VVA\ TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. TWEEDE VERIFICATIE. president te hebbenging men den bekenden Blanqui balen, die zich we der voor deze betrekking liet gebruiken. Een der aanwezigen betoogde onder groole toejuiching dat Ilartmann alleen een staatkundig misdadiger was, daar bij slechts den Czaar had willen dooden. Men besloot een adres tot de regering te riglen. Het hof van cassatie heeft een regter-plaatsvervanger, den lieer Nourry te Niort, bij disciplinaire uitspraak van zijne betrekking vervallen verklaard, omdat hij in een dagblad een brief had geplaatst, waarin hij verklaart een vjjand te zijn van de instellingen en het tegenwoordig gouvernement des lands. Zaterdag avond keerde te Parijs een jong meisje, Josephine M.met de baren uit den schouwburg terug, toen zij op de brug "de l'Archevêché" door een rcusachtigen Newfoundlander houd besprongen werd, die haar de punt van den neus afbeet. De honddoor eenige gendarmes met sabelhouwen afgemaakt, is door den veearts verklaard niet dol te zijn geweest. OUITICilLAND. Volgens de Weser-Zeit. verkeert de heer von Dismarck, sedert hg zich in de hoofdstad bevindt, in minder gunstigeu locstand dan tijdens hij nog op Varzin verblijf hield. Zijn zenuwachtige prikkelbaarheid is zeer toegenomen sedert zijn komst te Berlijn. Ten gevolge hiervan is hij zells bij de conferentie met den keizer op Vrijdag jl.welke ruim anderhalfuur heeft geduurd, niet op de been geweest. Tijdens de keizer aan het hotel van den rijkskanselier vertoefde, lag deze te bed en moest het onderhoud op die wijze worden voortgezet. Ter eere van het jubilé van den Czaar is op 2 Maart te Berlijn eene plegtige godsdienstoefening gehouden in de kapel der Russische ambassade, waarbij de keizer zich door twee adjudanten liet vertegenwoordigen. Prins Karei en prins August van Wurtemberg woonden de plegtigheid in Russische uniform bij. Het departement van buiteulandsche zaken was door eenige hoofdambtenaren vertegenwoordigd en de Russische regimenten, waarvan de Czaar chef is, door het corps officieren. Bij den bondsraad is een ontwerp ingediend, ten doel hebbende het strafwetboek aan te vullen met eenige bepalingen, gerigt tegen dezulken, die van eens anders nood. ligtzinnigheid of onervarenheid misbruik maken om zich bij leening. of bij uitstel van betaling, geldelijke voordeelen boven den gewonen rentevoet te verzekeren. Blijkens de toelichting is dit ont werp een gevolg van de vele klagten, die by verschillende Duitsche kamers over deze misbruiken zijn ingekomen. Bij onderzoek bleek echter, dat er geen aanleiding bestond om langs een anderen weg in die klagten te ge- moet te komen dan door aanvulling van het strafwetboek. Voor eene af schaffing van de wet van 14 Nov. 1867, waarop van verschillende zijden werd aangedrongen, bestond geen voldoende reden. Üingsdag vierden de werklieden, die aan den Gotthard-tunnel gewerkt hebbeneen groot feest te Göschenen en Woensdag heeft hel officiële diner der autoriteiten, ingenieurs, enz., in hel geheel 200 couverts, te Airoio plaats. Aan allen die iets tot het reuzenwerk loegebragl hebben zjjn toepasselijke medailles uitgereikt; de eerste kreeg de mineur Vercelli, die van den aanvang van het werk als opzigter hij de doorgraving van den St. Gotlhard werkzaam is geweest. De medaille is zoo groot als een rijks daalder en vertoont aan de eene zijde te midden van een lauwerkrans den naam der maand waarin het werk voltooid is "Marzo 1880", omgeven van het randschrift: "Ai lavoranli al traforo del Gotlardo" (den arbeiders aan den Gotthard-tunnel). Aan de andere zijde de wapens der drie rijken met het opschrift "Germania, Helvetia, Italia". 008TRNR1J K. Tc Bricnz heeft men op 23 Febr. II., om 6 tl. 20 m. des ochtends, zoomede te Iselwald, Böningeii en te Interlaken een vrij hevigen schok van aardbeving waargenomen. De schudding was zoo sterk, dat stoelen, tafels en andere meubelen in beweging geraakten. In Bosnië zijn drie Oostenrijksche officieren door den krijgsraad tot strenge straflen veroordeeld, omdat zij het huis van een rijken Mohamme- daanschcn grondeigenaar nabij Serajewo hadden leeggeplunderd, terwijl zij den man naar de stad hadden gelokt, onder voorwendsel, dat de comman dant hem wilde spreken. De officieren werden in de kazerne te Serajewo in hechtenis gehouden totdat zij naar de gevangenis konden overgebragt worden, maar de hoofdschuldige, zekere kapitein Krajnowics, heeft uit de kazerne welen te ontkomen en zich tot dusver aan alle nasporingen te onttrekken. RUSLAND. Het regcringsblad deelt de antwoorden mede van den keizer op de adressen van den rijksraad en den senaat. Aan den rijksraad betuigde de keizer zijn dank voor de uiting van trouw en gehechtheid en voor de steeds ondervonden medewerking van de tegenwoordige en vroegere minis ters bij de groole werkzaamheden op wetgevend gebied. Iljj herdacht de deelnemers aan het hervormingswerk, inzonderheid wat de grootvorst Konstantijn voor de boereuliervormitig heeft gedaan. Hij vertrouwde op de hulp van den rijksraad bij de verdere werkzaamheden. Ten slotte gaf hij het vertrouwen te kennen, dat God de tegenwoordige treurige dagen voor Rusland zal doen eindigen. In zijn antwoord op het adres van den senaat gaf de keizer zijne overtuiging te kennen, dat de senaat, evenals lot nu toe, ook verder het welzijn des lands zou bevorderen en zich bij zijne werkzaamheden de bevestiging der wettige orde ten doel zou stellen. Hij hoopte later andermaal in de gelegenheid te worden gesteld, den senaat zijn dank te beluigen voor getrouwe pligtsbelrachting. ST. PETERSBURG, 3 Maart. Een onbekend persoon van ongeveer 30- jarigen leeftijd heeft van nabij op Loris Melikoff een revolverschot gelost, op het oogenblik dat deze voor zijn huis uit het rijtuig stapte. Mchkofl heeft geen letsel bekomenmaar wel is zijn uniform door den kogel be schadigd. Hij heeft zelf den dader gegrepen. ST. PETERSBURG, 3 Maart. (Part. dép. IV B.C.) De keizerlijke familie is graaf Loris Melikoff gaan gelukwenschen met zijne redding. KONSTANTINOPEL3 Maart. Het ontwerp, bevattende de omschrijving der zuideljjke grenzen van Montenegro en der daarbij voorgestelde compen sation, is door den Sultan bekrachtigd. KONSTANTINOPEL, 3 Maart. Kolonel Komarofï is aan zijne wonden overleden. LONDEN, 3 Maart. Het lagerhuis heeft Grissel, die ten vorigen jare de privilegiën van het huis schond en toen zich aan de straf onttrokmaar twee dagen vóór het sluiLen der zitting zich aanmeldde en dientengevolge één nacht in de gevangenis Newgate doorbragl, thans veroordeeld tot voort gezette opsluiting in dien kerker. Vóór zijne veroordeeling had Grissel verschooning gevraagd. St. PETERSBURG, 3 Maart. De moordpoging op generaal Loris Melikoff geschiedde te ongeveer 2 ure, op het oogenblik dat de generaal van de ljjkstaalsie van gravin Protassow, de oudste hofdame der keizerin (welke begrafenis ook door den keizer, de giootvorsten enz. werd bijgewoond)van het Moskou-spoorwegstation naar zijne woning, Groote Morsksi, tegenover de gereformeerde kerk, terugkeerde, en uit zijn rijtuig stapte. De misdaad werd met ongehoorde onbeschaamdheid bedreven, en bijna was het niet mogelijk dat de moordenaar aan vlugten heeft kunnen denken, daar vele menschen, benevens honderden equipagiën Juist daar ter plaatse zich be vonden en Loris Meilkoff door kozakken omringd was. Bovendien waren schildwachten voor het huis geplaatst en naast hen stonden dworniks (portiers). BUENOS-AYRES, 8 Februarij(via Lissabon). Hier is berigt ontvangen dat de Chilianen een expeditie uitrusten om naar Lima op te rukken. Nicolaas Pierola, dictator van Peru, wapent naar men zegt de bevolking, om haar in staat te stellen wederstand te bieden tot het uiterste. Het berigt, dat een breuk tusschen Peru en Bolivia is ontstaan, wordt tegen gesproken. WASHINGTON, 3 Maart. De financiële commissie uit hel huis van afge vaardigden heeft zich tegen elke herziening van het tarief, gedurende de tegenwoordige zitting van het congres, verklaard. BERLIJN, 3 Maart. Naar alle waarschgnlykheid zal de militaire wet in den rijksraad eene meerderheid van dertig of veertig stemmen erlangen. Zy zou bestaan uit de conservatieven en de nationaal-liberalenonder den heer von Bennigsen. De minderheid zou zijn zamengesteld uit een groot deel der clericalende progressisten en zes of acht nationaal-liberalen, de groep van den heer von Stauflenberg. PARIJS, 3 Maart. De begrootingscommissie heeft den heer Brisson tot haren voorzitter, de heeren Langlois en Goblet tol hare ondervoorzitters benoemd. De commissie verklaarde zich bereid lol aanneming van het vborstel des ministers van oorlog, strekkende om den militairen diensttjjd op veertig maanden te bepalen, doch zij stelt de afschaffing voor van de vrijwilligers by het leger. ST. PETERSBURG, 4 Maart. Het eerste verhoor van den persoon, die den aanslag op generaal Melikofl deed, is door den stadshoofdman afgeno men. De misdadiger verklaarde dat hij een gedoopt Israëliet was, uit het gouvernement Mirsle, waar hij het gymnasium afliep. Hij heette Hippolytus Mladctzki. De schuldige zeide dat Melikoff door zijne medestanders, zoo niet door den eersten, dan door den tweeden, zoo niet door den tweeden, dan door den derden zou gedood worden. Voorspoedig bevallen van een Meisje C. A. KELDER HOOS. Leiden, 4 Maart 1880. Eenige en algemeene kennisgeving. Ten Kantore van LEZWYN EIGEMAN, op het Rapenburg, Wijk I, N". 39, tc Leiden, wordt gevaceerd Dingsdags, oensdags en Donder dags, van 9 tot 11 ure, ter betaling van al de Couponsverschenen primo Maart 1880, van de 3 pCts. Certificaten der volgende Ad ministratie-Kantoren als van De Heeren KETWICII VOOMBERGH WED. W. BORSKI. A. K. P. K. VAN HARPEN EN PLUYM BACKER. S. D. SAPORTAS, VAN MAARSEVEEN LE JOLLE en BUYS KERKHOVEN. En De WED. II. F. TJEENK. c. s. De tweede verificatie in het faillissement van PETRUS SOMMERLING, Meubelmaker te Leiden, zal plaats hebben op Woensdag 24 Maart 1880, des middags te twaalf uur, in het Gebouw der Rechtbank te 's Graven- ha geop den Korten Vijverberg N°. 7. De Schuldeischers worden uitge- noodigd daarbij tegenwoordig te zijn en het bedrag hunner vorderingvoor zoo ver zulks nog niet is geschied, vooraf op te geven aan den Curator Mr. L. D. SURINGAR, Leiden, 4 Maart 1880. Advoeati en Procureur.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3