een adres aan Gladstone in Engeland en ook een Zuid-Afrikaan derwaarts te zenden in het belang van de Transvaal. Het Kaapsch Folksblad. ver wacht daarvan geen baat. In Zuid-Afrika is een zeer langstaarlige komeet zigtbaar geworden in het Z. W. sGRAVENHAGE, 5 Maart. Tot notaris binnen het arrond. 's Hertogenbosch, ter standplaats Waalre, is benoemd de heer S. F. de Vries, cand.-notaris aldaar, en lol notaris binnen het arrond. Breda, ter standplaats Steenbergen, de heer mr. E. K. van der Spelt, advocaat en cand.-notaris aldaar. De tweede kamer behandelde in hare heden middag gehouden zitting de inlichtingen op hel adres van kapitein van de Spiegel. Na discussie, waarbij de minister van oorlog opkwam tegen het beweren van den heer van Eek, dat in het militaire misbruiken zouden heerschen ten opzigte van regt en wet, werd de motie van den heer van Eek, om den minister uit te noodigen te bevelen dat de zaak van de Spiegel alsnog door een krijgs raad zal worden onderzocht, verworpen, en de conclusie der commissie, om de inlichtingen voor kennisgeving aan te nemen, aangenomen met 40 tegen 8 stemmen. 1111. KK. HH. de prins en prinses von Wied zullen de soiree dansante van den adel, die heden avond in het hotel den Ouden Doelen gegeven wordt, met hunne tegenwoordigheid vereeren. Ter civiele teregtzilting van den hoogen raad van lieden in arrest ge wezen in zake van de procedure van het klooster der Kruisheeren te St. Agatha, ingesteld legen den slaat der Nederlanden, waarbij liet betreft ecne vordering tot erkenning der regtspersoonlijkheid van bet oude klooster, ge lijk die bij de stichting in de 14e eeuw was verkregen. De hoogste regler heeft thans, in overeenstemming met liet vonnis in eersten aanleg gewezen en met hel openb. min.beslistdal ten gevolge van het decreet van 1812 de regtspersoonlijkheid ook aan het klooster van St. Agatha voor goed was ontnomen en derhalve in deze door den eischer was opgetreden als verte genwoordigende een zedelijk ligchaam, dat gebleken is niet meer te bestaan. De hooge raad heeft mitsdien het beroep verworpen. Hel was wederom een hoogst treurig geval, dat gisteren ter teregtzit- ling van het geregtshof Ie 'sGravenhage een onderwerp van behandeling uitmaakte In de bank der beschuldigden had plaats genomen zekere J M. J. A.. oud 35 jaren, van beroep hofmeester en laatst wonende te Rotter dam beschuldigd van moedwilligen doodslag. Bij de acte van beschuldiging wordt dezen persoon ten laste gelegd zijne vrouw J. M. M.met wie hij den 30 April 1873 te 's (lage was gehuwd, den 19e" November 1879 in zijne woning aan de Kruiskade n°. 30 te Rotterdam, na voortdurenden huisselijken twist, met een mes eene verwonding in de linkerzijde te hebben loegebragtwaardoor, niettegenstaande dc verwonde spoedig in het zieken huis was opgenomen en aldaar geneeskundig behandeld, eenc inwendige verbloeding en huikvliesonlsteking is ontslaan en de vrouw reeds den vol genden dag overleed. Uil het verhoor van den beschuldigde en diens ge deeltelijke bekentenis bleek dat bij het huwelijk van bescli. de vrouw weduwe en reeds moeder van twee kinderen was, dat zijn huwelijk zich steeds door (misselijke twisten kenmerkte, die dikwijls een dreigend karakter aannamen en zelfs zoover gingen, dat ongeveer driejaren geleden de man zijne vrouw met een mes te lijf wilde. Hij bekende dit feit en gaf zelfs toe meermalen driftig en heftig tegen zijne vrouw geweest te zijn, maar deed het daarbij voorkomen dat de vrouw steeds aanh iding tot hun verschil gaf. dat zij altijd begon met schelden en sarren en hem zelfs ver wijlingen deed, die leugenachtig waren. Zoo ging hel telkens wanneer hij thuis en zonder werk was. Hij schreef dat toe aan geldgebrek voor de huishoudingwaarvan de vrouw hem als oorzaak beschouwde, maar het geen bescli. tegensprak. Dc vrouw daarentegen kon nog vóór haar over lijden verklaren dat haar man, wanneer hij werkte, steeds afwezig was, dan als vrijgezel leefde, zich om haar noch om de kindcen, die thans met twee uit dit ongelukkige huwelijk waren vermeerderd, bekommerde, slechts zelden geld thuis bragl en haar zoowel als de kinderen steeds mishandelde, waaromtrent ook een stiefdochtertje van bescli. den liove inlichtingen gaf. De 19" November, de bewuste dag, was met twisten doorgebragt. Dc man besloot zich zelf het leven te benemen, doch hiertoe kwam liet niet. Hel kwam echter tusschen beide echtgenooten lot handtastelijkheden. De vrouw kreeg het te kwaad, omdat zij haar man geen geld kon of wilde geven om naar Amsterdam te gaan, ten einde zich daar weder als hofmees ter te engageren. Zij verdedigde zich met een broodmes, bragt zelfs haar man een ligte wond aan den pols toe, maar deze, in drift ontstoken, haalde een mes te voorschijn dat steeds in de voorkamer te pronk lag en dat hij uit Oost-Indië had medegebragt en bragt daarmede zijne vrouw ecne wonde in de regterzijde toe. Kermende ran pijn begaf de vrouw zich toen met een kind op den arm naar beneden en viel in dc woning der beneden- bewoonster op den grond neder. De toen ontboden politiebeambte vond den man in de keuken zijner bovenwoning in cenigzins opgewonden toestand, zeggende: »ik heb mijne vrouw gestoken, het spijt mij dat zij niet dood is": en op het mes wijzende: /'hier heli ik het mede gedaan'. Advocaat-generaal in'. Gregory had aanvankelijk het feit als moord ge- qualificeerdmaar na de zienswijze van hel hof in raadkamer, dat besch. wegens .doodslag naar de openbare teregtzilting verwees, zou hij zich daarbij nedcrleggen. Ilij was ovcriaens van oordeel dat besch., die geen enkel bewijs van berouw had getoond, eene zware tuchthuisstra moest worden opgelegd en eischle zijne vcroordeeling tot zoodanige straf voor den tijd van 15 jareu. Als verdediger trad op mr. Versteeg, die meende dat de besch. alleen ter zake van verwonding zon kunnen veroordeeld worden. De uitspraak is be paald op aanst. Donderdag. In de gisteren gehouden zitting van het geregtshof stond ook leregtD. A., oud 36 jaren, boekbinder, zonder vaste woonplaats. Hem wordt ten laste gelegd in den nacht van 1 op 2 Dec. jl. uit een kofïijhuis aan de Varken markt te Leiden, ten nadecle van een der bezoekers, zich een jas te heb ben toegeëigend. De besch. bekende den diefstal te hebben gepleegd, maar gaf zijne armoede als reden daarvoor op. Adv.-gen. mr. Gregory eischte eene veroordeeling tot 9 maanden celstraf. De verdediger mr. Addink wees op verzachtende omstandigheden, die z. i. in ruime male aanwezig waren, en beval zijn cliënt in de bijzondere clementie van den hove aan. De uit spraak is bepaald op aanst. Donderdag. Het gouden lustrum van de kon. zangvereeniging Cecilia, in 1830door dr. Kist in de residentie opgerigt, zal dezen zomer met een schitterend feest worden gevierd. Z. M. de koning en Z. K. 11. prins FrederikCecilia's beschermheer, hebben bereids hunne hooge ingenomenheid met de viering van dit vijftigjarig jubilë te kennen gegeven. Een veertigtal ingezetenen uit de verschillende kringen hebben zich met het bestuur der liedertafel tot een feest-commissie vereenigd, bestemd om het feest te regelen en te leiden. Van Maandag 9 lol Dingsdag 17 Augustus stelt men zich voor een reeks van feesten te organiseren, die door afwisseling en rijke verscheidenheid niet alleen de feestvierende zangers lot vreugde zullen stemmenmaar ook aan de gansclie burgerij veel genoegen zullen verschaffen en levens vooralle kunst- beoefenaren een bron van groot kunstgenot zullen zijn. In de eerste plaats toch zal de pas voltooide en nog slechts door enkele brokstukken bekende compositie "David" voor soli en gemengd koor, van den Nederl. toondichter Richard Hol, worden uitgevoerd door de feestvierende zangvereeniging. bij gestaan door een koor van dames uil de residentie, terwijl erkende en be roemde muzikale talenten als solisten zullen optreden. Voorts wordt een groote binnen- en builenlandsche zang wedstrijd door Cecilia uitgeschreven, bestaande uit vijf afdeelingen: twee voor enkel Nederlandsche verecnigingen, een voor buitenlandsche alleen, een eere-afdeelingwaarin slechts vereeni- gingeu mogen mededingen, die vroeger een eersten prijs hebben behaald en eindeljjk een afdeeling van uitmuntendheid bestemd voor de sieraden op het gebied van mannenzang, de grootste zangverenigingen van binnen- en bui tenland. Het programma van dit concours is met zeer veel zorg zaamge- steld. Gouden en zilveren medailles zullen de prijzen zijn aan de overwinnaars toegekend, terwijl een aanzienlijk bedrag in geldpremiën aan verschillende prijzen is toegevoegd. Zoo is in de aldeeling van uitmuntendheid de premie niet minder dan ƒ1200. Plannen voor feestmaaltijden, reünies enz. behooren natuurlijk tot het program, terwijl er zelfs sprake is van een verrassing op kunstgebied, die, als zij uitvoerbaar blijkt, de algemeene deelneming zeker zal doen stijgen en het algemeene karakter van dit feest zal verhoogen. Ten einde deze voornemens te kunnen uitvoeren is een voorloopig finan cieel plan opgemaakt en goedgekeurd waarbij bepaald is dat het benoodigde kapitaal zal worden gevonden door de uitgifte van aandeelen op naam a/10, die regt geven op vrijen toegang tot alle feestelijkheden en waarop als later blijkt dat de financiële uitkomsten gunstig waren zelfs een terug betaling uiet is uitgesloten. Zoodra het kapitaal op die wijze verkregen is worden er geen aandeelen meer uitgegeven. De bovenvermelde groote zangwedstrjjd zal plaats hebben op Zaturdag 14 en Zondag 15 Augustus. In den nacht van verleden Dingsdag op Woensdag, gedurende den vreeselijken storm, ontmoetten twee nachtwachten op het Binnenhof twee personenwaarvan er een een groot voorwerp op den schouder droeg. Zoo dra zij de politiemannen ontwaarden zetten zij het op een loopen, doch de persoon, die iets droeg, werd spoedig achterhaald en gevat, nadat hij de linnen zak had weggeworpen en ook nog een voorwerp, dat bleek een bebloed mes te zijn. De aangehoudene werd niet zonder moeite naar hel commissariaat van politie aan de Nieuwe Haven gebragt. Ondervraagd bleek dat hij was de slecht befaamde van Slenis, terwijl het gestolen voorwerp een bok met afgesneden nek was, dien de diel, naar men later vernam, uit een hofje bij het Hofsingel had gestolen. Ilij weigerde zijn kameraad die ontkomen was, te noemen. Te Scheveningen kwamen ongeveer 30 schuiten aan met weinig vi.-ch, die van f 130 tol 60 in de 14 dagen besomden. Enkele hebben eenige schade geleden door het ruwe weer, doch zware rampen zijn gelukkig tot nog toe niet bekend. Door de schraalte is de visch, die goed van qualiteit is, zeer duur. BUIT EK LA N DSC 11H BKIUGTIvN. EKGELAN O. LONDEN, 4 Maart. In het lagerhuis heeft dc dc heer Taylor het voorstel gedaan tot het opheffen van de jagtwctlen, die hij schetste als een overblijfsel van het feodalisme, voor den landbouwer onbillijk, hinderlijk en schadelijk. Dat voorstel werd met 160 tegen 87 stemmen verworpen. FKAKKRIJ li. -De Temps deelt mede dat de Duitsche keizer, op het door den Fran- schen gezant te Berlijn gegeven diner, allcrvoorkomendst tegen dien gezant is geweest, en hem zeer vlcijend heeft toegesproken. Van den pre sident der republiek sprekende had hij gezegd dal hij den heer Grcvy veel achting toedroeg. De keizer bragt ook hel gesprek op de in omloop gc- bragle geruchten van oneeniglieid tusschen hem en Bismarck. Er is geen woord van aan, zcide hij met nadruk. De kanselier verlangde, evenals hij zelf, den vrede, niets dan den vrede, en inzonderheid met Frankrijk. Aan prins Hohcnlohe was de keizer grooten dank schuldig, omdat hij nooit had opgehouden te Parijs werkzaam te zijn voor den vrede, en daar llohenlohe ook geen oogenblik getwijfeld heeft aan dc beslist vredelievende gezindheid der Fransche regering, zoo bestond cr gcene reden om bekommerd te z(jn over de toekomstige betrekkingen tusschen de beide volken.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2