetan Maharadja, schrijver en tolk Samalanga, aldaar vermoord; bijzonderheden nog niet bekend. Radja Samalanga en gevolg met Sink heden aangekomen. liet Alg. Dbl. v. IV. I meldt: Er wordt vooreerst geen civiel gouver neur op At|«u aangesteld. Van verschillende zijden toch ontvangen wij sedert een paar dagen de verzekering dat er nimmer sprake van geweest is, om den beer Pruys van der Hoeven thans tot gouverneur van Aljeh te benoemen. Officiéél in de bureaux der algemeene secretarie en van binnenl. bestuur schijnt werkelijk de benoeming nog niet in behandeling gekomen. Generaal van der lleydeu zal, naar wij vernemen, in zijn nieuwen rang op Atjeh tafelgeld genieten en zijne financiële positie zal eerstdaags geregeld worden. Naar men zegt, zal van Kotta Radja een expeditie naar Samalangan worden gezonden, waar de geheele bevolking nog beslaat uit maraudeurs en kwaadwilligen. Volgens de Sum. C. is er weer een kleine expeditie uit Padang op til. Een oorlogsstoomer, twee sloombarkassen eu een detachement militairen vertrekken naar Singkel. liet doel van het logt je geldt, evenals verleden jaar, de Simpang Kiri. Van de westkust van Borneo meldt men aan het Soer. Hbl.Groote sensatie heeft gemaakt het feit, dat de controleur van Soengei-Kakap, bij Pontianak, J. C. E. Tromp, door een Boeginees is aangevallen met een rijststamper, terwijl hij zich op straat bevond. De controleur pareerde de slagen met zijn arm, daar hij ongewapend was, waaronder hem ernstige wonden werden toegebragt. Terwijl hij retireerde, beval hij zijn bediende een revolver te halen en schoot toen op den Boeginees, die spoedig daarop, gewond, werd weggedragen. Deze controleur is overgeplaatst naar Sum. O.-kust. Kr heeft hier weder een expeditie plaats gehad legen de Batoc-Bankei- Dajaks om hen te tuchtigen voor hun koppensnellen. Al hun rijstvelden en huizen zijn verbrand, doch of het iets geven zal valt te betwijfelen, daar het bij hen adat is, zoodat geen meisje een man wil hebben, die niet ten minste één kop heeft gesneld cn er bij elke lijkdienst een mensch moet geslagt worden. De Lawoe, een sinds vele jaren rustige vulkaan in het Solosche, heeft hevige aardbeving veroorzaakt. Het is gebleken, dat bij den krater kolossale aardstortingen hebben plaats gehadzoodat de lop van den berg van vorm veranderd is. Door den gouverneur-generaal van Ned.-!ndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den officier van justitie bij den raad van justitie te Samarang mr. A. J. Immink; aan den posthouder te Soekadana (Wester-afd. van Borneo) K. V. Schwab; aan den ingenieur 2' kl. bij den waterstaat P. A. de Feyfcr; aan den klerk op het adsisl.-resid.-kantoor te Soekaboemi J. J. C. Renon; aan den gewezen verificateur 4e kl. bij de in- en uitvoerregten en accijnsen Th. N. Muller. Ontslagen: eervol, de gewezen adsist.-resident van Loemadjang J. A. Focquin; de gewezen ondercommies 3' kl. bij de staatsspoorwegen op Java K. Hessels; de 3e commies bjj het depart, van financiën E. A. Abra- hami de Melverda. Benoemd: tot officier van justitie bjj den raad van jus titie te Samarang, de voorzitter van de landraden te Pasoeroean en Bangil mr. G. H. Lowe; lot ingenieur 2e kl. bij den waterstaat, de gewezen inspec teur der spoorwegdiensten W. F. Vogelzang, thans op wachtgeld; tot hoofd- opzigter bij de havenwerken te Batavia, VV. Horst Pzn., daartoe gesteld ter beschikking; tot verificateur 3e kl. bij de in- en uitvoerregten en accijnsen, de ambtenaar op wachtgeld F. W. Rappard; tot lid in den raad van justitie te Samarang, de officier van justitie bij den raad van justitie te Amboina mf. F. C. Vyzelaar; tot 3en werktuigk. bij de havenwerken te Batavia, de machinist C. Visscher; tot posthouder te Soekadana F. H. N. Kohier; bij de in- en uitvoerregten en accijnsen: tot ontvanger te Bantam, de ontvan ger te Japara W. M. Ketting Olivier; tot ontvanger te Japara, de ambtenaar op wachtgeld J. II. Berckenkamp; tot onderwijzeres 3' kl. B. M. llooge- boom, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam; tot leeraar in de wiskunde bij de afd. hoogere burgerschool van hel gymnasium Willem 111 te Batavia, de ambtenaar op non-activiteit 11. C. van Ruyvcn; bij het mijnwezen, tot opzigter 1' kl., de ambtenaar op non-activiteit J. Ph. R. Nagel; tot inge nieur 3e kl., A. Sloop. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den officier van gezondh. le kl. J. S. Cremer. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den l'° luit.-kwartierm. bij de milit. admistr. J. P. van der Schaft; aan den opzigter over den inslrumentmakerswinkel te Soe- rabaija L, Th. Kaulbach. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens volbraglen diensttijd, de kaptt. der inf. J. J. Hollanders cn J. van Weeren; wegens ligchamelijke ongeschiktheid, de kaptt. der inf. Ch. F. Engelhardt en J. J. Meyboom. Pi:it TKLKGIUAF. ST. PETERSBURG, 4 Maart. Volgens geruchten, zou een heden bijeen geroepen krijgsraad den moordenaar tot den dood met den strop veroordeeld hebben en zou de voltrekking van dit vonnis morgen vroeg plaats hebben. LONDEN, 4 Maart. Het huis des lords heeft in tweede lezing het rege- rings-onlwerp, betreffende gewijzigde bepalingen omtrent den grondeigen dom, aangenomen en de discussie over de artikelen der onderstandswet ten behoeve van Ierland ten einde gebragt. PARIJS, 4 Maart. De Lanteme en de Mot d'Ordre bevallen de oproeping van het Russisch revolutionnair uitvoerend comité aan het Fransche volk, waarin het verlangen wordt kenbaar gemaakt, dat Ilartmann, de in hech tenis genomen Russische onderdaan, niet uitgeleverd worde. KONSTANTINOPEL3 Maart. De heer Blunt, Brilsch consul te Salonica, heeft aan sir Henry Layard getelegrafeerd ren brief te hebben ontvangen van kolonel Synge, waarin deze meldt, sedert zijne overrompeling door de roovers goed te zijn behandeld. Niko. het hoofd der bende, is verdwenen, en de onderhandelingen tot bevrijding van den kolonel zjjn dientengevolge geschorst. WASHINGTON, 3 Maart. Het oppergereglshof heeft beslist dat staten- wetlen, waarbij negers zijn uitgesloten van deelneming aan een jury, zijn strijdig met de constitutie, en dat, wanneer negers bij de hoven in de staten beroofd worden van hunne constitutionele regten, zij een nieuw onderzoek kunnen vragen voor de federale hoven. ROME, 3 Maart. Heden morgen, bij gelegenheid van den verjaardag der krooning van den Paus, werd een plcgtige mis in de Sixlynsche kapel opgedragen. AI de ambassadeurs in groot costuum, verscheidene andere hooggeplaatste personen, 34 kardinalen. 100 aartsbisschoppen en bisschoppen woonden haar bjj. De Paus verscheen in vol ornaat cn sedert 1870 had men niets bijgewoond wat in luister met deze plegtigheid kan vergeleken worden. ST. PETERSBURG, 5 Maart. De persoon, die op Melikofl gescholen heeft, is dezen morgen om 11 uur, op de Semenof-plaats, door middel van den strop ter dood gebragt. Eene ontzaggelijke menschenmassa bevond zich aldaar. De gcregtsplaats was door militairen omsingeld De rust is ner gens gestoord. AfUnEMIK-lVIKLTVg. PROMOTIE AAN DE LEIDSUllE UNIVERSITEIT. Den 5Jen Maart de heer J. A. Beynengeb te 'silage, in de regtswelen- schap, na verdediging van zijn akademisch proefschriftArt. 188 der Grond wet schutterij

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3