LEIDSCHE COURANT. m§ft. V. 55, VRIJDAG 5 MAART. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Dc Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, I!e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p, f2. wiet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is ver I. rijg kaar voor f 2.50 'sjaars, luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. Dc prijs der AdverlentiPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 4 Maart. Door den minister van binnenlaiidscbe zaken is een rijks-subsidie van 4000 toegezegd aan de alhier op te rigten boogerc burgerschool voor meisjes. In de maand Februarij werden met den Leidschen tramway vervoerd 25098 reizigers. Sedert dc opening der lrjn werden in het geheel vervoerd 91742 reizigers. Door het »Instilut supérieur de commerce", te Antwerpen, zijn de Leidsche studenten uitgenoodigd de internationale studentenfeesten, die den gdm en 7dtn Maart te Autwerpen zullen gehouden worden, by te wonen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in de maand Mei aanst. brj de directie der marine te llellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist leerling der 2",e kl. wenschen te worden aangenomen, liet getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot twintig bepalen. Ouders ot' voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot voorschreven exa men worden toegelaten, moeten voor of uiterlijk op den laatstcn April aanst. een op zegel geschreven verzoekschrift indienen aan het dep. van marine. Alleen worden zoodanige jongelingen tot het examen toegelaten, die op den lsltD Januari) van dit jaar het 15ée levensjaar reeds en het 20,le nog niet zijn ingetreden, en dus die geboren zijn in de jaren 1861, 1862, 1863, 1864 of 1865, en bij het vooraf te ondergaan geneeskundfg onder zoek voor de zeedienst zijn goedgekeurd. De dienst der pakketbootcnwaarmede tusschen Kopenhagen. deFaröer en IJsland de brievenmalen worden vervoerd zal gedurende dit jaar wor den uitgevoerd als volgt: van Kopenhagen, 4 Maart, 18 April, 5 en 28 Mei, 2 en 31 Jttlij, 29 Augustus, 27 September en 8 November. Naar hel D. v. 's Gr. verneemt zal de algemeene synodale commissie van de Ned. Iicrv. kerk den 10"° Maart a. s. een buitengewone vergadering houden. Die bijeenkomst zou in verband staan met de ontstane kerkelijke beweging. De bisschop van Haarlem heelt benoemd tot rector van het R. K. jon gens-weeshuis te Amsterdam den heer J. L. A. Kerschner, tot kapelaan van de Sl. Laurentius-parochie te Alkmaar den heer J. 11. Eeuwens en tot kapelaan te Vlissingen den heer I'. Zwart, die deservitor was te Ooster blokker. Door wijlen den heer M. van Heukelom is een legaat van 25000 besproken aan de te Amsterdam gevestigde algemeene Doopsgezinde sociëteit. Men leest in het IFeekbl. v. h. liegt: Wij hebben in der tijdmelding gemaakt van het overlijden van mr. H. Timmers Verhoeven, lid van het hof van justitie in de kolonie Curasaoen van het eervol ontslag door den koning verleend aan mr. J. 11. Gilquin, lid van het bof van justitie in de kolonie Suriname, en diens vervanging door mr. A. II. A. M. 11. Borrel, tot dusverre griffier bij laatstgenoemd hof. Ten gevolge van een en auder zyn in onze West-Indische koloniën twee belangrijke reglerlijke vacaturen ont staan, namelijk het lidmaatschap van liet hof van justitie op het eiland Cu- raijao en het griffierschap van het hof van justitie te Paramaribo. Volgens de bestaande verordeningen wordt voor deze beide betrekkingen in welker vervulling door den koning wordt voorzien, gevorderd hel be zit, sedert ten minste drie jaren, van het meesterschap in de beide regten verkregen aan eene rjjks-hoogeschoolen een ouderdom van vijfentwintig jaren. De bezoldiging van een lid van het hof in Curacao bedraagt ƒ4000 en die van den griffier van liet hof in Suriname ƒ6000. Bovendien zijn oan deze titularissen verschillende voordeelen verzekerd, als van gratificatie voor uitrusting, en zjjn gunstige bepalingen gemaakt omtrent het pensioen, zoowel van de benoemden zelve als van hunne weduwen en kinderen. liet kon. meteorologisch instituut deelde gisteren het volgende mede, omtrent de weersgesteldheid in Europa. liet baromelerverschil nam in Ne derland weder belangrijk toe. Terwijl in Ierland de barometer een paar millimeters rees en hij in Oost- en Zuid-Duitschland nagenoeg niet veran derde, verminderde de luchtdrukking in Schotland. Denemarken en bij ons 4 a 6 niM. In Schotland liep de w ind naar het N.W anders waait hel nog voor zooverre ons bekend is overal uit het Z W. Het werd over het geheel eenige graden warnier. De sterkste windstoot werd eergisteren te Utrecht waargenomen ten 1U ure, nameljjk 75 kg. drukking op den vierk. meter uit hel ZZW.de gemiddelde drukking was 50 kilogram. De betrekking van adsistent bij de leekenoefeningen voor de water bouwkunde aan dc polytechnische school te Delft is open. Aan dezen post is een bezoldiging van f 1200 Verbonden. Sollicitanten moeten zich aan melden by den directeur Te Amsterdam heeft de politie de hand gelegd op een gevaarlijk sujet, die eene verbazende vaardigheid bezat in het namaken van bandteekeningen. Hij deed dit zoo bedriegelijk dat de ware van de valsche moeijeiyk waren te onderscheiden, en dat de personen wier namen hij naschreef op het eer ste oogenbiik zijn valsch-schrilt voor liet hunne hielden. Bjj het maken van valsche wissels kwam deze gevaarlijke handeling al zeer spoedig aan hel licht. De persoon in quaestie werd voor den commissaris van politie der 5e sectie gebragt, die hem, na een langdurig onderhoud, tot bekentenis bragt reeds vijf wissels ten bedrage van ruim ƒ2000 nagemaakt en geïncas seerd te hebben en dat bij kort voor zijne aanhouding nog drie bad weten te vernietigen. Dit dc Houtgracht aldaar is het lijkje opgehaald van een pasgeboren kind. Naar de /lmst. C. hebben de drie gebroeders Lavertu thans bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan inbraak met het voornemen om diefstal te plegen. Hoewel aan die schuld niet te twijfelen viel, is het be- rigt der bekentenis, met het oog op de hardnekkige ontkenlenis en onbe schaamde houding der misdadigers tijdens de regtsziltingen, bijzonder leerrjjk en merkwaardig. Te Amsterdam is eene vrouw, die by den storm op eergisteren door het nederstorten van een schoorsteen aan het hoofd werd getroffen, aan de gevolgen overleden. Onderscheidene personen zijn aldaar te water geraakt, maar gelukkig gered. In de Jonkerstraat is een perceel gedeeltelijk inge stort dc bewoners kwamen met den schrik vrijmaar moesten het huis verlaten. De Zuiderzee stond eergisteren ten gevolge van den storm zoo laag als slechts tweemaal in deze eeuw voorkwamen wel 2.20 M. beneden A. P. In 1821 was de waterstand, evenals bij den storm van 3 December 1867, j slechts 1 cM. lager. Volgens gerucht, zou een turfschip, in de haven van Enkhuizen lig gende, van zijn anker geslagen en door den storm de volle zee ingezweept zyn. Van den Helder meldt aan de .V. li. C.: Zondag nacht was een lia- ringtrekkersboot met 8 man ter visscherij naar de Hors geroeid, en sedert had men van deze visschers niets meer vernomen; vrouwen en kinderen verkeerden in de grootste onrust; men geloofde zeker dal de boot met al de opvarenden in dien siormachtigen nacht was omgeslagen; men telegra- pheerde naar Texel, doch ook van daar kwam geen geruststellend berigt. Woensdag ochtend nu zijn een paar vletten naar het Texelsche strand ge zeild, en deze vonden de visschers vrolijk bij elkander in een klein huisje op het strand. Zij hadden nog provisie en wachtten slechts op kalmer weer om weer te gaan visschen. Te Hoorn overleed Zalurdag jl. plotseling een der weinige overgeble vene oud-strijders van Waterloo, de heer P. Kooyman. Terwijl hij op weg was om een brief naar het postkantoor te brengen, bezweek de 86-jarige, oogenschijnlijk nog krachtige man, op weinige schreden afstands van zjjne woning. Te Vreeswijk werd eergisteren avond de overtogt over de schipbrug door den hevigen storm gestremd. Des nachts ten 1 ure is de schipbrug uiteen geslagen, de klep aan het noorder landhoofd afgebroken en een brugvak van drie schepen gezonken. Te Leeuwarden is eergisteren een schildwachthuisje nabij de kazerne met den wachlhebbenden soldaat er in omgeslagen. Uit Oijcn meldt men dat de toestand aldaar allertreurigst is. Door de vele stormen der laatste dagen wordt het water van de ddorbraak met kracht den polder binnengestuwd en slaat deze weder diep onder water. Het winterkoren is nu weg. Vele personennaanw elijks naar hunne wo ningen teruggekeerdhebben die w eder verlaten alle werkzaamheden staau stil. De commissie voor den watersnood, welke de uitdeeling van mondbe hoeften reeds nagenoeg gestaakt had, ziet zich dan ook genoodzaakt deze taak weder op te nemen, ten einde in de dringende behoeffe te voorzien.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1