Een achtjarige knaap, die bij een winkelier te Middelburg een bood schap moest verrigten en niemand in den winkel vond, maakte van die omstandigheid gebruik om de toonbanklade na te zien, daaruit een bedrag van ongeveer 9 weg te nemen, en zich vervolgens onopgemerkt te ver wijderen. Het geld werd door hem met eenige andere jongens aan snoeperij i besteed, met uitzonderiug van ƒ3, die na de ontdekking bij hem werden gevonden. Nabij Flauwers is de Belgische vischkotter n«. 91 van Ostende ge strand. Ilct schip zal vermoedelijk weg zijn. De equipage is behouden met de boot aan wal gekomen. De reddingschokker uit Zierikzee is derwaarts vertrokken, ten einde te trachten het schip af te brengen en den inventaris zooveel mogelijk te bergen. Te Sittard is gisteren in den vroeger morgen brand ontstaan bij de wed. Dols, waardoor in weinig tijds vier woningen in de asch zijn gelegd. Hierbij zijn omgekomen 1 os, 3 koeijen, eenige varkens, enz. Van den inboedel is bijna niets kunnen gered worden. Er is ecnig vermoeden dat de brand toegeschreven moet worden aan kwaadwilligheid. Te Hinsbeek, nabij Venlo, is eergisteren door den geweldigen storm een 27 jarige jonge dochter in een waterput gestort, terwijl zij daaruit scheppen wilde; zij is als lijk opgehaald. sGRAVENllAGE, 4 Maart. Tol burgemeester der gemeente Kesteren is benoemd de heer mr. W. C. Tack en aan den heer G. A. A. C. Valkis is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Ophemert, met dankbetuiging voor de in die betrekking langdurig bewezen diensten. Tot kanlonregter-plaatsvervanger te Tilburg is benoemd de heer G. H. Peters, ontvanger der registratie aldaar. Door Z. M. zjjn benoemd: tot controleur der directe belastingen, invoer- rfgten en aecijnscn: te Enschedé, J. H. van der lleyden, thans in die be trekking te Sittard; te Sittard J. 11. A. Bonman, thans adjunct-controleur derzclfde middelen te Amsterdam; tot adjunct-controleur te Amsterdam J. Edenta, thans ontvanger der directe belastingen te Warnsveld c. a.tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te St. Anna Parochie L. A. van GifTen, thans te Balk; te NVamel A. Voerman Czn., thans te Üude- water. De heer J. Keiser, ontvanger der directe belastingen te Nieuwe Schans, is benoemd tol ontvanger derzelfde middelen te Delfzijl. A. s. Maandag zullen de afdeelingcn der tweede kamer onderzoeken de wetsontwerpen tot vaststelling van het slot der rekening van Suriname over 187G, tot bekrachtiging der overeenkomst met prins Frederik tot aldoening van schuldvorderingen, tot aanvulling der begrooting van het domeinfonds, verhooging van hoofdstuk V der slaatsbegrooting voor 1880 (historische monumenten) en de overeenkomst met Luxemburg. Dingsdag zullen worden onderzocht de conventie met België en hel ont werp tot helling eener rentebelasting. 0 De toezending der prijsvoorwerpen door de sub-commissiën aan de hoofdcommissie voor de algemeene verloting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood is aangevangen. Van die inzendingen mag veel wor den verwacht, blijkens de voorloopige berigten daaromtrent van verschil lende gemeenten ontvangen. Door den bekenden letterkundige d'. J. Nolet de Brouwere van Steeland te Vilvoorden werd als prijs ingezonden de com plete uitgave zijner dicht- en proza-werken. Hoewel uit Vilvoorden komende, is zij uit- en inwendig geheel Nederlandschschrijver en drukker toch zijn beide Hollanders, terwijl de zes deelen zijn gebonden door des schrijvers zoonoud-leerling van het Rotterdamsch doofstommen-instituut. Het cijfer der uitgegeven loten is thans lot 108.000 geklomen. Ecu algemeen bekend opperoflicier, die voor eenige jaren op hoogen leeftijd de staatsdienst verliet, heeft de welverdiende rust, waarop zijn werkzaam leven hem aanspraak gaf, niet lang mogen genieten. De dood heeft in den afgeloopen nacht den gepensioneerden generaal-majooroud- hoofd-iutendant llardenberg op bijna 78-jarigen ouderdom opgeëischt. Als gewoon vrijwilliger in militaire dienst gelreden, wist hij door zijn energie, moed (indertijd beloond met de Militaire Willemsorde)zoomede door zijne kunde, vooral in het vak der militaire administratie, tol de hoogste waar digheid in het leger, met name in de militaire intendance, op te klimmen, llij was, behalve met de Militaire Willemsorde, versierd met de orde van grootofficicr der Eikenkroon en opgenomen in de orde van den Nederland- schen Leeuw, eerst als lidder en in 1870, als blijk van erkenning zijner dienstentijdens de lcger-mobilisatie in dat jaar, als kommandeur. Gisteren middag is te Scheveningen een vichsschuit aangekomengeluk kig alles wel. Er is weinig visch; heden zijn twee schuiten aangekomen eveneens weder met weinig visch. Door de schrale vangst is de visch zeer duur. Van rene der schuiten is hel roer stuk geslagen en een streng uil haar kabel gebroken. Ul'ITKXLANDSCIlK BKIUGTEN. BELGIE. De minister van justitie heeft in de kamer van afgevaardigden mede gedeeld, dat er geen aanslag op het leven der koningin heeft plaats gehad. De ontploffing is te weeg gebragt door een soort »pétard." Te Antwerpen stond Zaterdag II. een persoon voor den krijgsraad teregtomdat hij een officier eene laars in het aangezigt gesmeten had. llij werd tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. Zoodra hij de uitspraak had aangehoord, bukte hij zich, trok in allerijl een zijner schoenen nit en slingerde dien den auditeur-militair met zooveel kracht in het gelaat, dat dit geheel bebloed werd. Op staanden voet werd de hem opgelegde straf verd.ibbeld. ENG EI. AND. LONDEN, 3 Maart. j Het koninkljjk jagt Victoria and Albert wordt in gereedheid gebragt, om de koningin en prinses Beatrice over 6 weken naar Cherbourg over te brengen. De koningin zal over die plaats de reis naar Duitschland aan vaarden. Na eenige weken op het vasteland vertoefd te hebbenkeert H. M. via Vlissingen en Queensborough naar Engeland terug. De jagten Galatea, Enchfantress en Alberta zullen het koninklijk jagt tot geleide verstrekken. Volgens officieële opgaven zijn van het crediet van zes millioen, ten behoeve der krjjgsverrigtingen tijdens den Russisch-Turkschen oorlog, 2,800,000 overgebleven, en van het anderhalf millioen crediet. hetwelk ten behoeve vau den Zuid-Afrikaanschen oorlog was toegestaan880,000 Deze 3,680,000 zijn in de staatskas gestort. Zondag morgen heeft in de Leverstreel te Londen een hevige brand gewoed in een huis, dat door verscheidene gezinnen werd bewoond. In huil angst wierpen de bewoners van de bovenverdiepingen, zonder de komst van de brandweer af te wachten, hun kinderen uit de vensters, en spron gen hen zelf na, de meesten zonder ernstig letsel te bekomen. Alleen twee mannen werden daarbjj zwaar gekwetst. Bij de aankomst der brandweer was er niemand meer in het huis dan een klein kind. Zonder zich te be denken baande toen een brandweerman zich door den rook en het puin een weg naar de tweede verdieping, vond het kind op een bed, en bragt het behouden beneden. De hertog van Aberdeen heeft, ïn aanmerking nemende de slechte oogsten der laatste 3 jarenaan al zijn pachters op zijn uitgestrekte bezit tingen in Aberdeenshire de met Pinksteren a. s. op te brengen lialfjaarlijk- sche pachtpenningen kwijtgescholden. De commissie, belast met het beheer van de Peabody-fondsen, heeft haar verslag uitgebragt over den tegenwoordigen staat van de schenking. Op 31 December 11. bedroeg het kapitaal, voortspruitende uit de verschil lende legaten en giften van den beroemden philanthroop, 18,097,932 frs. en de bronnen van onmiddellijke beschikking 4,348,800 frs. De administratie bezit lot op nu toe 5170 kamers, die zij ter beschikking stelt van behoef tige arbeidersgezinnen uit de hoofdstad, tegen een zeer geringen huurprijs. Daarenboven is zij in het bezit geraakt van zes stukken bouwgrond, waar weldra nieuwe woningen zullen verrijzen en die haar gelegenheid zullen schenken om alsdan over 10000 kamers te beschikken. Deze nieuwe onder neming zal eene uitgave vereischen van ongeveer 9 millioen, eene som, die de thans beschikbare bronnen te boven gaaten welke de schatkist zal voorschieten tegen eene rentevergoeding van 3% pet. De administratie zal de leening aflossen in 15 jaren, in 15 gelijke bedragen. Uit Bombay wordt een zeeramp gemeld, die zeer vele levens heeft ge kost. De Vingorla, ijzeren schroefstoomschip le kl. van 578 ton, in 1875 te Greenock van stapel geloopen, thans bestemd van Bombay naar Kur- rachee, kreeg een onstopbaar lek op 70 mijlen noordelijk van Bombay en zonk. Kapitein, le officier, administrateur, 3 machinisten en 62 inlandsche passagiers zijn daarbij omgekomen; 49 passagiers zijn gered. FRANKRIJK. De Temps bevat de volgende officieuse mededeeling betreffende de zaak van Hartmann: Hartmann wordt beschuldigd van de misdaad, van een trein op een internationalen spoorweg in de lucht te hebben doen springen, eene misdaad van het gcmecne regt, bij het Russische strafwet boek strafbaar gesteld met dwangarbeid en onderworpen aan de uitspraak eener jury. Ruslands vraag om uitlevering is uitsluitend op deze overwe ging gegrond. De Russische regering heeft eenige stukken overgelegd ter reglvaardiging harer vraag. Tot die stukken moet vooral gerekend worden een proces-verbaal van het onderzoek, dat zware vermoedens tegen Hart mann heeft doen ontslaan. Gewoonlijk is dergelijk proces-verbaal voldoende: om eene aanklagt van eene misdaad van het grmeene regt als gegrond te beschouwen. Maar de Fransche regeriug, in overweging nemende, dat een proces-verbaal der politie uit een gereglelijk oogpunt geen waarde heeft in Frankrijk, heeft verklaard, dat zij een speciaal onderzoek in het werk zal stellen, om na te gaan in hoever Hartmann aan de hem ten laste gelegde feiten schuldig is en welk karakter die feiten hebben. De Russische rege ring heeft geantwoord, dat zij die manier van behandeling als juist be schouwt en dat zij de uitkomsten van het onderzoek zal afwachten. Waar schijnlijk zal er een geruime lijd verloopen eer men hiermede gereed is. De Russische regering weet dit en heeft zich hierbij neèrgelegd. Zij heelt er bij gevoegd, dat zij een volledig vertrouwen stelt in de Fransche justitie en in de eerlijkheid van hel gouvernement der Fransche republiek. Ifoe de oplossing zijn moge, zij neemt die bij voorbaat aan, geljjk van iederen misdadiger, wien ook. Deze zaak zal dus beslecht worden overeenkomstig de regelen van het openbaar regt in Frankrijk en van het Europeesch vol- kenregtdoch op voorwaarde dat er niet te veel Franschen zijn, die aan de regering huns lands de achting, het vertrouwen en de vrijheid van han delen ontzeggen, die haar door een gouvernement toegekend worden. Genoemd blad bevat ook nog de volgende mededeeling: De Fransche regering heeft op zijn laatst er reeds den 21slen kennis van gehad, dat prins Hohenlohe het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn tijdelijk aan vaarden zou. Wij zijn in slaat te verzekeren, dat het Fransche kabinet, wat de Times ook beweren moge, terstond, en waarschijnlijk spoediger dan zekere lieden, van prins Rismarcks plannen betreffende Hohenlohe on- derrigt is geworden. De houding van het kabinet te Berljjn is in dit opzigt in allen deele behoorlijk en voorkomend geweest. Eenige studenten hebben te Parijs een meeting gehouden, waar onder oorverdoovend leven en te midden van de grootste verwarring geprotesteerd is tegen de uitlevering van den Rns Hartmann. De verwarring ontstond grootendecls daardoor dat, behalve studenten, eene grootc menigte andere personen de zaal was binnengedrongen. Om een voor deze zaak waardigen

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2